Какво е глаукомата и какви са симптомите ѝ?



Дата28.10.2018
Размер26.14 Kb.
#102613
Какво е глаукомата и какви са симптомите ѝ?

Глаукомата е хроничнo, прогресиращo заболяване, увреждащо зрителния нерв и нервните клетки в ретината. Като резултат с напредване на болестта се развиват характерните промени в зрителните функции: загуба на периферно зрение, като в крайните стадии на болестта се достига до необратима загуба, не само на периферното, но и на централното зрение.Глаукомата е сред водещите причини за настъпване на необратима слепота като с напредване на възрастта се увеличава и честотата на заболяването. В световен мащаб болните от глаукома са между 70 и 90 млн. Над 7 млн са двуочно слепите. Близо 50% от хората не знаят, че са засегнати от заболяването.

Основна роля за развитието и напредването на болестта играе стойността на вътреочното налягане (ВОН).Нормалните стойностите на ВОН са между 10 и 21 милиметра живак (mmHg).Доказано е, че по- високите стойности на ВОН носят по-голям риск както за развитие на заболяването, така и за прогресия на уврежданията.Факт е, обаче, че характерни за заболяването структурни и функционални изменения могат да се наблюдават и при ВОН под горната граница на нормата от 21-22 mmHg.Високите стойности на ВОН също не означават задължително диагноза „глаукома“. Стойностите на ВОН, които могат да доведат до развитието на глаукома са строго индивидуални при всеки отделен човек.

Формите на глаукома са много. Повечето от тях протичат безсимптомно в ранните стадии. Засяга се най-вече периферното зрение, като нарушенията в него трудно се осъзнават от пациентите. Това е причината те да се обръщат към специалист офталмолог едва когато заболяването напредне и са загубили необратимо не малка част от зрението си. При острият глаукомен пристъп, обаче има изразена симптоматика. Той настъпва при рязко увеличение на вътреочното налягане (ВОН). Състоянието е драматично- болка в окото и съответната половина на главата, вегетативна симптоматика (гадене, повръщане, колики, диария), сълзотечение, силно намалено зрение с виждане на цветни кръгове около светлинни източници. Пациентът трябва спешно да се обърне към очен лекар, за да се започне незабавно лечение, тъй като екстремните стойности на ВОН могат за кратко време да доведат до необратимо увреждане на зрителния нерв.



Кога да отидем на очен лекар?

Независимо дали човек има или не някакви оплаквания от очите си задължително е поне веднъж в годината да посещава очен лекар. Това е още по-наложително ако пациентът е изложен на по-висок риск от развитието на глаукома. Основните рискови фактори са възраст над 45 г, кръвен роднина с глаукома, измерени високи стойности на ВОН, заболявания на щитовидната жлеза, диабет, съдови заболявания, травми на очите, развита глаукома на другото око, високо късогледство и др. Тези пациенти е добре да посещават очен лекар поне два пъти в годината.

Ако при пациента вече е диагностицирана глаукомата и има назначено лечение, контролните прегледи са задължителни и са поне на четири месеца. По преценка на специалиста те могат да са и по-чести. Основната цел е да се проследи ефектът от лечението и ако той не е задоволителен, терапията да бъде променена. Също така се правят изследвания, които да установят дали заболяването прогресира.

Ако са налице симптомите на остър глаукомен пристъп, пациентът незабавно трябва да отиде при специалист и спешно да се започне лечение.


Как се лекува глаукомата?
Най-общо има три начина за лечение: медикаментозно (най-вече с капки), лазерна терапия и оперативно. Целта на лечението при глаукомите е спирането или поне забавянето на развитието на заболяването и съхранение на останалото функционално зрение.

Загубата на зрение при глаукомите е необратима. Именно поради тази причина е от огромно значение ранната диагностика на заболяването, своевременното започване на лечение и активното проследяване на пациентите.
Каталог: bg version -> pages
pages -> Проф д-р Георги Ончев, дмн
pages -> Автобиография Лична информация
pages -> Дружество за колективно управление в частна полза правата на продуцентите на звукозаписи и музикални видеозаписи и на артистите-изпълнители “профон”
pages -> Кои са най-честите възпалителни заболявания на клепачите? Външен ечемик
pages -> Доц д-р Иван Веселинов Танев, дм Началник на ІІІ очно отделение
pages -> Д-р Снежина Михаилова
pages -> Многопрофилна болница за активно лечение "александровска" еад
pages -> Дата на раждане
pages -> Университетска многопрофилна болница за активно лечение “александровска” еад


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница