„Какво обучението по изобразително изкуство в моята практика мога да развивам творческите способности на децата



страница1/4
Дата07.02.2023
Размер2.56 Mb.
#116546
ТипРеферат
  1   2   3   4
kak-v-obuchenieto-po-izobrazitelno-izkustvo-v-moyata-praktika-moga-da-razvivam-tvorcheskite-sposobnosti-na-decata

Великотърновски университет
„Св. св. Кирил и Методий“ – филиал Враца

РЕФЕРАТ
на тема:

„Какво обучението по изобразително изкуство в моята практика мога да развивам творческите способности на децата“

Дисциплина: Методика на обучението по изобразително изкуство в ДГ и НУ

Изготвил: Цветелина Александрова Фак.№ 1821013636
Специалност: ПНУП
ОКС: магистър

Проверил: / Проф. дн. Марияна Гърмидолова/

2019г. гр. Враца
Увод
Изобразителната дейност заедно с различните видове дейности в предучилищното възпитание стимулира развитие на творчески способности и креативно мислене на детската личност. Тя развива наблюдателност, образно мислене, памет и особено въображението и чувствата – психически процеси, които са в основата на творчеството. Това цели формиране на траен интерес и любов към изобразителната дейност, да се развиват умения, които дават възможност на децата творчески да се изявяват, като отразяват своите наблюдения, впечатления и преживявания.


За да може у всяко дете да се стимулира желание за изобразителна дейност, в учебното съдържание се предвижда разнообразна работа с различни материали и форми на работа: рисуване по натура, по памет и по въображение. Децата изобразяват предмети и явления, които предварително наблюдават. Рисуването по натура се провежда по-малко.

Програмното съдържание обхваща следните видове изобразителни дейности: рисуване, апликиране, моделиране, разглеждане на художествени произведения, чрез използване на нетрадиционни техники за рисуване.

В своята практика, като учител в детска градина създавам подходяща емоционално- творческа атмосфера в обучението по изобразително изкуство, като да използвам и комбинирам различни средства, методи и подходи в зависимост от условията на работа. Подготвям материали за онагледяване / художествени творби, дидактични табла, произведения на изкуството и др./, с помощта на които поставям задачата за предстоящата тема и мотивирам децата за самостоятелна работа с високи изобразителни резултати. Въображението в детската възраст особено се проявява и разгръща след седмата година. То се проявява в предучилищната възраст, но рядко се създават образи изцяло по въображение. Стимулирането и развитието на въображението е важна задача на всеки педагог. От богатството на въображението зависи развитието и пълноценното протичане на различните видове дейности, които детето извършва, а от там и формирането на неговата личност. То, заедно с мисленето, са най-важните психически познавателни процеси, които са в постоянно взаимодействие, както в обучението, така и в живота. Предметното рисуване познато в учебно-възпитателната практика на детската градина се изразява в рисуване на отделни предмети и образи, в създаването на които участва наблюдение по натура, запаметяване и въображението. В. Димчев подчертава, че „ Зрително- сетивния и абстрактно-логическия опит на човека, са свързани с психическия процес въображение”. Днес в учебно-възпитателния процес съществува една тенденция, която е насочена към нестандартно и креативно мислене.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница