Какво представлява заболяването малария и как да се предпазим от нея



Дата18.01.2018
Размер36.79 Kb.
#48055
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ЗАБОЛЯВАНЕТО МАЛАРИЯ

И КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ ОТ НЕЯ

 

Маларията е една от най-разпространените заразни болести, известна още от дълбока древност. Тя е най-значимата тропическа болест, причиняваща висока смъртност.

Министерство на здравеопазването уведомява,че разпространението на местна малария в съседна Турция все още продължава да е сериозен проблем. Определен епидемиологичен и клиничен риск създава и нарастващия внос на случаи на малария в Европа от ендемични страни.

В Световната здравна организация /СЗО/ е разработена нова глобална програма за борба с маларията, която предвижда до 2015 г. елиминация на заболяването в ендемичните страни на Европейския регион и недопускане възстановяването на местно предаване на инфекцията в страните с вече ликвидирана малария.

У нас ежегодно се диагностицират случаи на малария, внесени от ендемични страни. За периода 1966 – 2012 г. техният брой е 2971. От внесена тропическа малария са починали 17 души, а само през 2012 г. регистрираните случаи са 16.

Недостатъчната клинико-епидемиологична насоченост на медицинските специалисти към това заболяване и все по-често срещащата се резистентност на причинителя на малария тропика към основните химиотерапевтици водят до тежки последици за болните и създават риск от поява на местна малария в страната. За това допринасят и усилената миграция на населението, ограничената информация за българските граждани, които заминават за или се завръщат от ендемични за малария страни, подценяването на опасността от внос и разпространение на заболяването.



Благоевградски регион е един от рисковите региони на страната, в който има условия за предаване на инфекцията, както и наличието на анофелийни комари – преносители на заразата. Навременната лабораторна диагноза с неотложно лечение на внасяните тропически паразитози, приоритетно маларията са най-важната защита от риска за разпространение в страната.

Нека да припомним, че през 1995 г. в 4 селища в района на гр. Сандански бяха регистрирани първите случаи на местна малария (11 сл.) след официалното признаване през 1965 г. от СЗО на нейното ликвидиране в страната ни. От същият взрив през 1996 г. бяха диагностицирани още 7 случая. Държим да припомним, че местните маларийни заболявания са резултат на местна трансмисия от чужди граждани, правили опит за нелегално преминаване на границата ни.



Маларията е паразитно заболяване, което се причинява от 4 вида маларийни плазмодии. Източник на заразата са болните хора и паразитоносителите. Възприемчивостта към маларията е всеобща. Траен имунитет след преболедуване не се създава. Ваксина все още няма!!!

Характерни за маларията болестни прояви са пристъпите от треска – чувство на студ, придружено с вдигане на висока температура, последвано от силно изпотяване. Тези пристъпи на трескавост се повтарят през определени интервали от време, в зависимост от вида на маларийния плазмодий – всеки ден или през един или два дни. В началото на болестта, след преминаване на пристъпа и до настъпването на следващия, болният се чуства добре. Но много скоро общото състояние се влошава, съзнанието е объркано, черният дроб и далакът се увеличават. Едно от най-тежките усложнения, водещи до смърт, е маларийната кома, проявена с пълна загуба на съзнанието, поради поразяването на централната нервна система.

Предаването на инфекцията става по кръвен път при:

-         Ухапване от заразен комар /род Анофелес/;

-         При хемотрансфузия;

-         Чрез спринцовки и игли, замърсени с кръв с паразити – най-често при наркомани;

-         По време на бременност или през време на родовия акт;

-         При трансплантация на органи /костен мозък/;

В България потенциалният малариен сезон е от месец април до месец октомври.

Профилактика на маларията включва следните мерки:

-         спрямо източника на зараза – ранна диагностика и лечение на болните и заразоносителите и диспансерно наблюдение;

-         спрямо преносителите: борба с ларвите (ларвицидна обработка и заселяване на водоемите с рибката гамбузия), хидромелеоративни мероприятия за пресушаване и отводняване на блатата и застойните водоеми, унищожаване на комарите и други;

-         индивидуална профилактика - предпазване от ухапвания от комари (използване на репеленти, инсектициден спрей, високочестотни вибратори; замрежване на прозорци и врати и други); провеждане на химиопрофилактика с лекарствени препарати.

-         Ако пътувате в чужбина - посетете личния си лекар или паразитолог, за да получите указания за предпазване от малария; набавете и вземете със себе си препоръчаните препарати за химиопрофилактика и за лична доза при спешни случаи.

-         При завръщане от чужбина отново посетете личния си лекар и го уведомете, че сте се завърнали от тропическа страна; при всяко температурно състояние в период до три години след завръщането Ви незабавно потърсете медицинска помощ.


Дейностите по контрола, диагностиката и профилактиката на внасяните паразитози са регламентирани с Наредба № 17/30.07.2008 г. за условията и реда за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на внасяните паразитни болести (ДВ бр. 71 от 2008 г.).

 
Каталог: dokumenti
dokumenti -> Предизвикателства при настаняването и адаптацията на бежанците мюсюлмани
dokumenti -> Какви документи се издават на учениците със соп при завършване на клас, етап и степен
dokumenti -> Социална работа с бежанци със специални нужди непридружени малолетни и непълнолетни, бежанци с
dokumenti -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
dokumenti -> Птг”д-р н. Василиади”-габрово заповед
dokumenti -> Наредба no 14 от 12 декември 2006 г. За придобиване на квалификация по професия "машинен техник"
dokumenti -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница