Катедра "машини и апарати за хранителната и вкусовата промишленост"



Дата23.10.2018
Размер35 Kb.
#93282
УНИВЕРСИТЕТ ПО ХРАНИТЕЛНИ ТЕХНОЛОГИИ – ПЛОВДИВ

КАТЕДРА “МАШИНИ И АПАРАТИ ЗА ХРАНИТЕЛНАТА И ВКУСОВАТА ПРОМИШЛЕНОСТ”




К О Н С П Е К Т

по дисциплината “Техника за механична и хидравлична обработка на хранителни, вкусови и биотехнологични продукти”

за студенти от спец. “Техника за хранителната и биотехнологичната индустрия”





  1. Класификация на процесите в хранителната промишленост. Механични и хидравлични процеси и машини и апарати за осъществяването им.

  2. Основни изисквания към машините и апаратите в хранителната промишленост. Структурен анализ на машина – съставяне на технологична структурна и кинематична схема на машина за ХВП

  3. Реология. Нютонови и ненютонови системи. Механични модели за изучаване на реологични свойства. Прибори за реологични изследвания.

  4. Разделяне по размери (сортиране) на насипни хранителни продукти. Ситови сепаратори. Механизъм на пресяването. Класификация на ситата. Ситов анализ на насипни продукти.

  5. Въздушни и въздушно-ситови сепаратори. Скорост на витаене. Конструкция на пневматични сепаратори.

  6. Триори. Определяне на граничния ъгъл на изпадане на зърната от гнездата и ъгъла на плъзгане на зърната, останали извън гнездата. Конструкция на бързоходен триор.

  7. Сортиране и калибриране на плодове и зеленчуци. Машини със степенно и непрекъснато разширяващи се калибри.

  8. Теоретични основи на процеса раздробяване. Класификация на методите и машините за раздробяване и смилане. Общи изисквания. Топкови мелници. Изчисляване на необходимата честота на въртене. Конструкция на топкови мелници.

  9. Мелнични валцове – видове, изисквания към основните механизми. Конструкция и изчисляване диаметъра на валците. Конструкция на мелничен валц.

  10. Изчисляване на механизма за регулиране на разстоянието между валците и на захранващия механизъм на валцови машини. Междувалцови предавки.

  11. Чукови дробилки. Определяне на скоростта на чуковете. Производителност и разход на енергия. Конструкция на чукова дробилка. Дезинтегратори. Якостно оразмеряване на дисковете и палците.

  12. Рязане на хранителни продукти и суровини. Геометрични параметри на режещ клин. Кинематична трансформация на режещ клин.

  13. Волф машини. Основни изисквания при конструиране. Режещи механизми на волф-машина – съвременни конструкции. Изчисляване на мощността и производителността на волф машина.

  14. Кутер машини – конструкция и изчисляване на мощността за задвижване. Машини за рязане на плодове и зеленчуци.

  15. Пресоване на плодове и зеленчуци – общи изисквания към процеса. Преси с периодично действие.

  16. Преси с непрекъснато действие – лентови и шнекови преси. Конструкция, изчисляване и експлоатация.

  17. Машини за формуване на тестени и пастообразни продукти – формуване на бисквити, шоколадови и други сладкарски изделия.

  18. Горещо екструдиране на хранителни продукти. Класификация на екструдерите. Конструиране на екструдери. Изчисляване на производителността на двушнеков и едношнеков екструдер.

  19. Основни закономерности на процеса утаяване. Флотация. Утаители с периодично действие. Производителност и изчисляване.

  20. Филтриране. Основни уравнения на филтриране с образуване на несвиваема утайка при постоянно налягане и при постоянна скорост.

  21. Филтри с периодично действие. Филтър-преси – изчисляване. Патронни (свещови) дискови филтри

  22. Филтри с непрекъснато действие. Конструктивни особености на камерни и безкамерни вакуум филтри. Изчисляване на барабанен вакуум филтър.

  23. Промишлени методи за центрофугиране. Общи закономерности на процесите. Определяне на налягането на въртяща се течност по стените на съда и на производителността.

  24. Конструкция и конструктивни елементи на филтриращи центрофуги с периодично действие. Експлоатация на филтриращи центрофуги. Определяне на мощността за задвижване.

  25. Класификация на утаителните центрофуги. Шнекови центрофуги. Конструкция и основни изчисления.

  26. Филтриращи центрофуги с непрекъснато действие – конструктивни особености и изчисляване

  27. Сепаратори. Класификация и принцип на работа. Теория на разделянето в центробежно поле. Конструкция и експлоатация на сепаратори.

  28. Мембранни процеси за разделяне на течни системи. Същност на процеса разделяне чрез обратна осмоза. Мембрани за разделяне – видове и основни изисквания.

  29. Конструктивни особености на мембранни плоскокамерни, тръбни, спирални и модули с кухи влакна.

Пловдив ПРЕПОДАВАТЕЛ:



февруари, 2013 г. /доц. д-р. инж. В. Ненов/
Каталог: wp-content -> uploads -> 2012
2012 -> За приемане чрез централизирано класиране на децата в общинскиte детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община пловдив раздел І – Основни положения
2012 -> Критерии за отпускане на еднократна финансова помощ и награждаване на жители на община елхово I общи положения
2012 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2014 г
2012 -> Област враца походът се провежда под патронажа на
2012 -> София-град Актуализиран на Педагогически съвет №8/04. 09. 2012 г
2012 -> Програма за развитие на селските райони европейски земеделски фонд за развитие на селските райони европа инвестира в селските райони
2012 -> Книгата е създадена по действителен случай. Имената на описаните места и действащите лица са променени
2012 -> Относно Обособена позиция №1


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница