Катерачен обект “чудните скали” Обща характеристика



Дата25.10.2018
Размер0.57 Mb.
#97569
КАТЕРАЧЕН ОБЕКТ
ЧУДНИТЕ СКАЛИ”




Обща характеристика






Природният феномен

Природният феномен “Чудните скали” е разпшоложен на брега на яз.Цонево, отстоящ на 50 м. от асфалтовия път, който свързва селата Добромир и Аспарухово. Като главна пътна артерия свързваща градовете Айтос и Дългопол, това е доста натоварен път, а близостта на скалният феномен го прави особенно достъпен. И така, това прекрасно място е разположено на 90 км. Югозападно от Варна, 3 км. го делят от най-близката жп. гара – тази на с. Аспарухово. На 8 км. от скалите се намира с. Комунари, което е и жп. възел, т.е. от там минават и спират влаковете от София, Пловдив и т.н.

С това се изчерпват възможностите да

се пристигне до “Чудните скали” с влак. Ако пътувате с кола, то вие можете да стигнете буквално под самия скален феномен. За по-добро ориентиране са приложени и следващите пътни карти, на които със стрелка е отбелязано мястото на скалния феномен “Чудните скали” - последното място, до където можете да стигнете и да си оставите колата. Това чудо на природата, разбира се не е подходящо за катерене, първо защото това е природно богатство и то трябва да бъде запазено и второ защото скалите са изключително ронливи и опасни.


Катерачният обект
До катерачният обект се стига по къса и не много стримна пътека, която започва веднага след скалния феномен, от самия асфалтов път. За около 5 мин. се излиза на малка кръгла поляна заградена от едната страна под формата на полу-кръг от катерачните скали, а от другата от началото на издигащ се хълм. Така, това приятно и закътано местенце се превръща в едно напълно откъснато от човешките очи, супер приятно за катерене място. Независимо, че от пътят ви делят само 5 мин. тук наистина ще почувствате откъсването от цивилизацията и ще се радвате на чудните катерачни мигове. Вода можете да си напълните от следните места (подредени от най-близкото до най-дълечното): 1.качите ли се над скалите ще видите една кариера (каменоломна), там става ако е отворена; 2. хижата (ако е отворена); 3.по пътя за с.Добромир на 2 км. има чешма; 4.от с.Аспарухово. Ако решите да пазарите някаква храна препоръчително е да се отправите към с.Добромир (2км.) тъй като има по-голям избор в сравнение с с.Аспарухово, особенно ако търсите хляб.

Скалният обект има формата на полу-кръг и до 20-тия си метър е изцяло надвесен след, което надвеса е затворен от огромен таван (на места с отклонение от основата до 10 м.) по цялата дължина на обекта. Маршрутите на Чудните скали са подготвени специално за републиканското първенство през септември 1990 г. След супер финал по тур № 3, за победител е обявен Васил Киров заради по-доброто си време, но иначе и Пламен Петров (Пламбини от Шумен) също е изкатерил тура до горе...

За състезанието са създадени са 8 прекрасни маршрута. А през юни 2004 г. благодарение на варненци и шуменци бяха създадени още 2 тура. Старите 8 тура не са наименовани и затова ние си ги познаваме чрез поредния им номер според разположението им, т.е. броят се отляво надясно, като се застане с лице към масива. Имена имат двата нови тура – съответно “Левия” и “Черепа”. Всичките маршрути са едкипирани с лепени клинове. Като цяло масивът е надвесен до големия таван, който го затваря. Тур N1 и N3 са единствените, които са по цялата височина на масива, т.е. само те минават през тавана и излизат до самия край на скалите. Всички други стигат до началото на тавана, където по дължината на целия масив е опъната стоманена проволка, и има лепени клинове, които могат да се ползват за осигуровка. Проволката не обхваща само турове N1, N2, N8. По целия масив могат да се срещнат допълнително забивани ковани клинове, но за сега сме очевидци на 3-4 изкарвания на такива клинове със голи ръце, затова много внимавайте как ги натоварвате и винаги ги дублирайте!!! Поставените лепени клинове са напълно достатъчни за нормалко катерене, слизане от скалите и събиране на оставения инвентар по който и да е тур. Необходимият ви инвентар е нормалният за отлично екипирани спортни обекти – единично въже 40-50м., 15-20 експреса, 3-4 дълги примки. Джаджи не са необходими. За каската – всеки си знае, камък винаги може да ви падне, където и да сте, няма идеално изчистена скала. Особенно трябва да се внимава около тур N8, тъй като не е катерен от много време и не е почистван, а в началото му в първото таванче има доста нестабилни камъни. Другите турове са добре почистени. Добре е да имате помощно въженце 5-6 мм., дълго около 70-80 см. ако ви се наложи да пускате рапел преди карая на тура, защото клиновете са с тесни уши (не важи за тур “Левия нов” и тур “Черепа”). Добре е да си вземете малък бинокъл за да разучите предварително туровете и местата на клиновете. Никъде по скалите не са отбелязани съществуващите маршрути - нито имената им ното, началото им. Затова в началото трудно се забелява дори, че съществуват някакви маршрути или пък клинове.


Относно етиката при посещаване на тези места

Често се употребява магнезий, затова не е излишно да си вземете малка четка за зъби за някои от по трудните маршрути. Не е желателно да се използват за почистването на скалите от магнезия твърди метални четки, затова ви молим да не ги носите. По някои турове вече има изкуствено изкопани хватки, които са достатъчни и затова копането на хватки и стъпки или поставянето на изкуствени такива не е добра идея и на такива действия “се гледа с лошо око”. По обекта, има възможност да се създадат нови маршрути. Ако все пак решите да правите такива, то нека те да са направени отлично, с качествени и сигурни клинове, от хора с опит в тази област. Добре е да се запази спортния дух, с който са изградени съществуващите сега турове. Бихме искали да ви помолим и да не боядсвате по скалата, каквито и да било знаци и имена на маршрути, независимо дали става дума за нови или вече съществуващи. Нека всичко по обекта си остане такова каквото сте го намерили. В катерачната етика е прието да се отстраняват от скалите опасните нестабилни камъни, които могат всеки момент да паднат, но не и безкомпромисното къртене на скална маса. Молим ви да не променяте скалния релеф, както и нищо по настоящите турове. Относно отпадъците - всеки знае, че в населените места има определени за тази цел контейнери, а най-близкият такъв се намира на 15 мин. пеш от скалите пред хижата. Не палете огън под скалите, за целта на поляната си има направено огнище. Предварително ви благодарим за това, че ще осавите мястото след вас в по-добър вид, отколкото е било преди вас.


Маршрутите





Наименование

Категория UIAA

Дължина

Брой клинове

1.

N1

IX

30 м.




2.

N2

VIII

17 м.




3.

N3

VIII- *

17 м./35 м.




4.

N4 – Тавана

VII+/VII-

17 м.




5.

Левия нов

VI+/VII-

17 м.




6.

Черепа

VI

17 м.




7.

N5

VI+

17 м.




8.

N6

VI

17 м.




9.

N7 – Мидата

VIII-

17 м.




10

N8

**

20 м.



Забележка!



Броя на клиновете не е посочен, но на откриването на сезона за Чудните скали, ще бъдат изброени точно всички клинове и ще бъдат допълнени. За сега клиновете по маршрутите са по около 10-15 клина на всеки.

* Категорията важи само за тази част от тура, която е преди проволката. С излизането от тавана (ако въобще е възможно) трудността ще нарастне доста.

** Категорията не е посочена, тъй като за сега не са ни известни завършени изкачвания по този тур, но определено е над VIII.
Описание


  1. N1 – Намира се в най-левия край на обекта. Има изцяло надвесен характер, като в първите 10 м. надвеса се слива с две таванчета. Клиновете до 4ти – 5ти са добре поставени, но от там нагоре са на доста големи разстояния един от друг, но за сметка на това са хубави лепени клинове. Добре е да имате 2-3 дълги примки за местата, където скалата влиза навътре, или за под таванчетата.

  2. N2

  3. N3 – Само първите 3 м. са вертикални, следва малко таванче, което се преминава с 4-5 дълги движения като се тръгва от малко ръбче за две ръце, преминава се през два странични джоба и се излиза над таванчето. Тура продължава в надвес, като се движи през някойлко дълги отвесни дупки за по 2-3 пръста. Сложни са и последните 4-5 движения преди проволката. Там трябва да се мине през вертикално разположени отвори в скалата, кудето се бърка с цяла ръка и ключовите движения са няколко усуквания в тези дупки. Това е единствения тур, който продължава след проволката и преминава големия таван. За сега не са ни известни преминавания над проволката.

  4. N4 Тавана – Още в началото тура преминава през сериозен таван, движенията по целия маршрут са доста дълги, но пък за сметка на това хватките са големи джобове. Последните 4-5 движения преди проволката се явяват пасажа. Там ви очакват няколко триъгълни ръбчета за 2-3 пръста за първа фаланга.

  5. Левеия нов – Надвеса по маршрута започва едва с последните 4-5 м. Турът е лек и подходящ за начинаещи. Екипиран е отлично с нови лепени клинове с големи уши, което дава възможност за удобен рапел от всеки клин. Характерните движения започват от една голяма дупка за две ръце в средата на тура, след което се навлиза в надвеса с няколко дълги движения.

  6. Черепа – Още в началото се минава през две малки таванчета, те могат да бъдат заобиколени от ляво, което прави преминаването по лесно. От средата нагоре турът е изцяло надвесен, но всичко е големи джобове така че като цяло не е труден. Ще ви потрябват 2-3 дълги примки за клиновете под таванчетата. Моля не махайте поставения трофей на последния клин от тура...

  7. N5 – Един от лесните турове на този масив. До средата си е отвесен, а от там нагоре следва надвес. С навлизането в надвеса започват и по-трудните движения. Минава се през 3 последователни изкуствено направени хватки, представляващи странични дупки за 2-3 пръста. Тъй като са странично разположени трудно се виждат, но ако си протегнете добре ръцете нагоре и опипате малко ще ги набарате. В началото на тура има доста цементирани хватки още от едно време, затова централното минаване е малко по-трудно, но става. Може да се заобиколи и отдясно, но това е само преди надвеса.

  8. N6 – Може би най-лесният тур. Описанието е почти еднакво с това на N5, от средата почва надвес, следват няколко изкуствено копани хватки, в първия момент трудно се забелязват, но започнете ли с правилната ръка се подреждат точно на една ръка разстояние.


Под N5 и N6, на земята има един голям камък с два лепени клина, които се използват за осигуряване, когато на тези два тура се направи горна осигуровка.


  1. N7 Мидата – Началото е по няколко последователни тераски, следва пасаж с малки хватки и трудни движения, след което с навлизането в надвеса има характерно образувание приличащо на мидена черубка, скалата е хлътнала навътре. Тази кръгла вдлъбнатина е висока около 1,5м., преминава се централно, като се използват една странична и една обратна изкуствена хватка. Излизането над мидата е пак в надвес с малки ръбчета. В края на тура около проволката има няколко ковани клина, които са със съмнителни качества (в зависимост от посоката на натоварване някои се вадят с ръка!!!), така че внимавайте.

  2. N8 – За сега не са ни известни преминавания по тура. Катерили сме го до средата. Началото е по 3-4 м. плоча, като клиновете са на по-голямо разстояние. Тура преминава през два тавана, като около първият има лабилни камъни, с които трябва да се внимава да не се съборят. Под таваните отново преминаването е през няколко изкуствени странични хватки. След излизане от тавана всичко до края е надвес.



Надяваме се с написването на този гидовник, все повече хора да започнат да посещават този прекрасен обект. Искаме да отбележим пред вас, че ежегодното откриване на сезона за катерене на Чудните скали се провежда в почивните дни около 24 май. За 2005 г. това ще бъдат дните 21-24 май. Varnaclimbing team Ви кани на тази среща, за да отбележим заедно началото на катерачният сезон. Дано и тази година се съберат хора от цяла българия, така както миналата имаше около 30 човека. Приятно катерене!!!


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница