Катя неделчева антонова усъвършенстване на системата за професионално обучение в строителните предприятия в Република България



страница1/3
Дата27.10.2018
Размер317.5 Kb.
#101717
ТипАвтореферат
  1   2   3


И К О Н О М И Ч Е С К И У Н И В Е Р С И Т Е Т - В А Р Н А


КАТЯ НЕДЕЛЧЕВА АНТОНОВА

Усъвършенстване на системата за професионално обучение в строителните предприятия в Република България

АВТОРЕФЕРАТ
НА ДИСЕРТАЦИОНЕН ТРУД ЗА ПРИСЪЖДАНЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНА И НАУЧНА СТЕПЕН „ДОКТОР”

по научна специалност 05.02.18

Икономика и управление (строителството)

НАУЧЕН РЪКОВОДИТЕЛ:

Доц. д-р Румен Николаев Калчев


РЕЦЕНЗЕНТИ:

ВАРНА


2010

Дисертацията е разработена в общ обем от 225 страници, от които:

Списък на използваните съкращения – 1 страница

Увод – 4 страници

Основен текст (три глави) – 171 страници

Заключение – 3 страници

Приложения – 32 страници

Списък на литературните източници – 158 заглавия

Фигури – 16 броя

Таблици – 23 броя

Защитата на дисертационния труд ще се състои на ......................... от ............ часа в зала 2032 на УНСС – София, на заседание на Специализирания научен съвет по отраслова и фирмена икономика. Материалите по защитата са на разположение на интересуващите се в канцеларията на „Научни съвети” в Университета за национално и световно стопанство – София.
СПЕЦИАЛИЗИРАН НАУЧЕН СЪВЕТ

ПО ОТРАСЛОВА И ФИРМЕНА ИКОНОМИКА

КАТЯ НЕДЕЛЧЕВА АНТОНОВА

УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА СИСТЕМАТА ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ В СТРОИТЕЛНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ

В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АВТОРЕФЕРАТ
НА ДИСЕРТАЦИОНЕН ТРУД ЗА ПРИСЪЖДАНЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНА И НАУЧНА СТЕПЕН „ДОКТОР”

по научна специалност 05.02.18

Икономика и управление (строителството)

НАУЧЕН РЪКОВОДИТЕЛ

Доц.д-р Румен Николаев Калчев


РЕЦЕНЗЕНТИ:

ВАРНА

2010

Дисертационният труд е обсъден на разширено заседание на катедра “Икономика и управление на строителството” при Икономически университет – Варна и насочен за защита в Специализирания научен съвет по отраслова и фирмена икономика при ВАК.

Авторът е хоноруван асистент към катедра “Икономика и управление на строителството” при Икономически университет – Варна, като за периода 2006- 2009г. е бил редовен докторант.

Автор: Катя Неделчева Антонова

Заглавие: Усъвършенстване на системата за професионално обучение в строителните предприятия в Република България

Тираж: 80 броя

Излиза от печат на ...........................

Отпечатан в Печатна база на

Икономически университет – Варна

І. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД

1. Актуалност на темата.

Професионалното обучение дава възможност на хората да отговорят на предизвикателствата на новото време и икономиката на знанието, да постигнат професионалните си цели, задачи и приоритети чрез учене през целия живот.

В началото на XXI век икономиката е поставена в условията на промяна, при която значение имат глобализацията, сближаването на света чрез информационните технологии и знанието, като двигател на икономическия растеж и конкурентната способност. Световният опит категорично доказва, че факторите за ефективност и конкурентоспособност на националната икономика и на фирмата са свързани с управлението на човешките ресурси.

В контекста на Лисабонската стратегия човешкият капитал е най-важният актив за Европа. За бъдещото й развитие се изисква повишаване и усъвършенстване на знанията и уменията, търсят се нови, нетрадиционни методи за повишаване качеството на човешките ресурси, което е важна предпоставка за повишаване конкурентоспособността на всяка организация.

В условията на динамичните социално - икономически промени в нашето общество все повече се засилва несъответствието между досегашното равнище на професионална подготовка и бързо нарастващите изисквания към качеството на работната сила. В развитите страни обучението на персонала отдавна се е превърнало в приоритетна дейност. Когато се говори за ефективно производство, на преден план излиза разбирането, че направените разходи за обучение на персонала са най-добрата и перспективна инвестиция.

Строителството е сектор на българската икономика, в който е заета значителна част от работната сила. Това прави актуален въпросът за нейното качество. Голяма част от заетите в строителството са с ниска квалификация и незадоволително образователно равнище. Акцентите в това изследване са насочени към решаване на проблеми, свързани със същността и особеностите на системата за професионално обучение в сектор “Строителство”.

Значимостта на проблема за сектор “Строителство” и за икономиката като цяло се засилва още повече с оформящия се траен дефицит на висококвалифицирани кадри на пазара на труда. Основен елемент за преодоляване на недостига на подготвени кадри би могъл да бъде професионалното обучение.

В теоретичен и практико – приложен аспект основните компоненти, определящи същността на икономическия проблем в дисертационния труд са:



  • в икономическата литература съществуват теоретични и практически разработки по тази проблематика, но според нас, те не са достатъчни, за да получим ясна представа за действащата в момента система за професионално обучение (СПО).

  • изоставане в динамиката на развитието на заетите в строителния сектор и нарастващите изисквания към качеството на труда ;

  • необходимост от нови ефективни методи за усъвършенстване на трудовото представяне на заетите чрез обучение, за повишаване конкурентната им способност;

  • необходимост от повишаване на инвестициите за професионално обучение.

Тези факти предизвикаха както научен интерес към проблематиката, така и практически действия по изучаване настоящото състояние и възможностите за усъвършенстване на СПО в строителството. Актуалността на проблема за повишаване качеството на човешкия фактор чрез обучение през целия живот за икономиката ни като цяло и за сектор “Строителство” в частност, определиха избора на темата за дисертация, целта на изследването и основните задачи.

2. Обект и предмет на изследването

Обект на изследване са строителните предприятия в Република България.

Предмет на изследване са процесите за развитие и усъвършенстване на системата за професионално обучение като необходима форма за повишаване качеството и конкурентоспособността на работната сила.

3. Цели и задачи на изследването. Теза.

Целта, поставена в дисертационния труд, е след изясняване същността и особеностите на системата за професионалнo обучение да се изследва настоящото й състояние в Р България и в частност в сектор “Строителство”, да се установят проблемите пред нея в контекста на членството в Европейския съюз и на тази основа да се предложат възможности за усъвършенстването й в строителните предприятия у нас.

Така формулираната цел предполага изпълнението на следните задачи:

Първо. Да се проучи теорията, да се направи анализ, преоценка и се прецезира понятийният апарат на системата за професионално обучение с оглед на съответствието й на съвременните икономически условия.

Второ. Да се разработи научна аргументация за необходимостта от оценка на дейностите за професионално обучение в предприятията и прилагането на система от показатели в тази връзка.

Трето. На базата на статистическа информация, данни от анкетно проучване и действащата нормативна материя да се направи анализ на системата за професионално обучение в Република България и да се сравни състоянието й с други европейски страни.

Четвърто. Да се формулират изводи и препоръки за развитието на системата за професионално обучение и да се предложи модел за усъвършенстване на дейността по обучение.

Тезата, която се поддържа в дисертационния труд е, че възможностите на професионалното обучение не са достатъчно използвани от българските строителни предприятия, поради което действащата система се нуждае от усъвършенстване, с цел постигане на по-качествен, образован, висококвалифициран и конкурентоспособен човешки ресурс.



4. Методология на изследването.

Методологията на изследването в дисертационния труд се основава на методите на сравнение, обобщение, анализ и синтез, анкетно проучване, метода на наблюдението, както и разнообразни аналитични методи – статистически и математически.

Изследванията в дисертационния труд се основават на съвременните достижения на икономическата теория, на собствени проучвания, на информация получена от предприятията в анализирания бизнес сектор, както и на действащите към м. декември 2009г. нормативни актове.

5. Основни литературни и информационни източници

За разработването на дисертационния труд са използвани български и чуждоезични литературни източници, нормативни актове от българското и европейското законодателство, интернет сайтове със специализирана информация, данни от: Национален статистически институт, Министерство на образованието, младежта и науката, Министерство на труда и социалната политика, Камарата на строителите в България, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Национална агенция за професионално образование и обучение, фондация “Анализ на риска”, Агенция по заетостта и български строителни предприятия .



6. Апробация

Основна част от направените теоретични изводи и практически препоръки е представена в 2 статии и три доклада, които са публикувани в научни издания на ИУ – Варна и УАСГ – София. Някои от идеите в дисертациониия труд са обсъждани със специалисти от практиката, с цел тяхното внедряване.



II. СЪДЪРЖАНИЕ НА ДЕСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД:
ИЗПОЛЗВАНИ СЪКРАЩЕНИЯ...................................................................4

УВОД................................................................................................................5


ПЪРВА ГЛАВА

Теоретико-методологични въпроси на професионалното обучение в България
1.1. Характеристика на системата за професионално обучение ................9

1.2. Фактори, влияещи на системата за професионално обучение ..........29

1.3. Показатели за оценка на системата за професионално обучение......45

ВТОРА ГЛАВА

АНАЛИЗ на системата за професионално обучение В СЕКТОР “СТРОИТЕЛСТВО”

2.1. Оценка на държавната политика за професионално образование и обучение в строителството .................................................................69

2.2. Сравнителна характеристика между системите за професионално обучение в България и в други европейски страни.........................100

2.3. Тенденции в развитието на основните параметри на системата за професионално обучение в сектор “Строителство”........................112




Каталог: uploaded files
uploaded files -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded files -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded files -> Автобиография Лична информация
uploaded files -> Стопански факултет – катедра „стопанско управление” специализиран научен съвет по икономическа
uploaded files -> Утвърдил весела неделчева
uploaded files -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
uploaded files -> Христо Смирненски
uploaded files -> I. Описание на клиентския терминал Общи положения на работата на системата
uploaded files -> Специализиран научен съвет по отраслова и фирмена икономика при вак на република българия
uploaded files -> О б я в я в а м к о н к у р с: За длъжността “младши експерт


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница