Китайската паралелка



Дата14.01.2019
Размер44.8 Kb.
#110109
КИТАЙСКАТА ПАРАЛЕЛКА

Уважаеми ученици,

Представяме Ви накратко новата китайска паралелка, която стартира наесен в нашето училище и Ви каним не просто да се потопите в едно изключително по рода си пътешествие в езика, културата, философията и бита на най-древната съществуваща и досега цивилизация, но и да получите перспективна, уважавана и високоплатена професия още в рамките на Вашето средно образование.
Що е то китайски език?

В КНР съжителстват 56 националности, от които близо 92% - от националността хан, т. е. етническите китайци. Хан говорят на една голяма група северни диалекти и цели седем групи южни диалекти. За целите на масовото ограмотяване на населението (до 50те години на ХХ век над 80% от китайците са неграмотни), след дълъг процес на оформяне, през 1982 г. в Конституцията на КНР са внесени поправки, които налагат в страната един държавен език, наречен путунхуа ("Общоразпространен език"), и който оттогава насам се изучава повсеместно като основен учебен предмет. Именно путунхуа е езикът, който се изучава под името "китайски език".

След отварянето на Китай към света в началото на 80те години на ХХ век, и особено с икономическия бум, който наблюдаваме от десетина години насам, все повече чужденци избират да изучават китайски език. Ако в началото това са шепа отдадени ентусиасти, които не наблягат на практическото приложение и прагматичната изгода от неговото владеене, то днес цифрите са зашеметяващи - само през 2010 г. броят на участвалите във всички видове тестове HSK (китайският вариант на TOEFL) е 689 000 души.
Обучението по китайски език в България

България не изостава от световните тенденции. През 1991 г. в СУ "Св. Климент Охридски" е открита специалност "Китаистика", в която ежегодно се приемат по 18 души. Цифрата плавно нараства, като през учебната 2011/2012 г. в най-различни форми нови 700 души започват да изучават китайски език. Центрове вече има не само в София, но и във Велико Търново, Русе, Пловдив и Варна.


Възможности за обучение в Китай по време на гимназиалната степен

Едно от големите предимства на китайската паралелка е възможността за участие в няколко дейности, които непосредствено дават възможност за пътуване до Китай и дори стипендия в китайски университет. Това са:


-) Изпитът HSK

HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi), в превод – „Изпит за равнище на владеене на китайския език”, се явява стандартизиран тест за изучаващи китайския като чужд език (чужденци, живеещи в чужбина китайци, ученици и студенти от малцинствените групи), организиран и разработен на държавно равнище от Ханбан – Главна квартира на институт Конфуций, като се администрира от институтите Конфуций в отделните страни по света. Той е подобен по структура и съдържание на TOEFL, като удостоверенията за успешно издържалите важат две години.

У нас на 09.06.2006 г. в ЦИЕК (Центъра за източни езици и култури) към СУ „Св. Климент Охридски” се откри институт Конфуций в София, към който съществува и изпитен център по HSK. Ако при първото издание на изпита в България през 2006 г. се явяват трима души, то през 2010 г. те вече са над седемдесет.

Най-добре представилите се участници в изпита получават възможност за едномесечно обучение в Китай, към което се предвижда и стипендия.


-) Състезанието "Китайски езиков мост за ученици"

Състезанието „Китайски езиков мост за ученици” представлява ежегодно състезание по китайски език, което се провежда в няколко тура. Първият тур се осъществява на национално равнище, като спечелилите 1во, 2ро и 3то място заминават на финалните турове в Китай. Полуфиналът и финалът се излъчват по китайската телевизия, а спечелилите получават от половин година до пълен четиригодишен курс обучение в КНР.

Основният преподавател, с когото ще работят нашите ученици, се казва Яна Шишкова. На първия „Китайски езиков мост за ученици”, проведен през 2008 г. в град Дзинан, провинция Шандун, тя и нейните ученици, печелят ПЪРВО място в Европа и ОСМО място в света по китайски език. През 2010 г. отново нейните ученици печелят ВТОРО място в Европа и ПЕТО място в света.

Участието в това състезание дава непосредствена възможност на учениците да пътуват из Китай и да попият китасйката култура, както и да получат стипендии за обучение в китайско висше учебно заведение.


-) Културен обмен

В България вече съществува практика по културен обмен български ученици да бъдат настанявани за две седмици в китайски семейства, като на свой ред приемат в своя дом китайски ученик. Приемащите семейства се грижат за настаняването, изхранването и културната програма, пътните разноски се поемат от изпращащото семейство.

По различни програми се дава възможност на учениците и за летни лагери в Китай, които продължават от седмица до десет дена. Настаняването, изхранването, придвижването и културната програма се поемат от китайска страна, пътните разходи за самолетен билет – от семействата на учениците.
Китайската паралелка

Китайската паралелка, която стартира през учебната 2012/2013 година в нашето училище, е изградена върху най-добрите традиции на българското чуждоезиково обучение, подкрепена от постиженията на руската и китайската чуждоезикова методика. Учебният план предвижда седмично:




КЛАС

РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ

ОСМИ

18 часа китайски език език;

2 часа „Странознание на Китай” през Първи срок;

2 часа „История на Китай” през Втори срок


ДЕВЕТИ

6 часа практически китайски език;

2 часа „Бит, традиции и обреди на китайския народ” през Първи срок;

2 часа „Изкуства и художествени занаяти на Китай”


ДЕСЕТИ

4 часа практически китайски език;

2 часа вестникарски китайски език;

2 часа Древна китайска литература


ЕДИНАДЕСЕТИ

4 часа практически китайски език;

2 часа вестникарски китайски език;

2 часа бизнескитайски език

СИП – Средновековна китайска литература



ДВАНАДЕСЕТИ

4 часа практически китайски език;

2 часа бизнескитайски език;

СИП – Нова и най-нова китайска литература

В единадесети и дванадесети клас ще се чете философия на китайски и български език, отделно ще се наблегне на източните философии и история на източните (в частност китайските) религии - конфуцианство, будизъм, даоизъм.



Извън основния курс, се предвиждат допълнителни часове по калиграфия и тайдзицюен, по желание на учениците.
Учебни помагала

Учебните помагала са подсигурени по линия на Институт Конфуций и Посолството на КНР в България. Разходите за семействата ще се изразяват в подсигуряването на подходящи тетрадки на квадратчета, както и китайско-български/китайско-английски/китайско-руски речник на определен етап от обучението.
Каталог: old
old -> Румен петров владимиров академична длъжност: професор Научно степен: доктор Образование
old -> Изграждане на мостове и преодоляване на различията
old -> Закон за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост. От рождения си ден 1 юни 1996 г., Закона за общинската собственост претърпя множество промени, основните от които бяха през 1999 г и 2004 г
old -> Кое от написаните числа е шестстотин и три милиона тринайсет хиляди и две ?
old -> Кръстьо малчев маринов (Възпитаник на Морското Училище)
old -> Наредба №1 от 11 януари 2007 Г. За условията и реда за провеждане на медицинските дейности, свързани с лечението на лицата с психични разстройства
old -> Факти какво представлява натриевият цианид?
old -> Секция “Изток” – смб коледно математическо състезание – 13. 12. 2008 г. 6 клас


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница