Климатична характеристика на район на



Дата03.01.2022
Размер13.93 Kb.
#112933
Аграрен Университет
Свързани:
Аграрен Университет

Аграрен Университет – Пловдив

Факултет по растителна защита и агроекология

Проект по Климатолгия и хидрология

Тема:Климатична характеристика на район на

гр.Харманли

1.Увод


Община Харманли се намира в югоизточна България в южен централен район за планиране. Община Харманли е разположена в централната част на областта като на запад граничи с общините Хасково и Стамболово, на север с община Симеоновград, Тополовград и община Гълъбово

на изток с общините Любимец и Свиленград и на север с община Маджарово. Община Харманли е с територия от 694653 дка и заема пето място по размери на поземлените фондове в областта. Община Харманли е разположена в централната част на Хасковска област и Източния Тракийско – Родопски район, който обхваща територията на юг от Стара планина - Казанлъшкото поле, Сърнена гора, Хасковско – старозагорското поле, Източните Родопи и достига държавната граница с Република Гърция и Република Турция. Релефът на Източния Тракийско – Родопски район е разнообразен и съдържа пет морфоструктурни единици. На север се намират южните склонове на Стара планина, които се спускат стръмно към Казанлъшкото поле. Сърнена гора е сравнително ниска и старозагорското поле, което има низинен характер и е богато на черноземни почви.

В териториално отношение община Харманли обхваща части от Горнотракийската низина, между полегатите южни склонове на Средна гора и стръмните северни склонове на Родопския масив. Южната граница на Тракийската низина е очертана със севернородопското подножие, по което тя плътно опира до северните части на Родопския масив между долния край на Момино-клисурския пролом ( на 300м. височина) и началото на Харманлийския пролом (на 80м. височина). Течението на р.Марица следва отблизо цялото протежение на тази граница, която разделя на две почни равни части територията на общината. През нея протичат и притоците на р.Марица, р.Харманлийска и р.Бисерска.

Поради разнообразния си релеф и вариращата надморска височина в Източния Тракийско – Родопски район, част от който е и община Харманли, съществуват големи климатични различия. Казанлъшкото поле и Хасковско – Старозагорското поле имат преходно – континентален климат, а най - южните части на Хасковското поле и поречието на р.Арда – континентално – средиземноморски климат. Климатът на територията на община Харманли е преходно – средиземноморски със значителен брой на слънчевите дни в годината.

2.Слънчева радиация

3.Температура на почвата

Температура на почвата

Почвата се нагрява от слънчевата радиация, която се трансформира в топлина. При положителен радиационен баланс топлината се разспространява в прилежащия въздух и в по-долните и слоеве. При отрицателен повирхността на почвата постоянно изстива спрямо вътрешните и слоеве и приземния въздух. В процесите на нагряване и изстиване на почвата определена роля имат изпарението и кондензацията на водната пара. Неравномерното разпределение на слънчевата радиация в пространството и времето предизвиква колебания в топлинното състояние на почвата, особено в най-горния активен слой.Това е слоят, температурата в който има денонощни и годишни колебания. Те оказват влияние върху атмосферните процеси, метеорологичните и климатичните условия. Земната повърхност се явява активна повърхност на облъчване и излъчване на топлина. Топлинния баланс на почвената повърхност се изразява чрез уравнението :

Q=S-P-E+_L+_V+_B

Приходната част на уравнението зависи от слънчевата радиация и физичните процеси в атмосферата. Върху тези процеси човек не може да влияе. Разходната част зависи както от метеорологичните фактори , така и от състоянието на почвата, влажността и др. Топлинния баланс на почвата може да бъде положителен, когато притока на топлинна енергия от Слънцето привишава разхода. В такъв случай повърхността на почвата се нагрява и притока на топлина се насочва от почвената повърхност към атмосферата.



Средна,месечна и годишна температура на почвата.

Дълбочина

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница