Ключ към теста и за съпоставяне на индивидуалните резултати с данните от мотивационния профил на мениджъра



Дата27.10.2017
Размер44.74 Kb.
#33283
Ключ

към теста и за съпоставяне на индивидуалните резултати

с данните от мотивационния профил на мениджъра,

получен на базата на международно крос-културно изследване на мотивацията


За да анализирате значенията (тежестите), а от тук и предпочитанията, които сте посочили за своите мотивационни фактори в теста, нанесете в приложената таблица и ползвайте посочения по-долу списък с пояснения за факторите.

  • Номерът на всеки фактор съответства на номера на вертикалната колонка от таблицата за отговори.

  • В списъка след наименованието и поясненията за фактора са дадени и следните данни от обобщения мотивационен профил на мениджъра, получен при международното изследване :

      1. мода на разпределението, отразяваща най-често срещаното значение (тежест) на фактора;

      2. медиана, отразяваща средното разпределение;

      3. диапазон на значенията, отразяващ най-ниското и най-високото значение.





Списък на факторите с пояснения и данни


от международния мотивационен профил


  1. Потребност от работа с високо ниво на заплащане и материално възнаграждение; желание за работа с добър набор от материални придобивки и бонуси. Тази потребност разкрива тенденция към промяна в процеса на трудовия живот; увеличението на разходите обуславя и повишаване на значението на тази потребност (например, наличието на дългове, възникването на нови семейни задължения, на допълнителни или тежки финансови отговорности и др.).

Мода – 27, медиана – 19, диапазон – 0 – 96.

  1. Потребност от добри условия на работа и комфортна среда.

Мода – 27, медиана – 19, диапазон – 0 – 96.

  1. Потребност от ясно структуриране на работата, наличие на обратна връзка и информация, позволяваща да оценявам резултатите от собствената си работа, потребност от намаляване на неопределеността и установяване на правила и препоръки по изпълнение на задачите. (Тя е мерило за потребност от ръководство и определеност; потребност, която може да служи като индикатор за наличието на стрес и безпокойство, и която може да нараства или намалява при сблъсък със сериозни изменения в личния или служебния живот).

Мода – 26, медиана – 25, диапазон – 0 – 69.

  1. Потребност от социални контакти: общуване с широк кръг от хора, откритост и доверителност, тесни връзки с колегите. (Този показател за стремеж към работа с други хора не трябва да се бърка с това, доколко човек се отнася добре към колегите си. Факторът може да има доста ниско значение, и въпреки това лицето да е достатъчно добре социално адаптирано).

Мода – 27, медиана – 25, диапазон – 0 – 81.

  1. Потребност от формиране и поддържане на дългосрочни стабилни взаимоотношения, малък брой колеги по работа, значителна степен на близост и доверие в отношенията. (Потребност от по-тесни контакти с околните. Както и в случая с фактор 4, ниската му стойност не говори за слаба социална адаптация и липса на социални навици).

Мода – 18, медиана – 19, диапазон – 0 – 45.

  1. Потребност от извоюване на признание от страна на околните; потребност те да оценяват заслугите, постиженията и успехите на индивида. (Този фактор говори за симпатия към околните и добри социални взаимоотношения; това е потребност от внимание, желание да почувстваш собствената си значимост).

Мода – 35, медиана – 36, диапазон – 0 – 88


  1. Потребност от поставяне на дръзки и сложни цели и борба за постигането им; това е показател за потребност да следваш поставените цели и да бъдеш самомотивиращ се. (Показател е за стремежа да набелязваш и завоюваш сложни и многообещаващи цели.)

Мода – 36, медиана – 36, диапазон – 2 – 81.

  1. Потребност да си влиятелен и да имаш власт, стремеж да ръководиш другите; настойчив стремеж към конкуриране и влиятелност. (Този показател е знак за конкурентна настойчивост, тъй като предвижда задължително сравняване с другите и оказване на влияние върху тях.) Мода – 31, медиана – 31, диапазон – 0 – 79.

  2. Потребност от разнообразие, промени и стимулиране; стремеж да се избегне скуката и рутината. (Показва тенденция винаги да се намираш в приповдигнато настроение, готовност за действие, привързаност към изменения и стимули).

Мода – 34, медиана – 35, диапазон – 0 – 79.

  1. Потребност да бъдеш креативен, анализиращ, мислещ работник, отворен за нови идеи. (Този показател свидетелства за склонност към опити с нови неща, към прояви на любознателност, любопитство и нетривиално мислене. Идеите, които внася и към които се стреми даденият индивид, не е задължително да бъдат правилни или приемливи.)

Мода – 32, медиана – 33, диапазон – 5 – 81.

  1. Потребност от самоусъвършенстване, ръст и развитие като личност. (Показател за желание за самостоятелност, независимост и самоусъвършенстване.)

Мода – 35, медиана – 32, диапазон – 7 – 84.

  1. Потребност от чувството, че си нужен за интересна, обществено полезна работа. (Този показател означава, че човекът има потребност от работа, която е изпълнена със смисъл и значение, с елемент на обществена полезност.)

Мода – 41, медиана – 43, диапазон – 15 – 97.

Внимание!

Авторите на профила в изледванията си са търсили, но не са установили такива вътрешнонационални закономерности при отговорите по отделните фактори на профила, които да са основание за наличието на достоверни международни различия. Затова при сравняването на Вашия профил с международния не търсете такива културни различия, а се концентрирайте върху осъзнаване структурата на Вашите мотивационни фактори:



  1. кои фактори и в какво съчетания от вашия тест се отклоняват съществено от модата на разпределение (например в диапазон, по-голям от +10);

  2. какви служебни ситуации би трябвало да избягвате и към какви да се стремите;

  3. какви взаимоотношения да установявате с колегите си;

  4. какво означават резултатите от теста от гледна точка на усъвършенстването и обучението Ви и т.н.

С такъв индивидуален анализ вие ще се подготвите по-добре за груповите диалози по учебните дисциплини по-нататък, свързани с уменията да вземете делови решения за постигане на по-добро съответствие между индивидуалните потребности и потребностите на организациите, в които работите или ръководите.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница