Кмет: 05551/6990: централа



Дата05.03.2018
Размер92.47 Kb.
#60698
ОБЩИНА СРЕДЕЦ
8300 Средец, обл. Бургас пл.Георги Димитров 3,

кмет: 05551/6990: централа: 05551/6996 e-mail: info@sredets.bg ; web: http://sredets.bg

______________________________________________________________________________________


Съгласно чл. 26, ал. 2 от Закона за нормативните актове, в

законоустановения срок от 14 дни, Община СРЕДЕЦ чрез настоящото публикуване предоставя възможност на заинтересованите лица да направят своите предложения и становища по предлаганата Наредба на e-mail: info@sredets.bg или в деловодство на Община СРЕДЕЦ .

Истината е, че ОбС не разполага с Наредба за именуване и преименуване на обекти на територията на Община Средец и работи на базата на натрупания през годините опит. Така отговорността по именуване и преименуване при необходимост пада на общинска администрация. След това тя отнася "блогословиите" при неуспешен опит да се смени утвърдено име с друго, може и непопулярно, което понякога предизвиква насмешка. Още повече когато се ползват имена, нямащи нищо общо с българския или славянския произход .


За да бъдат въведени ясни правила и ред за именуване и преименуване на обекти на територията на Община Средец, за да бъде възстановен и доразвит традиционния модел на именната структура на улици, площади, паркове, квартали, сгради за култура и образувание с общоградско значение, вече ще се спазват точни процедури. Те ще са описани в специална Наредба. Тя има за цел да се въведе определен ред при вземане на решения за именуване и преименуване.

Решенията за терени и обекти с общинско значение на територията на Община Средец ще се вземат пак от Общинския съвет на Средец, но след проведено обществено обсъждане. Инициативни граждански комитети в състав не по-малко от 20 души, създадени чрез подписка, ще могат да предлагат имена. Когато това се отнася за преименуване на улици, подписката трябва да е подкрепена от 51 % от заинтересованите адресно регистрирани по постоянен адрес лица.



проект

НАРЕДБА

ЗА ИМЕНУВАНЕ И ПРЕИМЕНУВАНЕ НА ОБЩИНСКИ ОБЕКТИ НА ТЕРЕТОРЕЯТА НА ОБЩИНА СРЕДЕЦ

         ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

         Чл. 1. Настоящата наредба определя:

         (1) условията и реда за именуване и преименуване на общински обекти на територията Община Средец;

         (2) условията и реда за поставяне, преместване и премахване на паметници и други възпоменателни знаци (паметни плочи, барелефи и др.) на територията на община Средец.

         Чл. 2. (1) Общински обекти, предмет на именуване и преименуване са:

         1. улици, булеварди, площади, градини, квартали, жилищни комплекси, спирките на градския транспорт, мостове;

         2. общински начални и средни училища, детски домове, градини и ясли;

         3. общински болнични, социални и други заведения;

         4. общински сгради на образователни и културни институти, читалища, библиотеки;

        5. общински спортни комплекси, спортни съоръжения;

         6. други.

         (2) Паметниците и другите възпоменателни знаци са произведения на човешката дейност, които документират материалната и духовната култура на обществото и имат научно, художествено и историческо значение или са свързани с живота и дейността на видни общественици, военни, политически, културни и научни дейци.

         (3) Имената на общинските обекти и паметниците и другите възпоменателни знаци са посветени на хора, събития и постижения с принос за световното и националното развитие и за развитието на община Средец. Те изразяват признателността ни към тяхното дело и значимост.

         Чл. 3. (1) Разпоредбите на настоящата наредба се отнасят за всички населени места в община Средец.

         (2) Настоящата наредба не се прилага за именуване и преименуване на култови обекти и не се отнася за паметниците и другите възпоменателни знаци на територията на гробищните паркове .

        

ГЛАВА ВТОРА

         ИМЕНУВАНЕ И ПРЕИМЕНУВАНЕ НА ОБЕКТИ С ОБЩИНСКО ЗНАЧЕНИЕ

         Чл. 4. (1) Решения за именуване и преименуване на обекти с общинско значение на територията на Община Средец се вземат от Общинския съвет.

         (2) Именуват се нови или съществуващи общински обекти, които не са именувани.

         (3) Преименуват се обекти, когато се възстановява историческо наименувание или историческа справедловост.

         Чл. 5. Обектите с национално значение – държавна собственост, на държавна издръжка, на пряко ръководство от държавни органи и др. се именуват и преименуват с решение на Общински съвет Средец по предложение на Народното събрание, Президента на Република България, министерства и приравнените към тях ведомства и институции.

         Чл. 6. (1) Писмено предложение до общински съвет Средец за именуване и преименуване на общински обекти могат да правят:

1.     Кметът на община; кметове на населени места;

2.     Общински съветници;

3.      Ръководствата на обществени, стопански, научни, културни, неправителствени и други организации;

4.      Инициативни граждански комитети със състав не по-малко от 20 души, формирани чрез съответна подписка (когато това се отнася за преименуване на улици и е свързано с подмяна на лични и други документи, подписката трябва да изразява съгласието на 51 % заинтересовани адресно регистрирани по постоянен адрес лица).

Чл. 7. (1) Докладите за именуване и преименуване, които се внасят за разглеждане в Общински съвет Средец задължително съдържат:

1. сведения за обекта и причините, които налагат да се именува или преименува;

2. мотиви за предлаганото наименование;

3. скица за местоположението на обекта (ограничителни осеви точки, ако това се отнася за улица);

4. становище на оторизирана институция за наличие на друг общински обект с предложеното име.

(2) Предложенията за именуване и преименуване писмено се съгласуват и със съответните общински администрации по местонахождение на обекта.

Чл. 8. (1) Наименованията на обектите с общинско значение се дават съобразно характера, мястото и значението на всеки конкретен обект и са свързани с имена на хора, исторически събития, открития от различни области на човешките познания, творения на природата и др. при спазване на следните принципи:

1. възстановяване и развитие на традиционния модел на именната структура на улици и булеварди;

2. предимство се дава на наименования с исторически установена гражданственост;

3. съответствие на стила и нормите на съвременния български език и на историческата точност;

4. пълноценно използване на възможностите на българската национална топонимия;

5. запазване на връзката между наименованията на улиците, булевардите, площадите и други обекти, утвърдили се като маркиращи топоними в района;

6. използване с предимство на имената на личности с изключителен принос за развитието на българското общество и общината.

(2) именната система на общинските обекти се изгражда в рамките на самостоятелни, ясно ограничени селищни образувания;

(3) значимостта на наименованието и мащаба на именувания или преименувания обект не са в пряка връзка.

Чл. 9. При наименуване и преименуване на общински обекти не се допуска:

1. използване на дублетни или приблизително еднакви наименования на улици, булеварди и площади с изключение на площад и булевард или улица, свързани с него;

2. използване на имена и названия, изгубили историческа актуалност, както и такива свързани с тоталитарни идеологии и такива асоциирани с прояви на геноцид и всякакви форми на дискриминация;

3. именуване и преименуване с имена на живи лица;

4. именуване на улиците в жилищни комплекси, които имат вътрешно блоков (обслужващ) характер. Сградите в тези комплекси имат само адрес, състоящ се от името на ЖК и номер на сграда (блок),;

5. наименуване на отделни части от една и съща улица с различни имена.

Чл. 10. (1) Именуване и приеменуване на обекти с имена с небългарски произход се допуска само, ако се касае за имена на личности с изключителни заслуги за България, или за наименуването на обект при условията на реципрочност с чужд град.

(2) При именуване на обекти с имена с небългарски произход, се спазват следните правила:

         1. при наличие на утвърден превод на името на български език, се използва то;

         2. в останалите случаи имената се изписват на кирилица (по произношение).

         Чл. 11. (1) Цифрови наименования на улици се допускат само при особени случаи.

         (2) Разместване на наименувания на обекти с общинско значение се допуска само по изключение.

         Чл. 12. (1) Предложенията и докладите за именуване и преименуване на общински обекти се обсъждат на заседание на Постоянната комисия от Общински съвет Средец, която изготвя мотивирано становище и го представя за разглеждане на заседание на общински съвет.

         (2) Общински съвет Средец приема решение по ал. 1 с обикновено мнозинство от всички присъстващи общински съветници. Ако предложението не получи необходимия брой гласове, ново предложение за същия обект може да се направи най-рано след 1 година.

         (3) Решенията на Общински съвет Средец за именуване и преименуване на общински обекти на територията на общината се публикуват от Кмета на община в поне един местен ежедневник, както и в официалния сайт на община Средец.

(4) Кметът на община организира поставянето на обозначителни табели с новото наименувание на съответните обекти, в срок не по-дълъг от един месец от датата на решението на Общински съвет Средец.

         ГЛАВА ТРЕТА

         ПАМЕТНИЦИ И ДРУГИ ВЪЗПОМЕНАТЕЛНИ ЗНАЦИ

         Чл. 13. (1) Общински съвет Средец взема решения за поставяне, преместване и премахване на паметници и други възпоменателни знаци (паметни плочи, барелефи и др.) на територията на община Средец.

         (2) С решението по ал. 1 Общинският съвет се произнася и по въпроса с чии средства (на общината, на инициаторите или събрани от дарения) ще бъде изграден паметникът или възпоменателния знак.

         Чл. 14. Писмено предложение до общински съвет за поставяне, преместване и премахване на паметници и други възпоменателни знаци (паметни плочи, барелефи и др.) могат да правят:

1.     Кметът на общината; кметове на населени места;

2.     Общински съветници;

3.     Ръководствата на обществени, стопански, научни културни, неправителствени и други организации;

4.    Инициативни граждански комитети със състав не по-малко от 20 души, формирани чрез съответна подписка.

Чл. 15. Предложението за поставяне, преместване или премахване на паметник или възпоменателен знак задължително съдържа:

1.     подробни мотиви за предлаганото действие;

2.     идеен проект на паметника или възпоменателния знак;

3.     предложение за мястото, на което да бъде поставен или преместен паметникът или възпоменателния знак;

4.     посочен източник на финансиране.

Чл. 16. (1) Предложението за поставяне, преместване и премахване на паметници и други възпоменателни знаци и доклада за решение до Общински съвет Средец се обсъждат на заседание на Постоянната комисия на Общински съвет Средец , която изготвя мотивирано становище и го представя за разглеждане на заседание на общинския съвет.

(2) Предложенията по ал. 1 писмено се съгласуват с Дирекцията УТСЕиБКС

(3) Проектите за паметници се публикуват в интернет страницата на общината, а техен макет се излага на обществено достъпно място за срок не по-кратък от един месец, с оглед провеждане на обществен дебат върху качествата на проекта.

(4) Общински съвет Средец приема решение по ал. 1 с обикновено мнозинство от всички присъстващи общински съветници. Ако предложението не получи необходимия брой гласове, ново предложение за същия обект може да се направи най-рано след 1 година.

Чл. 17. (1) Кметът на общината изготвя и поддържа регистър на паметниците и другите възпоменателни знаци на територията на столицата, с визуална информация за тях, с информация за тяхното местонахождение и специфика.

(2) Кметът на общината упражнява контрол по поставянето, преместването и премахването, и пряко отговаря за ремонта, стопанисването и опазването на паметниците и другите възпоменателни знаци на територията на общината.

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 18. (1) Забранява се поставянето на табели с надписи и изображения, указващи наименованието на обекти, чиито смисъл уронва престижа на община Средец, обществения морал и общоприетите норми на поведение.

(2) Забранява се премахването или повреждането на табели с наименувания на обекти. Табелки с обозначения на имена и номера на улици на новостроящи се сгради се поставят за сметка на инвеститора, по утвърден по ОЕСУТ типов образец.

Чл. 19. Забраняват се всякакви действия, свързани с паметниците или другите възпоменателни знаци извън реда, описан в глава трета от настоящата наредба, тяхното повреждане или унищожаване. Възстановяването на паметници или други възпоменателни знаци се извършва за сметка на нарушителите.

         Чл. 20. За нарушение на разпоредбите на настоящата Наредба, виновните лица се наказват с административно наказание – глоба от 100 до 1000 лв., като надписите и знаците се премахват в срок 30 дни след констатиране на нарушенията.

Чл. 21. (1) Наказателните постановления за нарушенията по тази Наредба се издават от кмета на общината или определено от него лице въз основа на акт, съставен от длъжностни лица от общинската администрация.

(2) Установяването на нарушенията и издаването на наказателни постановления (НП) се извършва по реда на закона за административните нарушения и наказания (ЗААН).

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Настоящата наредба е приета на основание чл. 21, ал. 1, т. 18 и чл. 21, ал. 2 от ЗМСМА.

§ 2. За неуредени в настоящата наредба въпроси Общинският съвет приема отделни решения.

§ 3. Наредбата е приета на заседание на Общински съвет Средец с Решение №…………………………………….



§ 4. Наредбата влиза в сила от деня на приемането й.

 
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница