Книга Бохемските кафенета на соца" Журналистката Мариана Първанова за първи път разказва за легендарните Софийски заведения "



Дата03.01.2022
Размер13.28 Kb.
#112448
ТипКнига
bohem kafeneta 1 str

Бохемските кафенета на соца

В новата книга Бохемските кафенета на соца” Журналистката Мариана Първанова за първи път разказва за легендарните Софийски заведения “Кристал”, “кравай”, “Яйцето”, “феята” и “Бразилия”, като важни артистични средища на София. Авторката тръгва по стъпките на софийски кафенета от средата на 40те до края на 80-те години на ХХ век, за да установи, че са повече от 40 на брой.

Любопитно е, че в книгата Мариана Първанова даде думата на някои представители на интелектуалния и артистичния елит, като Кирил Маричков, Богдана Карадочева, Иринеи Константинов, Любен Зидаров, Крум Дамянов, Валентин Старчев, Стефан Илиев-Чечо, Емил Попов и Дамян Обрешков, които си спомнят кои са били тогавашните любими места за срещи и каква роля са играли не само в техния живот, а и в общата културна атмосфера на столицата. Идеята за книгата възниква от понятието “литературните кафенета” на Европа. Те са известни в старите Европейски столици и са свързани с традицията на писатели, поети, театрали, критици, художници, артисти и музиканти да се събират на чашка кафе или питие в определени заведения. Тя е жива и до днес и задължително намира своето отражение в туристическите пътеводители на Виена и Париж, Мадрид и Мюнхен, Прага и Краков.

Предлагаме ви откъс от любопитното четиво:

 

От средата на 50-те години на ХХ век



нощният живот на София се мести на ул. “Раковска”

Който прегледа списъка на популярните заведения от средата на 50-те и през 60-те години ще види как “стъргалото” на вечерният софийски живот постепено се измества към ул. “Раковска”, детронирайки безспорния дотогава бул. “цар Освободител” (”Руски” по това време). Това е процес, който започвайки през 50-те, но през следващото десетилетие вече е ясно оформен. За изместването на центъра на бохемския живот към “Раковска” допринася и факта, че улицата се оформя като “българският Бродуей”. По протежението му се подрежда огърлица от театри, някои, от които разполагали със собствени заведения. Особено популярен бил ресторантът на Сатиричния театър, както и барчетата на “Сълза и смях”, Театър “Българска армия” и бар “Космос” над Театър 199. Да не забравяме близкия “Бамбук”, който също привлича много интелектуалци. Затова ако искаме да разберем къде са си прекарвали вечерите култур-трегерите, то трябва да тръгнем по техните стъпки по “Раковски”. На ъгъла с пл.”Славейков” (т.нар. хотел “Кооп” от 1935 г., по-късно преименуван на хотел “Севастопол”) и до днес се намира солидна сграда, в чието приземие се намирала известната “Кафява американска сладкарница” на бай Кольо Сарафов, превъзходен сладкар, живеел в САЩ и предлагащ на своите клиенти екзотичния тогава американски пай. Тук по-късно се откри-ва бирхале. На седмия етаж на сградата се намирала прочутата по това време “Терасата”, в която ходели вечер софиянци. След нея до НАТФИЗ, идва сградата на БИАД (на ъгъла с “Гурко”), в чийто сутерен (откъм “Раковска”) се намирал клубресторант БИАД, т.нар. старият БИАД. През 60те години в съседство с първата сграда на БИАД, с лице към ул. “Генерал Гурко”, е изградена нова постройка и оттам е изместен входа на ресторанта.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница