Книга д-р Стела Георгиева



Дата13.09.2016
Размер154.48 Kb.
#9576


ДЕТСКОТО КНИГОИЗДАВАНЕ

В САЩ И КАНАДА

Съвременни аспекти и тенденции в развитието на северноамериканското детско четене и електронната книга

д-р Стела Георгиева

Развитието на детското книгоиздаване за деца в Канада и САЩ започва през втората половина на XIX век (познат като Златен век на детската литература в Северна Америка). През този период се утвърждават имената на писатели като Марк Твен, Хауърд Пайл, Джоел Чандлър Харис, Мери Мейпс Додж, Кейн Дъглас Уигин, Лаура Ричардс и др., които допринасят за развитието на детската литература и нейното навлизане в един по-модерен етап. Две епохални издания от втората половина на 19 век са широко познати на световната аудитория – „Малки жени” и „Том Сойер”. В началото на ХХ век детските списания търпят ускорено развитие и по отношение на тематика, и в подобряване на графичната си визия. С помощта на новите издания за деца се създават иновативни методи за преподаване в училищата. Учредени са обществени и детски библиотеки, ангажирани пряко с дейността, свързани със съхранение и популяризиране на детската книга.

В края на 20-те години на века статистически наблюдения сочат известен спад на интереса към детските книги, тъй като те губят някои от своите стойностни качества при художественото оформление, в резултата на което издателите на издания за деца се насочват към нови промени. В следващите години книгите стават все по-цветни и това позволява тиражите им да се увеличат, а издателите да възвърнат доверието на аудиторията. Този процес повлиява и върху продажбите. До края на 50-те години изданията за деца в САЩ се разпространяват в две различни категории – книги, които се продават за един долар на дребно, и издания, които падат под долар. Основните търговски канали през този период са универсалните магазини, книжарниците, училищните и обществените библиотеки.

Няколко са основните фактори за високите тиражи на детските издания в първото десетилетие след Втората световна война. От една страна, в САЩ се наблюдава висока раждаемост. Друг фактор, които стимулира книгоиздателският процес за деца, е използването на богат асортимент заглавия в учебните планове, подобряване качеството на изданията и разширяването на познанията в различни области, както и достъпната цена на повечето от тях, предлагани като самостоятелни заглавия или библиотечни поредици. Третият фактор е добрата маркетингова система на американските издателства, използването на периодичния печат за реклама, навлизането на телевизията в обществения живот. Фактор е създаването и на множество клубове на книгата, специални отдели за млади читатели, организирането на книжни панаири, излъчване на специални радио и tv предавания, които имат за основна задача да популяризират процеса на четене сред подрастващата американска аудитория. В края на 50-те–началото на 60-те години на 20 век интересът към детските издания е силен, а детските книгоиздатели работят в различни области: история, география, поезия, музика, спортни хобита и пр.

През 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век книгоиздателите на детски издания поддържат висок стандарт – залага се на оригиналния подход, на авторски проекти и оригиналност на стила при оформлението. Високата конкуренция сред издателските марки налага на още атрактивни имена на автори.

В последните години се наблюдава налагането на висок стандарт в книжната индустрия подходи в мотивацията на детското четенето в САЩ. Този процес е силно подпомогнат от организирането на специални еднодневни и многодневни щатски мероприятия – най-новите са XI годишен фестивал в Ориндж Каунти – Калифорния (28 септември 2014 г.), националните фестивали на детската книга, организирани от големи обществени организации (Националния фестивал на книгата под патронажа на Конгресната библиотека във Вашингтон – 30 септември 2014 г.).

По данни на Асоциацията на американските книгоиздатели, продажбите на книги за деца и юноши за 2012 г. бележат значително нарастване. Достигнат е ръст от 13.1% в сравнение с 2011 г., а общата стойност на продадените детски издания в страната са 1.68 милиарда долара. С най-големи печалби е трилогията „Игрите на глада”. Най-впечатляващо е увеличението при е-книгите, чиито продажби през 2012 г. достигат 232.8 милиона долара, или 14% от общата стойност от продадените детски издания. Спад се наблюдава при заглавията с мека подвързия – 4.5%.

Пак по данни на Асоцияцията на американските книгоиздатели, до 2015 г. се предвижда обемът на електронните книги и търговията с тях да се увеличи на 3 милиарда долара, като основният процент се пада предимно на деца и тинейджъри и едва 7% на възрастни.

Bодеща компания в съвременното традиционно и електронно детското книгоиздаване в САЩ е Simоn&Schuster. Издателството е със седалище в Ню Йорк. Основано е от Ричард Саймън и Макс Линкълн Шустер през 1924 г. Компанията се развива бързо и добива репутацията на високо комерсиална издателска къща, която едновременно с това публикува едни от най-бележитите и известни за епохата автори. Впечатление прави фактът, че непосредствено след създаването си през 20-те години на 20 век, започват да се издават бестселърите и класически автори за деца и юноши – сред тях са произведенията на Шекспир „Пет велики трагедии” – събрани в една книга, произведенията на авторката Агата Кристи „Убийството на Роджър Акройд”, „Добрата земя” на Пърл Бък и „Бамби” на Феликс Салтен. Най-успешното издание през 40-те години е книгата за бъдещи родители от Бенджамин Спок „Грижа за бебето и детето”, която е отпечатана 1946 г. с емблемата Pocket Books, която по-късно се слива с мегакомпанията. През 1942 г. Simоn&Schuster стартират своята нова марка от евтини книги за деца, достъпни със своята цена от 25 цента Little Golden Books („Малки златни книги”), които били отпечатвани на качествена за времето хартия и се отличавали с богатия си илюстрован материал. Издателството пускало до 50 000 екземпляра от всяко заглавие в тази поредица. Издателската марка излиза на търговския пазар през 80-те години с публикуване на учебници, като изкупува едни от най-големите издатели на учебници в САЩ на стойност над 250 милиона долара и се слива с някои от тях. Със своята разнообразна продукция от учебници и публикуване на книги за деца си осигурява над 10 % от продажбите.

Днес Simоn&Schuster е сред най-големите англоезични издателски мегакомпании за образователни, компютърни и англоезични издания. Има представителства в над 43 държави в света и продава своята продукция в над 150 страни, включително и в България, но нейната мениджърска и книготърговска мрежа е най-добре разработена на територията на САЩ, Канада, Англия, Австралия, Индия – от 2011 г. Издава над 2000 нови заглавия за възрастни и читатели в детска и тинейджърска възраст, като преобладават справочните и професионалните издания на Simоn&Schuster; Pocket Books; The Free Press; Jossey-Bass; Macmillan Publishing USA и др. В допълнение към това издателството се занимава и с електронно и поръчково издаване, има функциониращо онлайн обслужване за потребителски книги и услуга за онлайн абонамент за професионално развитие на учители от детската градина до 12 клас.

През 2011 г. издателството има 233 заглавия в списъка с бестселъри на в. „Ню Йорк Таймс” От бестселърите на детския отдел на Simоm&Schuster за 2011–2012 г. се отличават заглавията от поредицата The Dork Diaries на Рейчъл Рене Ръсел; „The Clockwork Prince” на Касандра Клеър; „Свят без герои” от Брендън Мърл, както и богато илюстрованите издания Moo на Матю Ван Флийт.

През 2011 г. шест от изданията за деца на мегакомпанията присъстват в класациите на в. Ню Йорк Таймс 100 бележити книги на годината. По време на своето дългогодишно съществуване издателската компания печели над 55 награди Пулицър, 16 награди от Националния фестивал на книгата в Лос Анжелис, 14 награди Calldegott и 19 медала Нюбери.

Simоn&Schuster Audio” са първите и най-големите аудио издателства в индустрията, като в техния списък влизат висококачествени художествени и научни аудио издания за възрастни и деца с възможности да бъдат издавани на дискове и теглени от мрежата, в които авторските права строго се следят. През 2012 г. стартира един от най-добрите ѝ проекти с образователни серии в целия свят – изданието Pimsleur Language Program със специално изработен за целта софтуер.

Издателството заема водещи позиции в индустрията на електронните книги и в това да пригоди заглавията си към всякакви разпространители и устройства. До 2012 г. са издадени 14 000 заглавия на електронен носител, като през последната година се наблюдават тенденциите те да се пригодят към новите технологии – четци и таблети.

В съвременни условия отделът за детско книгоиздаване на „Simоn&Schuster” вече има договорни взаимоотношения с бележити издателски марки – Aladdin Paperbacks; Little Simon; Atheneum Books for Young Readers и др., в които се поддържа широк репероар на заглавия за деца от началното училище до тинейджъри.

През пролетта на 2013 г. с цел мотивиране на четенето сред американското население, в това число и при децата, издателската компания стартира пилотен проект в които включва 15 от най-големите библиотечни институции на САЩ. За целта издателството ще предлага свои електронни издания на сайтовете на библиотеките, които от своя страна ще ги закупуват на достъпни цени. Ще предлагат възможност за неограничен достъп до тях на своите читатели в срок до 12 месеца. Издателят ще предлага на библиотеките над 2000 електронни заглавия, включително и за деца, като крайна задача е продуктът, които ще достига да крайните потребители, да бъде с високо цифрово съдържание и изчерпателност. Друг момент е, че ако големите обществени библиотеки решат да популяризират тази дейност на издателя, те ще разрешават специален достъп на по-малки регионални библиотеки до специалния сайт на електронните заглавия на Simon&Schuster.

Проектът е подкрепен от най-големия в страната, Северна Америка цифров дистрибутор на електронни книги и аудиокниги Over Drive. Той си партнира с 28 000 обществени организации в това число с големи високотехнологични компании за лаптопи, таблети, Iphon IPAD, Nook, Android, Kindle (само за САЩ), които позволяват бързото и висококачествено разпространение на електронната книга.

Едно от най-големите издателства в САЩ, известно със своите поредици с образователна цел за деца и юноши, е National Geografic, със седалище във Вашингтон. Издателството добива популярност непосредствено след създаването си през далечната 1888 г., когато започва да отпечатва едноименното списание. До 1910 г. списанието вече е едно от любимите занимателни четива за читатели от всички възрасти; все повече започва да използва едноцветни илюстрации и реалистични картини от художници, а в графичното оформление на кориците преобладават лаврови листа, желъди и полукълба, които характеризират облика на изданието в следващите шест десетилетия. През 1970 г. ръководството на списанието и главният редактор на издателството променят издателската си политика. Започват да се публикуват теми не само от географията, но от други области на знанието, свързани със злободневни проблеми – екология, ядрена енергетика, човешка еволюция, незаконна търговия с диви животни. Днес, благодарение на многообразните теми и актуалната си проблематика National Geografic достига месечния тираж от 8 млн. екземпляра. Изданието се превежда на още 36 езика и се разпространява на дигитален вариант с 5.99 долара корична цена, достъпна и за деца. Списанието печели редица награди за фотография, есета, фотожурналистика – 2007; 2008; 2011 г. През 2011 г. електронният еквивалент на National Geografic е обявен за най-добър за годината сайт.

Издателството издава над 125 заглавия годишно, като книгите са комбинирани – подходящи както за възрастни, така и за деца. Изданията се разделят в няколко жанра – атласи, карти, енциклопедии, книги за науката и техниката, пътеводители, исторически издания, религиозни и природонаучни, албумни.

Поредицата National Geografic Kids е специално създадена за детска аудитория. Има за цел да обогати нейния кръгозор, да я запознае с близки и далечни страни и градове, култури, екзотични и непознати растения и животни. Съобразно с възрастта на децата издателите са създали и специални самостоятелни издания с атласи и книги, с придружена забавна информация – разнообразни по характер, богато илюстровани атласи, енциклопедии и справочници. Някои от детските книги включват разпознаване на спортове, проучване, забавни илюстрации за оцветяване, кръстословици. Сред темите на тези издания са олимпийските игри, екстремните спортове, пиратски съкровища, животни, конструиране на самолети, совалки, влакове, автомобили и пр.

Всеки родител може да направи специален абонамент и на своя имейл, за да получава информация относно най-новите заглавия, които се издават за деца; да поръча за своето дете традиционното хартиено издание на новата книга или да го получи под формата на електронна колекция. Има родители, които правят цели колекции за своите наследници на стойност хиляди долари, тъй като някои от изданията на National Geografic достигат 150– 200 долара единична цена.

С богата история в книгоиздателският бизнес за деца и тинейджъри се отличава и Randоm Hоuse. В съвременните условия на високите технологии компанията предлага огромен брои книжна продукция на хартиен и цифров носител. Разработен е специален сайт за детските e-books на издателството. Тук могат да се открият жанрове според различните предпочитания на аудиторията, като интересът към тях е значително висок при изданията на цифров носител при заглавия като фантастика, исторически, приключенски, и пътеписен характер. Издателят посочва под анотацията за каква възрастова група са най-подходящи. Разлика се наблюдава в цената – например книгата „Acid” се предлага на цена 17.99 $ на хартиен и 10.99 $ на електронен носител.



Scholastеc неотдавна пусна своя доклад, основан на двугодишно изследване по въпроса за детското четене. Проучването, проведено с патньорството на издателската група Harrison Group през есента на 2012 г, представя интересна анкета, проведена сред подрастващото население в САЩ на възраст 6–17 г. Участват 1048 деца, които със своите родители дават информация относно традицията и навиците за четене в семейна среда. Учудваща е констатацията на анкетьорите, когато се извеждат някои оценки и мнения, че все още има голям процент деца, които не са чели издания върху цифров формат. През 2012 г. обаче 46% от децата са имали възможност да използват четци и други устройства за електронни книги. Само две години преди това този процент е 25%. В анкетата 57 % от момичетата посочват, че никога до този момент не са чели книга на цифров формат за сравнение с младежите, при който процента е 46%. В САЩ най-популярните устройства за четене на детски е-books са лаптоп или NetBook, които спомагат децата да научават как да използват правилно цифровите форматни издания. Таблети и IPAD са другите разпространени средства за достъп до детски електронни издания през последните години.

Към авторитетни проучвания се отнася докладът на Digital Wold Book Play Science. В него вземат участие 1287 души – деца и родители от 2 до 13 г. Тук става ясно, че 54% от американските деца на възраст от 2–13 години четат единствено под настояване на родителите си. Това е единствената причина родителите да закупуват децата си най-модерните устройства за четене.

„Ако децата са бъдещето, тогава книгите са бъдещето на издателската индустрия!” – се казва в доклада. Посочва се, че 56% от децата имат достъп до таблети и четат електронна книга поне веднъж седмично, 70% от родителите споделят, че техните наследници предпочитат комбинацията за четене на две книги едновременно (едната на хартиен носител, другата на електронен). Докладът дава информация за видовете четящи устройства, които са най-често предпочитани от деца и родители, каква сума са готови да похарчат и какви са изградените навици за четене при подрастващите.

Интересен момент в разглежданата проблематика е състоянието на съвременното канадскокнигоиздаване за деца и тинейджъри. Едни от най-големите книгоиздатели са Whitecap и Trade Wind от Ванкувър – областта Британска Колумбия; Tundra от големият град Торонто, област Онтарио. Тук се намират представителствата на големи международни компании от Европа и САЩ.

Водещата издателска компания за деца в Канада е Orca със седалище в гр. Виктория, Британска Колумбия, Канада. Основана през 1982 г., тя е носител на многобройни престижни награди за детска книга и публикува над 500 заглавия годишно. Работи с известни автори от Канада и разпространява своята продукция успешно на международния пазар. Най-големи търговски контакти – над 65% има със своите дистрибутори във САЩ; предлага своите издания и в Австралия, Япония, Дания, Великобритания, Германия, Латвия и други страни. Издателството е дългогодишен член на Асоциацията на книгоиздателите на Британска Колумбия и Асоциацията на канадските книгоиздатели; член е на Американската библиотечна асоциация, Асоциация на канадските библиотеки, Канадската асоциация на книготърговците, Асоциация на американските книгоразпространители.

Голяма част от предлаганите книги на Orca са бестселъри и водещи заглавия в престижни класации. Тук се срещат имената на Ерик Уолтърс, Джон Уилсън, Зигмунд Брауер и др. Приблизително около 20% от всеки годишен издателския списък са нови имена на непознати до този момент писатели и илюстратори. Несъмнено тук водеща роля е отредена на световно известните имена, които дават необходимия имидж на издателството.

В книжовния репетоар на Оrca се включат голям брои заглавия за деца до 2 години, издания с твърда подвъзия, специалната издателска серия за млади читатели, която включва различни издания с разнообразен жанр; фантастика за тинейджъри, публицистика и приключенски романи. Много от предлаганите заглавия влизат в учебните планове за училищата, затова участие в редколегията при повече от изданията вземат утвърдени учители и университетски преподаватели от Канада. Изданията се предлагат върху висококачествена рециклирана хартия, чрез въвеждането на технологията FSC и използването на екологично чисти продукти.

В ерата на цифровите технологии книгоиздаването за деца се променя. Както всички големи издателства, и в Канада се наблюдава предлагането на богат асортимент от заглавия в дигитален вариант, като на разположение са различни формати за четене за различни устройства. Те са достъпни чрез сайтовете Amazon; Overdrive; Sony; Apple Store и много други. Много от изданията са предлагат чрез абонамент, включително на онлайн база данни Tumble Readables. Голям брои от заглавията се произвеждат директно в електронен вариант и са достъпни с устройствата Go Reader от Book Buddy.

Сайтът www.amazon.ca е специализиран за издания във всички възрастови групи и предлага разнообразна книготърговска дейност и богат репертоар от заглавия. Внушителната цифра 1 500 000 заглавия са насочени само за подрастващото поколение. Разполага с изключително богато жанрово разнообразие. Освен на официалните за страна английски и френски език, печатните издания се предлагат на японски, корейски, китайски, индийски, немски, френски, италиански, португалски, испански, руски и дори български език. За съжаление, предлаганите 13 български заглавия са прекалено малко, но неоспорим е фактът, че изданията от български съвременни и класически автори бързо се изчерпват. Интерес за канадските потребители на сайта в категорията за деца показва, че библиотечната поредица „Класически произведения”, сред които значимите творби на Асен Разцветников и Петър Христозов, са отдавна изчерпани.

С цел максимално улесняване на потребителя, категорията за деца е разделена няколко подгрупи:

- от 0-2 години; от 3-5 години; от 6-8 години и от 9-12 години. Според специфичната насоченост и различните интереси на децата и художественото оформление книгите тук са подредени в отделни групи: издания за животни, издания за изкуство и музика, издания за история и исторически факти, литература, личности и местности и др.

Важно проучване на BookNet – Канада, проведено в град Торонто на 16 септември 2013 г., акцентира върху детското четене и детското потребление на книги. BookNet – Канада е организация с нестопанска цел, създадена да подпомага канадската книгоиндустрия и предоставя информация, услуги и сертифициране в областта на електронната книготърговия, библиографския анализ, да прави оценка на продажбите и т.н. Тя се подкрепя от Министерството на финансите в Канада. От проведеното проучване става ясно, че канадската детска аудитория и по-скоро тинейджърите все по-често предпочитат книгите в електронен вариант – 27%. Очаква се тази тенденция скоро още повече да се увеличи. Анкетираните са общо 1044 души; те са разделени на 2 групи: родители на деца от 0-13 години и тийнейджъри между 14–17 години. Целта на изследването е да се проследи отношението към четенето и технологиите на подрастващото канадско население, дали техните родители им осигурява достатъчно достъп до тях.

С навлизането на таблета и устройствата за многократна употреба, все повече от децата притежават таблет със специален електронен четец. Както посочих, 27% предпочитат издания на електронен носител, 29% - традиционния хартиен формат, а 34% нямат предпочитания за формата. Преди да го закупят за своите деца, 43% от родителите предварително се запознават с електронния формат на произведението. Издателите на електронни книги, от своя страна насърчават образователното качество на е-book и именно това е другата причина 40% от родителите да купуват образователни приложения за устройствата на своите деца, в които са включени многобройни заглавия от задължителния учебен план.

Интерес представлява интервю, проведено на 30 април 2013 г. и озаглавено „Детските книги и дигитален маркетинг”, с генералния онлайн мениджър Джоанна Караплис на издателство Аник прес. Интервюто проследява някои въпроси относно бъдещето на цифровото публикуване за деца и как то ще се отрази на маркетинга на книгите, които в този формат ще могат да предложат повече текст за аудиторията си. Тук се разглежда ролята на цифровите технологии и какво е тяхното значение върху e-book издателската програма на издателството. Става ясно колко е голямо значението при вземането на някои големи генерални решения, като например, кои заглавия ще се внедрят в него, как ще се проведе надзорът над процеса, на кои външни рецензенти ще се възложи оценката на изданията, как ще се подготви разпространението до крайните потребители, как ще се работи върху ценовите листи и какви ще бъдат ценовите промоции и други маркетингови инициативи, с които е свързана детската книга. В това число влизат още други маркетингови стратегии – насърчаване на покупките онлайн; възможност за изказване на мнения и коментари във форума на издателството; преглед на детските издания в интернет през специално създадени галерии, поддържане на съответните сайтове, популяризиране онлайн инициативи на издателства и автори.

Издателство Аник прес включва някои подобрени и интерактивни елементи в своите детски книги. Например в илюстрованите издания за деца на цифров формат, които са произведени от Open Road Integrated Mediaо, освен четенето на глас има включни звукови елементи. Чрез него всяка дума, която детето е прочело, впоследствие може да му помогне да я чуе повторно, да я осмисли. Това се явява един бъдещ потенциал към ранно ограмотяване на децата и по-лесен и приятен начин те да научат трудните думи.

Един друг често задаван въпрос е каква е издателската стратегия и маркетинг на книги за учители и библиотекари, които ще подпомогнат тяхната бъдеща работа с канадското подрастващо население. Основната маркетингова стратегия е качеството на съдържанието, създаването на изключителни издания на цифров формат, които лесно да бъдат закупувани. Много от издателите предлагат тези издания на своите сайтове, където показват лицевата страна на корицата и страниците с авторския колектив и авторските права на книгата.

Канадските педагози и библиотекари, които работят в детските отдели на библиотеките, набавят необходимата си информация за нови заглавия на e-book в специалните уебсайтове Booklist и School Library Journal, в издателските каталози, на специални библиотечни или учителски конференции, търговски изложения на книгата, фестивали и изложби.

Канадските издатели за деца имат силно присъствие в много социални платформи, което гарантира успеха им и добиват широка популярност, особенно в Twitter, който е чудесен начин читателите от Северна Америка да се свържат с рецензентите на цифровите издания и да изкажат своите мнения.

Както казва Джоанна Караплис „в страната всяко проведено проучване показва бърз растеж към е-book за деца”.

Логичен е изводът, че пазарът за детските електронни издания в САЩ и Канада непрекъснато ще нараства и той ще се превърне в основен източник на приходи за много детски издатели, а заедно с това ще стимулира детската книга и четенето за деца.


ИЗТОЧНИЦИ

Сарджева, Росица. Застрашен вид ли е печатната книга. // К н и г а т а в ъ в в и р т у а л н и я с в я т. С., Унив. изд. Св. Кл. Охридски, 2012, с. 64-86.

Тодоров, Тодор. Електронни издания. С., 2013. Авангард Прима. 249 с.

http://www.booknetcanada.ca/consumer-studies.

http://paidcontent.org/2013/01/14/54-of-u-s-kids-have-never-read-an-ebook-new-report/

http://eboundcanada.org/index.php/resources/169-ebook-marketing-an-interiw-whit-joanna-karaplis-of-anick-press/

www.digitalbookworld.com/2013/children-expected-to-read-more-ebooks-in-canada/

www.penguin.ca

http://www.amazon.ca

http://www.randamhausekids.com/books/

http://www.digitalbookworld.com/2013/more-than-half-u-s-kids-reading-ebooks-new-report-shows/

http://www.digitalbookworld.com/2014/simon-schusrer-expands-ebook-pilot-to-select-u-s-libraries-and-entire-catalog/

www.ngchildrensbooks.org

http://www.harpercolinschildrens.com


.


Каталог: 1356 -> pub
pub -> Книга и четене в португало- и испаноезичните страни
pub -> Проф д-р Лъчезар Георгиев (вту „Св св. Кирил и Методий”)
pub -> Аспекти, проблеми и тенденции при фентъзи изданията за деца в Северна Америка и Австралия д-р Стела Георгиева
1356 -> Доктор на науките
1356 -> Бизнес план На тема „Модернизиране на земеделските стопанства”
1356 -> Курсова работа по фондови борси
1356 -> Чрез председателя на народното събрание до г-жа десислава терзиева


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница