Книга откровение 16. Спазването на неделния ден и книгата Откровение



Дата18.06.2018
Размер249.89 Kb.
#74554
ТипСеминар


Семинар върху библейската книга
ОТКРОВЕНИЕ
16. Спазването на неделния ден и книгата Откровение
Добре дошли на семинара върху Откровение с Дъг Бачелър. Това е програма 16, урок 15 – “Спазването на неделния ден и книгата Откровение.”
Скъпи небесни Татко, Господи, ние Ти благодарим отново за привилегията, че можем да се съберем на това място, под този покрив, да отворим Твоето слово като братя и сестри и да разбираме по-добре Твоята воля. Моля Те да говориш така, че да можем да чуваме тихия глас на Святия Дух, който говори така красноречиво, но със сила. Молим се да ни преобразиш и да извършиш чудеса в живота ни. Благодарим и се молим в името на Христа, амин!

Приятели, надявам се, че сте затегнали коланите тази вечер преди да излетим, защото ще чуете неща, които могат да ви шокират малко. Аз няма да скрия нищо. Нали така искате. Ще ви кажа какво говори Библията по въпроса без да искам да обидя някого. Нашият урок тази вечер се занимава с въпроса за Съботата. Преди няколко срещи имахме урок, в който научихме кой ден е Събота и открихме, че навсякъде в Писанията се говори, че седмия ден е Събота и е благословен от Бога. Следващия въпрос, който се поражда е, че ако седмия ден е истинската Събота, защо толкова много християни се покланят в първия ден? Ще говорим и за това. Ще разберем какво казва Библията. Искам да ви кажа още нещо. В миналото аз ходех на църква в неделя и познавам много мили хора, които са изпълнени с Духа и въпреки това се покланят в първия ден от седмицата. Вярвам, че го правят поради искрено невежество. В Деяния на апостолите 17:30 се казва, че Бог не държи сметка за времената на невежеството. Какво означава това? Когато правим всичко, разкрито от светлината, която имаме и нямаме повече светлина, тогава Бог ще ни съди според светлината, която имаме. Исус каза: “Ако бяхте слепи, не бихте имали грях...” Но ако виждаме сме отговорни за това, което знаем. Така, че днес в света има много искрени християни, много от които ще отидат в небето въпреки че са се покланяли в първия ден на седмицата. Трябва да ви кажа, че когато научих тези неща за първи път много се ядосах. Някой може да се почувства така преди да приключим. Но помислете защо се разгневявате. Аз бях ядосан, защото се чувствах като измамен. Израстнах в Ню Йорк и нищо не ме дразнеше повече, отколкото да се почувствам изигран. Така се почувствах, когато научих истината, защото всичко беше ясно.

Урокът ни тази вечер се занимава с неделята в Новия завет. Вече говорихме за Съботата в Новия завет, а сега ще погледнем всички текстове в Новия завет, които третират първия ден от седмицата.... В същност не отговорихме на въпросите. Виждате ли колко съм развълнуван тази вечер. Пастор Кийт чака търпеливо там. Никой не ми каза. Най-накрая се сетих. Още не съм получил сигнала за десетте минути. Трябваше да направя въдевение, нали. Дайте ми един почивен ден и ще загубя цялата поредица.

Моля, не ме забравяй! Аз все още съм тук....



В Деяния 20:7, апостол Павел проповядва в първия ден. В една версия на Библията четох, че е установил неделята като ден за поклонение.

Ще засегнем това тази вечер.

Вие казахте, че умилостивение означава “свързване в едно”. Какво ознава това?

Просто исках да кажа, че ако вземете английската дума умилостивение и я разделите на срички, това, което се получава е “свързване в едно”. Целта на умилостивението е да ни свърже в едно с Бога и помежду ни. Точно това правели в Деня на умилостивението – премахвали греховете помежду си и между себе си и Създателя. Това било време на “свързване в едно”.

Ако един ден е равен на година, когато Бог направил света за шест дни и си починал на седмия, не са ли това 7 години.

Не, защото ви казах, че един ден е равен на година в пророчествата. Не всеки път в Библията, когато се казва, че изминал ден, това означава година. Ако четете Библията по този начин ще се объркате. Това е валидно само в проръчествата. А те много лесно се разпознават.

Ако Бог е знаел, че грехът ще се появи в света, защо тогава е позволил да бъде населен този свят в присъствието на Сатана и да живеем в грях?

Колко от вас имат деца? Колко от вас са решили да имат деца? А колко от вас са направили този избор със съзнанието, че в определен момент, те ще престанат да се подчиняват? Защо тогава го направихте? Отговорете на този въпрос и аз ще отговоря на първия. Керън и аз имаме трима тийнейджъри. Ще имаме още един. И аз се питам – защо. Нека да погледнем сериозно. Нашия небесен Баща ни е направил по Своя образ. Така както нас, нашия небесен Баща иска любов, но иска и да я споделя. Затова Бог е направил Своите творения да споделят любовта и ги е направил свободни, което означава, че поема риск. Защото любовта се проявява доброволно. Затова Бог поел риска, че някои от творенията може да престанат да Го обичат така, както вие поемате риск с вашите деца. Колко от вас имат гаранция, че те ще бъдат добри. Това е най-голямата лотария, нали. Но го правите, защо? Защото искате да ги обичате и да ви бъде отговорено с любов.

Някои твърдят, че пигмента на кожата произлиза от Адам. Възможно ли е Адам да е бил с черен цвят?

Аз не вярвам, че някой въобще е черен или бял. Познавам хора, които са много тъмно кафяви и много светло-кафяви. Но ние понякога усложняваме расовите отношения, като изолираме хората в три групи – черни, бели и жълти. Колко жълти хора сте срещали? Аз работя с индианците от Айдахо, но те не са червени. Просто различен отенък на кафявото. Познавам и чернокожи, чиято кожа е по-светла от моята. Но ние просто усложняваме нещата. Знаете ли какво означава думата Адам? Означава “червен”. Мисля, че Адам е имал тен с златисто-кафяв отенък. Такова е впечатлението ми. Но някои казват, че думата “адам” произлиза от дума, означаваща “червен”. Спомняте ли си за Исав. Той имаше червеникъв отенък. Децата му бяха наречени Едом. Адам или Едом означава “червен” в староеврейския. Може би е бил червен, но не знаем със сигурност.

Можете ли да посочите текстовете, в които се говори за убиването на Стефан.

Деяния на апостолите, последната част на 7-ма глава.

Откровение 2:13, какво означава “където е престола на Сатана, където живее сатана”? Това римокатолическата църква ли е или Римската империя?

В Откровение 2 глава, където се говори за седемте църкви става въпрос за езическия Рим, а не за святата Римска империя. Става въпрос за езическия Рим, който бил престола на сатана. В това време Римската империя била наистина пропаднало място в света. Чували сте за римските оргии. Римляните били много ниско в духовно отношение – те имали много пари, много време. Много от характеристиките на езическия Рим преди падението му се забелязват и в нашата страна сега. Някои от тях са много пари, пропиляване на времето и нарастваща неморалност. Още нещо – къде бе обезглавен апостол Павел? В Рим. Къде Петър бе разпънат с главата на долу? В Рим. Там бил центърът на преследването срещу църквата. Така, че става въпрос за Рим, управляван от императорите.

Обяснява ли се какви са веригите на сатана. Греха ли го държи вързан?

Той разбира се е вързан поради греха си, но Библията ни говори за вериги на мрак в 2 Петрово, 2 глава, стих 2. В посланието на Юда също ни се говори за вериги на тъмнина. Имаме време за още няколко въпроса.

Грях ли е да се работи в Събота, ако човек е безработен през седмицата и се нуждае от доходът?

Ще ви дам един библейски принцип. Когато го разберете, използвайте го във всяка област на живота си. Грях ли е да се нарушава заповед, когато не е удобно спазването й? Знаете ли историята за Седрах, Мисах и Авденаго? Казаха им, че ако не сс поклонят на златния образ ще бъдат хвърлени в пламенната, огнена пещ. Те избраха да останат верни на Бога, дори да загубят работата си във Вавилонския двор, а да не говорим за живота им. Те стояха твърди за Бога. А стоя ли Бог за тях? Нужна ли е вяра, ако не срещаш преследване и изпитания? Бог ще раздели морето за теб, но ти трябва да достигнеш до точка, където да проявиш вяра. Дали ще е съботния ден или заповедта не прелюбодействай. Имаме ли право да мислим: “Не съм виждал съпругата си от 6 месеца, работя извън града – Бог ще ме разбере”. Вярваме ли като хриситяни в етиката на ситуацията? Ако си разбрал, че едно нещо е Божият воля, без значение какво е, ти трябва да го изпълниш. Разбира се ще има пречки. Дяволът ще се опита да те уплаши, но когато си разбрал каква е Божията воля, дали ще е Съботата или някоя друга заповед, тогава трябва да се подчиниш, дори да ти струва живота.Това трябва да е отношението ни във всяка област от живота. Когато знаем Божията воля, ние трябва да сме готови да я последваме.

Преди последния въпрос, малко отклонение. Един от посетителите споделя: “Бог да ви благослови за проповядването на истината. Посещавах църква в неделя без да съм наясно, като вярвах това, което ми казваха и не изследвах Писанията за себе си. Но като посещавам този семинар, словото се превърна в светлина и истина за мен и от днес нататък ще спазвам Съботата. Благодаря, Бог да ви благослови.” Имаме време за още един въпрос.

По времето на Изхода имаше повече от 3 милиона евреи и само едно светилище. Дълга опашка ли е имало?

Да, наистина около 3 и половина милиона евреи излезли от Египет. Имало само 960 хиляди войници. И като прибавим жените и децата, наистина имало около 3 и половина милиона. Но имало само едно светилище и главите на семействата отивали и принасяли агнета. Има хора, които се занимават със статистика и те твърдят, че при излизането от Египет те вървели в редица широка между дайсет и трийсет човека и дълга около километър и половина. Това е вярно. Спомнете си аз ви казах, че свещеникът на дома принасял жертва за цялото семейство, а не всеки баща в семейството. Те били разделени на племена, а племената били съставени от родове. Главите на тези родове принасяли жертвата за семейството си. Един пра-дяло в Библейски времена е имал доста деца. Яков имал 12 сина. Така че Яков принасял жертвата за семейството си, Йов за синовете си. Това е един от начините. Главите на родовете принасяли жертвата за семейството си.

И така, урокът ни за тази вечер е върху текстовете относно неделята в Новия завет. Ще проверим дали някъде в Новия завет Бог е променил Съботата в неделя. Ако това е така, би трябвало да е записано. Преди няколко вечери се опитах да илюстрирам нещо като ви попитах колко от вас знаят, че са повишили ограничението на скоростта на 75 мили в час. Никой не ми повярва, защото вие много добре знаете, че ако едно правителство издава закон, засягащ поданиците му, то е задължено да публикува този закон, за да се знае от всички. Наскоро клаксонът на новата ми кола се повреди. Никога не бях се замислял колко ми е нужен. Той предупреждава всички около мен. И тогава имах среща, трябваш да свирна на децата да излизат... през цялото време използвам клаксона. Много често на задното стъкло на колите има лепенка с надпис: “Ако обичаш Исус, свирни!” Но много често те забравят, че имат такава лепенка и трябва да внимавате какво правите. Не си залепвайте такава лепенка на задното стъкло, ако не можете да се усмихнете, когато някой свирне. Има християни, които престават да бъдат такива, когато застанеш зад тях и свириш. Но както и да е, ако Бог имаше намерение да променя една от заповедите, изговорена от Самия Него, записана със собствения Му пръст и която се намира точно в средата – между другите, които знаем, че не са се променили, не мислите ли, че трябваше да обяви това. Ще погледнем всички текстове, засягащи първия ден на седмицата. Както споменах, думата Неделя не се среща в Библията. Среща се дума, която е много близка по произношение, но думата неделя не се среща. Нито едно от имената на дните не се среща, защото това са римски имена, имена на римсики богове – богът на слънцето, богът на луната. Бог не използва тези имена, но ги изброяава в Битие – първи, втори, трети, четвърти, пети. Подготвителен бил шестия ден. Седмия ден е наречен Събота. Между другото имам Библията в компютър и установих, че само веднъж в новия завет е използвано името седмия ден. В останалите 57 случая се говири за Събота. Първия ден от седмицата се споменава 8 пъти. Ще погледнем всеки от тези текстове и ако някъде Бог е прехвърлил святостта на Съботата върху първия ден ще открием това. Винаги първо се питам: защо трябва да го прави? Направил ли е Бог грешка като е избрал седмия ден при сътворението. Когато Той избра седмия ден, благослови го и го освети, имаше ли в света някакъв грях. Всичко беше твърде добро и съвършено. Защо трябва да променя това, което е направил съвършено. Всяка от институциите, които Бог установи в райската градина, бе част от първоначалния Му план. Бракът е една от тези институции. Все още ли той е част от Божия план. Да. Атакува ли го дявола? Дяволът атакува всяка институция, установена от Бога и Съботата е една от тях. Ще повторя за тези, които са пропуснали. Причината Съботата да е толкова важна за нашето общество е защото всяка връзка на любов се основава на време. Една връзка на любов не може да се развива без да се отделя време. Сигурно много от вас осъзнават какво става с отношенията между нас и децата или съпругата ни, когато нямаме време. Те започват да атрофират. Дяволът знае това. Съботата бе планирана, за да прекарваме време със Създателя си – една духовна почивка, която дяволът атакува.

Нека да отворим на първия текст от Библията, където се споменава първия ден от седмицата.



Номер 1: “Разгледайте три от тези Новозаветни текстове, които говорят за възкресението на Исус – Марко 16: 19, Матей 28:1 и Йоан 20:1. Трябва ли, според някои от тези текстове, денят да се смята за свят?” Всички тези текстове говорят за това как в първия ден дошли при гроба. А между другото кога си почина Исус? Той почина в петък, почина си в гроба в петък и възкръсна в първия ден, за да продължи Своята служба като Първосвещеник. Той дори спази съботата при смъртта Си. В тези текстове просто се споменава кой ден било. Важно ли е, че Исус възкръснал в първия ден на седмицата. Важно ли е, че е възкръснал. Поставил ли е Бог особено значение върху този ден сега? Важно ли е, че Исус умря в петък. Разбира се важно е, че е умрял за греховете ни, но прави ли това петък свят ден? Не. Кога бе последната вечеря на Исус и учениците Му? В Четвъртък. Това нова Събота ли е? Понеже Исус е направил нещо важно в даден ден от седмицата, не означава, че този ден става нов свят ден. Ако подхождаме така, наистина ще има объркване относно най-святия ден. Да не би това да е петък, понеже Исус каза – свърши се?! Или пък, когато възкръсна от гроба? След това възниква въпроса: Ние ли избираме деня или Бог го е избрал? Бог го избра. Ще видим какво казва Библията.

Номер 2: “Четвъртия текст е Марко 16: 1,2.” Тук отново се говори за възкресението. “...Загатва ли този текст, че денят е свят?” Нека да го прочетем. Отворете с мен на Марко 16 глава. Във вашия урок се намират всички текстове, където е споменат първия ден в Библията, а аз разпечатах на моя компютър всички текстове за Съботата в Новия завет. Проверете дали е била отменена! Така че имате всичко, което Библията казва за първия ден, всичко, което казва за седмия ден и ще можете да вземете смислено решение въз основа на информацията. И така Марко 16 глава. На коя страница е това? 58-ма в Новия завет. Ще прочетем заедно първи стих. “А когато се мина Съботата...” Знаете ли кой е написал евангелието на Марко? Марко, който е в гробницата на Джордж Вашингтон. Не! Знаете ли кой е написал това евангелие? Петър. Петър, който бе рибар, не бил така добре образован като Павел и вероятно диктувал евангелието на Марко. Така, че най-вероятно това са думи на Петър. Когато четете местата, в това евангелие, където се говори за Петър, нещата са малко умекотени. “А когато се мина Съботата...” Наричаха ли все още седмия ден Събота, след като Исус бе умрял на кръста? Кога било написано евангелието на Марко? Може би около 20 години след смъртта на Христос. “...Мария Магдалена, Мария, Якововата майка и Саломия купиха аромати, за да дойдат и го помажат. И в първия ден на седмицата идват на гроба много рано, когато изгря слънцето. И казваха помежду си: Кой ще ни отмести камъка...” А Той бе възкръснал. Това е единственото място, където е споменат първия ден. Не се казва, че е нов съботен ден. Никъде не се казва, че е нов свят ден или, че съботата била променена. Да погледнем и друг текст.

Номер 3: “Лука 24:1 е петия новозаветен текст, който споменава първия ден от седмицата.” Той говори за същото нещо. Интересното е, че в края на Лука 23 глава се казва, че жените си отишли у дома и си починали, спазили Съботата според заповедта. Те спазили заповедта. Бяха слушали Исус да проповядва три години и половина. След три години и половина, даде ли Исус повод да мислят, че Съботата е била премахната? Дори след като умря на кръста и слънцето залязваше, те нямаха време да помажат тялото Му. Те знаеха колко е важно да спазят съботния ден. Помислиха си, че Той не би желал да направят това в святите часове на Съботата и решиха да дойдат в утрото на първия ден. Така и направиха. Така, че Господ никога не им е давал повод да си мислят за промяна.

Номер 4: “Какво казва Лука за работата на Исус?” Какъв бе Лука – евреин или езичник. Езичник. Той написва своето евангелие след Марко. Споменава ли Лука нещо за промяна на четвъртата заповед? Не. Той казва: “Първата повест написах... за всичко, което Исус вършеше и учеше” Всичко, което Исус вършеше и учеше. Ако Исус беше променил или премахнал четвъртата заповед, Новия завет щеше да изобилства с текстове, които да потвърждават това. Но ги няма, защото Той не я промени.

Номер 5: “Шестия новозаветен текст, който споменава първия ден на седмицата е Йоан 20:19. Някои твърдят, че учениците са се събрали на тази среща, за да установят спазването на първия ден от седмицата като свят ден. За какво са се събрали според този текст?” Нека да го погледнем – Йоан, 20 глава, 19 стих. Това е на страница 122 в Новия завет. “А вечерта на същия ден, първия ден на седмицата, когато вратата на стаята където бяха учениците беше заключена поради страха от юдеите, Исус дойде, застана посредата и каза им: Мир вам!” Когато в първия ден от седмицата слънцето залезе, кой ден настава? Втория ден, нели? Когато за един евреин слънцето залезе в първия ден, настава втория. Не забравяйте, че дните в Библията започват и свършват при залез. Тук не се казва, че се събрали да установят спазването на нов ден. Не се казва дори, че учениците са мислели кой ден е. Просто се казва – същият, в който Исус възкръсна. Защо бяха се събрали. Показва ли нещо, че се готвеха да празнуват нова събота или бяха събрани поради страх. Бяха се събрали поради страх от юдеите. Това е отговора на номер 5. Бяха се събрали поради страх от юдеите.

Номер 6: “Седмия текст, който споменава първия ден на седмицата в Новия завет е 1 Коринтяни 16:1,2. Тук трябва да зададем и да отговорим на няколко въпроса.” Нека да получим отговора право от Божията книга. 1 Коринтяни 16 глава, стих 1. Страницата е 206 от Новия завет. Ще прочетем това от Библията, защото искам сами да се убедите. "А колкото за събирането на милостинята за светиите, правете и вие както наредих на галатийските църкви. В първия ден на седмицата, всеки от вас да отделя според успеха на работите си и да го има при себе си, за да не стават събирания, когато дойда. И когато дойда, ще изпратя с писма ония, които ще одобрите да отнесат подаръка ви в Ерусалим.“ Сега ще ви представя ситуацията. Ако не ми вярвате в урока има препратки. Имало жесток глад в Ерусалим по това време. Споменава се също и в книгата Деяния. Павел посещавал различни църкви в Азия и събирал средства, така както ние изпращаме средства в Сомалия. По онова време гладът в Юдея бил много жесток. Павел събирал средства от цивилизования – тогава свят, за да отиде и да облекчи страданията на църквите. Той казва да съобщят на църквите, че идва да вземе парите и няма време да ги чака. Затова трябва да съберат парите преди да е отишъл. Така, че съберете приносите в първия ден, за да няма събиране, когато дойда. Това апостол Павел го казва в Събота. Християните и евреите занасяли десятъка, когато се събирали в Събота в храма. Но това било друг вид дарение – изпращали помощи в Юдея. Затова им казва, когато си оправите сметките в първия ден, съберете приносите в домовете си, за да няма събиране в църквата, когато дойда, защото имам да ви говоря за много неща. Откривате ли нещо в този текст, което да говори за нов свят ден? Не ни се казва, че са събирали приносите в този ден или, че се е превърнал в нова събота. Да погледнем въпросите? Казва ли този текст, че денят е свят? Отговор а/ не. Казва ли този текст “пущай пари в дискуса, когато минава в църквата в първия ден?” Не. Между другото тогава не са минавали с дискус. Това не е библейско. Знаете ли кой е библейския метод за правене на принос? В църквата имало кутия. Знаете ли защо се започнали да минават с дискус? Защото това оказва натиск да пуснеш нещо вътре. Има прихологически момент в това нещо. Но когато дискуса минава, можеш да видиш кой какво пуща или взема, нали. Веднъж, бях в една църква и един човек ме попита дали мога да му разваля 20 долара. Това е глупаво, нали. Но библейския метод е с кутия в задната част и когато влизаш или излизаш пущаш дарението си дискретно. Нямало е връзка между поклонението и даренията. Последните били посвещение. Нямало натиск поради това, че те гледат. Не защото пасторът те е накарал да се чувстваш виновен, но поради посвещението си на Господа. Бих искал да се върнем към този метод – да поставим голяма кутия отзад и няколко дякони, които да я наблюдават. Нека хората да пущат, колкото желаят. Отговор б/ Направете го в първия ден от седмицата. Нека всеки има приноса при себе си. Какво означава “при себе си”? Направи го тайно, в дома си. Събирането дори не било в църквата. Ще прочета върпроса:

Казва се в първия ден от седмицата, нека всеки да отделя според успеха на работата си и да го има при себе си. Какво означава “при себе си”? Не прочетох ли това? Прочетох първата част на въпроса, скъпа. Не слушаш ли моите проповеди? Ще гледаме видеокасетата и ще разберем.

Номер 7: “Последният, осми текст в Новия завет, в който се споменава първия ден на седмицата е Деяния 20:7-12.” Някой бе задал въпрос върху този текст и аз не отговорих, защото знаех, че е в урока. Деяния на апостолите, 20 глава, стих 7, страница 149 от Новия завет. Някои хора се опитват да докажат, че тогава започва празнуването на нов свят ден. “И в първия ден на седмицата, когато бяхме събрани за разчупването на хляба...” Да не би да имат причастие? Те се събираха за поклонение. Разчупват хляб, което означава причастие. Вероятно това означава, че първият ден е станал събота. Но хората не четат всичко. Нека да го прочетем: “И в първия ден на седмицата, когато бяхме събрани за разчупвенето на хляба, Павел беседваше с тях, понеже щеше да отпътува сутринта; и продължи словото си до полунощ. И имаше много светила в горната стая, където бяхме събрани.” Когато има светила, значи е през нощта. Как наричаме в съвременния език нощта на първия ден? Събота вечер. Те бяха се събрали в Събота. Павел продължава своето слово до полунощ. Библията казва, че Павел можел да проповядва 24 часа на ден. Тази среща е в Събота вечерта. Той се приготвя да отпътува на следващия ден. Защо Лука е записал тази история? Ще се опитаме да резберем? Да продължим да четем: “И имаше много светила в горната стая, където бяхме събрани. И едно момче на име Евтих, което седеше на прозореца бе заспало дълбоко и, когато Павел беседваше още по-надълго, бивайки обладано от сън, падна долу от третия етаж и вдигнаха го мъртво.” Това между другото е урок за всички проповедници. Ако проповядвате твърде дълго, хората могат да паднат мъртви. Те падат от прозореца. Трябва да научим урок от тук. Ако не можеш да го кажеш за час и половина, просто го остави. Тук се казва, че го вдигнали мъртво. “Но Павел слезе и като падна на него, прегърна го и рече: Не се безпокойте, защото животът му е в него”. Павел казва: Господи, направи нещо, възкреси Го. И Господ го възкресява към живот. Това е чудо. Момчето бе мъртво, Павел го прегърна и то се върна към живот. Не разказва ли за това Лука тази история. Забележете. Това причастие ли е. Беше минало полунощ. Когато Павел се качи, тогава разчупи хляб и те ядоха. Те просто се хранеха и “приказва пак надълго до зори” Говори се за това, че във вечерта на събота, Павел проповядва, след това момчето пада долу, после го възкресяват, те ядоха заедно и той тръгва. Исакм да ви кажа, разчупването на хляб не означава, че денят е събота. Първо. В кой ден от седмицата Исус за последен път разчупи хляб. Превърнал ли се е четвъртк в Събота, понеже тогава била последната вечеря. Не. Деяния, 2 глава, стих 42, страница 126. Ще прочета и 41 стих. “И тъй, тия, които приеха поучението му, се покръстиха и в същия ден се прибавиха около три хиляди души. И те постоянстваха в поучението на апостолите, в общението, в преломяването на хляба и в молитвите. И страх обзе всяка душа и много чудеса и знамения ставаха чрез апостолите. И всички вярващи бяха заедно и имаха всичко общо.” Отдавна не съм слушал проповед за това. “И продаваха стоката и имота си и разпределяха имота на всички, според нуждата на всекиго. И всеки ден прекарваха единодушно в храма и разчупваха хляб по къщите си...” Колко често разчупвали хляб? Всеки ден. Има ли разчупването на хляба някакво особено значение? Мога да ви посоча много текстове. Направих справка с моя компютър днес относно разчупването на хляба. Ще се изненадате в колко много дни са разчупвали хляб. Но това не означава, че е свят ден. Вече прегледахме всички текстове, които третират първия ден в Новия завет. Но нека да отговорим на въпрос 7. Казва ли се, че е свят ден? Не. Казва ли се, че съботата била променена в неделя? Не. Казва ли се, че всяка Неделя се събирали за поклонение? Не. Така, че текстовете трябва наистина да се изкривят, за да установят нова съботна заповед? Съгласни ли сте? Прегледахме всичките. Ако съм пропуснал някой, кажете ми.

Номер 8: “Вярвате ли, че ако Исус или апостолите бяха направили неделния ден свят, апостол Павел щеше да ни каже?” Да, Лука ни казва, че той ни е изявил цялата Божия воля. Знаете ли колко много дискусии има относно Пасхата и обрязването? Дори в самата Библия ни се докладва за много борби свързани с обрязването. Защото преди Христос да умре на кръста и церемониалния закон да бъде прикован на кръста, всеки евреин трябвало да бъде обрязван. А сега, Павел казваше, че християните от езически произход няма нужда да се обрязват. Когато четете посланието до Галатяните, там той говори, че не са под еврейските закони. Главният закон, който се има пред вид е закона за обрязването. Навсякъде в това послание се говори за обрязването и нито веднъж не се споменава Съботата. !!!! Не трябва да се опитваме да изваждаме неща, които не са там.

Номер 9: “Биха ли могли учениците да променят съботната заповед, дори и ако желаеха?” Не. Ако ние като църква се съберем, молим се и подпишем декларация, че ще направим петък - Събота, това ще го направили нов библейски свят ден? НЕ можем да променим закона. Исус каза, че по-скоро небето и земята ще преминат, отколкото една йота или една точка да отпадне от закона. Небето и земята не са се променили, затова и Божият закон не е променен. Имам новини за вас. Неговият закон не се нуждае от промяна. Спасителният план няма за цел да изкриви Божия закон, за да отговаря на живота ни, но да промени нашия живот, за да отговаря на закона Му. Тук е нашата борба, но чрез Божията благодат всичко е възможно.

Номер 10: “Често стратегията на сатана е да ме накара да пренебрегвам или нарушавам само една от Божиите заповеди. Защо?” Защото, който съгреши в едно нещо, бива виновен във всичко. Да предположим, че в нашето общество има един човек, който е добър гражданин – има добра професия, добри отношения с работодателите, честен е . Но една вечер в пристъп на гняв убива съпругата си. След това го завеждат пред съдията, който трябва да произнесе присъдата. И човекът пожелава да каже няколко думи в своя защита. И той започва: Всички знаят, че аз не лъжа, никога не съм крал, не ругая, не се покланям на идоли, не съм пожелавал нищо, което е на ближния ми... И той изброява всичките си добри дела и казва, не смятате ли, че трябва да ме освободите, защото съм опазил 9 от десетте заповеди? Колко съдии ще приемат този аргумент? Смятате ли, че нашия небесен Баща е по-малко справедлив. Трябва ли да си мислим, че след като всички останали нарушават дадена заповед и ние имаме право да го правим. Това, че някой прави нещо нередно, прави ли това нещо правилно. Твърдо не. Библията казва: “Не следвай множеството да правиш зло.” Трябва да запомните библейския принцип, че много често множеството хора вършат погрешни неща. Множеството от Божия народ разпънаха Бог на кръст. Не е ли така. Голямата част от еврейския народ не приеха Исус и векаха “Разпни Го!”, а след това се прибраха и четяха от Библиите си. Така че ако чакаш всички да станат религиозни и послушни, ще стане твърде късно. Ако искаш да бъдеш истински библейски християнин, знай: “Че не само с хляб ще живее човек, но с всяко слово, което излиза от Божиите уста”. Тези думи не произлизат от пастор Дъг. Те са изречени с Божията уста и са написани с Неговия пръст. Странно е, че много църкви ще те накарат да забравиш единствената заповед, която започва с думата помни. Възможно ли е Бог да е знаел, че това ще стане?

Номер 11: “В Откровение 1:10, Йоан казва, че в Господния ден бил в Духа. Кой ден според Библията е Господния ден?” Съботния ден. Почакай малко! Някой може да каже, че неделята е Господния ден. Няма значение дали има песни и стихотворения за това, но нито веднъж в Библията първият ден не е наречен Господен ден. Първият ден е наречен Господен ден едва векове след като Петър, Яков и Йоан бяха починали. В Библията единствения ден, който е наречен Господен е седмия ден. Господ нарича Съботата Святия Ми ден”, Исус казва: “Човешкия син е Господар на Съботата”. Кой написа десетте заповеди. Исус. Всичко, е направено чрез Него. Затова Съботата е Неговият свят ден. Вие ще забележите в Библията, че до идването на Христос, евреите бяха изкривили повечето от Божиите заповеди. Не се заяждам с евреите, защото ще ви повторя, че съм евреин и обичам евреите, но това е история. Те бяха изкривили много от заповедите и вместо да се придържат към духа, те се придържаха към буквата. Например има заповед, която казва: “Почитай баща си и майка си”. Знаете ли, че свещениците, които се нуждаели от повече средства за храма изработили свой собствен закон, наречен “ко’рбан”. Ако някой не искал да издържа родителите си, те обявявали ко'рбан върху притежанията му и сега всичките му пари принадлежали на храма. Човекът можел да ги използва до смъртта си и след това ставали притежание на храма. Исус им каза, че пренебрегват Божиите заповеди заради традициите си. Нека майка ти и баща ти да ходят в дрипи, защото се предполага, че трябва да дадеш средствата си на църквата и поради измислена традиция да пренебрегнеш заповедта: “Почитай баща си и майка си.” Имали много закони, също и такива, които превръщали Съботата от благословение в проклятие. Те имали закон, който казвал, че в Събота не трябва да носиш носна кърпичка, защото това било товар. Можело да я пришиеш към палтото си и така да си издухваш носа, защото е част от облеклото ти. Те определяли колко може да се върви в Събота и всеки евреин си носел кълбо с конец, за да измерва растоянието, изминато в съботния ден. Ако искаш да отидеш до своя приятел, завързваш единия край в твоята къща и другия в къщата на приятеля ти. Трябвало човек да внимава, да не би да върви твърде много. Може да си на 5 крачки от вратата, но трябва да се върнеш, защото ще бъде твърде много. Не ви ли звучи ужасно. Евреите имали всевъзможни закони. Те казвали, че ако човек се разболее в Събота, не можело да повикаш лекар, но ако оселът ти падне в яма, можело да го извадиш, защото струва пари. Така каза и Исус: “Ако оселът ви падне в яма в съботен ден, го изваждате. Кой е по скъп човекът, когото излекувах или животното?” Исус и еврейските водачи имаха много противоречия относно истинското значение на Съботата. Но Той никога не е казвал, че е позволено да вземеш дърводелските инструменти. Той каза, че е позволено да се прави добро в Събота, а не зло. Лекувайте болните, давайте на бедните, направете библейстко изследване, съберете се за поклонение – това е ден за правене на добро. На кой номер сме?

Номер 12: “Как Библията нарича неделята?” Нарича ли я свят ден? Не. Това е просто един от шестте работни дни. Бог не само, че ни е заповядал да почиваме в Събота, но ни е наредил да работим през останалите дни. Някой ще ме обвини в законничество. Ти се покланяш на Бог в един ден, а аз седем дни в седмицата. Моят отговор е следния. Аз вярвам, че всеки християнин трябва да се покланя на Бог седем дни в седмицата. Казва ли заповедта да се покланяме на Бог само в Събота? В същност поклонението не се споменава в заповедта. Казва се да не вършиш никаква работа. Ако един човек не работи през седмицата, това не го прави свят, но мързелив. Заповедта казва да не вършиш никаква работа. Ти можеш да се покланяш на Бог седем дни в седмицата, но това не е спазване на заповедта. Ние трябва да се покланяме на Бог седем дни в седмицата, 24 часа в денонощието, но заповедта казва да си починем от труда си. Това е символизирано чрез думите на Христа: “Елате при Мене всички, които се трудите и сте обременени и Аз ще ви успокоя”. Това е духът на закона – почивката, която получаваш, когато прегърнеш Христос напълно. А буквата на закона е, че се нуждаем от физическа почивка в този ден.

Номер 13: “След като Библията нарича неделята работен ден и никъде не се загатва, че е свят, от къде произлиза концепцията за святостта на неделята?” От човешките традиции и заповеди. Миналата вечер ви показахме на екрана и вероятно следващия път ще ви дам повече информация от енциклопедията и от различни речници, от самите църкви..., ще ви дам сигурна информация, че няма съмнение по този въпрос. Римо-католическата църква приела промяната, направена от Константин и заменила съботата с неделя. Те самите признават това и то може да се прочете в книгите им. Присмивали се на протестантите, които твърдели, че вярват на Библията и им казвали: “Вие вярвате в Библията, но в нея няма нищо за първия ден, това е нещо, което ние сме установили и вие ни следвате. Защо не ни последвате и в останалите отношения.”

Номер 14: “Много хора спазват неделята като възпоминание на Христовото възкресение. Но какво е установил Исус за нас в знак на възпоменание на смъртта, погребението и възкрсението Му?” Нов свят ден ли? Не казва ли, че кръщението е символ на смъртта, погребването и възкресението към нов живот. Не нов ден, защото нямаше нищо нередно в стария.

Номер 15: “Да не би да има промяна в календара, която да ни пречи да познаем кой ден е седмия ден?” Променял ли се е календара в историята? Да. Това пречи ли ни да познаем, кой ден от седмицата е седмия? Не. Хората понякога се объркват. Понеже дните на седмицата са записани на календара, ние си мислим, че той е свързан с периодите от време. Но календара е съвсем различно нещо от седмичния цикъл. Причината да се коригира календара в историята е поради разместването на сезоните. Затова нагласили месеците, за да съвпадат със сезоните, със зимното и лятното слънцестоене. Но няма значение какво се прави със сезоните. Това никога не засяга дните на седмицата. През цялата година имаме петък, събота, неделя, понеделник, вторник, сряда, четвъвтък. От Адам до 1998 седмичния цикъл не е бил прекъсван. Показах ви писмо от Американската военна обсерватория, в което потвърждават, че това е вярно. Никога не е имало нужда да се променя седмичния цикъл, защото той въобще няма връзка с астрономията. Месеците са свързани с лунния цикъл, годината – с обиколката на земята около слънцето и дните – с въртенето на земята. Но седмицата няма връзка с нищо в слънцето, луната или звездите и никога не е имало причина за промяна. Съботата е ден от седмицата. Всяка година рожденния ти ден се пада в различен ден, защото не са свързани. Това са различни времеви цикли. Затова промяната на календара не е оказала ни най-малка промяна върху дните от седмицата.

Номер 16: “Колосяни 2:14-17...” “И като изличи противния нам в постановленията Му закон, който бе враждебен нам, махна го отсред и го прикова на кръста”. Най напред – може ли да се прикове камък? Церемониалния закон бе написан на хартия. За какво мислите, че говори апостол Павел? За десетте заповеди или за церемониалните съботи. За церемониалните, които са враждебни нам и ги прикова на кръста. Били ли са приковани на кръсат десетте заповеди? Можем ли да нарушаваме останалите девет заповеди? Очевидно не. Стих 15: “...и като ограби началства и власти, изведе ги на показ явно, възтържествувайки над тях чрез него. И тъй, никой да не ви осъжда за това, което ядете или пиете или за нещо относно някой празник или новомесечие или събота.” Думата “събота”, която е написана тук е в множествено число. Евреите имали няколко съботи. Пасхата била една от тях, а също и Йонкипур, празникът шатроразпъване, празникът на тръбите – всички те били съботи. Трябва ли новозаветните християни да спазват еврейските церемониални съботи? Не. Те са приковани на кръста. Трябва ли все още да спазваме съботата от десетте заповеди? Твърдо да. Знаете ли какво интересно нещо откривам? Никога не можеш да чуеш някой неделен пастор да говори, че съботната заповед не е валидна повече и че сме под благодат, докато някой не им представи съботната истина. След това посочват библейски текстове, за да докажат, че няма значение в кой ден ходиш на църква. Нещо не е наред в това. Ще ви разкажа една история. Аз съм член на асоцияцията на пасторите. Пастори от различни организации се събират заедно, изучават заедно. Един мой приятел, който е пастор в една пасторска асоциация посещавал други пастори и всички говорели, че е адвентист от седмия ден. Останалите пастори споделяли, че не могат да накарат хората да посещават църквата през пролетта, че всички отиват да спортуват или работят в градината си. И те го попитали: "Пасторе, как карате вашите членове да идват на църква". Преди пасторът да отговори, друг неделен служител казал: "Сигурен съм, че той няма такъв проблем, защото той има думите "Така казва Господ" за съботата, а ние ги нямаме за неделята." Те знаят. Има голяма разлика, нали. Ако нямаш "Така казва Господ", можеш да играеш голф в първия ден, затова всички отиват на пикник. Така, че тук се говори за церемониялните съботи.

Въпрос 17:”Какво казват за този проблем някои от църквите, които се покланят в неделя?” Тази вечер бих искал да си прочетете приложенията. А тези от вас, които гледат видеопрограмата могат да си осигурят тези уроци и приложения. В края ще ви дадем информация за това. Към този урок има три важни приложения. “Коментарът на църквите”. Бих искал да прочета само няколко от тях. Цитирам Едуард Хискокс, автор на Баптисткия наръчник: “Имало е и има заповед да се спазва свят съботния ден, но този съботен ден не е неделя… Някой ще каже триумфално, че съботата била преместена от седмия в първия ден на седмицата… Къде може да бъде открит доклад за такова прехвърляне? Не в Новия завет – твърдо не.”

След това да цитираме католиците: “Може да прочетете Библията от Битие до Откровение и няма да откриете единствен ред, който да установява освещаването на неделята” И така можем да продължим. Имаме приложение, което прави сравнением между Бог и закона Му – церемониалния закон (приложение 1) и десетте заповеди (приложение 2). Има голяма разлика. Ние също трябва да бъдем различни, защото и Библията е различна.



Номер 18: “Защо мислите, че книгата Откровение набляга три пъти на това, че Божият народ ще спазва Неговите заповеди?” “Защото Той е причина за вечно спасение на всички, които са Му послушни” Когато Бог казва нещо, Той сериозно ли говори? Когато Бог каза на Исус Навиев да обиколи около града седем пъти и седем пъти на седмия ден и после да започнат да свирят, Той говореше серизно. Веднъж Бог каза на Моисей да удари скалата веднъж. Моисей се разгневи и я удари два пъти и след това не бе допуснат до обещаната земя. Говори ли Бог сериозно? Това е вярно, приятели. Когато Той казва, че е благословил седмия ден, можем ли ние да изберем първия? Трябва да правим това, което казва Господ. Послушанието е по-добро от жертвата.

Номер 19: “Кои две съдбоносни неща ни казва Исус днес относно този проблем?” “Защо поради своето предание престъпвате Божията заповед” б/ “Ако Ме любите, ще пазите Моите заповеди” И аз се надявам, че вие желаете да вършите заповедите на Исус.

Желаете ли? Това е номер 20. Можете да запишете отговора си там.

Искам да завърша с една история. Преди години в Англия един човек имал магазин за платове и той мерел всички платове, които продавал на хората с метър. Метъра стоял отгоре на тезгяха. Той наследил магазина от баща си, който го получил от дядо му и тезгяха и метъра били много стари. Много платове били продадени върху този тезгях и всеки път били премервани сантиметър по сантиметър. Но преди много години в Англия нямали стандартизирани мерки. Знаете ли как определяли мярката фут? Дължината на стъпалото на краля, който управлявал в това време определяла мярката фут. И ако има крал с размер 12 и след това друг с размер 8, това наистина предизвиква объркване. Но мерките се променяли със смяната на краля. Ярдът се определял от кралската крачка. Един ден една дама закупила парче плат от магазина. Прибрала се у дома, работила много прецизно, но не и достигнал плата, за да довърши работата си. Тогава се върнала и казала: "Вие сигурно не сте ми продали нужната дължина." И тогава продавачът казал. Аз съм честен човек. През целия си живот съм продавал на този тезгях както баща ми, нека да проверим. Когато премерили, дължината била същата. Тогава тя казала, вашата мярка е погрешна. Не, не ми казвайте това. Тогава тя отишла в магазин с по-съвременни мерки, взела от там мярка и отново премерили. Оказало се, че неговата мярка е с два инча по-къса. От къде взехте този метър? Не мога да повярвам. Той отишъл и взел друг метър и отново – два инча по-къс. През целия си живот той бе продавал на хората плат с по-малка дърлжина. Бил ли е честен. Да, той не знаел какво прави. До този момент Бог не го е държал отговорен, защото не е знаел. Но ако би продал още един топ плат, като използва същата мярка, въпреки че знае, тогава честен ли е все още? Приятели, това е принципът. Бог изпраща светлина, за да бъде благословение за вас. Тези, които са честни, трябва да изпълняват Неговите думи. Може цял живот да не си разбирал съботната истина и Бог те е благославял, защото си бил честен. Но понеже си честен, Той ти изпраща цялата истина. И аз се моля да бъдете последователи на Словото.


Ако желаете да поръчате нов комплеткт от видеокасетите или материалите за семинара върху Откровение на Дъг Бачелър се обадете на телефон 032 44 21 71 или пишете на адрес: Пловдив, ул. "Сергей Румянцев" 20А, отдел Видеоизлъчвания.
Още веднъж ако желаете да поръчате нов комплеткт от видеокасетите за семинара върху Откровение на Дъг Бачелър се обадете на телефон 032 44 21 71 или пишете на адрес: Пловдив, ул. "Сергей Румянцев" 20А, отдел Видеоизлъчвания.
Край на част 16.


Каталог: SDABG.NET-IZDANIA -> SDABG.NET%202005 -> SDABG.NET -> VESTITE%20OT%20OTKROVENIE -> Otkrovenie-by%20DAG%20BATCHELOR
Otkrovenie-by%20DAG%20BATCHELOR -> Книга откровение 26. Описание на Божията църква
Otkrovenie-by%20DAG%20BATCHELOR -> Книга откровение 25. Великата блудница Мистичния Вавилон
Otkrovenie-by%20DAG%20BATCHELOR -> Семинара върху Откровение с Дъг Бачелър. Това е програма 14, урок 9 -"Четирите конника от Откровение"
VESTITE%20OT%20OTKROVENIE -> Апокалипсис-сега!
Otkrovenie-by%20DAG%20BATCHELOR -> Книга откровение 29. Дарбата на пророчеството днес
Otkrovenie-by%20DAG%20BATCHELOR -> Семинара върху Откровение с Дъг Бачелър. Това е програма 20, урок 19 "Съвременни пророци и видения"
Otkrovenie-by%20DAG%20BATCHELOR -> Семинара върху Откровение с Дъг Бачелър. Това е програма 17, урок 16 "Ключовете на смъртта."
Otkrovenie-by%20DAG%20BATCHELOR -> Семинара върху Откровение с Дъг Бачелър. Това е програма 27, урок 26- "Белегът на звяра"
Otkrovenie-by%20DAG%20BATCHELOR -> Семинара върху Откровение с Дъг Бачелър. Това е програма 19, урок 18 "Седемте язви от Откровение"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница