Книга за спорта (представена от Комисията) {sec(2007) 932} {sec(2007) 934} {sec



страница1/3
Дата13.02.2017
Размер373.73 Kb.
#14857
ТипКнига
  1   2   3


BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 11.7.2007

COM(2007) 391 окончателен





БЯЛА КНИГА

БЯЛА КНИГА ЗА СПОРТА

(представена от Комисията)


{SEC(2007) 932}


{SEC(2007) 934}
{SEC(2007) 935}
{SEC(2007) 936}

1. ВЪВЕДЕНИЕ

Спортът е част от наследството на всички хора, мъже и жени, и нищо не може да запълни липсата му.“ — Пиер дьо Кубертен1

Спортът2 представлява разрастващо се социално и икономическо явление със значителен принос към стратегическите цели на Европейския съюз за постигане на солидарност и благополучие. Олимпийският идеал за развиване на спорта с цел постигане на мир и разбирателство между народите и културите и за образоване на младите хора е роден в Европа и се насърчава чрез дейността на Международния олимпийски комитет и на Европейските олимпийски комитети.

Спортът е привлекателен за европейските граждани и голяма част от тях редовно участват в спортни дейности. Той създава значими ценности като отборен дух, солидарност, толерантност и честна игра, които способстват за личностното развитие и реализация. Той насърчава активния принос на гражданите на Европейския съюз за обществото, като по този начин спомага за укрепването на активната гражданска позиция. Комисията признава съществената роля на спорта за европейското общество, особено когато тя трябва да се доближи до гражданите и да разрешава въпроси, които пряко ги засягат.

Спортът обаче се изправя също така пред новите заплахи и предизвикателства, които назряха в европейското общество, като например търговски натиск, експлоатация на млади играчи, допинг, расизъм, насилие, корупция и изпиране на пари.

С настоящата инициатива Комисията за първи път разглежда въпросите, свързани със спорта по изчерпателен начин. Основната й цел е да даде стратегическа ориентация относно ролята на спорта в Европа, да насърчи дискусиите по конкретни проблеми, да увеличи съобразяването със спорта при изготвянето на политиките на ЕС и да привлече вниманието на обществеността към нуждите и спецификата на този сектор. Целта на инициативата е да постави важни въпроси като приложението на законодателството на ЕС в областта на спорта. Тя се стреми също така да очертае по-нататъшни действия на ниво ЕС по отношение на спорта.

Настоящата Бяла книга не тръгва от нула. Спортът е обект на приложение на достиженията на общностното право, а европейските политики в редица области вече имат значително и нарастващо въздействие върху спорта.

Важната роля на спорта в европейското общество и специфичното му естество бяха потвърдени през декември 2000 г. в Декларацията на Европейския съвет относно специфичните характеристики на спорта и социалната му функция в Европа, които трябва да се вземат предвид при въвеждането на общи политики (“Декларацията от Ница”). В нея се подчертава, че спортните организации и държавите-членки имат първостепенна отговорност за провеждането на спортните дейности, като централна роля се отрежда на спортните федерации. Тя пояснява, че спортните организации трябва да изпълняват задачата си за организиране и насърчаване на съответните спортове, „като надлежно се съобразяват с националното и с общностното законодателство“. Същевременно в декларацията се признава, че „въпреки че няма преки пълномощия в тази област, в действията си според различните разпоредби на Договора за Европейския съюз Общността трябва да отчита социалните, образователните и културните функции, присъщи на спорта и да му придаде специално значение, с оглед спазване и развитие на етичния кодекс и на солидарността, жизненоважни за запазването на неговата социална роля.“ Европейските институции признават специфичната роля на спорта в европейското общество, реализирана на основата на доброволно изградени структури, по отношение на здравеопазването, образованието, социалната интеграция и културата.

През последните години Европейският парламент следи с огромен интерес различните предизвикателства пред европейския спорт и се занимава редовно с въпроси, свързани със спорта.

При изготвянето на настоящата Бяла книга, Комисията проведе множество консултации със спортни дейци по въпроси от общ интерес, както и консултации он-лайн, които показаха, че съществуват големи очаквания за ролята на спорта в Европа и действията на ЕС в тази област.

Настоящата Бяла книга е насочена към ролята на спорта в обществото, икономическите му измерения и начина, по който той е организиран в Европа, както и върху последващите стъпки за изпълнението на тази инициатива. Конкретни предложения за по-нататъшни действия на ЕС са посочени в Плана за действие, наречен на името на Пиер дьо Кубертен, който включва дейности, които да бъдат изпълнени или подкрепени от Комисията. Работният документ за служителите съдържа предисторията и контекста на предложенията и включва приложения за спорта, за правилата за конкуренция на ЕС, за спорта и свободите на вътрешния пазар, както и за консултациите със заинтересованите страни.

2. ОБЩЕСТВЕНО ЗНАЧИМАТА РОЛЯ НА СПОРТА

Спортът е област от човешката дейност, към която гражданите на Европейския съюз проявяват значителен интерес и която има огромен потенциал да ги обедини, като достига до всички, независимо от възрастта или социалния произход. Според анкета на Евробарометър от ноември 2004 г.3, около 60% от европейските граждани редовно участват в спортни дейности във или извън рамките на близо 700 000 клуба, които от своя страна са членове на множество асоциации и федерации. Преобладаващата част от спортните дейности се извършват в любителски клубове. Професионалният спорт играе важна роля, като същевременно допринася за социалната значимост на спорта, който не само подобрява здравето на европейските граждани, но има също така образователно измерение и играе социална, културна и развлекателна роля. Социалната роля на спорта има още и потенциал да заздрави външните отношения на Европейския съюз.



2.1 Укрепване на общественото здраве чрез физическа активност

Липсата на физическа активност увеличава случаите на наднормено тегло, затлъстяване и редица хронични заболявания като сърдечносъдови болести и диабет, които понижават качеството на живот, излагат на риск живота на хората и са бреме за здравните бюджети и икономиката.

Бялата книга на Комисията „Стратегия за Европа по отношение на храненето, наднорменото тегло и здравословните проблеми, свързани със затлъстяването“4 подчертава колко е важно да се предприемат активни мерки за преобръщане на тенденцията на спад във физическата активност и действията, предложени в областта на физическата активност в двете Бели книги взаимно се допълват.

Като средство за здравословна физическа дейност, спортното движение има по-голямо влияние от всяко друго социално движение. Спортът е привлекателен за хората и се възприема положително. Въпреки това, отчетеният потенциал на спортното движение за насърчаване на благоприятната за здравето физическа активност често не се използва докрай и трябва да се развива.

Световната здравна организация (СЗО) препоръчва най-малко 30 минути умерена физическа дейност (спортна и друга) на ден за възрастни и 60 минути за деца. Обществените власти и частните организации в държавите-членки трябва заедно да допринасят за постигането на тази цел. Последните проучвания сочат обаче, че няма съществен напредък в тази насока.

1) Комисията предлага преди края на 2008 г. съвместно с държавите-членки да бъдат разработени нови насоки за физическата дейност.

Комисията препоръчва укрепване на сътрудничеството между здравните, образователните и спортните сектори, което да се насърчава в държавите-членки на ниво министерства, за да се определят и въведат последователни стратегии за намаляване на наднорменото тегло, затлъстяването и другите рискове за здравето. В този контекст Комисията призовава държавите-членки да обмислят мерки за популяризирането на понятието активен живот чрез националните системи за образование и обучение, включително и чрез обучението на учители.

Тя подтиква спортните организации да разгледат потенциала си за здравословна физическа дейност и да предприемат активни действия в тази посока. Комисията ще улесни обмена на информация и добри практики, особено по отношение на младите хора, с повече внимание към начинаещите.



2) Комисията ще подкрепи изграждането на Мрежа за здравословна физическа дейност (HEPA) на ЕС и, ако е необходимо, други по-малки и по-конкретни мрежи, насочени към някои специфични аспекти на здравословната физическа дейност.

3) Комисията ще превърне здравословната физическа активност в крайъгълен камък на своята дейност в областта на спорта и ще се стреми да отчита по-добре този приоритет в съответните финансови инструменти, включително в:



  • Седмата рамкова програма за изследвания и технологично развитие (аспекти на здравето, свързани с начина на живот);

  • Програмата за обществено здраве 2007-2013 г.;

  • Програмите за младежта и за гражданите (сътрудничество между спортните организации, училищата, гражданското общество, родителите и други партньори на местно ниво)

  • Програмата за обучение през целия живот (обучение на учители и сътрудничество между училищата).

2.2 Обединяване на силите в борбата срещу допинга

Допингът представлява заплаха за спорта в целия свят, включително за европейските спортове. Той подкопава принципа на откритото и честно съревнование. Той е демотивиращ фактор за спорта като цяло и създава прекомерно напрежение за професионалистите. Има сериозни последици върху облика на спорта и представлява сериозна заплаха за здравето на човека. На европейско ниво борбата с допинга трябва да се провежда както с оглед прилагането на закона, така и в областта на здравеопазването и профилактиката.



4) Могат да се създадат партньорства между правоприлагащите органи на държавите-членки (граничната охрана, националната и местна полиция, митниците и т.н), лабораториите, акредитирани от Световната антидопингова агенция (WADA) и Интерпол за навременен обмен на информация относно нови допингови вещества и практики в безопасна среда. ЕС би могъл да подкрепи такива усилия чрез курсове за обучение и създаване на контакти между центровете за обучение на служителите от правоприлагащите органи.

Комисията препоръчва отношението към търговията с нелегални допингови вещества да бъде същото, каквото е към търговията с нелегални лекарствени средства за целия ЕС.

Комисията призовава всички лица, носещи отговорност за общественото здраве, да имат предвид опасността за здравето, причинена от допинга. Призовава спортните организации да разработят правила за добри практики, за да бъдат младите спортисти и спортистки по-добре информирани и образовани по отношение на допинговите вещества, на медикаментите по лекарско предписание, които биха могли да съдържат такива вещества и техните последствия за здравето.

За ЕС ще е от полза да има един по-добре координиран подход към борбата с допинга, по-конкретно за очертаването на общи становища по отношение на Съвета на Европа, WADA и ЮНЕСКО, както и чрез обмена на информация и добри практики между правителствата, националните антидопингови организации и лаборатории. В тази ситуация е особено важно правилното въвеждане от държавите-членки на Международна конвенция срещу употребата на допинг в спорта на ЮНЕСКО.

5) Комисията ще има подпомагаща роля, например чрез подкрепа за мрежа от национални антидопингови организации на държавите-членки.

2.3 Засилване на ролята на спорта в образованието и обучението

Чрез своята роля във формалното и неформалното образование, спортът подсилва човешкия капитал на Европа. Ценностите, които се предават чрез спорта, помагат за развитието на знанията, мотивацията, уменията и готовността за полагане на лични усилия. Времето, прекарано в спортни дейности в училище и в университета оказва благоприятно въздействие върху здравето и образованието, като това въздействие трябва да се увеличава.

На базата на опита, придобит през Европейската година на образование чрез спорт, Комисията приканва към подкрепа на спорта и физическата активност чрез различни инициативи на политиките в областта на образованието и обучението, включително развиване на социални и граждански умения в съответствие с препоръката от 2006 г. относно основните умения за учене през целия живот5.

6) Спортът и физическата активност могат да бъдат подпомогнати чрез Програмата за учене през целия живот. По този начин поощряването на участието в образователни спортни мероприятия става приоритетна тема за партньорствата между училищата, подкрепяни от Програма „Комениус“ за структурирани действия в областта на професионалното образование и обучение чрез програма „Леонардо да Винчи“, за изграждането на тематични мрежи и мобилност в областта на висшето образование с подкрепата на програма „Еразмус“, както и многостранни проекти в областта на обучението за възрастни чрез подкрепата на програма „Грундвиг“.

7) Спортният сектор може да кандидатства за подкрепа чрез отделните покани за набиране на предложения за въвеждане на Европейската квалификационна рамка (ЕКР) и Европейската кредитна система за професионално образование и обучение (ECVET). Спортният сектор е участвал в разработването на ЕКР и е избран за финансова помощ през 2007/2008 г. С оглед на голямата професионално мобилност на спортистите и без да се засягат разпоредбите на Директива 2005/36/ЕО относно признаването на професионалните квалификации, спортът може да бъде посочен и като пилотен сектор за въвеждането на ECVET с оглед увеличаване на прозрачността на националните системи за умения и квалификация.

8) Комисията ще въведе практика на връчване на европейска награда за училищата, които активно участват в подкрепата и поощряването на физическата активност в училищната среда.


С оглед на реинтеграцията на професионалните спортисти на трудовия пазар в края на спортната им кариера Комисията подчертава колко е важно да се предвиди на по-ранен етап необходимостта от обучение “в две професии” за спортуващите младежи и девойки и да се осигурят висококачествени местни центрове за обучение, за да се опазят техните морални, образователни и професионални интереси.

Комисията предприе проучване на обучението на спортуващи младежи и девойки в Европа, като резултатите от това проучване могат да бъдат включени в гореспоменатите политики и програми.

Инвестирането във и насърчаването на обучението в подходящи условия на талантливите спортуващи младежи и девойки е от съществено значение за устойчивото развитие на спорта на всички нива. Комисията подчертава, че системите за обучение на талантливи спортуващи младежи и девойки трябва да бъдат отворени за всички и не трябва да водят до дискриминация между гражданите на ЕС на базата на националност.

9) Може да се приеме, че правилата, според които отборите трябва да включват определена квота от обучени на местно ниво играчи са съвместими с разпоредбите на договора, ако не водят до пряка дискриминация на базата на националност и ако евентуалните последствия от косвената дискриминация, произтичаща от тях могат да бъдат оправдани, тъй като са съизмерими с поставена законна цел, като например насърчаване и закрила на обучението и развитието на надарените млади играчи. Провежданото в момента проучване на обучението на спортуващи младежи и девойки в Европа ще предостави ценна информация за този анализ.

2.4 Поощряване на доброволното участие и активното гражданство чрез спорта

Участието в отбор, принципи като честна игра, спазване на правилата на играта, уважение към другите, солидарност и дисциплина, както и организирането на спортове за аматьори чрез клубове с идеална цел и доброволното участие заздравяват активната гражданска позиция. Доброволното участие в спортните организации предоставя редица възможности на неформално образование, които трябва да получат признание и да бъдат насърчавани. Спортът предоставя също така привлекателни възможности за включването и участието на младите хора в обществения живот и може да има благоприятен ефект за превенцията на престъпността.

Забелязват се нови тенденции в начина, по който хората, особено по-младите, практикуват спорт. Те са все по-склонни да спортуват самостоятелно, а не колективно и в организирани структури, в резултат на което базата от доброволци в любителските спортни клубове намалява.

10) Съвместно с държавите-членки, Комисията ще определи основните предизвикателства пред спортните организации с идеална цел и основните характеристики на предоставяните от тези организации услуги.

11) Комисията ще насърчава масовия спорт чрез програмата „Европа за гражданите“.

12) Комисията ще предложи още да се насърчават доброволното включване на младите хора в спорта чрез програма „Младежта в действие” в области като младежки обмен и доброволно съдействие за спортни мероприятия.

13) Комисията ще развие също така обмена на информация и най-добри практики за доброволчество в спортните мероприятия, в който ще участват държавите–членки, спортните организации и местните власти.

14) За постигане на по-добро разбиране на специфичните изисквания и нужди на доброволния спорт при изготвянето на националните и европейските политики, Комисията ще започне европейско проучване на доброволчеството в спорта.


2.5 Използване на спортния потенциал за социално включване, интеграция и равни възможности

Спортът има важен принос за икономическото и социално сближаване и за по-голямата интеграция в обществото. Спортът трябва да бъде достъпен за всички. Ето защо е необходимо е да бъдат взети предвид специфичните нужди и положение на слабо представените групи и да се обърне внимание на специалната роля на спорта за младите хора, хората с увреждания и хората в неравностойно социално-икономическо положение. Спортът може също така да улесни интеграцията в обществото на преселниците и чуждестранните граждани, както и да подпомогне междукултурния диалог.

Спортът засилва споделеното усещане за принадлежност и съпричастие и следователно може да бъде важен инструмент за интеграцията на имигрантите. Именно с оглед на това е важно да се предоставят места за спорт и да се подкрепят дейностите, свързани със спорта, за да се позволи на имигрантите и на обществото-домакин да общуват по положителен начин.

Комисията счита, че спортният потенциал може да се използва по-добре като инструмент за социално сближаване в политиките, действията и програмите на Европейския съюз и на държавите-членки. Това включва приноса на спорта за създаването на работни места и за икономически растеж и съживяване, по-специално в необлагодетелстваните региони. Спортните дейности с идеална цел, допринасящи за социалното сближаване и социалното включване на уязвими групи могат да бъдат разглеждани като социални услуги от общ интерес.

Отвореният метод на координация в областта на социалната защита и социалното включване и в бъдеще ще включва спорта като инструмент и показател. Проучванията, семинарите, конференциите, предложенията за политики и плановете за действие ще включват достъп до спорт и/или принадлежност към социални спортни структури като основен елемент в анализа на социалното изключване.

15) Комисията ще предложи на държавите-членки на програмата „ПРОГРЕС“ и на програмите „Обучение през целия живот“, „Младежта в действие“ и „Европа за гражданите“ да подкрепят действията за насърчаване на социалното включване чрез спорта и борбата с дискриминацията в спорта. В рамките на кохезионната политика държавите-членки следва да обърнат внимание на ролята на спорта за социалното включване, интеграцията и равните възможности при изготвянето на програмите си за Европейския социален фонд и Европейския фонд за регионално развитие, силно се насърчават инициативите им във връзка с Европейския фонд за интеграция.

В допълнение, Комисията призовава държавите-членки и спортните организации да пригодят спортната инфраструктура към нуждите на хората с увреждания. Държавите-членки и местните власти следва да осигурят достъп на хората с увреждания до спортните обекти и помещения. Следва да бъдат одобрени специфични критерии за осигуряването на равен достъп до спорта на всички ученици и особено на децата с увреждания. Ще се насърчава обучението на възпитатели, доброволци и домакинстващ персонал на клубовете и организациите за осигуряване на добрия прием на хората с увреждания. При консултациите си със заинтересованите страни в спорта, Комисията полага специално старание да поддържа диалог с агенти на спортистите с увреждания.

16) В плана си за действие във връзка със Стратегията на Европейския съюз по отношение на хората с увреждания Комисията ще вземе предвид значението на спорта за хората с увреждания и ще подкрепи действията на държавите-членки в тази област.

17) В рамките на Пътната карта за равенство между жените и мъжете 2006-2010 г., Комисията ще поощри включването на въпросите за равенството на половете във всички свои дейности, свързани със спорта, като обърне специално внимание на достъпа до спорта на жени имигрантки и жени от етнически малцинства, достъпа на жените до длъжности с право на взимане на решения в спорта и медийното отразяване на участието на жените в спорта.



2.6 Засилване на превантивните мерки и борба срещу расизма и насилието

Насилието по време на спортни мероприятия, особено на футболните игрища, продължава да е тревожен проблем и може да има различни проявления. То постепенно излиза от стадионите и се измества навън, като обхваща урбанизираните райони. Комисията се ангажира да допринесе за предотвратяването на инциденти, като насърчава и улеснява диалога с държавите–членки, международните организации (напр. Съвета на Европа), спортните организации, правоприлагащите органи и други заинтересовани страни (напр.организации на привърженици и местните власти). Правоприлагащите органи не могат да се справят сами с причините, които стоят в основата на спортното насилие.

Комисията насърчава също така обмена на най-добри практики и оперативна информация за рисковите спортни привърженици между полицейските служби и/или спортните служби. Ще бъде обърнато особено внимание на обучението на полицаите за справяне с тълпите и проявите на хулиганство.

Спортът включва всички граждани, независимо от пола, расата, възрастта, уврежданията, религията и убежденията, сексуалната ориентация и социалния или икономическия произход. Комисията многократно е осъждала всички прояви на расизъм и ксенофобия, които противоречат на ценностите на ЕС.



18) По отношение на проявите на расизъм и ксенофобия, Комисията ще продължи да насърчава диалога и обмена на най-добри практики в съществуващите рамки на сътрудничество като мрежата Футболът срещу расизма в Европа (FARE).

Комисията препоръчва спортните федерации да изработят процедури за справяне с расовите изстъпления по време на мачове, на базата на съществуващите инициативи. Тя препоръчва също така да се засилят разпоредбите по отношение на дискриминацията в системата за лицензиране на клубове (вж. раздел 4.7).

Комисията:

19) ще насърчава, в съответствие с приложимите местни и европейски правила, обмена между служителите от правоприлагащи органи и спортните организации на оперативна информация и натрупани практически познания, както и на опит в предотвратяването на насилствени и расови сблъсъци;

20) ще анализира възможностите за нови правни инструменти и други стандарти, приложими в целия ЕС за предотвратяване на обществените безредици по време на спортни мероприятия;

21) ще поощрява мултидисциплинарния подход към предотвратяването на антисоциалното поведение, като наблегне предимно на социално-образователните дейности като трениране на фенове (дългосрочна работа с поддръжници на спортни клубове за изграждане на положително и ненасилствено поведение);

22) ще засили редовното и структурирано сътрудничество между правоприлагащите органи, спортните организации и други участници;

23) ще насърчава ползването на следните програми, които да допринесат за превенцията на насилието и расизма в спорта и за борбата с тези явления: „Младежта в действие“, „Европа за гражданите“, „Дафне III“, „Основни права и гражданство“ и „Превенция и борба с престъпността“;

24) ще организира конференция на високо равнище, за да обсъди със заинтересованите страни мерките за превенция и борба с насилието и расизма по време на спортни мероприятия.


Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница