Книга за учителя за клас. Щафетна игра №1 Предварителна подготовка и организация



страница1/3
Дата05.03.2018
Размер464.94 Kb.
#61175
ТипКнига
  1   2   3


3 КЛАС

Събрала и предоставила:

ФЕЯТА

оформление: imur57

Насрещна щафета“

     Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в 3 или 4 равностойни отбора. Играчите на всеки отбор се разделят на две и се подреждат в две срещуположни колони на разстояние 10–15 м. От двете страни колоните се подреждат зад обща стартова линия. Първите играчи от колоните заемат позиция на линията висок старт.
      Описание и правила: При сигнал първите ученици от колоните от едната страна стартират и с бягане се придвижват към съотборниците от отсрещните колони. Когато стигнат до първите играчи, докосват ги с ръце, след което застават последни в колоните. Докоснатите играчи бягат до отсрещните колони и изпълняват същото. Играта завършва, когато колоните си сменят местата. Играчите нямат право да застават пред стартовата линия и да тръгват, преди да бъдат докоснати.
      Методически указания:
      1. Ако играчите в отборите са нечетен брой, от едната страна застават с един повече и играта започва от тези колони.
      2. При подреждането да се осигури достатъчно разстояние между отборите и насрещните колони да не са точно една срещу друга, а на около 50 см встрани.

Врани и врабци“

     Играта е описана на с. 21 в Книга за учителя за 2. клас.

     Щафетна игра № 1

     Предварителна подготовка и организация: Класът се разделя на няколко равностойни отбора, които се подреждат в колони зад обща стартова линия, отстояща на 3–4 м от стена. За всеки отбор се осигурява по една плътна топка от 1кг, която се поставя на земята (пода) пред колоната.

     Описание и правила: При сигнал от учителя първите ученици от всеки отбор хвърлят топката с две ръце отгоре към стената и след като тя се отрази и падне, бягат до нея, взимат я и я поставят пред колоната. Останалите участници изпълняват същото. Ако някой ученик не успее да хвърли топката така, че да се удари в стената, тогава я догонва и повтаря опита си. Ако и при втория опит не успее, играта продължава с хвърляне на следващия от колоната и при отчитането се отнема една точка. Победител е отборът, който е завършил пръв играта без нарушения. Той получава 5 точки, вторият – 4 и т. н. От тези точки се отнема по една за хвърляне, при което топката е докоснала стената.

     Методическо указание: Да се изисква дистанция между хвърлящия играч и стоящия зад него.

      


     Щафетна игра № 2

     Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в равностойни отбори и се строяват в колони зад обща стартова линия. Пред всеки отбор се поставя по една плътна топка от 1 кг. На 5 м пред колоните се начертава друга линия, успоредна на стартовата.

     Описание и правила: При сигнал първите ученици от колоните хвърлят топките с две ръце отгоре със стремеж да прехвърлят линията. Ако успеят, отборът получава точка. След това бягат, догонват топката и я поставят пред следващия играч. Останалите играчи изпълняват същото. Печели отборът, събрал най-много точки.

     Методически указания:

     1. Да се постави изискване при сполучлив опит цялата колона да брои на глас точките на своя отбор.

     2. Да се осигури 2 м разстояние между колоните.

     3. Играта може да се проведе и за време и сполучливи опити.

      


Топката на съседа“

Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в 3–4 отбора. Всеки отбор се строява в кръг. Избират се учениците, от които ще започне играта, и им се дава по една топка.

     Описание и правила: При сигнал от учителя започва подаване с две ръце отдолу в кръга. Когато топката достигне отново до този, който пръв я е хвърлил, той я вдига над главата си. Печели отборът, който пръв е изпълнил задачата. Ако топката падне, тя се догонва и подаването продължава от мястото на прекъсването. Не се разрешава пропускане на играчи.

     Методически указания:

     1. Предварително се съобщава посоката на движение на топката.

     2. Големината на кръговете трябва да е еднаква.

     3. В началото се играе с лека топка, а след това – с плътна от 1кг.

     Варианти:

     1. Играта може да се играе от седеж с хвърляне от гърди.

     2. Играта завършва след като топката е обиколила 2 или 3 пъти кръга.

     3. Играе се с две топки. След като първият ученик подаде първата топка, веднага подава и втората. Играта завършва, когато отново двете топки са у него.

      

     „Две топки се гонят в кръг“



     Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в две или три групи с четен брой играчи. Всяка група се строява в кръг. Участниците във всеки кръг се преброяват по двама. Първите номера представляват единия отбор, вторите – другия. За всеки кръг се осигуряват по две топки и се дават на срещуположни играчи от двата отбора.

     Описание и правила: При сигнал от учителя играчите с еднакви номера започват да си подават, като се стремят това да става по-бързо, за да може тяхната топка да застигне тази на другия отбор. Когато това стане, играта се прекратява, обявява се победител и започва ново изиграване. Ако топките не се застигнат след петата обиколка, учителят определя коя е по-напред и обявява победител.

     Методически указания:

     1. За да не се объркват учениците, на отборите се раздават отличителни ленти и топки с различен цвят.

     3. В първия урок се играе с леки топки, а в следващите – с плътни от 1 кг.

     3. Когато се провежда навън, играта се играе от разкрачен стоеж, а вътре може да се играе и от разкрачен седеж. Във втория случай натоварването е по-голямо.

      

Изчистване на игрището от топки“



     Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в два равностойни отбора и заемат полетата във волейболно или баскетболно игрище. Дават се еднакъв брой топки (по 4–5) на двата отбора.

     Описание и правила: При сигнал играчите от двата отбора бързо хвърлят топките в отсрещното игрище. Топките трябва да паднат (или да се уловят) вътре в противниковото поле. Ако те паднат извън него, за всяка такава топка се присъжда точка за противниковия отбор. Играчите от един отбор имат право да си подават топката помежду си преди да я хвърлят в отсрещното поле. Те се стремят колкото се може по-бързо да „изчистят“ своето поле от топките. Ако за момент в едно от полетата няма нито една топка, играта се спира и отборът се обявява за победител (при положение, че не са хвърляни топки извън игрището). След това топките се разпределят по равно и играта започва отново. В случай, че продължително време нито един от отборите не успее да „изчисти“ игрището си, учителят дава сигнал за спиране на хвърлянията. Никой няма право да хвърля топки след сигнала. Отчита се в кое поле има по-малко топки и играчите в него се обявяват за победители. При броенето на топките, ако има хвърляния извън очертанията на игрището, към броя на топките в игрището се прибавя и този на неправилните хвърляния от отбора и тогава се отчита резултатът.

     Методическо указание: При ръководенето на играта е трудно да се следи за спазването на правилата от двата отбора, затова е необходимо да се осигурят помощник-съдиии.

     Вариант: Играе се с два вида топки, например волейболни, които се хвърлат с две ръце отгоре, и баскетболни, които се хвърлят с две ръце от гърди и от земя.

      

Далекобойци“



     Предварителна подготовка и организация: Класът се разделя на два отбора по полов признак. Начертава се стартова линия и се осигуряват толкова топки, колкото са играчите в един отбор.

     Описание и правила: Момчетата (или момичетата) заемат тилен лег, ръцете горе държат топката. При сигнал от учителя те рязко се повдигат до седеж и едновременно с това изхвърлят топката с обтегнати ръце. Печели този, който е хвърлил най-далече. След втори сигнал от учителя стават, догонват топката и я дават на учениците от другия отбор. Те изпълняват същото. След всяко изиграване се обявява победител поотделно за момчетата и за момичетата.

     Методически указания:

     1. Топките трябва да бъдат еднакви.

     2. Играта е подходяща за физкултурен салон.

     3. С играта се повлиява положително качеството сила у учениците.

      

      


      

Стандарт 2

      


     Този стандарт се отнася за нивото на физическа дееспособност на учениците.

     


Физическа дееспособност

     За развиването на двигателните способности се използват както средствата от отделните теми, така и други достъпни упражнения и подвижни игри. Предлагаме и следните щафетни игри:

      

     Щафетна игра № 3



     Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в равностойни отбори и се построяват в колони зад обща стартова линия. На 3 (4), 6 (8) и 9 (12) м пред отборите и успоредно на стартовата линия се опъват три ластика на височина 35–40 см от пода.

     Описание и правила: При сигнал първите играчи от всяка колона бягат до първото препятствие (ластик), прескачат го, връщат се обратно с провиране, изправят се, обръщат се и го прекрачват, след което бягат до следващите препятствия и изпълняват същото. Третото препятствие не се прекрачва, а след провирането връщането до колоната става с бягане и прескачане на ластиците. Предаването на щафетата става с пляскане на длани. Останалите играчи изпълняват същото. Печели отборът, който пръв завърши участието си без грешки.

     Методическо указание: Играта е подходяща да се играе във физкултурен салон, а не на открито.

      


     Щафетна игра № 4

     Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в равностойни отбори и се строяват в колони зад обща стартова линия. Пред всеки отбор се подреждат в права линия по четири плътни топки на разстояние 2 м една от друга. За всеки отбор се осигурява по една тояжка и едно рингче, които се поставят на стартовата линия.

     Описание и правила: След сигнал за започване на играта първите играчи от всеки отбор се навеждат, хващат тояжката в единия ù край и поставят другия ù в рингчето. С помощта на тояжката придвижват (пързалят) рингчето по пода и с ходене или бягане преминават зигзагообразно между топките до последната и обратно. Когато стигнат до стартовата линия, клякат и оставят уредите. Следващият играч кляка, взима ги и изпълнява същото и т. н. Печели отборът, чиито играчи завършат първи участието си. Не се разрешава хващането на тояжката на друго място, освен в края, както и придвижването на рингчето по друг начин.

     Методически указания:

     1. Играта се играе на закрито при гладко подово покритие.

     2. Не е за препоръчване да се прилага вариант с предаване на тояжката, поради опасност от нараняване на учениците.

      

     Щафетна игра № 5



     Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в равностойни отбори и се строяват в колони зад обща стартова линия. На 10 м пред всяка колона се поставя ориентир.

     Описание и правила: При сигнал от учителя стартират първите играчи от всяка колона. Те бягат до ориентира, заобикалят го, връщат се до стартовата линия и хващат за ръка втория играч. Заедно двамата бягат до ориентира, заобикалят го и се връщат. След като пресече старт-финалната линия, първият застава последен в колоната, а вторият хваща за ръка третия и бяга с него. Играта продължава по същия начин, като последният бяга втория път без партньор. Така всеки играч бяга два пъти – един път с играча пред него в колоната и един път с играча след него (изключение правят първият и последният, които един път преодоляват разстоянието сами и един път – с партньор). Не се разрешава бягане без заловени ръце.

     Методически указания:

     1. Необходимо е разстояние от 3–4 м между колоните, за да не се сблъскат играчите при заобикаляне на ориентирите.

     2. За по-голямо удобство при хвата може да се използва рингче. Така ще се избегнат спорове за изплъзване на ръцете поради изпотяване, както и неудобството от силното стискане при държането на някои играчи.

     Щафетна игра № 6

     Предварителна подготовка и организация: Класът се разделя на няколко равностойни отбора и се строява в колони зад обща стартова линия. На 3–4 м пред всяка колона се поставят по един обръч и две топки вътре в него, а на 6–8 м от него се поставят по още един обръч и две топки.

     Описание и правила: При сигнал първите ученици от всеки отбор бягат до първия обръч, взимат една от топките и я носят до втория. Там я оставят, взимат една от топките от втория обръч, носят я до първия, оставят я, взимат втората топка от първия обръч и я носят до втория. Там я оставят, взимат втората топка от втория обръч и я носят до първия, където я оставят (т. е. последователно се сменят топките от двата обръча, като играчите имат право да носят само по една топка). След това с бягане се връщат до колоната и докосват дланите на следващите играчи. Останалите играчи изпълняват същото. Печели отборът, който завърши пръв участието си. Топките не трябва да се пускат от високо и ако се изтъркалят извън обръча, играчът, допуснал това, ги връща обратно в него.

     Методическо указание: Ръководенето на играта и участието на учениците ще бъде улеснено, ако в единия обръч топките са от един цвят, а в другия – от друг.

      


Подвижни игри

Вдигни-седни“

 

     Играта е вариант на играта „Вдигай-лягай“.



     Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в 3 или 4 отбора и се строяват в успоредни редици на разстояние 2 м една от друга. Играчите в един отбор се разреждат на 1 м разстояние и заемат опорен седеж. За всеки отбор се осигурява по една плътна топка от 1кг, която се поставя на пода до първия играч на десния фланг.

     Описание и правила: При сигнал от учителя играчите до топката стават, взимат я и казват „Вдигни“. Това е знак всички играчи от техния отбор (без последния) да повдигнат тялото си и да заемат положение тилна опора. Когато всички съотборници са заели това положение, те търкалят топката в образувалия се под телата им тунел, след което сядат. След като топката премине под играчите, те също сядат. Последният във всяка редица е в клек и след като топката премине под останалите, той я взима и казва „Седни“, след което бяга към старта и прескача краката на съотборниците. Когато прескочи и последният, се обръща, казва „Вдигни“ и сяда. Играта продължава, като всички останали играчи изпълняват същото. Завършва, когато играчът, който пръв е търкалял топката, се върне с бягане на старта. Ако топката спре да се търкаля или излезе от „тунела“, играчът, който я е търкулил, я догонва и от мястото на нарушението отново я търкаля към края на редицата. Победител е отборът, който е финиширал пръв без нарушения.

     Методически указания:

     1. При започване на играта е важно учениците да са подравнени и да е еднаква ширината на строя .

     2. Учениците да се подредят така във физкултурния салон, че да има още толкова място в посоката, в която ще бягат, колкото са заели при започване на играта

Търси водача си!“

     Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в три или четири равностойни отбора и се построяват в колони. Осигурява се по един цветен предмет (лента, рингче, малка топка или др.) за учениците, които са начело на колоните.

     Описание и правила: Дава се време на учениците да се огледат, да запомнят кой е водачът им и кой след кого е подреден, след което се дава команда за бягане. Учениците бягат разпръснато, докато чуят следваща команда, при която трябва да клекнат и да затворят очи. Само водачите не клякат, а по указание на учителя застават на определено място, без да се обръщат повдигат ръката с предмета. При команда „Търси водача си!“ играчите отварят очи и бягат към своя водач. Печели отборът, който пръв се е построил по начина, по който е бил строен в началото на играта. Не се разрешава блъскане.

     Методическо указание: В следващите уроци се играе без цветни предмети, като играчите трябва да запомнят кой е водачът на отбора им.

      


Столици“

     Предварителна подготовка: Изработват се четири табели с имена на столици и се подреждат на 8–10 м една от друга. Учениците се разпределят в четири равностойни отбора и се подреждат в редици така, че деснофланговият на всяка редица да е застанал до табелка.

     Описание и правила: Учителят назовава имената на две от столиците, което е сигнал за учениците от тези групи с бягане да сменят местата си. Отборът, който се строи по-бързо и правилно, печели точка. След смяна на местата групата приема новото име. Играта продължава, като се извикват имената на нови две столици. Победител е отборът, събрал най-много точки.

     Вариант 1: Във втория или третия урок играта се разнообразява, като се изисква строяване в колона, а не в редица.

     Вариант 2: Вместо табелки с имена на столици се използват стойки със закачени на тях национални знамена.

     Методически указания:

     1. Отборите трябва да играят еднакъв брой пъти.

     2. При назоваване имената на столиците трябва да има изненада, а не да се редуват участията.

      

Състезание в редица“



     Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в няколко равностойни отбора и се подреждат в редица, всеки на своя линия. Разстоянието между линиите е 4–5 м. Разреждат се на една ръка разстояние. Преброяват се по ред на номерата, така че срещуположните ученици да са с еднакви номера.

     Описание и правила: При сигнал от учителя играчите с първите номера бягат вляво към другия край на строя (в посока, обратна на часовниковата стрелка). Заобикалят последния играч, бягат зад строя и се връщат на местата си. В момента, в който застанат на мястото, докосват ръката на следващия номер, което е сигнал за тръгването му и т. н., докато и последният играч вземе участие. Всеки играч трябва да направи пълен кръг около строя, като обикаля около двата му фланга. Печели отборът, който пръв завърши участието си, без нарушения. Не се разрешава тръгване на играч, преди да се е построил играчът с предишен номер.

     Методически указания:

     1. За да са поставени при еднакви условия двата отбора, разстоянието между първия и последния в двете редици трябва да бъде еднакво.

     2. Играта е подходяща за подготвителната част на урока.

     Вариант: Играта може да се играе и в колони, като първи бягат последните номера.

      

Примерна станционна комбинация

     Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в няколко групи и се подреждат в колони на 10–12 м от стена. На 4 м пред всяка колона застава по един ученик, обърнат с лице към стената. Осигуряват се по 3 топки за всяка колона.

     Описание: Първите ученици търкалят топката. На около 3 м от стената спират търкалянето, хвърлят топката с една ръка от рамо към стената и се стремят да уловят топката преди да е тупнала. След това се обръщат, подават я на застаналия за целта ученик, придвижват се и я получават отново от него. В движение я подават на следващия ученик в колоната.

     Методически указания:

     1. Ученикът, който е пред колоната, застава на една крачка встрани, за да не пречи при търкалянето.

     2. За ролята на подавачи да се избират ученици, които се отличават с добри умения в подаването.

     3. И трите подавания са с една ръка над рамо в движение.

      


     2. Подвижни игри

     Подходящи са спортно-подготвителните игри „Пас“, „Ъглова топка“ и „Клинбол“, които са описани по-долу в тема 1 на Стандарт 2.

      

     3. Щафетни игри



Насрещна щафета“

     Играта е описана в Книга за учителя по физическо възпитание и спорт за втори клас на издателство Булвест 2000 на с. 63.

Щафета по двойки“

     Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в равностойни отбори. Всеки отбор се строява в две колони на разстояние 3 м една от друга. Всички колони се подреждат зад обща стартова линия. На 8 м от стартовата линия се начертава друга, успоредна на нея. За всеки отбор се осигурява по една топка и помощник-съдия.

     Описание и правила: При сигнал първите играчи от колоните се придвижват напред с бягане и си подават с партньора топката с една ръка от рамо. След като стигнат до линията, се връщат обратно и подават топката на следващата двойка. Не се разрешават повече от две крачки с топка. Ако топката бъде изпусната, подаването се възстановява от мястото на прекъсването. Чакащите на старта двойки нямат право да тръгват, преди единият да е получил топката.

     Методически указания:

     1. Да се осигури разстояние между отборите, за да се избегнат сблъсквания.

     2. С цел да се постигне по-голямо натоварване и да се даде на отборите, допуснали грешка, шанс за догонване, играта може да завърши, след като всички играят и втори път. При второто изиграване двойките си сменят местата.



Примерна станционна комбинация

     Предварителна подготовка за една комбинация : Начертава се трасе под формата на буквата П. На едното ù рамо са подредени в права линия 5–6 стойки на разстояние 1,5 м една от друга. На късата линия на П-то се поставят 3 футболни топки (на разстояние 1 м). Тази линия е на 5 м от стена.

     Описание: Един след друг учениците изпълняват следните движения: бягане между стойките (слаломно), подаване на топка с вътрешен удар срещу стена, спиране на отразената топка с вътрешната част на ходилото, оставяне на топката на линията, странични подскоци по другата дълга линия на П-то.

     Методически указания:

     1. Топката се спира и фиксира на линията само с крак , не се пипа с ръце.

     2. Топките са три, за да не се изчакват учениците, докато всяка топка се догони и постави на линията. След слаломното бягане се подава с тази топка, която е свободна.

      

     2. Игри-упражнения



Игра-упражнение по тройки

     Предварителна подготовка и организация: Начертават се няколко равностранни триъгълника. Осигурява се по една топка за всеки триъгълник. Учениците се разпределят по отбори (равностойни тройки ). Играчите от един отбор застават на върховете на ъглите на един триъгълник.

     Описание и правила: При сигнал от учителя започва подаване с вътрешен удар по посока на часовниковата стрелка между играчите във всеки триъгълник и спиране с вътрешната част на ходилото. При неуспешно подаване или спиране топката се догонва и подаването продължава от мястото, където е било прекъснато. Не се разрешава скъсяване на дистанцията. В хода на играта всеки отбор брои на глас своите успешни подавания. Играта продължава, докато някой отбор направи 21. Тогава играта се спира, прави се класиране и започва ново изиграване в обратната посока.

     Методически указания:

     1. Поради трудността да се следи играта само от учителя и да се отчита обективно, може да се изберат помощник-съдии.

     2. Топките трябва да бъдат еднакви.

     3. Класирането да се извършва поотделно за момчетата и момичетата.

     Забележка: Играта може да се организира и с подаване по четворки в квадрат.

     


Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> 4 дни/3 нощувки 14. 04. 2017 17. 04. 2017
2017 -> Бисер Иванов Райнов “подобряване на корпоративното управление чрез изграждане на базисен модел за вътрешен контрол”
2017 -> Синхрон медия” оод
2017 -> за нашият клас. Пътуването ще се проведе от (10. 07) до
2017 -> Средно училище „антон попов”-петрич изпитни програми за определяне на годишна оценка на ученици
2017 -> До (Бенефициент- наименование)
2017 -> Четвърто основно училище “ иван вазов”
2017 -> Айфоны-москва рф +7(967)199-80-08 +7 (903) 558-01-95 (Москва)


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница