Код 02-01 Дисциплина “аналитична химия”



Дата11.01.2018
Размер127.32 Kb.
#44803
ТипЛекции
Катедра

АНАЛИТИЧНА ХИМИЯ”



Код 02-01 Дисциплина “АНАЛИТИЧНА ХИМИЯ”

Семестър І.I ЕCST кредити: 8,0 ОКС “бакалавър”


Форма за проверка на знанията: изпит Вид на изпита: писмен и устен


Методично ръководоство: Катедра "Аналитична химия" тел: 032/603-626

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс + 359 32 644 102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

45

3

Семинарни упражнения

8




Практически упражнения

52

4

Лектор:

Доц. д-р Калинчо Иванов, кат. "Аналитична химия", тел.032/603-626, Е-mail: kivanov2006@abv.bg


Анотация: Дисциплината Аналитична химия има за цел да запознае студентите с теоретичните ос­нови на класическия химичния анализ, както и с неговото приложение в анализа на храни. В лабораторния практикум студентите усвояват основните анали­тич­ни техники, използувани при изследване на хранително-вкусови продукти, и при­до­би­ват практически умения при анализ на реални аналитични обекти. Получените ре­зул­та­ти се оценяват от компютър с използуване на оригинални, разработени в катедрата соф­туерни продукти. В семинарните занятия, които протичат с активното участие на сту­дентите, се дискутират и изясняват основни въпроси, свързани с теорията и прак­ти­ка­та на анализа.


Съдържание на дисциплината: В курса по Аналитична химия се разглеждат следните основни теми: качествен ана­лиз (сис­темен и дробен анализ, основни характеристики на аналитичните реакции, ор­га­нични реак­ти­ви, използувани в анализа), теоретични основи и практика на обемния ана­лиз (протоно­мет­рия, редоксиметрия, комплексометрия и утаечен обемен анализ), гра­виметрия.

Входни и изходни връзки: Дисциплината Аналитична химия ползува химичните знания на студентите, придобити в сред­ния курс, както и тези, получени по време на обучението им в първи курс по дисциплините Неор­ганична химия и Органична химия. Отделни глави предполагат добри знания в областта на физиката и математиката.

Придобитите теоретични знания и лабораторни и аналитични умения са от съществено зна­че­ние за обучението по други химични дисциплини, застъпени в учебния план (Физикохимия, Био­­химия), както и за по-голямата част от технологичните дисциплини, при които анализът и ана­­литичните резултати, както и знанията за поведението на веществата в разтвор са от съ­щест­ве­но значение.



Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват с таблични и графични материали, част от които се представят от пре­подавателя в хода на лекциите, а друга се предоставя предварително на студентите. В зна­чи­тел­на степен по време на лекциите е застъпено дискусионното начало, т.е. разчита се на ак­тив­но­то участие на студентите, с което съществено се интензифицира учебния процес. В края на вся­ка лекция се посочва подходяща за разглежданата тема литература и интернет-адреси. За изяс­няване на определени теми студентите могат да се консултират лично с преподавателя по вре­ме на лекциите или извън тях или да поставят въпросите си на неговия интернет-адрес.

По време на практическите упражнения студентите работят самостоятелно, като точността на получените резултати се оценяват от компютър, който в зависимост от получената грешка пос­тавя съответната балова оценка.

По дисциплината има разработена широкообхватна система за контрол на знанията на студентите, с която те се запознават още в самото начало на обучението си в катедрата.

Код 02-01 Дисциплина “АНАЛИТИЧНА ХИМИЯ”


Семестър І ЕCST кредити 5,5 ОКС “магистър” .

Език на преподаване: френски език


Форма за проверка на знанията: изпит Вид на изпита: писмен и устен


Методично ръководоство: Катедра "Аналитична химия" тел: 032/603-626

Център за франкофонско обучение: тел./факс: 032 642 897, е-mail : filiere@hiffi-plovdiv.acad.bg

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс + 359 32 644 102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

30

2

Семинарни упражнения

6




Практически упражнения

39

3

Лектор:

Доц. д-р Здравка Велкова, кат. “Неорганична химия и физикохимия, тел. 032/603-856, Е-mail: velkova_zdravka@abv.bg


Анотация: Дисциплината Аналитична химия, която се преподава на френски език, има за цел да запознае сту­­дентите с теоретичните основи на класическия химичен анализ и да създаде у тях нео­б­хо­ди­ми­те практически аналитични умения. В лабораторните занятия студентите усвояват основните ана­ли­тични техники, използувани при изследване на хранително-вкусови продукти и придобиват прак­тически умения при анализ на реални аналитични обекти. Получените в лабораторните заня­тия резултати се оценяват от компютър с използуване на оригинални софтуерни продукти, раз­ра­бо­тени от водещия лекционния курс. В семинарните занятия, които протичат с активното участие на студентите, се дискутират и изясняват основни въпроси, свързани с теорията и практиката на ана­лиза. Наред с необходимите знания по преподаваната дисциплина студентите усвояват из­пол­зу­ва­ната в тази област терминология на френски език и обогатяват значително своята химическа лек­си­ка.


Съдържание на дисциплината: В курса по Аналитична химия се разглеждат следните основни дялове на тази научна дис­цип­ли­на: Качествен анализ (системен и дробен анализ, основни характеристики на аналитичните реак­ции, органични реактиви, използувани в анализа), Теоретични основи и практика на обемния ана­лиз (протонометрия, редоксиметрия, комплексометрия и утаечен обемен анализ) и Гравиметрия. Раз­глеждат се източниците на грешки в анализа и методите за оценка на аналитичните резултати. Ос­новно място в курса е отредено на приложението на аналитичните методи за контрол на състава и качеството на хранително-вкусовите продукти, както и за техно-химичен контрол.

Входни и изходни връзки: Дисциплината Аналитична химия ползува химичните знания на студентите, придобити в сред­ния курс, както и тези, получени по време на обучението им в първи курс в Университета по дис­цип­лините Бионеорганична химия и Органична химия. Отделни глави предполагат добри знания в област­та на елементарната математиката.

Придобитите теоретични знания и лабораторни и аналитични умения са от съществено зна­че­ние за обучението по други химични дисциплини, застъпени в учебния план (Органична химия, Физи­кохимия, Биохимия, Химия на храните и процесите), както и за голяма част от техно­ло­гич­ните дисциплини, при които анализът и аналитичните резултати, както и знанията за поведението на веществата в разтвор са от съществено значение.



Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват с таблични и графични материали при използуване на мултимедия. При някои лекции онаг­ледя­ващи и справочни материали се представят на студентите преди началото на занятието. По вре­ме на лекциите в значителна степен е застъпено дискусионното начало, т.е. разчита се на ак­тив­ното участие на студентите, с което съществено се интензифицира учебния процес. В края на вся­ка лекция се посочва подходяща за разглежданата тема литература и интернет-адреси. За изяс­ня­ване на определени теми студентите могат да се консултират лично с преподавателя по време на лек­циите или извън тях или да поставят въпросите си на неговия интернет-адрес. По време на практическите упражнения студентите работят самостоятелно, като точ­ност­та на получените резултати се оценяват от компютър, който в зависимост от допуснатата греш­ка пос­та­вя съответната балова оценка. По дисциплината Аналитична химия има разработена широкообхватна система за контрол на зна­нията на студентите, с която те се запознават още в самото начало на обучението си в ка­тед­рата. Същата предлага редица преференции за студентите, които полагат достатъчно сериозни уси­лия за овладяване на преподавания материал и са придобили добри аналитични умения.

Код 02-02 Дисциплина “ИНСТРУМЕНТАЛНИ МЕТОДИ ЗА АНАЛИЗ”

Семестър: ІII ЕCST кредити 4,5 ОКС “магистър”

Език на преподаване: френски език

Форма за проверка на знанията: изпит Вид на изпита: писмен и устен


Методично ръководоство: Катедра "Аналитична химия" тел: 032/603-626

Център за франкофонско обучение: тел./факс: 032 642 897, е-mail : filiere@hiffi-plovdiv.acad.bg

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс + 359 32 644 102


Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

30

2

Практически упражнения

30

2

Лектор:

Доц. д-р Николина Йончева, кат. “Аналитична химия, тел. 032/603-686, Е-mail: nicolinay@hotmail.com


Анотация: Дисциплината Инструментални методи за анализ, която се преподава на френски език, за­поз­на­ва студентите с теорията и практиката на основните инструментални методи, използувани в ана­ли­за на хранително-вкусови продукти. Лекционният курс е изграден върху съвремените знания в тази осо­бено динамична област на химичния анализ. Преподаването се извършва с използуване на съв­ре­мени аудиовизуални и компютърни средства (мултимедия, power point и др.). В ла­бо­ра­тор­ния прак­­тикум студентите се запознават с основния инструментариум, с който се получава зна­чи­тел­на част от съвремената аналитична информация за състава и качеството на хранително-вку­со­ви­те продукти и се осъществява техно-химичния производствен контрол. В занятията широко се из­пол­зува компютърната техника, както и софтуерни продукти, разработени от водещия лекционния курс. Освен необходимите знания и практически умения, в дисциплината Инструментални ме­то­ди за ана­лиз студентите усвояват специфичната за изучаваната област химична терминология на френски език и значително обоготяват своята специална и общохимична лексика.


Съдържание на дисциплината: Курсът по инструментални методи за анализ включва следните основни дялове на дис­цип­ли­ната: Методи за разделяне (хроматографски, електрофоретични), Оптични методи (еми­сион­на и абсорбионна атомна спектроскопия, молекулна спектроскопия, флуориметрия), По­тен­цио­мет­рия, Кондуктометрия. Особено място се отделя на приложението на тези методи при ана­ли­за на хранително-вкусови продукти.

Входни и изходни връзки: Курсът по Инструментални методи за анализ в значителна степен се основава и разчита на зна­нията, придобити от студентите в основните химични курсове в Университета (Аналитична хи­мия, Бионеоргатична химия, Органична химия, Физикохимия и колоидна химия), както и на зна­нията, получени по дисциплините Физика и Математика.

Този курс дава основните знания на студентите, необходими за лабораторните практикуми по Био­химия, Химия на храните и процесите, както и за повечето практикуми по тех­но­ло­гич­ни­те дис­цип­лини, разположени по-късно в учебния план.



Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват с таблични и графични материали при използуване на съвремени ау­дио­­визуални и компътърни техники (мултимедия, power point и др.). При някои лекции онаг­ледя­ващи и справочни материали се представят на студентите преди началото на за­ня­тие­то. По вре­ме на лекциите в значителна степен е застъпено дискусионното начало, т.е. разчита се на ак­тив­но­то участие на студентите, с което съществено се интензифицира учебния про­цес. Особено внима­ние се отделя на усвояването на специфичната терминология на френски език. В края на всяка лек­ция се посочва подходяща за разглежданата тема литература и ин­тер­нет-адреси. За изясняване на оп­ределени теми студентите могат да се консултират лично с пре­по­давателя по време на лекциите или извън тях или да поставят въпросите си на неговия ин­тер­нет-адрес.

По време на практическите упражнения студентите работят самостоятелно, или на малки гру­пи, ка­то в редица занятия, където това е възможно, точността на получените резултати се оце­няват от ком­пютър.

По дисциплината Инструментални методи за анализ има разработена широкообхватна система за контрол на знанията на студентите, с която те се запознават още в самото начало на обучението си в катедрата. Същата предлага редица преференции за студентите, които полагат достатъчно се­риоз­ни усилия за овладяване на преподавания материал и са придобили добри аналитични умения.

Код 02-04 Дисциплина "ИНСТРУМЕНТАЛНИ МЕТОДИ ЗА АНАЛИЗ НА ХРАНИ


Семестър І ЕCST кредити 8,0 ОКС “магистър”

Форма за проверка на знанията: изпит Вид на изпита: писмен


Методично ръководоство: Катедра "Аналитична химия", тел: 032/603-626

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс + 359 32 644 102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

30

3

Практически упражнения

45

3

Лектор:

Доц. д-р Георги Бекяров, кат. "Аналитична химия", тел. 032/603-683, Е-mail: gbekyarov@abv.bg



Анотация: Дисциплината Инструментални методи за анализ на храни запознава студентите с теорията и практиката на съвремените инструментални методи, които са необходими за провеждане на анализ и контрол на хранително-вкусови продукти. Дисциплината включва главно изучаване на хроматографски и спектрални методи. Дава съвременни знания и за анализа на основните компоненти на храните, на различните хранителни добавки и замърсители.

Съдържание на дисциплината: Дисциплината Инструментални методи за анализ на храни се състои от два основни дяла: Инструментални методи за анализ на храни и Анализ на компонентите на храни. Първият дял включва: Методи за разделяне (газова хроматография, високоефективна течна хроматография, йонообменна хроматография и електрофореза), Спектрални методи (атомна спектроскопия – пламъкова фотометрия, атомно-емисионна спектроскопия с индуктивно свързана плазма, атомно-абсорбционен анализ и молекулна спектроскопия – луминесцентен анализ и инфра­черве­на спектроскопия). Във втория дял на дсциплината се разглежда химич­ната природа, хигиенните норми и аналитичния ход за определяне на макроком­по­нен­тите на храните (белтъци, въглехидрати и липиди), на хранителните добавки (антиоксиданти, консерванти, оцветители и др.) и замърсителите (пестициди, метали и др.)

Входни и изходни връзки: Курсът по Инструментални методи за анализ на храни се основава на знанията, придобити от студентите в основните химични курсове в Университета (Неорганична химия, Аналитична химия, Органична химия, Физикохимия, Биохимия и Микробиология). Този курс дава основните знания на студентите, необходими за провеждане на съвременен анализ и контрол на хранително-вкусовите продукти.

Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват с таблични и графични материали при използване на мултимедия. При някои лекции и упражнения на студентите се предоставят справочни материали преди занятието. За изясняване на определени теми се посочва допълнителна литература и интернет - адреси.

По време на практическите занятия студентите работят на малки групи в създадените към Университета спектрални и хроматографски лаборатории. В повечето случаи точността на получените резултати се оценява чрез компютърна програма.

Знанията на студентите се проверяват чрез тестове по време на лекции и упражнения. Оценяването по дисциплината се извършва като интегрална оценка от писмения изпит и от текущия контрол.
Код 02-07 Дисциплина:”НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА РАБОТА СЪС СТУДЕНТИ”
Семестър II ЕCST кредити 2,0 ОКС “магистър”

Форма за проверка на знанията: текуща оценка Вид на изпита: реферат


Методично ръководоство: Катедра "Аналитична химия", тел: 032/603-626

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс + 359 32 644 102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Семинарни упражнения

30

2

Лектори:

Доц. д-р Георги Бекяров, кат. "Аналитична химия", тел. 032/603-713, Е-mail: gbekyarov@abv.bg

Доц. д-р Калинчо Иванов, кат. "Аналитична химия", тел.032/603-626, Е-mail: kivanov2006@abv.bg

Доц. д-р Анастасия Нейчева, кат."Аналитична химия", тел.032/603-713,

Е-mail:neicheva @ yahoo.com

Доц. д-р Николина Йончева, кат."Аналитична химия",тел.032/603-760,



Е-mail:nicolinay @hotmail.com

Анотация: Целта на дисциплината “Научно-изследователска работа със студенти” е въвеждане на студентите в научно-изследователския екперимент, създаване на умения за решаване на конкретни професионални проблеми и формиране на необходимите познания за участие в разработването на национални и международни проекти. НИРС се провежда самостоятелно от студента под методичното ръководство на преподавателя.


Съдържание на дисциплината: Проучване на специализирана научна литература, анализиране на информацията по проблема, формулиране на целта и задачите на работата; планиране, подготовка, провеждане и отчитане на експеримента; оформяне на резултатите и тяхното представяне. Зададените научно-изследователски теми са съобразени със специализацията и интересите на студента и изискват много добра фундаментална подготовка и задълбочено познаване на спецификата на съответните технологични процеси и крайни продукти.

Входни и изходни връзки: Входни връзки – Инструментални методи за анализ на храни, Хранителна химия, Хранителна биохимия, Аналитична химия. Изходни връзки – Научно-изследователските теми могат да послужат като база за разработване на дипломни работи.

Технология на преподаване: Дисциплината НИРС не предвижда аудиторна заетост на студентите. Преподавателят ръководи методично научно-изследователската работа на студентите. Подпомага и консултира избора на подходяща литература, планирането и провеждането на експеримента, както и оформянето и представянето на резултатите от изследванията.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница