Кодекс част първа общи правила глава първа основни положения



страница1/19
Дата24.07.2017
Размер3.81 Mb.
#26463
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19
Проект!
ИЗБОРЕН КОДЕКС
ЧАСТ ПЪРВА
ОБЩИ ПРАВИЛА


Глава първа
ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ



Раздел I
Предмет, обхват и принципи
Предмет

Чл. 1. Този кодекс определя:

1. условията и реда за произвеждане на изборите в Република България;

2. оспорването на резултатите от изборите;

3. условията и реда за попълване на мандати.


Обхват

Чл. 2. Този кодекс се прилага при избори за:

1. народни представители за Народно събрание;

2. народни представители за Велико Народно събрание;

3. президент и вицепрезидент на републиката;

4. членове на Европейския парламент от Република България;

5. общински съветници;

6. кметове на общини, кметове на райони и кметове на кметства.
Принципи

Чл. 3. (1) Изборите се произвеждат въз основа на всеобщо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване и осигуряват свободно изразяване на волята на избирателите.

(2) Право да избират имат българските граждани и гражданите на друга държава - членка на Европейския съюз при условия и по ред, определени в Конституцията и в част втора на кодекса.

(3) Право да бъдат избирани имат българските граждани и гражданите на друга държава - членка на Европейския съюз при условия и по ред, определени в Конституцията и в част втора на кодекса.

Раздел II


Насрочване и определяне на изборния ден. Изборни книжа

 

 



 

 

Насрочване на изборите



 

 

 



 

Чл. 4. (1) Изборите за народни представители за Народно събрание и за общински съветници и за кметове се насрочват от президента на републиката не по-късно от 60 дни преди изборния ден.

 

 

 



 

 

 



 

 

(2) Изборите за членове на Европейския парламент от Република България се произвеждат в съответствие с изборния период, определен от Съвета на Европейския съюз и се насрочват от президента на републиката не по-късно от 60 дни преди изборния ден.


(3) Изборите за Велико Народно събрание се насрочват от президента на републиката в срока по чл. 160, ал. 2 от Конституцията.

(4) Изборите за президент и вицепрезидент на републиката се насрочват от Народното събрание не по-късно от 60 дни преди изборния ден.


Определяне на изборния ден

Чл. 5. Изборите се произвеждат в един неработен ден за цялата страна.

 

 



 

 

Изборни книжа



 

 

 



 

Чл. 6. (1) Централната избирателна комисия утвърждава образците на изборните книжа за всеки вид избор и ги обнародва в "Държавен вестник". Изборните книжа, утвърдени за общи избори за общински съветници и за кметове, се прилагат съответно и при произвеждане на частични и нови избори.

(2) Централната избирателна комисия комисия съгласувано с Министерския съвет определя условията и реда за отпечатването, съхранението и разпространението на изборните книжа и материали, включително и за съхранението на техническите устройства за машинното гласуване. Централната избирателна комисия упражнява контрол върху отпечатването, съхранението и разпространението на изборните книжа и материали, включително и върху съхранението на техническите устройства за машинното гласуване.

(3) В случай че се установи непълнота или техническа грешка в изборните книжа, Централната избирателна комисия извършва поправка не по-късно от 5 дни от установяването й. Централната избирателна комисия обнародва незабавно поправката в "Държавен вестник".


Глава втора

ИЗБОРНИ РАЙОНИ И ИЗБИРАТЕЛНИ СЕКЦИИ
Раздел I

Изборни райони
Видове изборни райони

Чл. 7. (1) За произвеждане на изборите територията на страната се разделя на изборни райони.

(2) Изборният район е територията, от която се избират народни представители, президент и вицепрезидент на републиката, членове на Европейския парламент от Република България, общински съветници и кметове.

(3) Изборният район е едномандатен или многомандатен.

(4) Изборният район е едномандатен, когато в него се избира един кандидат или една кандидатска двойка от една и съща кандидатска листа.

(5) Изборният район е многомандатен, когато в него се избират двама или повече кандидати.

Раздел II


Избирателни секции в страната

 

 

 



 


Образуване на секции в страната

 

 



 

 

Чл. 8. (1) Гласуването и преброяването на гласовете се извършва по избирателни секции.



(2) Кметът на общината образува със заповед избирателните секции на територията на общината не по-късно от 55 дни преди изборния ден и утвърждава тяхната номерация, обхват и адрес. В срока по изречение първо кметът изпраща копие от заповедта на териториалните звена на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие в съответната област.

(3) Кметът на общината е длъжен да предостави подходящи помещения за избирателните секции, включително и за секциите за подвижните секционни избирателни комисии, които да осигурят нормалното протичане на изборния ден.

(4) Заповедта на кмета по ал. 2 се обявява публично. Тя може да се оспорва от заинтересованите лица в 7-дневен срок от обявяването й пред областния управител, който се произнася в тридневен срок с решение, което се обявява публично. Решението на областния управител може да се обжалва в тридневен срок от обявяването му пред съответния административен съд. Съдът разглежда жалбата в открито заседание в тридневен срок от постъпването й с призоваване на заинтересованите страни. Решението на съда се обявява незабавно и не подлежи на обжалване.

(5) Настъпилите промени в номерацията, обхвата и адреса на избирателните секции се отразяват в избирателните списъци за гласуване.

(6) В срок не по-късно от 40 дни преди изборния ден кметовете на общини уведомяват районната или общинската избирателна комисия за адресите на избирателните секции.

(7) При създаване на нова община избирателните секции се образуват от назначения от областния управител временен кмет съгласно чл. 4, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация. Заповедта се обявява публично и може да се оспорва в срока по ал. 4.

(8) Районната или общинската избирателна комисия формира единните номера на избирателните секции в района или общината съобразно единната номерация на секциите, определена с решение на Централната избирателна комисия, не по-късно от 30/40 дни преди изборния ден.
Условия за образуване на секциите 

 

 



 

 

 



 

 

Чл. 9. (1) В една избирателна секция се включват до 1000 избиратели, освен в случаите по чл. 93, ал. 4 от Закона за гражданската регистрация.



(2) В населените места се образуват толкова секции, колкото пъти числото 1000 се съдържа в броя на избирателите. При наличие на остатък може да се образува допълнителна секция.

(3) При териториално обособени населени места кметът на общината може да образува секции с не по-малко от 20 избиратели.

(4) При избори за общински съветници и за кметове в населените места се образуват толкова секции, колкото пъти числото 1000 се съдържа в броя на избирателите. При остатък, по-голям или равен на 500, се образува отделна секция, а при остатък под 500 избирателите се разпределят между съседните секции, като по изключение по предложение на избирателната комисия може да се образува и отделна избирателна секция, но с не по-малко от 30 избиратели. В населени места с по-малко от 500 избиратели се образува една избирателна секция.
Вариант на изречение второ и трето:

При остатък по-голям или равен на 500 се образува отделна секция. При остатък под 500 избиратели се образуват две секции с под 1000 избиратели или една секция с под 1000 , но не с по-малко от 30 избиратели. В населените места с по-малко от 1000 избиратели се образува отделна секция.

(5) Границите на избирателните секции се съобразяват с границите на населените места. Границите на избирателните секции в градовете с районно деление се съобразяват с границите на административните им райони.

(6) При избори за народни представители, за членове на Европейския парламент от Република България и за президент и вицепрезидент на републиката се образуват избирателни секции в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги и в намиращи се извън страната плавателни съдове под българско знаме при наличие на не по-малко от 20/10 избиратели.

(7) При избори за общински съветници и за кметове се образуват избирателни секции в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги при наличие на не по-малко от 20/10 избиратели, които са живели през последните 6 месеца преди изборния ден в съответното населено място, на територията на което е съответното заведение, дома или друга специализирана институция.

(8) Избирателните секции по ал. 6 и 7 се образуват от ръководителите на заведенията, домовете, другите специализирани институции и от капитаните на плавателните съдове, не по-късно от 24 часа/48 часа преди изборния ден, за което уведомяват кмета на общината, на чиято територия се намират заведенията, домовете и другите специализирани институции, както и съответната районна или общинска избирателна комисия.

(9) Задържаните лица, спрямо които няма влязла в сила присъда, може да гласуват в местата за задържане, когато там е възможно да се образува избирателна секция при условията на ал. 6 или 7.


 

 

 



 

Секции за избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването

 

 

 



 

Чл. 10. (1) Когато в сграда с повече от един етаж има секции и на горни етажи, районната или общинската избирателна комисия с решение определя секция на първия етаж (партер), която е с най-малък брой избиратели по избирателен списък, за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването.

(2) Пред избирателната секция по ал. 1 се поставят табела и други обозначителни знаци, на които се отбелязва и допълнителното й предназначение.
 

 

 



 
Раздел III
Избирателни секции извън страната

Определяне на условията и реда за образуване на секции

Чл. 11. (1) Централната избирателна комисия определя условията и реда за образуване на избирателни секции извън страната, включително условията, реда и организацията за гласуване на българските граждани извън страната, не по-късно от 50 дни преди изборния ден.

(2) Централната избирателна комисия изпраща решението по ал.1 на Министерството на външните работи не по-късно от 47 дни преди изборния ден.


Компетентен орган за образуване на секциите

 

 



 

 

Чл. 12. (1) При избори за народни представители, за президент и вицепрезидент на републиката и за членове на Европейския парламент от Република България ръководителите на дипломатическите и консулските представителства на Република България образуват избирателни секции извън страната при спазване на законодателството на съответната държава.



(2) Ръководителите на дипломатическите и консулските представителства определят местоположението на избирателните секции извън страната въз основа на териториалното разпределение на българската общност в съответното място.

(3) Организациите на българските граждани в съответното място може да правят предложение за местоположението на избирателните секции извън страната до ръководителите на дипломатическите и консулските представителства. Предложението се прави не по- късно от 25 дни преди изборния ден.

(4) Ръководителите на дипломатическите и консулските представителства може да определят местоположението на избирателните секции извън страната въз основа на предложенията по ал. 3.
Образуване на избирателни секции извън страната

Чл. 13. (1) Избирателните секции по чл. 12 се образуват със заповед от ръководителите на дипломатическите и консулските представителства на Република България:

1. където има дипломатическо или консулско представителство - при наличие на не по-малко от 20 избиратели, заявили желание да гласуват в съответната държава не по-късно от 25 дни преди изборния ден;

2. извън т. 1 - при наличие на не по-малко от 40/20 избиратели, подали заявление по чл. 14, ал. 1 не по-късно от 25 дни преди изборния ден; при избори за членове на Европейския парламент от Република България такива секции се образуват само в държави - членки на Европейския съюз;

3. в местата, в които на проведени до 5 години преди изборния ден избори е имало образувана поне една избирателна секция, в която са гласували не по-малко от 500 избиратели;

4. по тяхна преценка въз основа на общия брой подадени заявления или на общия брой на гласувалите по т. 3, включително и когато броят на подадените заявления за определено място е по-малко от 40/50; в този случай заповедта се мотивира.

(2) Заповедта по ал. 1 се обявява публично и може да се оспори в тридневен срок от обявяването й пред Централната избирателна комисия, която се произнася в тридневен срок с решение, което се обявява публично. Решението на Централната избирателна комисия може да се обжалва в тридневен срок от обявяването му пред Върховния административен съд. Върховният административен съд се произнася в тридневен срок от постъпване на жалбата с решение, което не подлежи на обжалване.


Ред за подаване на заявления за образуване на избирателни секции извън страната

Чл. 14. (1) Български гражданин, който отговаря на условията за съответния вид избор по чл. 243, ал. 1, чл. 307 или чл. 350, ал. 1 и желае да гласува, заявява това не по-късно от 25 дни преди изборния ден в писмена форма чрез заявление по образец, подписано саморъчно и подадено лично или изпратено по пощата чрез писмо до дипломатическото или консулското представителство на Република България в съответната държава или чрез електронно заявление през интернет страницата на Централната избирателна комисия. В едно писмо може да има повече от едно заявления, като във всяко заявление може да бъде вписано само едно лице.

(2) В заявлението по ал. 1 избирателят вписва на български език имената си по паспорт, военна карта или лична карта, номера на документа за самоличност, единния си граждански номер и постоянния си адрес в Република България. Избирателят вписва на кирилица или латиница мястото извън страната, в което желае да гласува.

(3) При избори за членове на Европейския парламент от Република България избирателят представя декларация по образец, че отговаря на условията по чл. 359, ал. 1.
Публикуване на заявленията и проверка на данните

Чл. 15. (1) Ръководителите на дипломатическото или консулското представителство на Република България изпращат незабавно на Централната избирателна комисия по електронен път заявленията по чл. 14, ал. 1.

(2) Постъпилите заявления се публикуват незабавно на интернет страницата на Централната избирателна комисия при спазване изискванията на Закона за защита на личните данни.

(3) Централната избирателна комисия извършва проверка на данните по чл. 14, ал. 2 не по-късно от 22 дни преди изборния ден.

(4) Централната избирателна комисия проверява дали лицата по чл. 14, ал. 1 отговарят на изискванията по чл. 243, ал. 1, чл. 307 или чл. 350, ал. 1 не по-късно от 22 дни преди изборния ден.

(5) За извършване на проверката по ал. 3 и 4 Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие осигурява на Централната избирателна комисия достъп до данните в Националния регистър на населението. Въз основа на резултатите от проверката Централната избирателна комисия изпраща незабавно на Министерството на външните работи информацията по чл. 14, ал. 2 само за лицата, които имат право да гласуват.

(6) Министерството на външните работи не по-късно от 20 дни преди изборния ден обобщава данните по държави и ги изпраща незабавно на ръководителите на съответните дипломатически и консулски представителства, за да образуват избирателни секции и впишат лицата в списъците по чл. 31, ал. 1.


Определяне на местата за гласуване

Чл. 16. Централната избирателна комисия не по-късно от 18 дни преди изборния ден определя местата в държавите, в които ще се образуват избирателни секции извън страната. Решението на Централната избирателна комисия може да се обжалва по реда на чл. 58.

 

 

 



 

Образуване на нови секции



 

 

 



 

Чл. 17. Когато броят на избирателите по чл. 13, ал. 1 е повече от 500, се образуват толкова избирателни секции, колкото пъти числото 500 се съдържа в броя на избирателите.

 

 

 



 
Глава трета

ОРГАНИЗАЦИОННО-ТЕХНИЧЕСКА ПОДГОТОВКА

НА ИЗБОРИТЕ
Раздел I

Подготовка на изборите и обезпечаване
Компетентен орган. План - сметка за изборите

Чл. 18. (1) Организационно-техническата подготовка и обезпечаване на изборите, включително с техника и консумативи се осъществяват от Министерския съвет и от областните и общинските администрации във взаимодействие с избирателните комисии.

(2) Разходите по подготовката и произвеждането на изборите, включително за машинното гласуване, са за сметка на държавния бюджет по приета от Министерския съвет план-сметка, по предложение на Централната избирателна комисия. План-сметката за изборите се приема не по-късно от 55 преди изборния ден.

(4) Средствата за организационно-техническата подготовка на изборите се предоставят на общинските, съответно областните администрации не по-късно от 30 дни преди изборния ден.

(5) В 7-дневен срок от датата на насрочване на изборите Министерският съвет може да възложи координацията и изпълнението на дейностите по ал. 1 на определен министър.


Заявления, жалби, удостоверения и други книжа

Чл. 19. (1) Заявленията, жалбите, удостоверенията и другите книжа по кодекса се освобождават от държавни такси.

(2) Документите по кодекса, които са издадени на чужд език, се представят заедно с легализиран превод на български език.


Раздел II

Подготовка и организация на изборите извън страната
Публикуване на условията и реда за произвеждане на изборите извън страната

Чл. 20. Министърът на външните работи и ръководителите на дипломатическите и консулските представителства на Република България публикуват съответно на интернет страницата на Министерството на външните работи и на дипломатическите и консулските представителства условията и реда за образуване на избирателни секции извън страната, включително условията, реда и организацията за гласуване на българските граждани извън страната не по-късно от 47 дни преди изборния ден.
Съгласие на приемащата държава

Чл. 21. (1) Ръководителите на дипломатическите и консулските представителства на Република България незабавно, но не по-късно от 45 дни преди изборния ден, трябва да поискат съгласието на приемащата държава за:

1. произвеждането на изборите;

2. разкриването на избирателни секции в дипломатическите и консулските представителства;

3. разкриването на избирателни секции извън дипломатическите и консулските представителства;

4. разкриването на избирателни секции в държава, където Република България няма дипломатическо или консулско представителство, но има дипломатически отношения и е назначила акредитиран посланик.

(2) Ръководителите на дипломатическите и консулските представителства уведомяват незабавно Министерството на външните работи за получените отговори от приемащата държава. Министерството на външните работи незабавно уведомява Централната избирателна комисия.


Оказване на съдействие

Чл. 22. (1) Ръководителите на дипломатическите и консулските представителства на Република България оказват организационно-техническо съдействие на кандидатите и представителите на партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирали кандидати, при провеждането на срещи с избирателите.

(2) Ръководителите на дипломатическите и консулските представителства на Република България отправят покана за съдействие към оранизациите на българските граждани извън страната.  Организациите може да подпомагат дейността по подготовката и организацията на изборите извън страната, като правят предложения за местоположението на избирателните секции, осигуряват контакти с местната администрация, подходяща зала за произвеждане на изборите, избирателни кутии, кабини за гласуване, скенер, мобилен интернет и друга техника.


Глава четвърта

СПИСЪЦИ
Раздел I
Избирателни списъци

Компетентен орган

Чл. 23. (1) Избирателните списъци се съставят от общинските администрации по населените места, в които се води регистър на населението, и се подписват от кмета на общината, съответно от кмета на кметството или от кметския наместник, и от секретаря на общината. В градовете с районно деление избирателните списъци се подписват от кмета и секретаря на района.

(2) Всеки избирател се вписва само в един избирателен списък.


Ред и начин за съставяне на избирателните списъци

Чл. 24. (1) Избирателните списъци се съставят поотделно за всяка избирателна секция. Предварителните избирателни списъци се обявяват предварително на видно място в района на избирателната секция и се публикуват на интернет страницата на съответната община. Избирателните списъци за гласуване се предават на секционните избирателни комисии в деня преди изборния ден.

(2) Избирателните списъци се съставят по постоянен адрес.

(3) Когато в предходните 6 месеца до изборния ден бъде променено наименованието на населеното място, улицата, жилищния комплекс или номерацията на жилищната сграда, общината изготвя списък на промените, който се предоставя на секционните избирателни комисии.


Съставяне на избирателните списъци

Чл. 25. (1) При избори за народни представители и за президент и вицепрезидент на републиката избирателните списъци се съставят в една част, в която се вписват всички български граждани, които имат право да гласуват в съответния вид избор.

(2) При избори за членове на Европейския парламент от Република България и за общински съветници и за кметове избирателните списъци се съставят в две части: част I и част II. В част I се вписват всички български граждани, които имат право да гласуват в съответния вид избор, в част II - гражданите на друга държава - членка на Европейския съюз, които имат право да гласуват в съответния вид избор.

(3) В избирателните списъци за гласуване, включително в част I на избирателните списъци, се вписват по азбучен ред имената на избирателя, постоянният адрес или настоящият адрес, когато избирателят е направил искане по чл. 36, като графите за вписване на единния граждански номер и на вида и номера на документа за самоличност остават празни и не се попълват и се обособява графа "Забележки".

(4) При избори за членове на Европейския парламент от Република България и за общински съветници и за кметове част II на избирателните списъци се съставя въз основа на подадените по чл. 359, ал. 1 или по чл. 408, ал. 1 декларации от гражданите на друга държава - членка на Европейския съюз.

(5) Избирателите, ползващи се от разпоредбата на § 9а от преходните и заключителните разпоредби на Закона за българските лични документи, които нямат заявен постоянен адрес, се включват в избирателния списък по отразения в зеления им паспорт адрес.
Отпечатване на избирателните списъци

Чл. 26. (1) Избирателните списъци, включително част I на избирателните списъци, се отпечатват въз основа на Националния регистър на населението от Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие.

(2) При избори за членове на Европейския парламент от Република България и за общински съветници и за кметове част II на избирателните списъци се отпечатва от Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие. Данните за автоматизираното отпечатване на избирателните списъци - част II, се предават от кмета на общината не по-късно от 35 дни преди изборния ден.


Заличаване, вписване и дописване

Чл. 27. (1) От избирателните списъци се заличават имената на гражданите, които до изборния ден са загубили правото си да избират или са починали, както и имената на лицата, за които това изрично е предвидено в кодекса.

(2) Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към Министерството на правосъдието предоставя на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие данни за лицата, изтърпяващи наказание лишаване от свобода за автоматизираното им заличаване от избирателните списъци. Информацията се предоставя съответно 55 и 15 дни преди изборния ден.

(3) В избирателните списъци се вписват, съответно дописват имената на гражданите, които имат право да гласуват, но са пропуснати, както и тези, за които е отпаднало основанието, на което са били заличено. Лицата, които са изтърпели наказание лишаване от свобода или не са вече под запрещение, или е отпаднало основанието, поради което са били лишени от правото да избират в държава - членка на Европейския съюз, се вписват в избирателните списъци след представяне на съответен документ в общината или района, или кметството.

(4) Вписването по ал. 3 се извършва по искане на избирателя от органите по чл. 23, ал. 1 до предаването на списъците на секционните избирателни комисии.

(5) Дописването по ал. 3 се извършва в изборния ден от секционната избирателна комисия по постоянен адрес (адрес на пребиваване).

(6) Вписването, съответно дописването, се извършва след представяне на документ за самоличност и на удостоверение за пребиваване - за гражданин на друга държава - членка на Европейския съюз, подал в срок декларация по чл. 359, ал. 1 или по чл. 408, ал. 1.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница