Кодекс Кръгла маса във връзка с предстоящи промени в изборното законодателство 30. 03. 2010 г



страница1/4
Дата01.06.2018
Размер0.89 Mb.
#70190
  1   2   3   4


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

Временна комисия за изработване на изборен кодекс


Кръгла маса във връзка с предстоящи промени в изборното законодателство – 30.03.2010 г.

На 30 март 2010 г. от 10.30 ч. се проведе кръгла маса във връзка с предстоящи промени в изборното законодателство, организирана от Временната комисия за изработване на изборен кодекс.

На кръглата маса присъстват:

- От институциите: от Министерски съвет – Илиян Точев – парламентарен секретар; от Министерството на вътрешните работи – Орлин Колев, асистент в катедра „Публично-правни науки” в Академия на МВР; от Министерството на външните работи – Радослава Кафеджийска – директор на дирекция „Правно-нормативна” и Даниел Стефанов – съветник в политическия кабинет; от Президентство – Борянка Иванова, експерт, от Прокуратура – Галина Тонева – заместник-главен прокурор; от Върховния административен съд – Константин Пенчев, Председател на ВАС и Роза Георгиева – началник на кабинета на Председателя на ВАС; от Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване – Иван Гетов, директор на дирекция;

- От Извънпарламентарно представените политически партии и коалиции: от НДСВ – Минчо Спасов и Борислав Цеков; от ПП „Лидер” – Стилиян Аврамов и Людмил Бучев; от ВМРО – Българско национално движение – Ангел Джамбазки, Карлос Контрера и Александър Йолов; от ПП „Зелените” – Асен Генов и Христо Генев; от Партия „Другата България” – Божидар Томалевски и Велика Андонова;

- От Неправителствени организации: от Асоциация „Прозрачност без граници” – Диана Ковачева – Изпълнителен директор, Ваня Нушева и Катя Христова; от Асоциация на българите зад граница „Гласуване без граници” – Валентина Иванова и Антони Де ла Реа; от Национално сдружение на общините – Дора Янкова – Председател и Благой Станчев; от Института за развитие на публичната среда – Антоанета Цонева, Светослав Георгиев, Ива Лазарова и Асен Генов; от Фондация „Обща кауза” – Людмила Георгиева; от Френски институт за демокрация – Александър Неделчев; от „Инициатива за реформа в изборното законодателство” – Иван Гарелов, Драгомир Драганов и Илия Божинов.

- към протокола се прилага списък на присъстващите членове на комисията. Присъстваха и експертите към комисията: Михаил Константинов, Димитър Димитров, Драго Михалев, Александър Петров, Румяна Сидерова, Орлин Иванов, Красимир Калинов, Сабрие Сапунджиева, Мустафа Сали Карадайъ и Петра Стоянова.
ТЕМА на кръглата маса:

Заключителен дебат относно вида избирателна система за четирите вида избори:

- избиране на народни представители;


- избиране на президент и вицепрезидент на Република България;
- избиране на членове от Европейския парламент на Република България;
- местни избори.

Подтеми:
- преференциален вот и праг на вота;
- териториален обхват на правото за гласуване  при избори за европейски парламент,  национален парламент, президент и вицепрезидент и местни избори.
Кръглата маса се проведе при следния
ДНЕВЕН РЕД:

1. Организиране, провеждане и регламентиране на гласуването в чужбина.

Подтеми:
- критерии и ред за разкриване на изборните секции;
- контрол върху работата на СИК в чужбина;
- отчитане на изборните резултати от СИК в чужбина.

2. Изборна администрация.

Подтеми:
- единна ЦИК, ЦИКМИ, ЦИКЕП;
- необходима ли е постоянно работеща ЦИК;
- функционално – юридическа компетентност на ЦИК – особена - юрисдикция или регистриращ орган;
- необходимост от постоянна помощна администрация към ЦИК
статут на РИК и ОИК.

3. Особености при провеждането на местни избори.

Подтема: териториална отседналост при упражняване на активно и пасивно избирателно право.

4. Регистрацията на политическите партии и коалиции за участие в отделните видове избори.

Подтеми:
- създаване на единен национален регистър за регистрация за участие в отделните видове избори на политически партии  и коалиции;
- критерии за регистрация на политически партии и коалиции в отделните видове избори.

5. Регионални преброителни центрове на изборните резултати.

Подтеми:
- юридически процедури при извършване на преброяването в Регионалните преброителни центрове;
- технически процедури при извършване на преброяването в Регионалните преброителни центрове.

6. Електронно гласуване.

7. Обжалване на изборните резултати. Органи, компетентност и правомощия.

***


ПРЕДС. ИСКРА ФИДОСОВА: Колеги, за мен е удоволствие да открия Втората кръгла маса на тема Промени в изборното законодателство. Искам да приветствам и присъстващите днес студенти, специалност политология от Пловдивския университет, студенти от Нов български университет, магистърска програма на тема „История на институциите в Република България.

Днешната среща е втората от серия обсъждания по този тема. На 19 декември проведохме първата кръгла маса на тази тема. Продължаваме с определянето на законодателната рамка и концепция по отношение на бъдещите промени, които следва да изработим в изборното законодателство. Създадохме и гласувахме в Народното събрание и временна комисия, която има за цел до края на месец юли 2010 г. да изработи изборен кодекс.

Надявам се, уважаеми колеги, в условията на диалог да постигнем консенсус по голяма част от темите, които стоят пред нас по отношение на промяна в изборното законодателство, като гарантираме честността и демократичността на изборния процес в България и създадем такива законодателни условия, които да не допускат рецидив на досегашните проблеми в изборния процес и на изборните нарушения и да предложим на обществото проект, който да определя изборните правила с гаранции за стабилност.

Предлагам на вашето внимание основни теми за днешната дискусия. Предварително са ви раздадени.

По отношение на първата част – Заключителен дебат относно вида избирателна система, за четирите вида избори, за избиране на народни представители, за избиране на президент и вицепрезидент на Република България, за избиране на членове от Европейския парламент на Република България и местни избори. Тук мога да заявя, че в последното заседание на 23 март на временната комисия всички парламентарни групи заявиха своите позиции по тази тема. Аз ще се опитам да ги обобщя съвсем накратко.

По отношение на избиране на народни представители се изрази становище за пропорционална избирателна система с преференциален праг, като не сме коментирали и не сме обсъждали размера на прага, който е в зависимост и от това, колко и какви ще бъдат избирателните райони – една тема, която подлежи на дискусия и обсъждане в следващите заседания на Временната комисия по изработване на Изборния кодекс.

По отношение на избиране на членове на Европейски парламент на Република България, позицията, която изразиха, е пропорционална избирателна система с преференция, като становищата, които се изразиха на последното ни заседание, са в посока възможност да се предвиди в Изборния кодекс различни прагове при двата вида избори, тъй като при избори на членове на Европейски парламент имаме една национална листа – там е необходим различен брой гласове, доста повече, за да има пренареждане в съответната листа, а в изборите за национален парламент да бъде друг прагът на преференцията.

По отношение на местните избори и по-специално за избори на общински съветници, позицията, която изразиха колегите от парламентарните групи, включително ние от политическа партия ГЕРБ, е да остане пропорционалната избирателна система без възможност за преференция, тъй като смятаме, че ако създадем в Изборния кодекс преференциален вот по отношение на изборите за общински съвет, може да се стигне до стимулиране купуването на гласове, контролирания вот и изкривяване на изборните резултати, тъй като има множество общини, в които с 20-30 гласа на практика ще има пренареждане на листите по отношение на изборите за общински съветници.

По отношение на изборите за кмет, президент и вицепрезидент остава мажоритарната избирателна система, това, което е и до момента.

Следващата тема е „Организиране, провеждане и регламентиране на гласуването в чужбина с подтеми: критерии и ред за разкриване на изборните секции, контрол върху работата на секционните избирателни комисии в чужбина, отчитане на изборните резултати от секционните избирателни комисии в чужбина.

Трета тема: изборна администрация с подтеми: Единна ЦИК, ЦИКМИ и ЦИКЕП; необходима ли е постоянно работеща централна избирателна комисия; функционално-юридическа компетентност на Централната избирателна комисия, особена юрисдикция или регистриращ орган; необходимост от постоянна помощна администрация към Централната избирателна комисия; статут на районната и общинска избирателна комисия.

Следваща тема: особености при провеждане на местните избори, с основна подтема за днес: териториална отседналост и упражняване на активно и пасивно избирателно право. Разбира се, и други въпроси и теми можем да дискутираме в тази голяма тема за провеждане и регламентиране на местни избори.

Регистрацията на политическите партии и коалиции за участие в отделните видове избори, с подтеми: създаване на единен национален регистър за регистрация за участие в отделните видове избори на политически партии и коалиции, критерии за регистрация на политически партии и коалиции в отделните видове избори,.

Регионални преброителни центрове на изборните резултат. Това е тема, която започнахме и дискутирахме на наше заседание на 23 март. Имахме представена презентация по отношение на това, как би се организирал изборният процес в такива регионални преброителни центрове. Тук отдясно колегите са донесли на вашето внимание урната, която предлагат за събиране и пренос на бюлетините до регионалния преброителен център. След това те ще обяснят, когато стигнем до тази точка.

Електронното гласуване – като тема, която също дебатирахме на предишното заседание с подробна презентация, с всички подвъпроси в тази голяма тема.

Последната точка за днес е Обжалване на изборните резултати, органи, компетентност, правомощия. Тази тема я дебатираме вече на две заседания във временната комисия с присъствието и участие на господин Константин Пенчев – председател на Върховния административен съд.

Предлагам ви следния ред за провеждане днес на настоящия дебат и кръгла маса. Предлагам, както и предишната кръгла маса, да се ограничим в изказванията – да бъдат в рамките до 3 минути. Ще ви моля наистина да спазвате регламента, тъй като виждате сами, че имаме много участници, за което благодаря на всички за това, че се отзовахте днес на този дебат който е изключително важен и за нас, хората, на които е възложено да подготвим Изборния кодекс и за цялото общество.

Предлагам изказванията да започнат в следния дневен ред по темите. Гражданските организации и неправителственият сектор да имат първи думата, за разлика от предишната кръгла маса, след което - непарламентарно представените партии и коалиции след това да дадем думата на институциите и парламентарно представените партии и коалиции да останем накрая по отделните теми. В тази връзка ще ви предложа да групираме темите така, както са ви раздадени по две:

Темата за организиране, провеждане и регламентиране на гласуването в чужбина и Изборната администрация да бъдат с едно общо изказване.

Темата за особености при провеждане на местни избори и регистрация на политическите партии и коалиции за участие в отделните видове избори да останат като втора група теми.

Регионалните преброителни центрове, електронното гласуване и обжалването да останат като трета група теми и въпроси.

Преди да пристъпим към дневния ред, ще си позволя да дам думата на Председателя на Народното събрание. Госпожо Председател, заповядайте!

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ГОСПОЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Добър ден на всички участници в кръглата маса и на студентите гости. Приветствам ви с ангажираността ви и съпричастността към тази наистина много голяма тема. За първи път има политическа воля изборното законодателство и групата правоотношения, които са свързани с него да бъдат уредени в нарочен нормативен акт, който по същество не само за юристите, но и за всички, които работят и имат отношение към тази тема, е нелеко предизвикателство.

Отчитам голямата по обем работа, която е свършена до момента. Ясно е, че и занапред ще има немалко работа, докато законопроектът стане във вида готов за обсъждане за Народното събрание.

Наистина, в дух на откритост, демократичност, всеки един от вас ще има възможност да изкаже своето становище. Държа да заявя, че всяко мнение ще бъде анализирано много подробно, защото истината е, че намеренията на мнозинството и изобщо на парламента като цяло са да се приеме нормативен акт с и при възможност най-голяма подкрепа. Желая ви ползотворна работа! Придържайки се към регламента, който г-жа Фидосова предложи, убедена съм, че усилията на всеки един от вас ще бъдат принос към нелеката задача, която предстои пред народни представители, да обсъдят и приемат един такъв изборен кодекс.

Желая ви ползотворна работа!

ПРЕДС. ИСКРА ФИДОСОВА: Уважаеми колеги, пристъпваме към темите Организиране, провеждане и регламентиране на гласуването в чужбина и темата за Изборната администрация.

Заявили са и предварително желание за изказване представители на институциите и на неправителствения сектор. Моля ви, желаещи за изказване? Заповядайте! Ще ви помоля да се представяте на микрофона.

АНТОНИ ДЕ ЛА РЕА: Аз съм от Асоциация „Гласуване без граници”. Това, което искам да кажа, е нашето мнение относно това дали трябва да има постоянна изборна администрация. Смятаме, че задължително трябва да се направи постоянно работеща изборна администрация по подобие на унгарския модел, където председателят на една такава изборна администрация всъщност е с ранг на министър/зам-министър на правосъдието. Такава една постоянно работеща изборна администрация трябва да започне преди всичко с това, да състави един реален списък на българските гласоподаватели, а не както сегашните 7 милиона и нещо, които смятаме, че са. За нас това е твърде голяма цифра. Смятаме, че в България има 5-6 милиона избиратели, не повече. Тоест, ние трябва да знаем реално колко души гласуват.

Тази реално работеща изборна администрация трябва да съставя постоянно такъв списък на всички хора, които желаят да гласуват и евентуално да им даде избирателни книжки, за да може по този начин да избегнат двойното гласуване. Всеки желаещ да гласува притежава такава изборна книжка, с която гласува, удря му се печат и той няма право да гласува втори път в този ден.

Относно гласуването в чужбина ние, както знаете, имаме доста добре разработена система. Идеята е хубаво да се направи отделен избирателен кръг, в който да се издигат отделни кандидати за хората зад граница.

Как да се организират самите секции? При всяко положение ние държим да няма еднопартийни секции зад граница, да няма възможност една партия да прави секции където и да е. Разбира се, ние сме против това, да се ограничава гласуването само в консулства и посолства и държим да се активизират българите зад граница да гласуват, тоест, да се помогне на тях всячески да изразят своето право на глас, защото колкото повече хора гласуват, толкова повече едни малцинства или други малцинства няма да имат възможност да надделеят в едно такова гласуване. Това е, което исках да кажа.

ПРЕДС. ИСКРА ФИДОСОВА: Благодаря, господин Де ла Реа. Господин Гарелов, заповядайте!

ИВАН ГАРЕЛОВ: Аз говоря от името на Експертна група „Инициатива за реформа в избирателната система”, която беше създадена още преди две години. От това, което чухме, разбирам, че в новия Избирателен кодекс, първо, ще бъдат избегнати глупостите от рода на мажоритарния избор и второ, ще бъдат предприети някои положителни стъпки, като преференциалното гласуване - надявам се, да е с достатъчно нисък праг, иначе се обезсмисля.

По наше мнение, това е добре, но не е достатъчно. Защо не е достатъчно? Защото като че ли забравихме всичко, което ни се случи на последните избори или смятаме, че след като са на власт по-добрите, това вече няма да се случи.

Аз искам да припомня, че където сега се опитваха да спрат СДС от изборите - преди 8 години СДС се опитваше да спре и ДСБ от участие в изборите. Забравихме, че БСП искаше да има праг от 8% за предизборните коалиции, за да спре формиращата се Синя коалиция. Забравихме, че с помощта на свои хора ЦИК се опитаха да спрат от участие в изборите и СДС, партията, изиграла основна роля в установяването на демокрацията у нас. Забравихме срамното, почти комично, но във всички случаи безпринципно спешно стъкмяване на пъстри коалиции, още по-спешното им разпадане и преобразуването им в нови формации. Забравихме в каква безизходица можехме да изпаднем след изборите, ако се бе получил този резултат, който щеше да позволи тогавашните управници да останат на власт, макар и в коалиция с ГЕРБ. Забравихме, че се появи т.нар. корпоративен вот и че цели коалиции се формираха не на базата на идеи, а около богатия спонсор. Забравихме, че социологията стигна до падението да бъде слуга на партийни интереси. Забравихме, че политиците за пръв път се подиграваха на журналистите за тяхната подкупност. Ако сме забравили всичко това, то пак ще ви се случи.

Ето как преди две години с експертите професор Михаил Константинов, професор Драго Драганов, който си тръгна преди малко, Димитър Димитров и Илия Божинов предложихме като един от вариантите за промяна на нашата избирателна система въвеждането на т.нар. бонуси за победителя и втория в изборите, който дава възможност да се избягват безпринципните коалиции и отговорността да се носи от победилата партия.

Това е едно твърде радикално решение и ние не сме си правили илюзии, че то лесно може да бъде възприето, но се надявахме поне, че може да бъде обсъждано, за да може да влезе в някакви варианти за по-късно обсъждане и въобще да се дискутира в обществото. Съжалявам, че това не стана. Доколкото знам, Михаил Константинов е представил един анализ на неговите агенции, в който това фигурира като едно от основните предложения. Същото направих и аз, същото направи и Драго Драганов.

ПРЕДС. ИСКРА ФИДОСОВА: Благодаря, господин Гарелов. Повдигнахте важни теми, на които и ние търсим отговор във всяко едно наше заседание и във временната комисия, и в работните групи, които сформирахме към временната комисия, включително и по отношение на компетентността на ЦИК. Затова едната подтема, която смятам, че е изключително важна, е наистина дали ЦИК да действа като особена юрисдикция, или да остане само регистриращ орган. Това, което изброихте, има връзка именно с тази подтема.

Други желаещи за изказване по тези две теми има ли от страна на институциите, на неправителствения сектор, на непарламентарно представените партии? Заповядайте!

АНГЕЛ ДЖАМБАЗКИ (ВМРО): Благодаря Ви, госпожо Фидосова. Уважаема госпожо Цачева, уважаеми гости в тази кръгла маса, по двете теми, за които стана дума, първо, мнението на нашата организация е следното. При организирането, провеждането и аргументирането на гласуването в чужбина за нас избирателни секции трябва да се разкриват само в българските дипломатически и консулски представителства. Това ни отличава, разбира се, от позицията на Вашата организация. В това няма нищо лошо, защото с възможността да се разкриват на друго място се губи възможността за контрол върху тях и се получават изкривявания, каквито наложиха български народни представители да се заклеват по два-три пъти в това народно събрание, да влизат, да излизат и т.н.

Така че, с оглед на това, да има някаква организация и контрол, само в дипломатически и консулски представителства, само в присъствието на български държавен представител, на представител – дали ще бъде на ЦИК, дали ще бъде на Министерството на външните работи – все едно, но винаги трябва да има един такъв човек.

По отношение на изборната администрация, според нас е необходимо ЦИК да бъде постоянно действаща и единна за всички видове избори тъй като понастоящем, доколкото ми е известно, те са поне 3 централни избирателни комисии – със съвпадащ, застъпващ се мандат, а една голяма част от тях се припокриват в състава. Така че това е абсолютно ненужно за нас – разхищение на печати и работно време. Централната избирателна комисия може да бъде спокойно една.

По отношение на избирателните списъци. Според нас има една възможност избирателните списъци да бъдат добре изчистени и винаги преди да се проведат избори човекът, който иска да отиде да гласува, трябва да се регистрира. По този начин ще има един-единствен актуален към деня на гласуването избирателен списък и ще отпаднат 5-6 народни представители от ДПС автоматично.

По отношение на районните и на секционните избирателни комисии мислим, че и там трябва да се въведе принцип на някаква професионализация. Дали ще бъде момент на жури, всички пълнолетни български граждани, които са си платили данъци, осигуровки и каквото още се дължи, да бъдат избирани на случаен принцип, подобен на този, по който в някои държави с обичайно право се избира съдебното жури и да имат мандат, примерно, четири години. Това ще позволи тези хора да бъдат обучени и ще избегне неудобствата в изборния ден на непрекъснатите замени на членове на секционни избирателни комисии, които почти винаги се случват в почти всяко едно населено място. Ще дам пример пак с квотата на ДПС, надявам се да не се сърдят, но в София тяхната квота винаги се преразпределя в последния момент, буквално с който се разхожда в коридора – това всички са го видели и го знаят.

Така че ако и тук се въведе някакъв подобен принцип на професионализация, мисля, че ще бъде полезно.

По тези теми засега завърших, госпожо Фидосова.

ПРЕДС. ИСКРА ФИДОСОВА: Благодаря, господин Джамбазки. Други желаещи за изказване? Заповядайте!

ХРИСТО ГЕНЕВ (Партия „Зелените”): Здравейте на всички! Относно изборите в чужбина ние смятаме, че с въвеждането на постоянна изборна администрация това ще бъде решено достатъчно добре, независимо дали са в консулства или не в консулства, тъй като постоянната изборна администрация би трябвало да носи съответната отговорност за всякакви нарушения по време на изборния процес. Освен това мислим, че трябва да бъдат въведени постоянно изборни книжа, които да не бъдат променяни всеки път за всеки вид избор, независимо от вида избори.

Другото, което нас ни интересува да се случи, в което подкрепяме в известен смисъл колегите от ВМРО, е, че избирателните секции би трябвало също да бъдат постоянни и този принцип никак не е лош за избиране на членове на избирателните секции, защото той на практика дава равнопоставеност на всички български граждани. Разликата е там, че според нас трябва да има и съответния образователен ценз, така че хората, които влизат там да могат да разбират за какво става дума. Без да обиждам когото и да било, човек с основно образование, платил всичките си данъци, малко трудно ще влезе в една доста сложна материя, каквато е съответният избирателен закон.

Освен това, искаме да се повиши прозрачността на работа на изборните администрации, особено бидейки тя постоянна, защото това, което се констатира на изборите до този момент, с цялото ми уважение към хората, които работят там, е, че информацията трябва да я четем през БТА, а не на сайта на ЦИК или на ЦИКМИ. В това отношение районните избирателни комисии доста по-добре работят и доста по-бързо, отколкото ЦИК или ЦИКМИ.

Ние бихме желали да въведем динамична регистрация на избирателите, като има и предшестваща такава. Всеки, който иска да бъде избирател, да може да се регистрира, да кажем, година преди изборите, но да оставим възможността на този, който не е успял да реши или е решил в последния момент, да се регистрира в самия изборен ден, като за целта той се регистрира отделно от избирателния списък, за да може да влезе в тази квота на съответните регистрирани избиратели, за да можем евентуално след време да избираме от тези регистрирани избиратели и платили всичките си данъци и такси на държавата и бъдещите членове на секционните комисии.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница