Кодекс на Club F1 Kart Championship лицензи за cfkc пилоти



Дата06.01.2017
Размер182.94 Kb.
#12082
Спортен кодекс на Club F1 Kart Championship
ЛИЦЕНЗИ ЗА CFKC ПИЛОТИ
1. Общи положения

Издаването на Лицензи за CFKC пилоти се регулира от Организационния комитет и настоящият Спортен кодекс. Настоящият документ уточнява класовете, изискванията и валидността на лицензите. Терминът „шампионат” се отнася за всички официални състезания от CFKC. Лицензът се подписва от членовете на ОК, след като е взето решение да се даде лиценз.



2. Класове и лицензи за състезатели

2.1 Супер Лиценз: Пилот на CFKC.

2.2 Клас А: всички състезания, невключени в календара на CFKC.

2.3 Клас В: този лиценз позволява участието на състезатели, които по принцип не притежават лиценз за състезание, в някои специални състезания. Лицензът е валиден само за конкретното състезание, което трябва да е оповестено като отворено за пилоти Клас В и това да е вписано в календара.

3. Квалификация и условия за издаване на лиценз Клас В

3.1 Лиценз за Клас В се издава на състезателя без да е необходим пробен период и независимо от неговата възраст. Лицензът е валиден за едно състезание, името и датата на което трябва да бъдат включени в лиценза. Няма ограничение колко пъти може да бъде издаван такъв лиценз на даден състезател.

4. Квалификация за лиценз Клас A

4.1 Лицензи Клас А се издават ако неговите резултати, компетентността и поведението му са приемливи.

4.2 За да отговаря на условията за Клас А, състезателят трябва да докаже, че е управлявал картинг поне един път в последните 12 месеца преди подаването на молбата за лиценз.

4.3 За да запази квалификация за лиценз Клас А, състезателят трябва да участва в поне едно състезание за всеки 12-месечен период, в противен случай отново трябва да кандидатства за лиценз.

5. Квалификация за Супер Лиценз

5.1 Супер лиценз се издава от Организационния комитет на CFKC след подадена молба, резултати от точка в) по-долу, и евентуално препоръки за състезателя, при следните условия:

а) пилотът е записан в някой от отборите, лицензиран за участие в CFKC шампионата,

б) пилотът има лиценз Клас А,

в) пилотът е управлявал картинг поне 5 пъти през последните 12 месеца, с обща продължителност поне 1 час, на състезания, тестове или тренировки, отворени за пилоти с Клас А,

г) по преценка на Организационния комитет състезателят притежава необходимите умения за участие в CFKC шампионата.

5.2 Името на пилота остава в списъка с притежаващите Супер Лиценз в продължение на 12 месеца; ако след този период той/тя не изпълнява горните условия, трябва да бъде подадена нова молба за издаване на лиценз.

5.3 Състезател, приет по точка 5.1 г), ще бъде на изпитателен срок в продължение на 1 година, през която Супер Лицензът ще му бъде даван за по 3 месеца и може да бъде отказано подновяването му.

6. Издаване на лиценз на състезател инвалид

6.1 Специални лицензи за инвалиди

С изключение на прогресивни или хронични заболявания, които изключват участието в моторни спортове (вижте точка 7.5 по-долу), както и зрителни недъзи (вижте точка 7.4 по-долу), всеки състезател с получена или вродена инвалидност, с одобрението на Медицинска комисия може да получи лиценз за състезател инвалид, ако са изпълнени следните условия.



6.2 Условия за издаване

a) Критериите за издаване на такъв лиценз се определят на три нива:

- медицинско: оценяване на физическите способности на състезателя.

- спортни: оценяване на възможностите за управление на карт от страна на състезателя, както и възможността му за напускане на карта при опасност (катастрофа, пожар и т.н.).

- техническо: състезателят трябва да осигури необходимите приспособления за управление на карт.

б) Състезателят трябва да предостави медицинско свидетелство, което одобрява издаването на такъв лиценз. Ако медицинската комисия одобри издаването на лиценза, на състезателя ще бъде направен тест – на писта в присъствието на поне един член на Организационния комитет, за да бъдат потвърдени възможностите му. На теста ще бъдат оценени и способностите му да напуска карта, както е описано в точка 6.2 а). Състезателят трябва да приложи и техническо описание на модификациите, които трябва да бъдат направени на карта. След като Организационният комитет получи медицинските, техническите и спортните оценки, ще вземе окончателно решение за издаване или отхвърляне на лиценза за състезател-инвалид.



6.3 Участие в състезания на състезатели с лиценз за инвалиди

6.3.1 Притежателите на лиценз за състезател-инвалид могат да участват единствено в състезания, при които стартът се дава отделно за всеки състезател.

6.3.2 Независимо от горното ограничение, някои притежатели на лиценз за състезатели-инвалиди могат да взимат участие в състезания с групов старт.

Това може да стане при следните условия:

a) Притежателят на лиценза е притежавал Супер Лиценз или е показал значителни постижения в състезания, като все още може да се представя на необходимото ниво независимо от инвалидността си;

или:


б) Притежателят на лиценза е минал курс на обучение и може да поддържа състезателно темпо, еднакво с темпото на състезатели неинвалиди, преминали същия курс. Заявките за изключение по тази точка се изпращат на Организационния комитет.

6.3.3 Организаторите на състезание, в което участват инвалиди и неинвалиди, трябва да информират медицинските лица, които да са наясно със състезателните номера на картовете, управлявани от инвалиди.
МЕДИЦИНСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ НА ПИЛОТИТЕ
7. Годишен медицински преглед за пригодност

7.1 Обхват на медицинския контрол

Изпълнението на изискванията по точки 7.2) до 7.5), включително, е необходимо за издаването на какъвто и да е лиценз.



7.2 Годишен медицински преглед

Всички пилоти, които искат да вземат участие в състезанията, организирани от CFKC, трябва да минат стандартен годишен медицински преглед в държавно или частно медицинско заведение.



7.3 Забранени субстанции

Състезателят трябва да се подпише под декларация, че:

а) Информацията, предоставена на медицинските лица, по отношение на настоящото му здравословно състояние и предишни заболявания, е правилна.

б) Се задължава да не използва включени в списъка World Anti-Doping Agency забранени субстанции и методи.

в) Се задължава да не употребява алкохол и други упойващи вещества.

7.4 Изисквания към зрението

а) Абсолютно се забранява участието на състезатели с пълна слепота на едното или двете очи.

b) Цветове: състезателят не трябва да бърка цветовете на подаваните чрез флагове сигнали.

с) Корекция на зрението: използването на контактни лещи е позволено, ако състезателят носи лещи поне от 12 месеца и то през голяма част от деня.



7.5 Списък на заболяванията, несъвместими с моторни спортове, или изискващи специално медицинско разрешение

a) Несъвместими заболявания и инвалидност: епилепсия, ампутация, с изключение на ампутацията на пръсти, когато възможността за захват на двете ръце не е нарушена; ортопедични устройства, ако функционалният резултат не е еднакъв или близък до нормалното; свободно движение на крайниците, нарушено с повече от 50%.

б) Заболявания или инвалидност, при които е необходимо специално медицинско разрешение: диабетици, зависими от инсулин, инфаркт или исхемия на миокарда, заболявания на сърдечните клапани или други свързани със сърцето нарушения; функционално ограничаване на движението на ръцете до 50%, засягащо два или повече пръсти на едната ръка; ортопедични устройства, позволяващи на състезателя нормални или близки до нормалните движения; психиатрични заболявания.

7.6 Медицинско свидетелство за годност

Всеки лиценз трябва да бъде придружен с медицинско свидетелство:

- или на гърба на лиценза,

- или като приложен документ.



7.7 Медицински контрол при състезание

По всяко време преди, по време или след състезанието Организационният комитет може да поиска медицински преглед на някой от състезателите, ако прецени, че е нужно. Прегледът може да включва и проверка за алкохол или други упойващи вещества.



8. Медицински преглед след инцидент

8.1 Медицински преглед на място

8.1.1 На състезание

След инцидент, дори ако пилотът изглежда ненаранен и/или ако излезе от карта без чужда помощ, или в случай на физически проблем, може да бъде задължен да си направи медицински преглед.

По решение на Организационния комитет и медицинските лица, на пилота може:

- да му бъде забранено продължаването на състезанието,

- да бъде задължен да представи цялостен медицински преглед преди следващото състезание,

- да бъде информиран, че може да участва в следващото състезание без нов цялостен медицински преглед.

Тези мерки са приложими за цялото конкретно състезание и ако някой пилот не се съобразява с тях, ще бъде наказан.

Носенето на скъпоценности под формата на пиърсинг или метални бижута, е непрепоръчително и те трябва да бъдат обезопасени, за да не могат да наранят пилота. За това може да бъде извършена проверка преди старта.



8.1.2 Тестове и тренировки

Ако пилот, който участва в тестове или тренировки на дадена писта, има физически проблеми или катастрофира сериозно, на пилота може да бъде наложен същият медицински контрол преди старта на следващото състезание, в което той ще участва, при същите условия и последствия, както е описано в точка 8.1.1.



8.2 Процедури след инцидент или болест

8.2.1 Задължения на Организационния комитет

На състезание, в което се случи сериозен инцидент, Организационният комитет трябва:

- Ако инцидентът налага хоспитализация за най-малко 24 часа, да уведоми близките на пилота по e-mail, факс или телефон, като даде колкото се може повече информация.

8.2.2 Задължения на пилота

В случай на инцидент, независимо дали е по време на състезание или при други обстоятелства, в следствие на който пилотът не може да управлява карт за период от 10 или повече дни, или в случай на болест или инвалидност по точка 7.5 от настоящия документ, пилотът трябва да уведоми Организационния комитет до 10 дни.



9. Подновяване на участието в състезания

От датата на инцидент или откриване на болест или инвалидност по точка 7.5 от настоящия документ, никой пилот няма право да участва в спортно мероприятие под егидата на CFKC, докато не получи специално разрешение.

В случай на инцидент, след който пилотът не е могъл да управлява карт за период от 10 или повече дни, пилотът трябва да предостави документ, че вече е излекуван или да мине на нов годишен медицински преглед.
ЕКИПИРОВКА НА ПИЛОТИТЕ
10. Каска

10.1 Стандарти

Всички пилоти, участващи в спортни мероприятия – тренировки, тестове и състезания – трябва да носят каски. Каската трябва да покрива цялото лице, включително брадата.



10.2 Комуникационни системи

В каската може да бъдат поставени слушалки и микрофон.



10.3 Декорация

Каските могат да бъдат оцветени по желание на състезателя.



11. Облекло

На съсетзания в годишния календар на CFKC, всички състезатели трябва да носят овъроли и ръкавици, чорапи и спортни обувки.



12. Предпазване на врата

Желателно е използването на защитна яка, която се поставя на раменете под каската.


КОДЕКС ЗА ПОВЕДЕНИЕ НА ПИСТАТА
13. Наблюдение за сигнали

Наблюдението за подаваните чрез флагове и по друг начин сигнали е част от Спортния кодекс. Всички пилоти трябва да са запознати с тях.



13.1 Наблюдателни постове

Наблюдението на трасето се извършва от маршали.



13.1.1 Брой и местоположение:

На всяко състезание трябва да има минимум един наблюдателен пост



13.1.2 Защита

Постовете трябва да са разположени така, че в случай на инцидент маршалите да не са застрашени.



13.1.3 Екипировка

Всеки пост трябва да разполага с набор сигнални флагове:

2 жълти;

1 с жълти и червени линии;

1 син;

1 бял;


1 зелен;

1 червен.

Някои постове могат да бъдат снабдени и с черни и черно/оранжеви флагове.

13.1.4 Задължения

Всеки пост трябва да:

- предупреждава пилотите като им сигнализира за опасности или трудности, които те може да не видят.

- наблюдават дали състезанието се води честно от спортна гледна точка и да сигнализират на Организационния комитет за опасно поведение на пилотите.

- поддържат трасето чисто от предмети, като се опитват да премахват предметите, попаднали на трасето.

13.1.5 Облекло

Не е препоръчително маршалите да носят облекло с цветове, близки до цветовете на някой сигнален флаг, особено жълто и червено.



14. Сигнализиране

Сигналите се подават чрез флагове с различен цвят.



14.1 Флагове

Размери – минималният размер за всички флагове е 60cm x 60cm, освен червения и карирания флаг, които трябва да са минимум 80cm x 100cm.

Цветове – цветовете на флаговете са следните (в скобите са дадени препоръчителните цветове по Пантон):

Червено (186C)

Жълто (YellowC)

Светлосиньо (298C)

Зелено (348C)

Черно (BlackC)

Оранжево (151C)

14.1.1 Флагови сигнали на старт-финалната линия

а) Национален флаг:

С този флаг се дава старт на състезанието. Стартовият сигнал се подава чрез бързо сваляне на флага надолу – за стартове от място. Флагът не трябва да бъде повдигнат над нивото на главата на маршала, докато всички пилоти не са се подредили на стартовата решетка, а след това в никакъв случай изчакването преди старта не трябва да е повече от десет секунди.

б) Червен флаг:

Червеният флаг се развява на стартовата линия, когато е взето решение за прекратяване на състезанието или тренировката. Едновременно с това червен флаг трябва да развеят и всички наблюдателни постове.

в) Чернобял кариран флаг:

Този флаг се развява за сигнализиране на край на тренировката или състезанието.

г) Черен флаг:

Този флаг се използва за информиране на съответния състезател, че той трябва да спре в бокса при следващото си преминаване. Ако състезателят по някаква причина не се подчини, флагът не трябва да му бъде показван повече от четири последователни обиколки.

д) Черен флаг с оранжев кръг с диаметър 40cm:

Този флаг се използва за информиране на съответния пилот, че картът му има механичен проблем, който може да застраши него или някой друг, и пилотът трябва да спре в бокса на следващата обиколка. Когато проблемът бъде отстранен, картът може да продължи състезанието.

е) Чернобял флаг, разделен по диагонал:

Флагът може да бъде показан само веднъж като предупреждение за съответния пилот, че поведението му не е спортсменско.

Последните 3 флага (г, д и е) се показват без движени и са придружени от черна дъска с бял номер, обозначаващ карта на съответния пилот.

Тези флагове могат да бъдат показвани и на място, различно от стартовата линия.

Решението за показването на последните 2 флага (д и е) е на Организационния комитет. Съответният отбор трябва да бъде уведомен незабавно за решението.



14.1.2 Флагови сигнали на наблюдателните постове

а) Червен флаг:

Този флаг се показва само при инструкция от Организационния комитет, когато е необходимо прекратяването на тренировката или състезанието. Всички пилоти са задължени моментално да забавят и да влязат в бокса, като трябва да са готови да спрат във всеки един момент, ако се наложи. Изпреварването е забранено.

б) Жълт флаг:

Това е сигнал за опасност и трябва да бъде показан на пилотите по 2 различни начина с различно значение:

- Един развят флаг: Намали скоростта, не изпреварвай и бъди подготвен за промяна на посоката. Има препятствия на трасето.

- Два развети флага: Намали скоростта, не изпреварвай и бъди подготвен за промяна на посоката или за спиране. Трасето е изцяло блокирано.

Жълт флаг се показва на постовете преди опасността. Изпреварването е забранено от първия жълт флаг до зеления флаг, показван след мястото на инцидента.

в) жълт флаг с червени ивици:

Флагът се показва неподвижен, за да информира пилотите, че има рязка промяна в грипа на трасето поради изтекло масло или вода.

Този флаг трябва да бъде показван за минимум (според случая) 4 обиколки, освен ако трасето се върне към нормалното си състояние преди това. Не е необходимо след опасността да бъде показван зелен флаг.

г) Светлосин флаг:

Този флаг се развява за пилот, който предстои да бъде затворен с обиколка. Флагът има различно значение по време на тренировка и състезание.

По всяко време:

- Неподвижен син флаг се показва на пилот, излизащ от бокса, ако по трасето наближават други картове.

По време на тренировка:

- Подай път на по-бърз карт, който ще те изпревари.

По време на състезание:

- Флагът се показва на карт, който ще бъде затворен с обиколка, и пилотът е длъжен да пропусне по-бързия карт при първа възможност.

д) Бял флаг:

Този флаг се развява, за да покаже на пилота, че пред него се движи с много ниска скорост друг карт.

е) Зелен флаг:

Използва се като индикация, че трасето е чисто. Развява се на поста след мястото на инцидента, ако е използван един или няколко жълти флага.

- Използва се за начало на загряващата обиколка или на тренировката.



15. Изпреварване

a) По време на състезание, сам на пистата карт може да използва цялата й ширина. Но когато бъде настигнат с обиколка на прав участък от временно или постоянно по-бърз състезател, пилотът трябва да даде на другия пилот правото на свободна част от пистата, като се дръпне в едната й част, за да позволи изпреварването.

б) Ако настигнатият пилот не вижда застигащия го, маршалите могат да му дадат предупреждение чрез син флаг, с което му показват, че застигнал го с обиколка пилот иска да го изпревари. Ако пилотът не се съобрази със синия флаг, може да бъде наказан от Организационния комитет. Системно и многократно нарушение на правилото може да доведе до изваждане на пилота от състезанието.

в) При завои, при влизане и излизане от завои, пилотите могат да си избират траекторията в рамките на пистата. Изпреварването според ситуацията може да бъде извършено както отдясно, така и отляво. Маневри, целящи да възпрепятстват други пилоти, като преждевременна смяна на посоката, повече от една смяна на посоката, нарочно избутване на други картове извън вътрешната или външната страна на завоя или извън пистата, както и всички други ненормални смени на посоката, са строго забранени и ще бъдат наказвани според важността и броя повторения на нарушението. Наказанието може да варира от отнемане на точки до дисквалификация от състезанието. Многократно повторение на опасно каране, дори и ненарочно, може да доведе до дисквалификация от състезанието.

г) Всички обструктивни маневри, извършени от един или няколко пилота, независимо дали имат общ интерес или не, са забранени. Нарочното каране един до друг или в зигзагообразно подреждане е разрешено само ако друг карт не се опитва да изпревари. В противен случай ще бъде развят син флаг.

д) Наказанието, предназначено за игнориране на син флаг, ще бъде приложено и за пилоти, които препречват движението по пистата и ще бъде по-тежко при системни нарушения – от отнемане на точки до дисквалификация от състезанието. Същото наказание ще се прилага и за състезатели, които карат на зиг-заг по пистата, за да пречат на другите да ги изпреварват.

е) Повторението на сериозни грешки или очевидната липса на контрол върху карта (при многократно напускане на пистата) може да доведе до дисквалификация на съответните състезатели.

ж) по време на състезанието пилотите имат право да използват единствено пистата.



16. Спиране по време на състезание

a) Пилотът на карт, който напуска състезанието, трябва да сигнализира намерението си с вдигната ръка навреме, за да гарантира безопасното извършване на маневрата.

б) Ако някой пилот бъде принуден да спре карта, недоброволно или по друга причина, картът трябва да бъде изваден от пистата колкото се може по-бързо, така че присъствието му там да не представлява опасност и да не пречи на нормалното протичане на състезанието. Ако състезателят не може да премести карта от потенциално опасното място, задължение на маршалите или на другите официални лица е да му помогнат. В този случай ако пилотът успее да се включи в състезанието без чужда помощ и продължи без да е нарушил правилника и без да е спечелил предимство от предишната си маневра за преместване на карта на безопасна позиция, той/тя няма да бъде наказан или дисквалифициран от състезанието.

в) Смяна на гуми и други части, ремонти, както и допълнителни настройки, се правят само и единствено преди началото на квалификацията и състезанието. По време на квалификация, гореописаните действия са разрешени, ако са наложителни. По време на състезание, те са забранени.

г) При получаване на помощ или материали извън карта, състезателят ще бъде дисквалифициран веднага.

д) Освен пилота, и – в изключителни случаи – компетентните официални лица – никой няма право да докосва спрял карт – наказанието е, че картът ще бъде дисквалифициран от състезанието.

е) Бутането на карт по пистата или през старт-финалната линия, не е позволено и води до моментална дисквалификация.

ж) Всеки карт, изоставен на пистата от пилота, дори и за момент, се счита за отпаднал от състезанието. Ако картът бъде напуснат, докато състезанието е спряно, ситуацията не се счита за напускане.



17. Влизане в бокса

a) Така наречената „зона за намаляване на скоростта” е част от бокса.

б) По време на тренировките, квалификациите и състезанието, влизането в бокса е позволено само през зоната за намаляване на скоростта. Наказанието за нарушаване на това правило е дисквалификация от състезанието.

в) Всеки пилот, който има намерение да напусне пистата или да влезе в бокса, трябва да сигнализира намерението си навреме чрез вдигната ръка, за да гарантира безопасното извършване на маневрата.

г) освен в изключителни случаи (приети за такива от Организационния комитет) пресичането на линията – в която и да е посока – разделяща зоната за намаление на скоростта и пистата е забранено.

д) освен в изключителни случаи (приети за такива от Организационния комитет) обозначената линия за изход от бокса върху пистата, която има за цел да раздели излизащите от бокса от минаващите по пистата картове, не може да бъде пресичана от нито една част от карт, излизащ от бокса или движещ се на пистата.


ЛИЦЕНЗ ЗА CFKC ПИСТИ
18. Процедури

18.1 Цел

Тази глава от Кодекса може да бъде използвана от Организационния комитет при определяне дали дадена писта може да бъде включена в календара на CFKC. Конкретното решение ще зависи от адаптацията на тези критерии за конкретната писта.



18.2 Дефиниции

- Писта: затворена състезателна траектория, постоянна или временна, започваща и завършваща в една и съща точка, построена или адаптирана специално за картинг състезания.

- Нова писта: за целите на прилагането на настоящата глава, терминът „нова писта” ще означава писта, която до дадения момент не е била включвана в календара на CFKC. Дадена писта, постоянна или временна, вече няма да се счита за нова, след като бъде използвана поне веднъж в календара на CFKC.

- Комисия: в тази глава терминът “Комисия” означава Организационния съвет.

- Инспекция: посещение от делегат на Комисията с цел проверка или одобрение на условията и услугите, предлагани на дадена писта.

- Лиценз на писта: сертификат, който удостоверява, че дадена писта е инспектирана от CFKC, постановява условията, при които може да бъде използвана, както и класовете състезателни мероприятия, които могат да бъдат организирани там в календара на CFKC.



18.3 Процедура

18.3.1 Инспекциите на място се извършват от делегати на Комисията – минимум една предварителна и една окончателна инспекция. Окончателната инспекция трябва да е не по-късно от 7 дена преди състезанието на съответната писта.

18.3.2 Горната процедура е задължителна и при писти, на които са направени сериозни модификации.

18.4 Инспекции

18.4.1 Инспекция от CFKC е задължителна за

- нови писти за включване в календара;

- писти, на които са направени значителни промени в разположението;

- за даване на лиценз от CFKC;

- за подновяване на лиценз от CFKC;

- всички писти, на които предстои състезание през съответния сезон;



18.4.2 Инспекции могат да бъдат правени и по други причини

- от Комисията или неин представител.



18.5 Последствия от инспекциите

18.5.1 Ако дадена писта включва повече от едно разположение, одобрение получават само инспектираните варианти.

18.5.2 Пистите биват одобрени за състезания от календара на CFKC само в конфигурацията, в която са инспектирани.

18.6 Категории лицензи за писти

Всеки лиценз е валиден и за по-долните от него категории. 1 (едно) е най-високата категория.

Даването на лиценз е необходимо условие за включването на пистата в календара на CFKC – в категория, съответстваща на лиценза, но самият лиценз не е достатъчно условия за включването на пистата.

КАТЕГОРИИ ПИСТИ

Категория 1 CFKC състезания

Категория 2 Картинг тренировки, тестове



18.7 Измерване на дължината на пистата

Дължината на пистата, използвана за изчисляване на състезателната дистанция, рекордите на пистата и класирането, е дължината на централната линия на пистата.



Централната линия на пистата е средната линия между левия и десния край на трасето.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница