Кодекс на националната мрежа за децата



Дата08.05.2018
Размер51.61 Kb.
#68448
ТипКодекс


ЕТИЧЕН КОДЕКС

НА НАЦИОНАЛНАТА МРЕЖА ЗА ДЕЦАТА

Националната мрежа за децата е обединение от граждански организации, чиято основна цел е да работи за заздравяване и улесняване сътрудничеството между неправителствените организации и всички заинтересовани страни с цел гарантиране правата и благосъстоянието на децата и семействата.



Настоящият етичен кодекс се приема, подписва и спазва от всички организации, членове на мрежата, както от служителите и доброволците на организацията.

Ценности и принципи


  • Правата на децата са основна ценност за мрежата - здравето, безопасността, благосъстоянието и най-добрите интереси на децата се поставят над интересите на отделните възрастни, организации и заинтересовани страни.




  • Семейството е най-добрата среда за развитие на детето – ние вярваме, че родителите и семействата трябва да бъдат овластявани и подкрепяни за да осъществяват своите права и отговорности и да бъдат независими, което оказва положително въздействие върху здравето и благополучието на техните деца и самите родители.




  • Инвестирането в децата, тяхното развитие и благосъстояние ще подкрепи разгръщането на техния потенциал, тяхната независимимост и ще доведе до благоденствие за цялата нация. Имено за това всички организации в Националната мрежа за децата работят не само в своята тясна професионална област на действие, но и с визия за по-широко въздействие на детското благосъстояние и гарантиране на детските права.




  • Детското участие – вярваме, че децата трябва да бъдат окуражавани и подкрепяни да участват при вземането на решения и формирането на политики, които ги засягат, и ще насърчаваме това тяхно право във всички наши действия.




  • Недискриминация - ние зачитаме, уважаваме и работим с децата, техните семейства и общности независимо от техния етнос, раса, вярвания, пол, убеждения, сексуална ориентация и други различия, които могат да бъдат основа на дискриминация.




  • Работа в партньорство – за нас партньорството е водещ инструмент, който помага да се определят и споделят приоритете ни и мобилизира капацитета за постигане на целите на мрежата.




  • Откритост и прозрачност в процеса на взимане на решения в организацията и във всички действия, които предприемаме.

Организационни принципи

  • Ние сме отворена структура, която приема нови идеи и редовно актуализира своите стратегия, планове и действия, за да постига ефективни резултати на местно, национално и международно ниво по въпросите на детето и семейството.

  • Стремим се към прилагане на добри практики, като насърчаваме споделянето на опит и знание между организациите и си оказваме взаимопомощ с цел по-голяма ефективност в работата ни с децата, техните семейства и общности.

  • Всички ние сме равнопоставени независимо от големината, финансовите възможности и влиянието на организацията на местно, национално и международно ниво.

  • Общият ни стремеж е да поддържаме добро взаимодействие между членовете на организацията, като не накърняваме името и имиджа на мрежата при решаването на вътрешноорганизационни или междуорганизационни въпроси.

  • Възникналите проблеми и трудности в мрежата се обсъждат вътре в организацията, като се алармира екипа, управителния съвет и всички други организационни структури за тяхното решаване. Националната мрежа за децата не взима страна при решаването на възникнали междуорганизационни въпроси между членуващи организации и/или други организации, като при поискване от конкретните организации, участващи в спора, може да съдейства с предоставянето на пространство и медиатор за неговото решаване.

  • Всяка организация има свой упълномощен представител на мрежовите срещи, който може да взема решения от името на организацията и да ангажира своята организация с общите дейности на мрежата.

  • Всяка организация се ангажира да популяризира дейността на Националната мрежа за децата, като изтъква приноса на всички в мрежата, а не eдинствено своя организационен принос. Организацията запазва своята идентичност и независимост в партньорската мрежа, но когато говори от името на мрежата се стреми да изказва само и единствено общите постижения и послания на мрежата или ако трябва да излезе с такова поради различни обстоятелства посочва темите на съгласие и несъгласие в мрежата.

  • Решенията в мрежата по отношение на позиции, становища и др. се взимат с консенсус. При наличие на различна позиция на организация – член на мрежата се използват всички налични вътрешни механизми за професионални дискусии, така че да бъдат уеднаквени общите послания по темата. В случай, че това се окаже невъзможно, Националната мрежа не излиза с позиция по темата.

  • Всяка органицация може да поиска и инициира съгласувано становище от името на мрежата. Вземането на решения за съгласувано становище се подлага на дискусия в цялата мрежа и се поставя краен срок на дискусията. На базата на постъпилите мнения и коментари Секретариатът изготвя становището, като отчита всички изложени нюанси и коментари. Ако има твърде противоречиви мнения се насърчава допълнителна дискусия между организациите с различни мнения, докато се стигне до решение по представянето на становището. След изтичане на определения срок се прилага принципа на мълчаливото съгласие. Всяка организация е свободна да изразява своето мнение, но зачита и уважава постигнатото съгласие в мрежата по конкретния въпрос.

  • Специално се насърчават изказвания на предложения, мнения и препоръки към дейността, управлението и ефективността на мрежата, както и критични бележки по отношение на дейността на организацията. Всичко това е необходимо да се извършва по подобаващ начин без да се нарушава достойнството и усърдието на отделните хора и членуващи организации.

Правила за работа с деца
Основополагащ принцип в работата на мрежата е осигуряване защитата на децата от всякакви форми на злоупотреба, насилие и експлоатация. Служителите, доброволците и организациите – членове на Националната мрежа за децата се ангажират да не допускат:


  • физическа, психическа или сексуална злоупотреба с деца.




  • удряне на деца като дисциплинарна мярка.




  • налагане на отношения на експлоатация или злоупотреба с деца.




  • постъпване по начин, който би могъл да води до злоупотреба или да постави децата в риск от злоупотреба.




  • сексуално провокативно поведение и/или такова, което има за цел да засрами, унижи, подцени или навреди на децата, или по друг начин да доведе до някаква форма на емоционална злоупотреба.




  • участие в постъпки на деца, които са незаконни, опасни или водещи до злоупотреба.




  • дискриминация, особено отношение или фаворизиране на определени деца за сметка на други.




  • фотографиране или филмиране на деца без тяхното и/или на семействата им съгласие и без да се обясни как се предвижда да се използва заснетия материал.

Декларирам, че съм запознат, приемам и ще спазвам етичния кодекс на Националната мрежа за децата.





Организация



Име на представителя



Дата



Подпис







Каталог: wp-content -> uploads -> 2009
2009 -> Католически Литургичен Календар 2010
2009 -> Смб – Секция “Изток” Великденско математическо състезание 22. 04. 2007 г
2009 -> 1. Числото, което се получава от числото 194 973, като се разменят цифрите на десетиците и хилядите, е
2009 -> Програма за развитие на сектор „Рибарство на Република България, финансирана от Европейския фонд по рибарство за Програмен период 2007 2013 г
2009 -> Програма за развитие на сектор "Рибарство" на Република България, финансирана от Европейския фонд по рибарство за Програмен период 2007 2013 г
2009 -> Програма за развитие на сектор "рибарство" (опрср) на република българия, финансирана от европейския фонд за рибарство за програмен период 2007 2013 Г.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница