Кодекс на работещите с деца в детска градина „мария момчева с. Градинарово община Провадия Въведение



Дата19.11.2018
Размер141.63 Kb.
#105817
ТипКодекс
ДЕТСКА ГРАДИНА „МАРИЯ МОМЧЕВА”

с.Градинарово община Провадия област Варна

тел.0876/742573 e-mail: cdg_gradinarovo@abv.bg

УТВЪРДИЛ: приложение № 1

Директор

/Л.Лефтерова/




ЕТИЧЕН КОДЕКС НА РАБОТЕЩИТЕ С ДЕЦА

В ДЕТСКА ГРАДИНА „МАРИЯ МОМЧЕВА”

с.Градинарово община Провадия


Въведение:Етичният кодекс представя стандартите за етично поведение на работе-

щите с деца в сферата на:образование,здравеопазване,социални грижи,правосъдие,

вътрешни работи и др.
Моралният кодекс за работа с деца има за цел:

1.Да представя основните ценности и принципи,които работещите с деца трябва да знаят и спазват в своята практика

2.Да утвърдят волята и стремежа на работещите с деца за етичност в практическата им дейност

3.Да насочват поведението и подпомогнат работещите с деца в решаването на етични дилеми,които срещат в своята практика

4.Да очертаят моралните отговорности на работещите с деца:към детето,към семейството,помежду им и към обществото
РАЗДЕЛ І
ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ
Работещите с деца изпълняват своите функции,като се ръководят от основните ценности и принципи:

Чл.1.Детството е изключително важен период от живота на човека.

Чл.2.Семейството е най-естествената среда за развитието на детето.

Чл.3.Всяко дете притежава неповторима уникалност и стойност.

Чл.4.На всяко дете е гарантирано правото на:

-свобода на изразяване на мнение

-свобода на мисълта,съвестта и религията

-формиране на собствени възгледи и право да ги изразява свободно



Чл.5.Всяко дете има право на закрила срещу нарушаващите неговото достойнство методи на възпитание,физическо,психическо или друго насилие или форми на въздействие.

Чл.6.Всяко дете има право на закрила за нормалното му физическо,умствено,нравстве-

но и социално развитие.



Чл.7.Всяко дете и всяко семейство заслужават да бъдат подпомогнати да развият пълния си потенциал.

Чл.8.Във всички случаи да се защитават по най-добър начин интересите на детето.

Чл.9.Всяко дете,попаднало в риск,има нужда от специална закрила за извеждането му от рисковата ситуация.

Чл.10.Децата с изявени дарби се ползват от мерките за специална закрила.

Чл.11.Работещите с деца трябва да притежават определени личностни,морални и социални качества.
РАЗДЕЛ ІІ
МОРАЛНИ ОТГОВОРНОСТИ КЪМ ДЕТЕТО
Чл.12.Да основаваме практиката си на съвременните знания за детското развитие и познаване на индивидуалните особености на всяко дете.

Чл.13.Да разбираме и уважаваме уникалността на всяко дете.

Чл.14.Да се съобразяваме със специфичната уязвимост на всяко дете.

Чл.15.Да създаваме безопасна и здравословна среда,която стимулира социалното,емоционалното и физическото развитие на детето.

Чл.16.Да подкрепяме правото на детето на свободно изразяване на мнение по всички въпроси от негов интерес.

Чл.17.Да работим в най-добрия интерес на детето.

Чл.18.Да осигуряваме на децата с увреждания равни възможности за достъп до адекватни грижи и образование.

Чл.19.Да не участваме в практики,които не зачитат достойнството на детето или са опасни и вредни за физическото и емоционалното му здраве и развитие.

Чл.20.Да не участваме в практики,които дискриминират по някакъв начин децата на основата на раса,етнически произход,религия,пол,националност,език,способности или на базата на статуса,поведението или убежденията на родителите.

Чл.21.Да познаваме симптомите на насилие над детето - физическо,сексуално,вербал -

но,емоционално малтретиране или занемаряване.Да познаваме и спазваме законите и процедурите,защитаващи детето от насилие.



Чл.22.При съмнение за малтретиране да уведомяваме органите за закрила на детето и да следим дали са предприети необходимите мерки.

Чл.23.Когато друго лице изкаже подозрения за малтретиране на дете,да му окажем пълно съдействие за предприемане на подходящи действия за закрила на детето.

Чл.24.Когато ни станат известни действия или ситуации,които заплашват здравето и сигурността на детето,ние имаме моралната и законова отговорност да информираме органите по закрила на детето.


РАЗДЕЛ ІІІ
МОРАЛНИ ОТГОВОРНОСТИ КЪМ СЕМЕЙСТВОТО
Чл.25.Наша първостепенна отговорност е да подпомогнем семейството при отглеждането и възпитанието на децата.

Чл.26.Да зачитаме достойнството на всяко семейство и неговата култура,обичаи,език и убеждения.

Чл.27.Да уважаваме ценностите на семейството при отглеждането и възпитанието на децата и правото му да взема решения за своите деца.

Чл.28.Да информираме семейството за всички решения,отнасящи се до детето и когато е подходящо,да го включваме във вземането на такива решения.

Чл.29.Да зачитаме правото на семейството да бъде информирано за начина,по който работим с детето.

Чл.30.Да информираме родителите за изследователските проекти,включващи техните деца и да се стремим да им даваме възможност да упражняват правото си да откажат участие,без да изпитват чувство за вина.Да не позволяваме и да не участваме в изследвания,които по някакъв начин могат да застрашат здравето,образованието,развитието или благополучието на детето.

Чл.31.Да не използваме нашите отношения със семейството за лично облагодетелстване.да не влизаме в отношения с членовете на семейството,които могат да навредят на ефективността на работата ни с детето.

Чл.32.Да осигуряваме конфиденциалност на информацията и да зачитаме правото на семейството на личен живот с изключение на случаите на малтретиране и лоша грижа.Това не важи в случаите,когато имаме основания да считаме,че благополучието на детето е в риск..

Чл.33.Ангажираме се с разработването на правила за опазване поверителността на информацията,които да бъдат достъпни и задължителни за целия персонал и семействата.Разкриването на поверителна информация за детето може да стане само с разрешение на семейството.Това не важи в случаите на малтретиране и лоша грижа.

Чл.34.В случаите,когато има конфликт между членовете на семейството,ще работим открито,споделяйки наблюденията си за детето,за да помогнем на всички включени страни да вземат информирано решение,като стриктно ще се въздържаме от вземане страна в конфликта.
РАЗДЕЛ ІV
МОРАЛНИ ОТГОВОРНОСТИ КЪМ ДРУГИТЕ
Чл.35. Този кодекс установява морално - етични норми, принципи и стандарти за поведение на работещите в ДГ „М.Момчева”. Целта на Етичния кодекс е да насърчава и развива идеала за служба на обществото, като възпитава високи етични норми , признаване значимостта на всеки полезен труд, както и стремежа на всеки работещ в ДГ да защитава своето име, името на своята професия и на ДГ. Етичният кодекс представлява система от морално-етични норми и правила, които всички работещи в ДГ, включително и временно наетият персонал, доброволно се задължават да съблюдават и изпълняват.

Чл.36./1/. Дейността на учителите, служителите и работниците от ДГ се осъществява при спазване принципите на законност, лоялност, честност, безпристрастност, политическа неутралност, прозрачност, отговорност и отчетност.

/2/. Всеки учител, служител и работник е длъжен да изпълнява служебните си задължения, като:

-осъществява действия, предлага и взема решения, водещи до елиминиране на произвола и до укрепване на доверието към  институцията;

-се отнася любезно, възпитано и с уважение към всеки, зачитайки правата и достойнството на личността и не допуска каквито и да са прояви на дискриминация;

-следва поведение, което не накърнява престижа на ДГ, както при изпълнение на служебните си задължения, така и в своя обществен и личен живот;

-изпълнява възложените му функции и осъществява дейността си компетентно, обективно и добросъвестно като се стреми непрекъснато да подобрява работата си в интерес на децата и защитава интересите на ДГ;

-развива себе си и хората покрай него, като в този процес,определя кое е важно, кое решаващо и кое неуместно. Не застрашава и не нарушава правата на колегите си;

-осъжда всякакви форми на пряка и непряка дискриминация;

-не може да получава лични облаги (освен възнаграждението си) от дейност или услуга, предприета от името и за сметка на ДГ. Не може да приема парични суми или подаръци освен в случаите, когато тези подаръци представляват цветя или книги;

-почтен е в отношенията си с колегите;

-използва вътрешнофирмена информация само при и по повод изпълнение на работа, свързана с ДГ;

-спазва Кодекса на труда и нормите за здравословни и безопасни условия на труд, съблюдава законите, регулиращи извършваната от ДГ дейност, както и приетите в ДГ вътрешни правила.



Чл.37. Базовите ценности, изповядвани от ДГ са:

1.Безусловно спазване и зачитане първенството на закона, защита на неделимите и универсални ценности човешко достойнство, свобода, равенство и солидарност.


2. Професионална компетентност –учителят, служителят и работникът притежава знанията, уменията и квалификацията за заеманата длъжност.

3. Ефективност - учителят, служителят и работникът постига максимални резултати от труда при минимално физическо и психическо усилие и разход на ресурси.

4. Отговорност и изпълнителност - учителят, служителят и работникът имат развито чувство за дълг при изпълнение на трудовите си задачи.

5. Услужливост - учителят, служителят и работникът са услужливи към търсещите съдействие.

6. Вежливост - учителят, служителят и работникът имат устойчиво и любезно поведение.

7. Честност - учителят, служителят и работникът коректно представят своята гледна точка.

8. Лоялност - учителят, служителят и работникът се отнасят почтено и уважително към ДГ, към работещите в нея,към децата и родителите.

9. Подходящ външен вид - учителят, служителят и работникът се стремят да изглеждат по начин, съответстващ на средата , в която работят.

10. Непрекъснато подобряване на работата в интерес на децата.

Чл.38. Учителят, служителят и работникът са длъжни да спазват работното време. При отсъствие по здравословни причини своевременно да информират началника си, както и за всички останали отсъствия от работното място.

Чл.39.Учителят, служителят и работникът нямат право да използват служебното си положение в полза или вреда на политически или религиозни организации.

Чл.40.Учителят, служителят и работникът са длъжни да опазват данните и личната информация на деца,родители,колеги, станали ни известни при или по повод на изпълнението на служебните ни задължения.

Чл.41.Учителят, служителят и работникът участват в процеса на подобряване на контактите с родителите като се отнасят с уважение,отзивчиво и внимателно с тях.Не провокират с поведението си конфликтни ситуации,а при възникването им се стремят да ги разрешат,като контролират поведението, емоциите и действията си независимо от обстоятелствата и държанието на външните лица и не допускат участие в скандали и прояви, несъвместими с добрите нрави.

Чл.42. Учителят, служителят и работникът на ДГ не трябва да прави грешни или подвеждащи писмени или устни изявления по въпроси от служебен характер.

Чл.43.Учителят, служителят и работникът са длъжни да изпълняват функциите си ефективно и законосъобразно в съответствие с длъжностната си характеристика и зачитайки детските и обществените интереси.

Отговарят на поставените им въпроси и изпълняват поставените им задачи, като при необходимост пренасочват проблема към съответното компетентно лице.



Чл.44. Учителят, служителят и работникът не изразяват лично мнение, което може да се приеме за официална позиция на детската градина.

Чл.45. Учителят, служителят и работникът са длъжни да се съобразяват със служебната йерархия и стриктно да спазват законовите разпоредби на висшестоящите, които от своя страна изработват ясни и точни инструкции и заповеди. В случай на неправомерна заповед, да изискат нейното писмено потвърждение или да откажат да я изпълнят. Спазването на законовите разпоредби е в основата на етичното поведение. Въпреки, че не се очаква служителите да познават детайлно всички действащи закони, те трябва да са запознати с основните правила, засягащи тяхната сфера на дейност, а в случай на колебание да търсят помощта на юридически съветник . Учителят, служителят и работникът споделят открито и честно с директора проблемите, с които се сблъскват в своята работа, както и своите идеи и предложения за тяхното решаване. Действия, противоречащи на законовите разпоредби или на добрата практика, са недопустими, независимо от причините, които ги обосновават. Добрите намерения не оправдават извършването на незаконни действия.

Чл.46. Със своите действия или обществени изявления учителят, служителят и работникът да не уронват имиджа и професионалната дейност на колегите си.Да уважават тяхното мнение и да се съобразяват с правото им на личен живот.

Чл.47. Възникването на спорове между служители на ДГ в присъствието на родители и външни лица е недопустимо.

Чл.48. Когато личните противоречия, възникващи между служителите не могат да бъдат решени от тях, се уреждат с помощта на техните преки ръководители или ако това е невъзможно – чрез висшестоящия орган.

Чл.49.Ако учителят, служителят или работникът напуснат ДГ, не трябва да злоупотребяват с информацията, която им е станала известна във връзка с длъжността, която са заемали, или с функциите, които са изпълнявали.

Чл.50.При изпълнение на служебните си задължения и в обществения живот учителят, служителят или работникът следват поведение, което не уронва престижа на ДГ и се държат по начин, съобразен със закона и с етичните норми.

Чл.51.Учителят, служителят и работникът са длъжни да спазват благоприличие и делови вид в облеклото, съответстващи на служебното им положение. В интерес на добросъвестното изпълнение на служебните задължения и спазване на добрия етикет е наличието на предпочитан стил на обличане. За такъв се приема официално деловият и спортно елегантният. За всички служители, чиято служебна дейност налага наличието на работно облекло, се подсигурява такова от ДГ;

Чл.52.Собствеността на ДГ, документите и данните може да се използват само за изпълнение на служебните задължения, като се опазват и се информира своевременно в случай на повреда или загуба.

Чл.53.Всички документи, създадени във връзка със служебните задължения се считат за собственост на ДГ след напускането на учителя, служителя или работника.

Чл.54. Учителят, служителят и работникът са длъжни да не оповестяват информация и факти, които са им станали известни при изпълнение на служебните им задължения или представляват служебна тайна.

Чл. 55. Учителят, служителят и работникът не трябва да допускат да бъдет поставени във финансова зависимост или друга обвързаност с външни лица и организации, която би могла да компрометира безпристрастността на изпълнението на служебните им задължения.

Чл.56.Учителят, служителят и работникът обменят информация и ресурси,които имат отношение към благополучието и закрилата на правата на детето.

Чл.57. Учителят, служителят и работникът работят за утвърждаване собствения и на колегите си авторитет,като се въздържат от действия,които биха уронили престижа на професията и проявяват нетърпимост към подобни действия.

Чл.58.ДГ гарантира и осигурява равни условия за развитие на всички свои служители съобразно възможностите на всеки един от тях.Служителите се оценяват без никаква дискриминация и независимо от национална,религиозна,расова или друга принадлежност или други различия, единствено и само съобразно положените усилия, изпълнителност,точност и съвестност в работата

Чл.59.ДГ очаква и изисква от всички свои служители от всички нива на отговорност да се отнасят един към друг с взаимно уважение, учтивост, честност и поведение, зачитащo достойнството на всеки независимо от полa, религията, произхода,или други различия.очаква и изисква от своите служители да действат почтено и етично в служебните си контакти.

Чл.60./1./Моралът на ДГ e: нито да приемаме, нито да даваме подаръци, нито да се отзоваваме на покани за обеди, вечери, гостувания, които биха поставили някоя от двете страни или и двете в положението на задълженост, освен обичайно приетите служебни такива.

/2/. Учителят, служителят или работникът се стремят да декларират точно и навреме данните за определяне на данъчните  задължения и да погасяват своевременно финансовите си задължения, така че да не уронват престижа на образователната институция.

/3/ Учителят, служителят или работникът трябва да бъдат честни и точни по отношение на всякакви финансови въпроси, имащи отношение към професионалните взаимоотношения.

Чл.61.Всеки служител е длъжен да се съобразява не само със служебния си, но и с личния си битов морал. Обществото прави изводи за морала и престижа на ДГ от поведението на всеки един неин служител. Лошият битов и личен морал би злепоставил и подронил престижа на ДГ.

Чл.62.За недостойни се приемат личните намеци и недружелюбното поведение. Неетично и неприемливо е подаването на неоснователни жалби и изнасянето на оклеветяващи твърдения за работещи във фирмата. Всякакви публични изявления трябва да са насочени към обективност и истина;

Чл.63.Ангажираност на ръководството

1. Предприема всички необходими действия за осигуряване на безопасност и здраве при работа, опазване на околната среда, развитие на човешкия капитал и прозрачно сътрудничество с всички заинтересовани страни вътре и извън ДГ.
2. Осъзнава, че носи отговорност за това работещите да се чувстват уважавани, като зачита личното достойнство, насърчава силните им страни и създава чувство за сигурност на работното място.
3. Предоставя на всички работещи равна възможност за професионална реализация, изява и развитие, като оценява обективно и коректно постигна тите резултати.
4. Стимулира личната инициатива, развива индивидуалността и работи за повишаване мотивацията на кадрите, включително чрез справедливо и адекватно възнаграждение.
5. Поощрява чувството за колегиално уважение, доверие и коректност към ДГ, без да толерира постъпки, противоречащи на споделената политика и ценности.
6. Проявява нулева толерантност към всички форми на безотговорност, двуличие, завист, клюкарство, лъжа, мързел, небрежност, подлост, подмазвачество като се при-

държа към мотото: „Добре е да си важна личност, но по-важно е да си добър служител на мястото, което заемаш в ДГ.”.


7. Гарантира опазване на личните данни и на всяка поверителна лична информация за работещите в ДГ, станала му известна при или по повод изпълнение на служебните задължения, като не допуска накърняване на неприкосновеността на личния живот.
8. Гарантира съблюдаването на всички човешки права и свободи на личността при или по повод изпълнение на служебни задължения.
9. Води политика на открито общуване с цел бъдещо усъвършенстване и развитие на настоящия кодекс, общофирмена политика и култура.
РАЗДЕЛ V
МОРАЛНИ ОТГОВОРНОСТИ КЪМ ОБЩЕСТВОТО
Чл.64.Да предоставяме висококачествени програми и услуги.Няма да предлагаме услуги,за които не притежаваме компетентност,квалификация или ресурси и правоспособност.

Чл.65.Да работим за създаване на сигурна обществена среда,в която детето да получава адекватни здравни грижи,храна,подслон,възпитание и да живее без насилие.

Чл.66.Да работим за подобряване на сътрудничеството между организациите,както и за интердисциплинарното взаимодействие между професиите,които имат отношение към благополучието на децата и семейството.

Чл.67.Да съдействаме за повишаване степента на разбиране на децата и техните нужди от обществото.

Чл.68.Да работим за популяризиране правата на децата,както и за повишаване чувствителността на обществото към нарушаването им.

Чл.69.Да работим за подкрепа на законите и политиките,които подпомагат благополучието на децата и семействата им и да се противопоставяме на тези,които го нарушават.
РАЗДЕЛ VІ
ЗАДЪЛЖАВАМ СЕ:
1.Да уважавам уникалността и потенциала на всяко дете.

2.Да работя в най-добрия интерес на детето.

3.В работата си в никакъв случай да не използвам физически наказания и възпитателни методи,уронващи достойнството на детето.

4.Да уважавам и подкрепям семействата при отглеждането и възпитанието на децата.

5.Да уважавам колегите и да ги подкрепям и насърчавам в изпълнение на етичния кодекс.

6.Да поддържам висок стандарт на професионално поведение,като постоянно обогатявам знанията и уменията си.

7.Да служа като застъпник на детето и семейството в общността и обществото.

8.Да спазвам етичните правила,заложени в този кодекс.


РАЗДЕЛ VІІ
ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Нормите на настоящия кодекс се прилагат, доколкото не противоречат на Кодекса на труда и останалото действащо законодателство.

Етичен кодекс” са правила за поведение,които следват общоприетите морални норми за поведение.За разлика от правилата по смисъла на съответните закони, за тези правила не са необходими „безспорни доказателства”. Достатъчно е твърдото убеждение (обоснованото предположение), че съществуват сериозни съмнения, че те са нарушени.

Една от санкциите в такива случаи е, че ръководството на ДГ ще счете оставането на работа на въпросния служител за нежелателно и противопоказно за целите и дейността на ДГ,.
Нарушаването на принципите на този Етичен Кодекс за поведение може да доведе ДГ, или някой персонално, да отговаря за причинени вреди, респективно търсене на персонална наказателна отговорност.
Каталог: clients
clients -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
clients -> 5ms; 20000: 1; 300cd/m2; 1920x1080 (Fullhd resolution) dvb-t тунер 2x hdmi, dvi-d, s-video, 2x scart 2x3w stereo speakers, Remote control
clients -> Отчет за извършени мърчандайзинг услуги за София Мел
clients -> Ценова листа “C” в графата Каталожен № означава, че продуктът е от синия каталог
clients -> Ребра и вериги за снегоутъпкващи машини everest
clients -> Закон за храните
clients -> Стоманени въжета за лебедките на горски трактори
clients -> Отчет за извършени мърчандайзинг услуги за Солид ко


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница