Кои сме ние „Граждани за Рила” Как можеш ти да помогнеш за спасяването на Рила? 18 проекта за ски курорти в България



Дата22.10.2018
Размер39.73 Kb.
#92287
Кои сме ние „Граждани за Рила”

Как можеш ти да помогнеш за спасяването на Рила?
18 проекта за ски курорти в България

Рила – Супер Паничище, Супер Боровец, Искровете, Бодрост–Картала, Семково, Трещеник, Костенец, Долна Баня; Стара Планина – Ком, Трявна, Рибарица–Тетевен–Вежен, Узана; Родопи – Супер Перелик (10 пъти по-голям от Банско), Чепеларе, Велинград–Ракитово–вр. Сюткя; Пирин – Банско, Добринище, Разлог. След застрояването на Черноморието „инвеститорският интерес“ за пране на пари и бързи печалби се измести към планините.
Рила и ски курортите

В Национален парк „Рила” и проектозащитена зона от Натура 2000 Рила–буфер има планове за 8 мега ски курорта, от които 3 се строят незаконно. Национален парк Рила е една от най-строго защитените територии в Европа – част от Натура 2000 и от авторитетната мрежа Пан Паркс. Рила приютява 1/3 от флората и половината от застрашените животни и птици, формира голяма част от водните ресурси на страната. Половината от софиянци пият от водите на Рила. Водно злато. Рила е свещена планина за много хора от България и света.


Мафия

Офшорки и чужди фондове с неясен произход на парите, които не плащат данъци в страната, изкупуват планините на България и ги приватизират под носа ни. Мафията взима насила хижите и ги превръща в хотели.


Рила и Натура 2000

Общоевропейската мрежа от защитени зони Натура 2000 цели съчетаване на интересите за запазване на природните ресурси и устойчиво развитие на местните хора при съблюдаване на единни правила за Европейския съюз.

В Натура 2000 влиза цялата територия на Национален парк „Рила”, което гарантира допълнителна защита от Европа.

Заради инвеститорските интереси за построяване на 8 мега ски курорти предложената за включване в Натура 2000 зона Рила буфер (територията около Националния парк) не беше приета от Министерски съвет. Това нарушава европейските директиви за Натура 2000 и може да доведе до налагане на санкции на България.


Началото

Първата гражданска акция за спиране на незаконното строителство към Седемте Рилски езера бе на 20 август 2007 г. От 2005 г. гражданите и неправителствените организации следим проектите за ски курорти над Сапарева баня, но „скочихме“, когато през 2007 г. започна видно и необезпокоявано да се строи незаконният и неодоброен проект за мега ски курорт „Паничище – Езерата-Кабул“.


Граждани за Рила

„Граждани за Рила” е неформална група, която обединява вече над 350 граждани в 21 български града, групи и активисти във Франция, Германия, Канада, Холандия, Белгия и други страни по света.


Досега за Рила

Гражданите съвместно с коалицията „За да остане природа в България“ досега събрахме всички необходими документи, доказващи, че строителството на Паничище нарушава 8 български закона и 2 европейски директиви. Информирахме и призовахме отговорните длъжностни лица да спазват закона и спрат незаконното строителство. Организирахме 10 протестни акции на Паничище, над 15 протестни и информационни акции и митинги в София, внесохме в Европейския парламент подписка със 150 000 подписа, заведохме европейски депутати и журналисти на Рила, подготвяме жалба. Информирахме над 800 граждани и 100 журналисти в 28 български града за незаконното строителство на Паничище.


Нашата цел

Българският народ да се събуди и обедини за запазване на Рила.
Нашите искания

Отговорните институции (Министър-председателят, Министърът на околната среда и водите, Министърът на регионалното развитие и благоустройството, Окръжният прокурор на Кюстендил) да си свършат работата и да постановят спиране на незаконното строителство на ски курорта Паничище-Езерата-Кабул, Супер Боровец и Бодрост-Картала в Националния парк „Рила“.


Държавните мъже да гарантират запазване на цялостта на националния парк „Рила“ от ски курорти.
Проектозащитена зона Рила-буфер да бъде приета в Натура 2000 мрежата.
Да се гарантира спазване на закона и човешките права по отношение запазване на природните ресурси в страната.
Държавна политика за устойчиво развитие чрез алтернативен туризъм, при който приходите остават при местните хора.
Нашите методи

Ние сме за законни, но категорични действия за запазване на цялостта на планината Рила. Досега сме пробвали шествия и протести в София в рамките на закона, блокирания на кръстовища и институции в София, мълчаливи бдения по градове, почиствания и залесявания за Рила по градове, подписка и широка информационна кампания, концерти, артистични акции и протест на място на Паничище и др.


Решението

Събуждане на българския народ чрез информиране и създаване на успещни практики на активно гражданско поведение. Ако всеки от нас направи всичко, което зависи от него, заедно можем да спасим Рила.


Всеки един и всички заедно можем!

Има безброй начини на помогнеш за спасяването на Рила и природата на България – да участваш и организираш акции, да работиш работна група, да събираш подписка, да информираш, да изпращаш позитивна енергия и мисли, да дариш доброволен труд, пари, стоки ...


Ако желаеш активно да се включиш в работните групи на кампанията за Рила и да станеш част от „Граждани за Рила” или да ни дадеш идеи, пиши на адрес saverila@gmail.com.
Имаме спешна нужда от дарения в размер на около 3000 лв (за брошура, информационно турне, телефонни разходи, интернет, внасяне на подписката в Европейската комисия, материали за акции и др.) И от дарения в натура на три преносими компютъра (употребявани, но работещи) - за координаторите на работните групи за Рила във Варна, Пловдив и Пазарджик.
Принципи във връзка с приемането на дарения

Не приемаме дарения, които биха компрометирали доброто име и накърнили престижа ни. При установяване на недопустимостта на получено дарение, сумите ще бъдат връщани. На интернет страницата www.forthenature.org ще се предоставя информация за разходването на получените суми.



Моля, посетете адреса http://forthenature.org/campaign/donation за подробно описание как да дарите за спасяването на Рила.
Каталог: upload -> documents -> no-date
no-date -> Предстои двоен опит за заличаването на Природен парк Странджа Изявление на 17 природозащитни организации от коалицията „За да остане природа в България”
no-date -> Май 2007 съдебното дело срещу природен парк странджа
no-date -> Циркус седемте езера
no-date -> O ц e н к а за съвместимостта на Изменение на Общ устройствен план на Община Царево
no-date -> Решение на Министерския съвет №122 от 03. 2007 г.
no-date -> Приложение 1
no-date -> Българско дружество за защита на птиците
no-date -> Министерство на регионалното развитие и благоустройството Министерство на околната среда и водите
no-date -> Г. Относно: изменение на Общ устройствен план (оун) на Община Царево
no-date -> П р и л о ж е н и е т а б л и ц и


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница