Колективен трудов договор за общински детски комплекс – варна



Дата27.02.2017
Размер162.6 Kb.
#15830
КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР

ЗА ОБЩИНСКИ ДЕТСКИ КОМПЛЕКС – ВАРНА
Днес 01.07.2010 година в съответствие с чл. 51 от Кодекса на труда между Директора на Общински детски комплекс –Варна Монка Н. Николова от една страна, наричана по-долу РАБОТОДАТЕЛ и Магдалена С. Маркова - Председател на секция на КТ „Подкрепа” в ОДК и Юлия М. Кавръкова - Председател на Синдикалната организация на СБУ към КНСБ в ОДК от друга страна, наричани по-долу СИНДИКАТИ, се сключи настоящия Колективен трудов договор (КТД)


І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Страните по Колективния трудов договор приемат да се ръководят в действията си и в отношенията си от принципите на равнопоставеност.

(2) Страните по договора се задължават в хода на социалното партньорство и преговорите да проявяват взаимно уважение, зачитане и съгласуване на интересите на всяка от страните, добронамерено уреждане на проблемите от взаимен интерес и предотвратяване на спорове и конфликти.


ІІ. ПРЕДМЕТ И ДЕЙСТВИЕ НА КТД
Чл. 2. (1) Предмет на настоящия Колективен трудов договор /КТД/ са въпросите на трудовите, осигурителните отношения, които не са регламентирани с повелителни разпоредби на Кодекса на труда и действащите подзаконови нормативни актове, свързани с него.

(2) В Общински детски комплекс - Варна настоящият договор има задължителен характер.



Чл. 3. В този договор Общински детски комплекс –Варна се изписва ОДК, а работещите в него се наричат “РАБОТНИЦИ И СЛУЖИТЕЛИ”.

Чл. 4. (1) Настоящият КТД има действие за работниците и служителите, членове на синдикалните организации, съществуващи на територията на ОДК, а именно КТ «Подкрепа» и СБУ към КНСБ и за работодателя – които са и страни по договора.

(2) Работниците и служителите, които не членуват в синдикатите – страна по договора, могат да се присъединят само към сключения от техния работодател Колективен трудов договор в ОДК, при условия и по ред, определени от страните по договора, съгласно чл. 57, ал. 2 от Кодекса на труда.


(3) Присъединяването става чрез подаване на писмено заявление със свободен текст до работодателя, с копие до синдикалните организации – страна по договора.

(4) Присъединяването поражда действие за срок от една календарна година, но не повече от срока на действие на Колективния трудов договор.

(5) За да се породят правните последици на присъединяването по предходния член, присъединяващите са длъжни да заплатят присъединителна вноска в размер на 1% от основното си трудово възнаграждение за една календарна година, но не повече от 1% от основно трудово възнаграждение за срок на действие на Колективния трудов договор.

(6) Присъединителните вноски по ал.1 се внасят в касата на ОДК и се разходват с решение на Комисията по присъединяването.

(7) Средствата по ал.5 могат да се използват само за социално-битови и здравни нужди на членове на колектива на ОДК.
III. ТРУДОВА ЗАЕТОСТ, ПРОФЕСИОНАЛНО РАЗВИТИЕ И КВАЛИФИКАЦИЯ
Чл. 5. (1) РАБОТОДАТЕЛЯТ предоставя на синдикатите в 14-дневен срок от поискването информация за:

1. Отчета за извършените разходи по бюджета за изтеклата финансова година и проекто-бюджета за следващата финансова година;

2. Новоприети указания, писма, наредби, нормативни документи, отнасящи се до трудовите и осигурителни отношения в системата на средното образование;

3. Промените в структурата на ОДК;

4. Трудовите възнаграждения, социалните плащания, щатното разписание и заетостта в ОДК;

5. Промени в собствеността и ползването на сградния фонд на ОДК;

(2) Информацията да бъде предоставена на хартиен или електронен носител.

Чл. 6. РАБОТОДАТЕЛЯТ се задължава да обсъжда предварително съвместно със СИНДИКАТИТЕ всички въпроси, свързани със структурни промени в ОДК, свързани със:

1. Значими социални последици (закриване, преобразуване и откриване на нови работни места, съкращаване на щата и изменения в трудовите правоотношения).

2. Промени в собствеността и произтичащи от това изменения в ползването на сградния фонд на ОДК.

3. Формирането на бюджета на ОДК.



Чл. 7. (1) РАБОТОДАТЕЛЯТ не може да извършва съкращения на работни места на учители след утвърждаване на Списък-Образец № 1 и № 2 за учебната година, с изключение на случаите предвидени в § 1, ал. 2 на Допълнителната разпоредба на Наредба № 7 за определяне броя на учениците и на децата в паралелките и в групите на училищата, детските градини и обслужващите звена.

(2) В случаите по ал. 1 РАБОТОДАТЕЛЯТ се задължава да предостави писмена информация на СИНДИКАТИТЕ за:

1. Причините за съкращаване на щата.

2. Броя на предлаганите съкращения по категории персонал и специалности.

3. Критериите, по които се предлага да се извършат съкращенията на работещите в ОДК.

4. Възможности за пренасочване и преквалификация на съкратените.



Чл. 8. (1) При налагаща се промяна – сливане, вливане, разпределение на дейността и други форми на преобразуване, Работодателят се задължава да предостави на синдикатите предварителна информация относно:

1. Промяната и датата на нейното извършване;

2. Причините за извършваното преобразуване;

3. Възможните правни, икономически и социални последици;

4. Отражението върху заетостта;

5. Предвижданите мерки за смекчаване на неблагоприятните последици;

6. Приложението на чл. 123 от Кодекса на труда.

(2) Информацията по предходната алинея да се предостави преди планираното преобразуване.



Чл. 9. (1) При прекратяване на трудовите правоотношения по чл. 328 ал. 1 т.2 и т.3 от Кодекса на труда в рамките на утвърдената численост на персонала, РАБОТОДАТЕЛЯТ спазва следните условия и процедура:

1. Информира синдикатите за:

1.1. Причините и необходимостта от намаляване числеността на персонала.

1.2. Броят и имената на подлежащите за съкращение по категории персонал и професии.

1.3. Възможностите за пренасочване на освободения персонал.

2. Не прекратява трудовите правоотношения на работници и служители в трудоспособна възраст, ако по същите специалности има работни места, които се заемат от пенсионери или такива, които са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, като се отчита спецификата на ОДК и необходимостта от разнообразие на предлаганите дейности в него.

3. Уволнява по чл. 328, ал. 1, т.2, 3 и 5 от Кодекса на труда работници и служители, членове на синдикатите – страна по договора, след поискано писмено становище на съответния синдикална организация в ОДК. Синдикатите се задължават да дадат становище в срок до 7 дни.

4. Не сключва граждански договор за изпълнение на работа равностойна на съкратеното работно място.



Чл. 10. РАБОТОДАТЕЛЯТ се задължава да не извършва прекратяване на трудовите договори на учители по чл. 328, ал. 1 т. 10 от Кодекса на труда до приключване на учебната година.

Чл. 11. Проверки по жалби за установяване на нарушения на трудово осигурителните отношения в ОДК се извършват съвместно с представители на страните по договора.

Чл. 12. Работодателят запазва работните места на правоспособни учители с безсрочни трудови договори (по тяхно желание), които:

1. След спечелен конкурс са назначени за директори със срочни трудови договори – за срока на тези договори, при спазване на Кодекса на труда.

2. Са назначени за временно изпълняващи длъжността “директор” на учебно звено - за срока на договора, при спазване на Кодекса на труда.

Чл. 13. (1) Работодателят сключва срочни трудови договори с работниците и служителите при стриктно спазване на разпоредбите на чл. 68 от Кодекса на труда и §1, т. 8 от допълнителните разпоредби на Кодекса на труда.

(2) В случаите, когато членовете – страни по договора, работят с договор за заместване, след освобождаването на мястото на титуляра, могат да се ползват с предимство при сключването на новия трудов договор.

(3) Работодателят поема задължение при заемането на свободно работно място с постоянен характер, трудовите договори да бъдат безсрочни по спазване на реда по ал.1.

Чл. 14. Страните по договора се договарят за членовете на организациите – страни по договора, да има два месеца срок за предизвестие при прекратяване на трудовите правоотношения по чл. 328, ал.1, т.1, 2 и 3 от Кодекса на труда.

Чл. 15. РАБОТОДАТЕЛЯТ:

1. Не възпрепятства включването на персонала във формите на индивидуална квалификация, свързана с функциите на заеманата длъжност.

2. Съгласува със Синдикатите ежегоден отчет за усвоените средства за квалификация съгласно нормативната база.

Чл. 16. Работодателят поема ангажимент при възможност да осигури от първостепенния разпоредител средства за поддържаща и надграждаща квалификация на работниците и служителите в ОДК.
ІV. УСЛОВИЯ НА ТРУД
Чл. 17. Страните по настоящия КТД се задължават съвместно да съдействат за осигуряването на здравословни, безопасни и хигиенни условия на труд, като разходите за това се поемат от работодателя, съобразно Закона за здравословни и безопасни условия на труд и приетите подзаконови актове по прилагането му.

Чл. 18. Работодателят с участието на Синдикатите разработват Правила и инструкции за безопасна работа, в съответствие с изискванията на нормативните документи, които се обявяват за работните места, при условията на чл. 37 от Кодекса на труда и Закон за здравословни и безопасни условия на труд.

Чл. 19. (1) Когато на работник или служител се възложи със заповед на работодателя допълнителна работа, се договаря допълнително възнаграждение в размер на не по-малко от 65 на сто от началната работна заплата на замествания, ако не е в противоречие с Кодекса на труда и при наличие на финансови средства.

(2) Служител или работник, който освен своята работа, временно изпълнява и дейност, която не е в противоречие с квалификацията му, получава допълнително възнаграждение по договаряне с работодателя по чл. 259 (1) от Кодекса на труда.



Чл. 20. (1) Работодателят може да издава заповед за командировки извън населено място при провеждане на мероприятия, включени в годишния план на ОДК, Община Варна, Регионален инспекторат по образование - Варна и Министерство на образованието, младежта и науката.
V. ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ И ОБЕЗЩЕТЕНИЯ
Чл. 21. При наличие на нормативни възможности РАБОТОДАТЕЛЯТ се задължава да договаря със страните по договора по-благоприятни размери на работните заплати и други плащания, съобразно финансовите възможности на Общината и ОДК.

Чл. 22. (1) Страните по този договор се споразумяват за минималните месечни размери на допълнителните трудови възнаграждения, както следва:

1. за професионална квалификационна степен:

1.1. V ПКС - 10.00 лева;

1.2. IV ПКС - 14.00 лева;

1.3. III ПКС - 17.00 лева;

1.4. II ПКС - 45.00 лева;

1.5. I ПКС - 61.00 лева.

2. за образователна и научна степен „доктор или „доктор на науките", която е свързана с изпълняваната работа - 65.00 лева. Когато има правно основание за едновременно плащане на допълнително възнаграждение за по-висока лична квалификация и образователна и научна степен, на лицето се изплаща по-благоприятното допълнително трудово възнаграждение.

(2). За всяка година придобит трудов стаж и професионален опит работниците и служителите получават при финансова възможност 1.2% от основното трудово възнаграждение, но не по-малко от предвиденото в КТД, сключен на по-високо равнище.

(3) В случай, че в приетия на Педагогически съвет Правилник за определяне на работната заплата или в друг нормативен акт е предвидено друго по ал.1, то се прилага по-благоприятното по отношение на работника и служителя.



Чл. 23. Учебен час над минималната норма за задължителна преподавателска работа на педагогическия персонал се заплаща, както следва:

1. за учител с висше образование и образователно-квалификационна степен „магистър" или „бакалавър" - не по-малко от 5.00 лева;

2. за учител с висше образование „професионален бакалавър по..." - не по-малко от 4.00 лева;

3. за учител със средно образование - не по-малко от 3.50 лева.



Чл. 24. Работникът или служителят не е длъжен да връща сумите за трудовото възнаграждение и обезщетения по трудовото правоотношение, които е получил добросъвестно.

Чл. 25. На основание чл. 128 от Кодекса на труда във връзка с чл. 228, ал. 2 от Кодекса на труда, когато при криза или бедствие, обявени със заповед на оторизиран за целта орган, работникът или служителят е възпрепятстван да се яви на работа, заплаща му се обезщетение в размер на 100 % от брутното трудово възнаграждение за времето, през което е бил възпрепятстван да работи.

Чл. 26. При пенсиониране на работник или служител, член на СО, страна по договора, Работодателят поема задължението да съдейства Община Варна да осигури допълнително трудово възнаграждение в рамките на една минимална работна заплата, съгласно чл.30 от ОбКТД, по който Общината е страна.
VІ. СОЦИАЛНИ ФОНДОВЕ И СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ
Чл. 27. При прекратяване на трудовото правоотношение поради съкращение в щата, частична ликвидация или намаляване обема на работа, РАБОТОДАТЕЛЯТ се задължава да изплати на работника или служителя обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, останал без работа, но за не повече от 2 месеца, освен, ако в индивидуалния му трудов договор не е уговорено повече.

Чл. 28. При прекратяване на трудовото правоотношение по чл. 331 от Кодекса на труда РАБОТОДАТЕЛЯТ се задължава да изплати обезщетение не по малко от петкратния размер на последното месечно брутно възнаграждение.

Чл. 29. РАБОТОДАТЕЛЯТ се задължава да осигури средства съгласно нормативните документи, регламентиращи командировките в страната и чужбина по време на служебна заетост на лицата, определени с негова заповед.
VІІ. РАБОТНО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИ И ОТПУСКИ
Чл. 30. (1) Разпределението на работното време, графиците за работа на смени, условията и реда за полагане на извънреден труд и отчитането на работното време се уреждат с Кодекса на труда и Правилника за вътрешния трудов ред на ОДК, който се обсъжда и приема съгласно чл. 37 от Кодекса на труда.

(2) Работодателят разработва физиологични режими на труд и почивка по време на работа със съдействието на представителите на работниците и служителите съгласно Наредба №15 за условията и реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа.

(3) Работодателят изготвя длъжностни характеристики за всички категории персонал, съобразени с действащите нормативни уредби и настоящия КТД.

Чл. 31. (1) На основание чл. 156 буква “а” от Кодекса на труда страните по договора се споразумяха за членове на синдикатите и присъединилите се към настоящия КТД да се определят по-големи размери на отпуски по чл. 155 от Кодекса на труда:

1. Конкретният размер на основния платен годишен отпуск по чл. 155 ал.4 от Кодекса на труда се определя на 32 работни дни;

2. Конкретният размер на удължения платен годишен отпуск по чл. 155 ал. 5 от Кодекса на труда и чл.24 ал.1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските на педагогическите кадри се определя на 56 работни дни;

3. Допълнителен платен годишен отпуск по чл. 156 т.2 от Кодекса на труда за ненормиран работен ден по 8 дни за длъжностите: пазач, домакин и организатор.



Чл. 32. (1) Дните, обявени от съответните компетентни органи или работодателя за неучебни по независещи от страните по настоящия договор причини като природни бедствия, епидемии, енергийни кризи и други случаи на непреодолими събития, се считат за служебен отпуск по чл. 161, ал. 1 от Кодекса на труда за учителите.

(2) Дните, 25 май, 15 август и 1 ноември да се считат за допълнителен платен годишен отпуск за всички членове на синдикатите – страни по договора по смисъла на чл. 156а от КТ.

(3) Работодателят осигурява ползване на служебен отпуск в размер до 10 работни дни за участие в семинари, курсове, научни конференции, организирани от Министерството на образованието, младежта и науката, Регионален инспекторат по образование-Варна, Община Варна и други институции и организации, свързани с дейността на ОДК.

Чл. 33. При ползване на отпуск по чл. 157, ал. 1, т. 1, 2 и 3 от Кодекса на труда на работника и служителя се изплаща възнаграждение от работодателя по реда на чл. 177 от Кодекса на труда.

Чл. 34. (1) Работничка или служителка, член на организация – страна по договора, с 2 деца до 18 годишна възраст има право на 2 работни дни, а с три и повече деца до 18-годишна възраст – има право на 5 работни дни платен отпуск за всяка календарна година, съгласно чл. 168 от Кодекса на труда.

(2) При условията на ал.1 право на този отпуск има работник или служител, който вместо майката се грижи за отглеждането на детето.

(3) При необходимост работникът или служителят има право да ползва до 3 дни от платения си годишен отпуск за профилактични прегледи и медицински изследвания през учебно време при информиране на работодателя 3 дни предварително.

Чл. 35. Работодателят договаря с работник или служител, член на синдиката, страна по договора, който учи в средно или висше училище, без откъсване от производството за придобиване на специалност, приложима в ОДК, както и за повишаване на квалификацията си да ползва платен отпуск за обучение съгласно чл. 169 и чл. 170 от Кодекса на труда.

Чл. 36. Работодателят, съвместно със синдикатите – страна по договора, изготвят план-графика за ползването на платените годишни отпуски на работниците и служителите, съгласно вътрешно споразумение.
VІІІ.ОСИГУРЯВАНЕ НА СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ
Чл. 37. (1) Работодателят и финансиращият орган осигуряват средства “за социално-битово и културно обслужване” в максимален размер, определен от Закона за държавния бюджет и след решение на Общинския съвет.

(2) Редът за разпределение и ползване на средствата за СБКО се определя от общото събрание на работниците и служителите в ОДК.



Чл. 38. (1) Работодателят изплаща транспортните разходи на пътуващите учители в размер на не по-малко от 85 на сто от стойността на абонаментните карти или билетите, съгласно Наредба за изплащане на превозните разходи на работниците или служители и ежегодните постановления на Министерски съвет за изпълнение на държавния бюджет.

Транспортните разноски се изплащат по време на служебната заетост.



Чл. 39. Работодателят и финансиращият орган осигуряват средства за облекло в съответствие с нормативната уредба на всички работници и служители в размер от 240 до 460 лв., диференцирани по длъжности към датата на изплащане при финансова възможност, но не по-малко от 1 минимална работна заплата.


Директор

460

Помощник директор и учители

(и всички приравнени към длъжността учител)



340



Непедагогически специалисти:

гл. счетоводител, ЗАТС, касиер, касиер-счетоводител, касиер-домакин, домакин, организатор, технически изпълнител,

технически секретар, сътрудник, компютърни специалисти


290


Помощен персонал:

чистач, работник поддръжка, пазач невъоръжена охрана.



240



ІХ. УСЛОВИЯ ЗА СИНДИКАЛНА ДЕЙНОСТ
Чл. 40. В съответствие с чл. 46 от Кодекса на труда за осъществяване на синдикална дейност Работодателят осигурява безвъзмездно необходимите материални условия на синдикатите – помещения, ползване на размножителна техника, материали и др. според възможностите.

Чл. 41. За осъществяване на дейността на синдикалните организации – страни по договора, в рамките на една календарна година, се ползва платен отпуск по чл. 159 от Кодекса на труда в размер както следва:

72 часа за председател на организация в ОДК;

104 часа за председател и секретар в общинското ръководство;

112 часа за председател и секретар в регионалното ръководство;

136 часа за нещатни членове на национално ръководство и национални професионални секции.

Чл. 42. (1) Работодателите изпълняват задълженията си спрямо синдикалните организации за осигуряване условия за синдикална дейност след представяне на удостоверение за легитимност, издадено от упълномощените органи на синдикатите – страна по договора и актуален списък на членския състав.

(2) Удостоверенията по предходната алинея се представят еднократно според устава на страните по договора и в случай на промяна на субекта, представящ синдикалната организация.

(3) При промяна на членския състав на съответната организация, страната писмено уведомява работодателя за настъпилите промени в едноседмичен срок.

Чл. 43. РАБОТОДАТЕЛЯТ задължително отправя покана в писмен вид, а органите на синдикалните организации в ОДК имат право да участват в подготовката на следните проекти:

1. Вътрешни правила за организация на работната заплата;

2. Правилник за дейността на ОДК;

3. Правила за здравословни и безопасни условия на труд и учене;

4. План за квалификационната дейност;

5. Етичен кодекс;

6. Правилник за вътрешния трудов ред, във връзка с чл. 181, ал. 2 от Кодекса на труда

При отказ СИНДИКАТИТЕ уведомяван писмено РАБОТОДАТЕЛЯ.



Чл. 44. За осъществяване на задачи с обществено значение по чл. 161, ал. 1 от Кодекса на труда – участие в мероприятия, обучения и др., редовите членове на организациите, страни по договора, може да ползват платен служебен отпуск в размер на 40 часа, за която дейност представят съответен документ.
Х. ДОПЪЛНИТЕЛНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 45. (1) Настоящият КТД влиза в сила от 01.07.2010 г. и е валиден за срок от две години.

(2) Изменения и допълнения на настоящия Колективени трудов договор се извършват по реда на неговото сключване с подписване на анекс, който е неразделна част от КТД.

(3) Всяка от страните по КТД може да поиска неговото изменение и допълнение. За целта съответната страна представя писмена покана, придружена от проектите на текстове на предлаганите промени. До 15 дни след подаването на тази покана трябва да започнат преговори между страните.

(4) При промяна на законодателството страните поемат задължения да извършат съответните промени в настоящия КТД, съгласно чл. 56 от Кодекса на труда, след обсъждането им от страните по него.



Чл. 46. (1) Страните по Колективния трудов договор са длъжни в едноседмичен срок от подаването на заявление за присъединяване да свикат Комисия по присъединяването.

(2) В Комисията по ал.1 участват:

1. работодателят или упълномощен от него представител;

2. по един представител на всяка синдикална организация – страна по договора.

(3) Свикването на Комисията може да се инициира от всяка от страните по договора.

(4) Комисията не може да откаже присъединяването на работник или служител на ОДК, ако заявлението е внесено по надлежния ред и е внесена присъединителната вноска по предходния член.

(5) При наличието на предпоставките по предходната алинея, Комисията по присъединяването съставя протокол за присъединяване.

В протокола се вписват:

1. трите имена и дата на раждане на присъединилия се;

2. длъжност в ОДК;

3. датата, от която влиза в действие договора спрямо присъединилия се.

4. Срок на действие на присъединяването;

5. Размера на присъединителната вноска, условията и срока за плащане;

(6) Протоколът се съставя в толкова екземпляри, колкото са членовете на комисията. Всеки член на Комисията получава екземпляр за съответната страна по договора.

(7) Протоколът се подписва от всички членове на Комисията по присъединяване.

Чл. 47. Страните по настоящия КТД се споразумяват съобразно чл. 53, ал. 3 и 4 от Кодекса на труда в седемдневен срок след неговото подписване да заявят вписването му пред Изпълнителната агенция – ОИТ- Варна.

Чл. 48. Действието на този Колективен трудов договор продължава независимо от промяна на субектите, представящи страните по договора.

Чл. 49. Страните по този КТД се задължават да създават необходимата организация и механизми за изпълнение на постигнатите договорености.

Чл. 50. При сключване на индивидуални трудови договори с работници или служители, които не са членове на организациите – страни по договора, Работодателят прилага Кодекса на труда, като не договаря по-голям размер на платен годишен отпуск.

Чл. 51. Страните по този ОбКТД се задължават при възникване на колективен трудов спор да търсят съдействие за неговото решаване от Национален институт за помирение и арбитраж.

Чл. 52. Синдикатите – страна по договора, поемат задължение да не предприемат ефективни стачни действия по изпълнените договорености от Колективния трудов договор.

Чл. 53. Настоящият КТД се сключи в 4 еднакви екземпляра – по един за работодателя, за всяка от синдикалните организации, страни по договора и един за Изпълнителната агенция – ОИТ – Варна.

За ОДК-Варна

Директор:

/Монка Николова/




За СС към КТ «Подкрепа» За СО на СБУ към КНСБ

Председател на СС: Председател на СО:

/Магдалена Маркова/ /Юлия Кавръкова/








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница