Колко човешки живота струват лимитите на болниците?



страница1/6
Дата13.11.2018
Размер391 Kb.
#104727
  1   2   3   4   5   6
Пресклипинг: „Здравеопазване”
03.07.2014




Колко човешки живота струват лимитите на болниците?

Безотговорността на управляващите към здравеопазването не се измерва само в пари

Светлана Георгиева
Един циничен оксиморон шества в българското здравеопазване от години и никой не се наема да спре употребата му. Става дума за "лимитите в болниците" - фразеология, достойна за спортната министърка. На прост език това ще рече, че лечебните заведения имат ограничения. Тоест парите им не стигат за всички болни. И това правителство, и предишното са на мнение, че пациентите не трябва да се глезят много-много. Не може всеки, който се разболее, независимо че си плаща редовно осигуровките, да разчита, че лекарите ще седят и само него ще чакат, за да го лекуват. Точно обратното - болниците имат точно заковани бюджети и няма да получат и лев за изхарчените отгоре пари. Техен си проблем, каза правителството на Орешарски в края на април и с постановление им върза ръцете. Ама тълпели се болни - много важно! Ще чакат. Или пък да ходят и да се лекуват за собствена сметка.

Ако нямат пари, съжаляваме - който оцелее. Ето това е, грубо казано, ситуацията в момента. За нея няма как да не се говори грубо, след като тези, които държат парите на гражданите, си позволяват брутално да ги харчат за абсурдни безсмислици, често граничещи с престъпление, а да им отказват финансиране за нещо, което никой не може да предвиди - колко души, кога и от какво ще се разболеят. И само да не ни пробутват как се източвала здравната каса - къде са осъдените, ако това е така. Да не се оправдават и със здравно неосигурените, след като никакви мерки не бяха взети, за да намалее броят им.

В този контекст би било много интересно министрите, които безотговорно приеха онова постановление, да отговорят на въпроса те по план ли боледуват. Кои сезони са си избрали и евтини или скъпи са им болестите? До какви финансови граници на лечението си позволяват да се разпростират? Ако се окаже, че са попаднали на някоя много скъпа клинична пътека, биха ли се лишили от нея, та да има за по-неплатежоспособните данъкоплатци в тая безумна здравна криза, в която се въртим от години.

300 млн. лв. не достигат на здравната каса, за да ги даде на болниците тази година. Те всъщност имат нужда от 500 млн. лв. Засега са толкова. Може ли някой да прогнозира колко души ще се разболеят от рак през следващите 5 месеца? Колко ще получат инфаркт и инсулт? Колко ще хванат менингит, туберкулоза, диабет, пневмония? На кои ще им откажат бъбреците, ще си счупят таза или черепа? Явно в правителството има врачка, щом е успяло да закове лимита на бъдещите болни. Сега остава и да им раздаде номерца, та да се разболяват всеки по реда си.

Ако не се актуализира бюджетът на касата, експерти прогнозират, че след септември лечебните заведения ще трябва драстично да ограничат дейността си. Какво конкретно означава това? Например имате тежкоболно дете, но не го приемат в болница, защото лимитите действат и няма за всички. Или пък трябва да бъдете прегледан на скенер, но ще трябва да го платите от джоба си - за справка цените варират от 80 до 3000 лв. в зависимост от изследването. Очевидно само свръхспешните случаи (тук спортната министърка трябва да помогне с дефиницията) ще имат шанс да получат лечение. Стига да има консумативи, доставчиците да не са спрели тока и водата заради неплатени сметки, а лекарите, сестрите и санитарите да са си взели заплатите и да са мотивирани да работят.

Впрочем, без да е дошъл септември, заради системното недофинансиране областните болници в страната вече обявиха, че са във финансов колапс и може и да фалират. Не че ще спрат да работят, но всичко ще съществува на минимума - всеки ще си носи всичко за престой в лечебно заведение като през 90-те години, а от отделенията ще изчезне и единственото обезболяващо в момента - аналгинът.

"Лекували сме около 40% от хоспитализираните пациенти, а сме получили 20% от бюджета на НЗОК за болнична помощ. Клиничните пътеки са недофинансирани 100% в педиатрия, неонатология, инфекциозните болести, каквито няма в частните лечебници. На наш гръб са и неосигурените пациенти. Надлимитната дейност се изплаща с два месеца закъснение" - думите са на председателя на сдружението на областните болници д-р Иван Светулков, който е директор на болницата в Търговище. Това описание доказва, че Апокалипсисът всъщност е дълъг процес, а не ударно краткотрайно бедствие и ние вече сме поели по неговата спирала. Натам се е запътила и старозагорската държавна болница - дълговете й са 21 млн. лв. и кредитори блокираха сметките й. Преди седмица на болните спряха да дават храна, за да се пестят пари за лекарства и консумативи. Наложи се Червеният кръст да дарява пакети с хранителни продукти.

На този тягостен фон здравното министерство вика "Няма страшно!", ама не дава пари. "Парите за здраве ще стигнат за цялата година и болниците ще си ги получат. Колегите да работят спокойно", твърди министър Таня Андреева. Оптимизмът й идвал от миналата година - и тогава нямало пари, ама болниците се справили някак си, а правителството на Орешарски извадило отнякъде пари. Само дето не дава конкретика колко хора умряха, колко получиха хронични болести и колко се инвалидизираха заради неполучено навреме лечение. Защото такава статистика не се води.

Андреева пропуска факта, че правителството си отива след 20-ина дни, затова на принципа "след нас и потоп" не го е грижа кой ще е жив след това и кой умрял. Точно този принцип превръща живота ни в ад, а държавата ни - в най-нещастното място на света. Всяка смислена промяна (думата реформа вече звучи цинично) e обречена на неуспех заради тъпи политически сметки. Затова 14 години вече никой не смее да довърши започналата трансформация в здравеопазването. Затова имаме каса монополист, липсват здравни пакети, профилактиката е замръзнала под нулата, ранната диагностика си е чист късмет, а тежките болести се хващат късно, доболничната помощ е абсолютно безсмислена, но гълта немалко пари, а всички разчитат при проблем да получат адекватно лечение в болницата.

Ако всичко беше точно обратното, правителството наистина щеше да може относително точно да прогнозира броя на пациентите и цените на дейностите за една година. Но не е. Затова всички, дето се стягат да ни управляват идните месеци и години, трябва да са наясно, че или ще трябва сериозно да се хванат на работа по въпроса за здравето на нацията, или да приготвят много, ама много пари.
Здравната каса остава на изкуствено дишане

Лекари предупреждават, че ще се наложи пациентите да си купуват лекарствата

Ванина Стоянова
Здравната каса не може да разчита на допълнителна финансова инжекция, за да запуши очертаващата се дупка в бюджета, въпреки мрачните прогнози на пациенти и лекари, че парите на НЗОК ще свършат още през септември. А при липсата на действащ парламент институцията няма да може да се разплаща с болниците.

"Не виждам предпоставки за актуализация нито на централния бюджет, нито на бюджетите на отделните негови звена към този момент", обяви премиерът Пламен Орешарски в отговор на въпрос дали ще има актуализация за НЗОК. "Това, че понастоящем към здравната каса има преразходи, е частично от прехвърлените дефицити от края на миналата година, отчасти и натрупани и в първите месеци. Има достатъчно възможности здравната каса да затегне финансовия контрол върху разходването, така че да финишира с минимален дефицит, както го е правела и предходни години", бе категоричен Орешарски. Но не навлезе в подробности. По-късно и финансовият министър Петър Чобанов категорично отхвърли прогнозата за фалит на касата през септември. Той обясни, че приходите от здравни осигуровки нарастват спрямо м.г. "Нещата ще бъдат нормализирани и там трябва още малко спокойствие", каза финансист №1.

"В момента ситуацията е изключително критична. Този парламент, преди да си хвърли оставката и да затвори врати преди изборите, трябва спешно да актуализира бюджета на здравеопазването", заяви на свой ред д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация пред "Дарик". Той не изключи възможността парите да свършат и преди септември, а дефицитът да достигне половин милиард лева. "Какво правим в ситуация, в която нямаме парламент, който да актуализира бюджета на здравната каса? Какво правим в ситуация, когато нямаме правителство?", риторично запита докторът.

За предстоящи проблеми алармираха и лекари, а миналата седмица лекарският съюз намекна за протести. "Ние не можем да спрем да приемаме пациенти и ще продължим да го правим, но най-вероятно ще изискваме от болните да закупуват лекарства, храна, евентуално някои консумативи", заяви д-р Бойко Маразчийски, директор на многопрофилната болница в Бургас, цитиран от "Фокус". Според него при сегашните условия на работа болницата ще работи около месец-два.



Разчети

Миналата седмица надзорът на здравната каса гласува предложение за актуализация на бюджета й. Единствено зам.-министърът на финансите Людмила Петкова се въздържа с мотива, че преди да има данни за полугодието е рано да се предлага промяна на бюджета. Според разчетите на надзора очакваният дефицит ще бъде около 329 млн. лв. Това са средствата, които остават непокрити след осигуряването на всички резерви и допълнителни приходи от повишената събираемост на здравните вноски. Надзорът е разпределил близо 45 млн. лв. от преизпълнението на приходите от здравни вноски. Това става ясно от отчета на дейността и изпълнението на бюджета, които вчера бяха одобрени от правителството. Други 5.271 млн. са нефинансови активи и 9.896 млн. за административни разходи са пренасочени за здравни плащания. Надзорът е освободил и 269 млн. лв. от резерва и ги е насочил за болниците и медицинските изделия.


Протестите в "Спешна помощ" върнаха бонусите на медиците

Мария Койчева
Протестите на лекарите от "Спешна помощ" в София дадоха резултат. След среща на недоволните с ръководството временният шеф на столичната "Спешна помощ" Александър Златанов обяви, че планираното орязване на бюджета се отменя и следващия месец ще има 80 хил. лв. за допълнително материално стимулиране. Освен бонусите лекарите могат да разчитат и на 7-часов работен ден от септември вместо сегашните 8 часа.

Златанов повтори, че орязване на заплатите с между 200 и 300 лв. няма. Това бе една от причините, заедно с посегателствата срещу тях, спешните лекари да се вдигнат на протест. Златанов обясни, че са намалени единствено бонусите и това намаление е средно с 59 лв. По думите му здравното министерство се е отказало да реже 1.5% от парите за спешна помощ и оттам ще се осигурят въпросните 80 хил. лв. Отделно ще бъде създадена работна група, която да прегледа процедурата за разпределяне на бонусите в годините назад. "Издал съм заповед, че всеки, който пожелае, да има достъп до начина, по който е извършено точкуването, вследствие на което се определя конкретна сума за допълнително стимулиране. Ако е несъгласен с начина, по който е извършено това точкуване, той може да възрази и ако има основание, сумата му ще бъде коригирана", коментира Златанов.

От думите на Златанов стана ясно още, че от 1 септември лекарите ще могат да ползват правото на един час намалено работно време. "Определи се и работна група, която също да се включи и да свърши нещата като графици, стъпки, които да се извършат в тази посока", обясни временният шеф. Преди два дни той обяви, че екипи на "Спешна помощ", които се отзовават на сигнали в рискови зони, ще бъдат придружавани от полицаи.



Пламен Орешарски:

Дано да се съберат поне за оставката ми

Ще избера за нея дата в края на месеца, когато парламентът осигури кворум

Кристина Кръстева
След като блиц-парламентарният контрол пропадна заради игрите с форума, премиерът Пламен Орешарски "компенсира" депутатските въпроси с журналистически. Представяме ги по реда им заедно с уводното обръщение - б.а.

Два дни бяхме свидетели на много спасители на банковата система, в това число и от средите на тези, които в последната седмица усърдно я дестабилизираха. Затова бих искал да кажа, че няма изтичане на ликвидност в нито една банка. Постоянно наблюдаваме този процес. Първият транш на буфера от около 1,2 млрд. е неизразходван, така че доверието е възстановено и на това се крепи успокояването.

Всички банки в момента са достатъчно ликвидни и дори своеобразният стрес тест, на който бяхме свидетели миналата седмица, показа, че банките издържаха със собствени ресурси. А буферът е допълнителна гаранция, че всички по-нататъшни опити за дестабилизация няма как да успеят при параметрите, с които разполага в момента банковата система и с допълнителния буфер.

Що се касае за одобрението на ЕК на държавна помощ за 3,2 млрд., искам да внеса уточнение, че това не са пари на Европа, а е одобрение на държавна помощ, която българското правителство евентуално би оказало на банките. До момента не е изразходван нито 1 лев.

Сега очаквам вашите въпроси.

- Г-н премиер, въпрос на "24 часа". Дали имате чувството, че за последен път сте в това НС като премиер? Че влязохте като такъв, а излизате почти като премиер в оставка, след като от днес кворумът виси на още по-тънък "косъм" и може повече въобще да не се събере? И в този ред на мисли ще ви остане ли време, преди да се оттеглите, да номинирате еврокомисар?

- По отношение на кворума единственото, за което мога да се притеснявам, е дали ще има кворум, когато си подам оставката. Друго не ме притеснява. Но това е притеснително действително.

И на въпроса ви за еврокомисар. Въпреки че половината страни - използвам груба оценка, са номинирали своя кандидат, ние ще се опитаме да го направим на 16 юли, когато има извънреден Европейски съвет, за да мога да проведа консултации с някои от ръководителите на Европейската комисия. Надявам се и с новия й председател Жан Клод-Юнкер, който ще бъде гласуван на 15-и. И се надявам, че на 16-и ще присъства. Като се върна, ще ви кажа какви разговори съм направил там.

- Вашият завой наляво, подкрепен от ДПС, срива ли вашата репутация на експерт? Защо не успяхте в целите, които си поставихте, и не се ли чувствате жертва? И какво ще стане с вашите проекти за "Белене", за реиндустриализацията, за уранодобива?

- Икономическите си възгледи не съм променял от 80-те години, когато съм ги формирал. Независимо от състава на всяко едно от 7-те правителства, в които съм работил.

Що се касае за проектите, те са многогодишни и се надявам следващото правителство, което и да е то, да осъществи поне приемствеността, която ние направихме. Струва ми се, че дадохме пример как не трябва да се спира нищо полезно, което е работило до този момент. Защото то не е за правителството, а за българските граждани. А реинду-стриализацията е цел №1 за ЕС през 2014-2015 г.

- Кога най-сетне ще кажете точната дата на вашата оставка? След нея ще останете ли свързан с БСП и с политиката?

- Ще избера момент в края на месеца, когато парламентът осигури кворум. По втория въпрос - аз имах много кратък политически опит в периода 2003 г. и тогава заявих, че напускам политиката. Към днешна дата си спазвам обещанието - не членувам в нито една партия. И ще продължа да не членувам в нито една партия.



- Има ли вариант за предоговаряне на курса лев-евро?

- Днес четох обширен коментар в един от централните всекидневници ("24 часа" - б.а.) как еврото много щяло да ни пази, когато го приемем. Стабилността на валутния борд е гарантирана, от една страна, със солидно свръхпокритие в управление "Инвестиционно" в резервна валута и, от друга -със законов текст, който има солидни предпоставки както в чисто технологичен план, така и в политико-обществен. Към този момент и не само към този момент никой не е предлагал и няма предпоставка да бъде обсъждана промяна на каквото и да е съотношение.



- Ще се актуализира ли бюджетът на здравната каса?

- Към този момент не виждам предпоставки за актуализация нито на централния бюджет, нито на бюджетите на отделните му звена. Това, че понастоящем към здравната каса има преразходи, е частично прехвърляне от дефицит в края на миналата година, отчасти и натрупван в първите месеци. Има достатъчно възможности касата да затегне финансовия контрол върху разходването, така че да финишира с минимален дефицит, както го е правила в предходни години.



- Ще смените ли ръководителя на ДАНС Писанчев заради това, че си позволи да публикува на сайта си есемес на заподозрян към подбуждането на банкова криза, в който фигурираха и имената на още две, не-споменавани до момента банки? И които така бяха застрашени.

- Не ДАНС вся паника.



- Не смятате ли, че е крайно време да се въведе наказателна отговорност за необезпечени кредити? В момента банкер, който раздава такива на близки и на себе си включително, не носи наказателна отговорност. Йордан Цонев току-що е внесъл следния текст в НК: "Който разпространява заблуждаваща или невярна информация или други сведения за банка или финансова институция, които могат да доведат до всяване на смут и страх в населението, се наказва с лишаване от свобода от 2 до 5 г." За разпространяващите невярна информация - разбираме. Но проектът предвижда наказателна отговорност и за разпространението на "други сведения", което значи, че ако някой знае за престъпен банкер, който раздава парите на хората, и оповести това на медиите, вместо в затвора да влезе престъпникът банкер, там ще бъде пратен човекът, който е предупредил населението.

- Винаги съм смятал, че прецизното регламентиране на границата между стопански риск и криминално деяние е много тънка, за да бъде решена по елементарен начин в едната или в другата посока. В нашата нова история имаше период, в който се носеше наказателна отговорност за необезпечени кредити и тогава наблюдавахме изключително свито кредитиране и нисък стопански растеж, което не бих искал да се повтаря.

От друга страна, има достатъчно текстове, по които може да бъде подведен който и да е банкер, който не си гледа съвестно работата, разбирайте и който раздава необезпечени кредити, за да получи полза за себе си или за близки. Силно подкрепям предложението на г-н Цонев, без да твърдя, че това е най-прецизният текст. Вероятно има място да се редактира, за да е по-точна формулировката. Но съгласете се, че финансовата система е част от националната сигурност на нашата страна. И не можем да си позволим шеги и закачки, каквито можем да си позволяваме в други, по-безобидни сфери.

- Бихте ли коментирали скандалите и грозните нападки в земеделието?

- Има субективни противоречия между някои от заемащите ръководни постове в системата на земеделието. Ще се опитаме да ги решим в следващите дни.



(В интервюто са използвани въпроси и на други медии.)
Още 80 000 лв. дават на Бърза помощ в София
Бърза помощ в София ще получи 80 000 лв. допълнително, съобщи вчера и.д. шефът й д-р Александър Златанов.

Сумата от здравното министерство ще е компенсация за това, че от началото на годината заплатите на работещите в центъра са били увеличени не с 10, а с 8,5%.

Златанов обеща от 1 септември работното време на екипите да е по 7, както предвижда законът, а не по 8 часа. За това настояват работещите в центъра.

В столичната Бърза помощ вече са назначени четирима лекари и две сестри, а документите на двама фелдшери, лекар и три сестри се разглеждат.





Ген. Стоян Тонев, зам.-кмет на София по здравеопазването:

Следващото правителство ще оперира здравната система

Много от здравните министри изпълняваха чисто политически, а не професионални задачи

Диана Тенчева
Роден на 3 декември 1953 г. 6 Кърджали. От 1 септември 2002 г. до 2014 г. е началник на BMA.

Специализирал е В САЩ, Франция и Чехия. Носител на орден "Стара планина" I степен с мечове.

В момента е зам.-кмет на София.

- Ген. Тонев, нормално ли е в държава от ЕС да умират пациенти, за които има лечение (като при издъхналия Александър, недочакал изкуствено сърце), но държавата не го плаща?

- Случаят е и парадокс, и трагедия, независимо в коя страна се случва. Още повече че у нас пациентите за изкуствени сърца не са толкова много. И не става дума за прекалено много средства, а е въпрос на организация, която може да спаси човешки живот. След публикациите за починалия във вторник Александър имах среща с проф. Генчо Начев (б. р. - директорът на болница "Св. Екатерина") и обсъдихме проблема в по-широк план, защото трансплантациите на сърце представляват дълъг процес, включващ много фактори. Т.е. те са свързани с присажданията на черен дроб и на бъбреци. В случая с младия мъж - той просто не е бил поставен на един апарат, пък бил той и скъп. Може да се направи сравнение с болните на хемодиализа. С две думи - имаме човек, който би могъл да изчака окончателното си лечение - присаждането на дарено сърце след поставянето на изкуствено, но това не се е случило. За съжаление в България постоянно изпадаме в такива ситуации поради липса на жизненоважни апарати, консумативи, дори на медикаменти, особено в онкологията. И един рутинен медицински случай се превръща в трагедия.



- Това не е от вчера, не е и от оня ден. Защо се стигна до тук?

- Поради две групи проблеми. В първата са системните грешки, както казват компютърните специалисти, а във втората са логистичните. Системните проблеми се свеждат до липсата на организация в здравеопазването, че то да бъде единна система от спешната, доболничната и болничната помощ. У нас обаче всяка от тях работи сама за себе си. Това се дължи на дублиране на медицинските услуги и на неясния път на пациента. За съжаление няма и точна регламентация и алгоритъм на медицинската помощ, която получават болните. Стандартите, които са създадени в отделните специалности пък, въпреки многото им пропуски, са едно добро начало. Но те се използват само за акредитация на лечебните заведения и при подписването на договор със здравната каса, не и в практическото им приложение.



- Защо?

- Заради липсата на специалисти като анестезиолози, педиатри, съдови и коремни хирурзи, патоанатоми, които затварят кръга на диагнозата. Вторият голям проблем в системата е финансирането й. Клиничните пътеки покриват само 60% от разходите по диагностиката и лечението и много малка част от режийните. Но пътеките не осигуряват плащане за труда на лекаря и за т.нар. хотелска част в здравеопазването. Нито здравната каса, нито министерството отричат, че е така.



- Защо вече повече от 10 години нито една власт не коригира посочените от вас грешки?

- Защото се лутаме в една среда между социализъм и пазарна икономика. И обикновено вземаме най-лошото от двете системи.



- Толкова ли не се намери един здравен министър, който освен да напише поредната концепция за Спешна помощ, за Национална здравна карта и да нареди нова поръчка за електронно здравеопазване, да вземе да свърши и нещо друго, та реално да подобри лечението на българите?

- Много от министрите изпълняваха чисто политически, а не професионални задачи. Що се отнася до настоящия здравен министър, тъй като съм загрижен за д-р Таня Андреева, пазя й място на лекарординатор в общинската Втора АГ болница "Шейново".

Не на последно място - системата е консервативна и всяка промяна изисква време, което в най-добрия случай е година и половина. А през него се трупат негативи. Много рядко обаче политиците искат да ги акумулират, още повече че здравеопазването се саморегулира. Но това става за сметка на пациента и на лекаря. Да припомним, че и в момента има официално доплащане - около 56% за медикаментите, както и за консумативите, които НЗОК не покрива.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница