Комисия по бюджет и финанси д о к л а д



Дата25.10.2018
Размер34.13 Kb.
#98260

Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я


ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ


Д О К Л А Д




по законопроекта за Сметната палата № 054-01-75,

внесен от Менда Стоянова и група народни представители на 16.09.2010 г.

На заседание, проведено на 7 октомври 2010 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа законопроекта за Сметната палата, внесен от н.п. Менда Стоянова, Ваня Донева, Димитър Главчев, Мартин Димитров, Борис Грозданов, Кирчо Димитров, Димитър Чукарски, Диан Червенкондев и Павел Шопов.

На заседанието присъстваха заместник-министърът на финансите Владислав Горанов, Председателят на Сметната палата проф. Валери Димитров и Председателят на ИДЕС проф. д-р на ик.н. Михаил Динев.
Законопроектът беше представен от н.п. Ваня Донева. Тя изтъкна основните мотиви за внасянето на законопроекта, които са следните:

Въвеждат се международните одитни стандарти пряко в одитната дейност, каквато е практиката на всички държави-членки на Европейския съюз.

Променя се моделът на ръководство на одитната институция. Възприема се моделът на едноличен ръководен орган от типа „генерален одитор”, който е широко разпространен в страните членки на Европейския съюз, включително и в новите страни членки, както и в страните от англосаксонския кръг. Запазва се наименованието „председател на Сметната палата”, тъй като е придобило широка известност.

Разширява се обхватът на дейността на Сметната палата, като ще се извършват одити на управлението и разпореждането с публични активи и пасиви, независимо от основанието за това управление и разпореждане и правното положение на лицата, които го извършват.

Промени се правят и във функционалната и териториална организация на одитната дейност. Независимо от оперативното осъществяване на одитната дейност по места, решенията в одитния процес ще се централизират в централните дирекции на Сметната палата.

Предвижда се създаването на специален колегиален орган – Консултативен съвет на Сметната палата. Съветът се избира от Народното събрание за срок от пет години и включва освен Председателят на СП, който няма да участва в гласуване, и петима членове с професионален опит в сферата на одита, финансовия контрол, финансите или счетоводството.

По-подробно се урежда статутът на одиторите, като се премахва изискването да бъдат само с юридическо или икономическо образование. Въвежда се изпит по приети от Консултативния съвет правила, с който се доказват професионалните познания, в случаите, че кандидатите не притежават сертификат за одитор.

Усъвършенствани са одитните процедури с цел премахване на субективизма и намесата в работата на одитните екипи.

Предвижда се принципна промяна при годишните одити за заверки на общините с бюджети до 10 млн. лева и на държавните висши училища, като те няма да са задължителни за извършване, както досега, от Сметната палата, а могат да се извършват по искане на тези институции от регистрирани одитори.

Предвиждат се допълнителни правомощия на СП в случаите на констатирани големи и/или системни нарушения, като възможност за искане за отстраняване на лице, носещо управленска отговорност и свързаното с това оповестяване, както и възможност да предлага ограничаване на разходите по бюджета на одитирана организация. Ефективността на тези мерки е свързана с тяхната публичност.


В хода на обсъждането дискусия породи редуцирането на броя на членовете на Сметната палата, създаването на Консултативния съвет и необходимостта от него и дали няма да изпълнява функцията на надзорен съвет, дали е коректно изискването за 15-годишен професионален стаж в областта на одита, финансовия контрол, финансите или счетоводството за председателя, заместник-председателите и членовете на Сметната палата и др.

Председателят на ИДЕС проф. д-р на ик.н. Михаил Динев изказа положително становище относно законопроекта.


След дискусията се проведе гласуване, което приключи със следните резултати: „За” - 12 народни представители, „Против” – 1 народен представител, „Въздържали се”- 5 народни представители.
Въз основа на гореизложеното Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за Сметната палата, внесен от Менда Стоянова и група народни представители на 16.09.2010 г.


ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ



МЕНДА СТОЯНОВА






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница