Концепция за развитие



Дата08.05.2018
Размер138.61 Kb.
#68423


Утвърдил:

Изп.Директор

/д-р инж. Л.Цоцорков/

ТЕХНИКО-ИКОНОМИЧЕСКО ЗАДАНИЕ

ЗА ИЗРАБОТВАНЕ НА



КОНЦЕПЦИЯ ЗА РАЗВИТИЕ




НА ДИВЕЧОВЪДНИ УЧАСТЪЦИ

БРАТИЯ - ВЪЛКОВЕТЕ” и „ЕЛАКА – БУНАЙ”

В РАЙОНА НА ДЕЙНОСТ НА ДЪРЖАВНО ГОРСКО СТОПАНСТВО “ПАНАГЮРИЩЕ”
ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

декември 2011 година

У В О Д
Съгласно чл.9, (12) от Закона за лова и опазване на дивеча, на „АСАРЕЛ -МЕДЕТ” АД е предоставено стопанисването на дивечовъдните участъци (ДУ) „Братия - Вълковете” и „Елака - Бунай” в ловностопанско отношение за срок от 15 години. Във връзка с това е необходимо да се разработи концепция за развитие на ловностопанската, рибностопанската и други дейности в района на ДУ.

Основната цел на разработваната концепция да бъде развитие на дивечовъдните участъци „Братия - Вълковете” и „Елака - Бунай”, с оглед създаване на ефективна икономическа рамка, позволяваща постигане на положителен икономически резултат от провеждане на ловностопанската и други дейности.

Основното направление на стопанисване на ДУ ще бъде подобряване условията за развитието на здрави и жизнени популации от наличните видове на свобода и създаване условия за отглеждане на дивеч в БИСД, с оглед повишаване възможностите за трофеен отстрел, интензивен добив на дивечово месо, развитие на организиран ловен туризъм и ловен спорт, развитие на рибностопанска дейност в рамките на възможното, създаване на ефективна икономическа рамка, позволяваща постигане на положителен икономически резултат от провеждане на ловностопанската дейност.

Концепцията за развитие на ДУ (КРДУ) да бъде съобразена с екологическите условия в района, със задачите и икономическите изисквания на съвременното интензивно ловно стопанство и условията за провеждане на ефективна ловностопанска дейност.

Изготвянето на КРДУ да се извърши отделно и независимо от изготвящият се ловоустройствен проект на ДГС „Панагюрище”, но да бъде съгласуван с него. Това съгласуване ще осигури безпроблемното реализиране на мероприятията заложени в концепцията за развитие на ДУ.

При разработване на концепция за развитие на дивечовъдните участъци „Братия - Вълковете” и „Елака - Бунай”, да се спазят всички изисквания на Закона за лова и опазване на дивеча, Правилника за прилагането му, Наредба 6 за устройство на горите и земите от горския фонд и на ловностопанските райони в Р.България, Закона за биологичното разнообразие, режимите на стопанисване в защитените зони по Натура 2000, както и други нормативни документи засягащи ловно и рибностопанската дейност.

При разработване на КРДУ, да бъдат взети под внимание схематичните бизнес планове на дивечовъдните участъци „Братия - Вълковете” и „Елака - Бунай”, използвани за участие в конкурса за отдаването им на концесия.


  1. ОБЩА ЧАСТ




  1. Досегашно стопанисване

Да се анализира развитието на ловностопанската дейност в двата дивечовъдни участъка. От справките за пролетните таксации в ДУ да се проследи и анализира промяната в численоста на дивечовите популации и изменението в полововъзрастовите структури на главния и съпътстващите видове дивеч за последните 10 години. За основа да се ползват данните от таксацията направена през пролетта на 2011 година.

Да се посочат всички годни биотехнически съоръжения и средногодишните добиви на ловностопанска продукция, да се уточни размера и състоянието на разработената фуражна база, да се направи анализ на извършената ловностопанска дейност за изминалия 10 годишен период, като мероприятията извършени от ДГС и „АСАРЕЛ - МЕДЕТ” АД да се представят поотделно.

Да се опишат регистрираните заболявания по дивеча и да се направи ветеринарно-санитарна оценка.

Да се направи оценка на размера на щетите, които нанася дивеча на земеделските култури и горските насаждения.

Да се направи оценка на проведените рибностопански мероприятия ( ако има такива ) - зарибяване, строеж на рибни прагове и други.

Да се предложат за изграждане развлекателни съоръжения, като стрелбища с лък, база за конна езда, екопътеки, фото лов и др. които да са съобразени с теренните екологични и климатични условия.


2. Площ

Границите на дивечовъдните участъци „Братия - Вълковете” и „Елака - Бунай” са определени съгласно заповеди на МЗГ РД 46-1467/14.08.2001г. и РД 49-23/20.01.2004г., както и заповеди на ИАГ № 938/09.06.2009г. и № 173/16.02.2010г. Концепцията за развитие да обхване всички площи от горските и земеделските територии, които попадат в границите определени с горе цитираните заповеди, независимо от собствеността и фондовата им принадлежност.


А. Площта на горските територии (ГТ) съгласно заповедите, са както следва:

- ДУ „Братия - Вълковете” – 7965.0ха

- ДУ Елака - Бунай” – 1091.4ха

При разработване концепцията за развитие на ДУ, площта на ГТ да съответства на тази от новия лесоустройствен проект на ДГС „Панагюрище” от 2012г.


Б. Площта на земеделските територии (ЗТ) съгласно заповедите, са както следва:

- ДУ „Братия - Вълковете” – 2608.0ха

- ДУ Елака - Бунай” – 79.7ха
При разработване концепцията за развитие на ДУ, тази площ да се актуализира във връзка с новия лесоустройствен проект на ДГС „Панагюрище” от 2012г. и промяна на съотношението между ГТ и ЗТ.


  1. Природни условия

Да се проучат основно физико-географските фактори, оказващи пряко или косвено влияние върху дивеча и дивечоразвъждането. Да се проучи и опише характера на релефа, надморските височини, изложенията и наклоните на терена, които оказват влияние върху миграциионните процеси на дивеча и имат значение при залагане на фуражната база в ДУ.

Да се даде оценка на хидроложката мрежа във връзка обезпечаване питейните нужди на дивеча през засушливите и безводни периоди. Да се даде оценка на хидроложката мрежа по отношение възможности за рибностопанска дейност.

Да се проучат особеностите на климата и се опишат климатичните фактори имащи значение за дивечоразвъждането в района на ДУ - средна начална дата с устойчиво задържане на температурата на въздуха над 10 градуса, средните пролетни валежи, среден годишен брой дни със снежна покривка, средна височина на снежната покривка и други.

Да се даде оценка на типовете почви, тяхното разпространение и влиянието им върху избора на фуражни култури за дивечовите ниви.

Да се проучи растителността в горските и земеделските територии - дървесна, храстова и тревна, състава и структурата на горските насаждения, наличието на горскоплодни дървесни и храстови видове; покритието от житни и бобови треви под склопа на насажденията и в горските поляни и ливади. В откритите селскостопански площи да се проучат основните отглеждани култури, големината на блоковете и тяхното площно разпределение; наличието и степента на участие на житните и други култури в тях. Да се даде оценка за хранителните и защитни възможности на растителността.

Да се проучат икономическите и демографски условия, които могат да окажат влияние върху развитието на ловностопанската дейност в района на ДУ.




  1. Фауна

Да се определи зоогеографският район, в който попадат дивечовъдните участъци „Братия - Вълковете” и „Елака - Бунай”.

Да се проучи ловната фауна обитаваща района на ДУ по видове дивеч, райони на разпространение и сезонни миграции. Да се проучат причините за намаляване запасите на ловни видове, както и възможностите за реаклиматизация на изчезнали и аклиматизация на нови видове съобразно зоните по Натура 2000..

Да се проучи рибната фауна във водоемите и водните течения попадащи в района на ДУ и при наличие на условия за развитие на рибностопанска дейност да се набележат необходимите мероприятия.
II. ПРОЕКТНА ЧАСТ
Концепция за развитие на дивечовъдните участъци „Братия - Вълковете” и „Елака - Бунай”, да бъде разработена на два етапа – идеен и работен проект.
1. Идеен проект
Идейният проект на Концепцията за развитие на дивечовъдните участъци „Братия - Вълковете” и „Елака - Бунай” да се разработи по основните насоки както следва:

А.Mаркетингова прогноза

Прогноза за потребност от продукта

Реализирани най-добри практики в региона, страната и ЕС

2. Възможности на проектираната технология за продуктовата номенклатура и прогнозирани количества

3. Оценка на силните и слабите страни /SWOT анализ/

4. Суровинни източници/материали и консумативи за поддържане и реализиране на дивечовите популации

- описание

- цени


5. Себестойност, продажна цена и реализируеми обеми на отстрел и продажба на дивеч в дългосрочен период (10+години)
Б. Ловностопанска дейност

- Организационно устройство на ловностопанските територии – разделяне териториите на ДУ на ловища, зони за спокойствие и оградени територии.

- Определяне на главния и съпътстващите видове съобразно производителността на местообитанията, трайността на обитаването, настоящото им разпространение и начина на стопанисване.

- Допустими дивечови запаси, перспективи за развитието им на свобода и в оградени площи. Разселване на дивеч.

- Биотехнически съоръжения, фуражна база, подхранване на дивеча

- Мероприятия за ограничаване на миграцията и опресняване на кръвта.

- Основните начини за ловуване на различните видови дивеч на свобода и в оградени площи (БИСД). Условия за провеждане на фотолов.

- Пътна мрежа за нуждите на ловностопанската дейност.

- Охрана на дивечовъдните участъци, ограничаване на бракониерството.

- Регулиране числеността на хищниците.

- Персонал, техника и сгради необходими за провеждане на ефективна ловностопанска дейност.

- Икономическа оценка и сравнение на необходимите средства за изпълнение и очакваемите приходи от ловностопанската дейност в ДУ.

- Преглед на възможностите за ползване на грантово финансиране по национални или европейски програми за реализиране на инвестициите;

- График за реализиране на инвестициите и сума на капиталовите разходи по етапи;

- Оценка на необходимите инвестиционни разходи за подобряване на ловностопанската и рибностопанската дейност и реализиране на предлаганите мерки;
Проектиране и изграждане на следните съоръжения:

- Един брой БИСД за благороден елен и един брой БИСД за дива свиня.

-Стрелбище за ловно и нарезно оръжие;

-Създаване на екопътеки по програми съвместно и съфинансирани от МОСВ;

-Изграждане и оборудване хладилна камера за дивечово месо, със съответни удобства за дране, разфасоване и вкарване в камерите на обработените трупове- поставени на таванни релси и телфер за вкарване и изкарване на трупното месо;

-Изграждане на съвременен кучкарник с отглеждане на породисти работещи кучета- гончета и кръвоследници;

-Склад или складове за фураж- без достъп на мишевидни гризачи- за съхранение на гранули и зърно- без да плесенясват- хигиенично;

-Строеж или използване на подходяща приспособена сграда за конюшня;

-Закупуване на коне от порода Хафлингер и оборудване към тях за езда и използване на конете за охрана и разнасяне на фураж;
В. Рибностопанска дейност

- Оценка на условията за провеждане на рибностопанска дейност в годните за целта водни течения в района на дивечовъдните участъци „Братия - Вълковете” и „Елака - Бунай”.

- Определяне на подходящите за рибностопанска дейност участъци от хидрографската мрежа.

- Определяне на риборазвъдната зона и подходящите видове риба за зарибяване.

- Съоръжения за рибностопанска дейност

- Икономическа оценка и сравнение на необходимите средства за изпълнение и очакваемите приходи от рибностопанската дейност в ДУ.




  1. Работен проект

Изготвянето на работния проект да се извърши съгласно Наредба 6 за устройство на горите и земите от горския фонд и на ловностопанските райони в Р.България

За постигане на поставените цели в КРДУ, да се проектират следните мероприятия:

Главна цел на концепцията за развитие е да бъде реаклиматизиран благородния елен, да бъде възстановен допустимия запас и вазстановена позицията му на главен ловен вид в района на „Средна гора”.

- Да се проектират за поддържане допустими запаси в рамките на нормалните, като се отчете междувидовото взаимодействие и изискванията на Наредба 11 за бонитиране на дивечовите местообитания, като се даде подробна характеристика на наличните типове местообитания в ДУ. Разпределението на площта по ловища и БИСД да се даде в Изходната база данни към работния проект. Да се определят допустимите дивечови запаси в зависимост от бонитета на местообитанията и поставената стопанска цел, като се отчете междувидовото взаимодействие. Да се разработят перспективни планове за развитие на запасите на основните видове дивеч през следващите 15 години по отделно за дивеча на свобода и в БИСД. Да се предвидят доставки на дивеч за оградените площи и необходимите фураж за подхранване.

Да се проектира оптималната полова и възрастова структура за запасите от едър дивеч наброяващи над 50 броя животни отглеждани в БИСД и на свобода по отделно.

Да се проектира разработване на фуражна база. Обемът и начина на стопанисване на фуражната база да се определят съгласно Закона за лова и опазване на дивеча и Правилника за прилагането му. Видът на фуражните площи да се избере според климатичните и почвени условия. Да се посочи начина на обработката и стопанисването им. Да се направи рекапитулация на хранителните възможности на проектираната фуражна база и да се сравнят с минимално и максимално необходимите. Когато голите площи в ГТ са недостатъчни за разработването на фуражната база, да се проектира такава в ЗТ след сключване на договор със собствениците.

Да се проектират биотехнически съоръжения в зависимост от видовете дивеч, начина на стопанисване, начина на ловуване и възможностите на терена. Начините на ловуване в идейната част на концепцията да бъдат конкретизирани по ловища и БИСД. Да се набележат конкретни мерки за ограничаване на миграцията и определят местата за обезпаразитяване на животните.

Да се разработят количествено стойностни сметки за на необходимите средства за ловностопанските мероприятия и за очакваемите приходи от ловностопанската дейност по отделно за дивеча в БИСД и на свобода.

-Капиталови разходи

-Амортизационен план на инвестицията;

-Оперативни разходи

-Прогнозни разчети при прогнозно изменение на цените на суровините и материалите.

-Анализ на нетната настояща стойност на проекта и срока за откупуване по метода на дисконтираните парични потоци за период от минимум 10 години



III. СЪДЪРЖАНИЕ НА КОНЦЕПЦИЯТА ЗА РАЗВИТИЕ на ДУ „Братия - Вълковете” и „Елака - Бунай”
Концепция за развитие на дивечовъдните участъци „Братия - Вълковете” и „Елака - Бунай”, да съдържа:
1. Обяснителни записки

- Обяснителна записка на КРДУ съгласно идейния проект (част II, т.1)

- Обяснителна записка на КРДУ съгласно работния проект (част II, т.2). Да съдържа и необходимите заповеди за границите на дивечовъдните участъци „Братия - Вълковете” и „Елака - Бунай”, разрешителни за изграждане на БИСД (ако има такива), изходна база данни; ведомост за площите на фуражната база; схеми и спесификации на биотехническите съоръжения.
2. Картен материал

А. Обяснителна записка на идейния проект да бъде комплектована със сборни карти в подходящ мащаб, както следва:

- Сборна карта на ДУ с нанесени разположението на ловищата, БИСД и граничните ловностопански райони.

- Сборна карта на ДУ с нанесени зони според начина на ловуване и ловните пътища.


Б. Обяснителна записка на работния проект да бъде комплектована със карти в подходящ мащаб, както следва:

- Сборна карта на ДУ „Братия - Вълковете” с нанесени разположението на ловищата, БИСД и граничните ловностопански райони.

- Сборна карта на ДУ „„Елака - Бунай”, с нанесени разположението на ловищата, БИСД и граничните ловностопански райони.

- Карти на ловностопанските и рибностопанските мероприятия, биотехнически съоръжения, фуражна база, БИСД, ловни пътища и други.


IV. СРОКОВЕ ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА КОНЦЕПЦИЯТА ЗА РАЗВИТИЕ на ДУ „Братия - Вълковете” и „Елака - Бунай”
Концепция за развитие на дивечовъдните участъци „Братия - Вълковете” и „Елака - Бунай” да се разработи при следната последователност и срокове:

- Разработване на идейния проект – 3 /три/ месеца след сключване на договор с изпълнител.

- Разработване на работния проект – 4 /четири/ месеца след приемане на идейния проект от ЕТИС на „АСАРЕЛ - МЕДЕТ” АД.

ОБЩИ БЕЛЕЖКИ


Настоящето технико-икономическо задание е съставено от инж. Велко Футеков през декември 2011 година.

Инвеститора в лицето на „АСАРЕЛ - МЕДЕТ” АД си запазва правото на промени в настоящето задание, но не по-късно до сключване на договора за изпълнение.

Изготвил :

Инж.Велко Футеков


СЪГЛАСУВАЛИ:

1. ПРОКУРИСТ

/икн.Ив.Дончев/

/подпис/.........................……..

Дата:…………………………..

2. ГЕНЕРАЛЕН ДИРЕКТОР

/инж.Д.Николов/

/подпис/.........................……..

Дата:…………………………..

3. ДИРЕКТОР “ПТД”

/инж.Ив.Чолаков/

/подпис/.........................……..

Дата:…………………………..

4. ДИРЕКТОР “ФИД”

/икн.М.Михайлов/

/подпис/.........................……..

Дата:…………………………..

5. ДИРЕКТОР “Р и Л”

/инж.Ек.Б.Станчева Ковачева/

/подпис/.........................……..

Дата:…………………………..

6. ДИРЕКТОР “ЧР”

/Ал.Чобанов/

/подпис/.........................……..

Дата:…………………………..

7. ДИРЕКТОР “КР”

/маг.Д.Цоцорков/

/подпис/.........................……..

Дата:…………………………..

8.РЪК.НАПРАВЛЕНИЕ „РД”:

/инж.Н.Пелтеков/

/подпис/................................

Дата:.....................................

9. РЪК. ОТДЕЛ “ФС”

/Ст.Шкодрев/

/подпис/.........................……..

Дата:…………………………..
10. РЪК. ОТДЕЛ “ФИНАНСИ”

/икн.Н.Господинов/

/подпис/.........................……..

Дата:…………………………..

11. РЪК. ОТДЕЛ “СТРОИТЕЛСТВО”

/инж.Ат.Тасмов/

/подпис/.........................……..

Дата:…………………………..


12. РЪК. ОТДЕЛ “КК и М”

/инж.Тр.Търкаланов/

/подпис/.........................……..

Дата:…………………………..

13. РЪК. ОТДЕЛ “БЗР”

/инж.Н.Узунов/

/подпис/.........................……..

Дата:…………………………..

14. РЪК. ОТДЕЛ “ЕКОЛОГИЯ”

/инж.М.Джиджинкова/

/подпис/.........................……..

Дата:…………………………..







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница