Концепция за устойчиво развитие и управление на местност Узана



страница1/17
Дата25.10.2018
Размер1.79 Mb.
#98731
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17





Концепция за устойчиво развитие и управление на местност Узана





Октомври 2010 г.








Проект „Опазване на биоразнообразието в местността Узана чрез устойчиво управление на територията”, съфинансиран от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство по Договор № ПО1-12-20/07.12.2009 г.



Концепцията е разработена от екип на Euro RSCG Sofia

Автори:

Милена С. Николова

Мария Недялкова

Гергана Николова


Този документ е създаден с финансовата подкрепа на ФМ на ЕИП по проект „ОПАЗВАНЕ НА БИОРАЗНООБРАЗИЕТО В МЕСТНОСТТА УЗАНА ЧРЕЗ УСТОЙЧИВО УПРАВЛЕНИЕ НА ТЕРИТОРИЯТА”(договор № ПО1-12-20/07.12.2009 г.). Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от „Сдружение за устойчив туризъм „Узана” и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на ФМ на ЕИП и Договарящия орган.”




Съдържание


1. СИТУАЦИОНЕН АНАЛИЗ НА МЕСТНОСТТА УЗАНА 6

1.1. Обща характеристика на дестинацията и продуктово предлагане 6

1.1.1. Туристически обекти 6

1.1.2. Инфраструктура и достъп 8

1.2. Профил на туриста и туристопоток 12

1.3. Настоящи нагласи сред потенциални посетителски групи 12

1.3.1. Нагласи на гражданите на град Габрово 13

1.3.2. Нагласи на гражданите на градовете Русе, Плевен, Варна и Стара Загора 13

1.4. Човешки ресурси 14

1.5. SWOT Анализ 15

1.6. Потенциал за развитие и тенденции 18

2. УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ НА МЕСТНОСТТА УЗАНА ЧРЕЗ УПРАВЛЕНИЕ КАТО ТУРИСТИЧЕСКА ДЕСТИНАЦИЯ 19

2.1. Принципи на устойчивото развитие и управление 19

2.2. Управление на устойчив туризъм 20

2.2.1.Икономически насоки 21

2.2.2. Социални насоки 22

2.2.3. Екологични насоки 22

2.3. Стратегии за управление на устойчив туризъм в местността Узана 23

2.3.1. Средства за планиране и управление на устойчив туризъм 23

2.3.2. Предложения за правила за планиране и управление на устойчив туризъм в местността Узана 24

3. МОДЕЛ ЗА ПРОДУКТОВА ПОЛИТИКА И МАРКЕТИНГ НА МЕСТНОСТТА УЗАНА КАТО АТРАКТИВНА ТУРИСТИЧЕСКА ДЕСТИНАЦИЯ 27

3.1. Узана като туристическа дестинация – цел и визия 27

3.2. Характеристики на оптималната природна дестинация за българския пазар 28

3.2.1. Общи характеристики на дестинацията 28

3.2.2.Средства за подслон и места за настаняване 30

3.2.3. Места за хранене и развлечение 31

3.3. Продуктови групи за местността Узана 32

3.3.1. Екология и природа 32

3.3.2.Спорт и приключение 33

3.3.3. Образование и нови познания 34

3.3.4. Селски и агро преживявания 34

3.3.5. Култура (религия) 35

3.3.6. Бизнес пътувания и мероприятия 35

3.4. Маркетинг стратегии за местността Узана 36

3.4.1.Изграждане и управление на партньорства 36

3.4.2. Организиране и участие в събития и мероприятия 36

3.4.3. Връзки с медиите и обществеността 37

Съвременно присъствие в интернет пространството. 37

3.4.4. Гъвкави информационни услуги за посетителите 38

3.4.5. Информационни материали 38

4. ВЪЗМОЖНИ ИНСТИТУЦИОНАЛНИ МОДЕЛИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА МЕСТНОСТТА УЗАНА КАТО КУРОРТЕН КОМПЛЕКС 38

4.1. Отговорности на Организацията за управление на местността Узана 38

4.1.1. Роля и функции на организацията за управление на дестинацията (ОУД) 38

4.1.2. Международна практика 39

4.2. Предложения за роля и функция на организацията за управление на местността Узана 41

5. ВЪЗМОЖНИ ИНСТИТУЦИОНАЛНИ МОДЕЛИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА МЕСТНОСТТА УЗАНА 44

5.1. Административна структура 45

Поставяйки така посочените нормативни характеристики на юридическите лица с нестопанска пред изискванията на приетия от ОбС-Габрово Подробен устройствен план на местността Узана, съобразно който, както беше посочено по-горе, бъдещо застрояване ще започне с разширяване на инженерната инфраструктура и заплащане от инвеститорите на таксите за промяна предназначението на земята, е видна невъзможността дружество с идеална цел да реализира управлението на чисто търговски, комерсиални дейности и то със съзнанието, че не би могло да разпределя печалба, дори при получаване на възвращаемост на вложените средства. 47

5.3. Търговско дружество, създадено по реда на ТЗ (с участие или без на Общината) 47

Без да навлизаме в детайли по отношение на характеристиките и същността на търговските дружества, бихме искали да кажем, че в начален стадий на настоящата Концепция това беше най-добре възприеманият като възможност за приложение модел. Още повече, че при част от разговорите ни като пример за добра управленска практика на курортни зони бе посочено управлението на курортен комплекс “Албена”. Колкото до изборът дали да е с участието или без участието на Общината, определено предпочитанията клоняха към вариант за дялово участие на Общината в капитала на новосъздадено търговско дружество, основният мотив за което беше преимуществената общинска собственост върху земите на територията на местността. 47

6.1. Оперативна програма околна среда (ОПОС) 84

6.3. EEA and Norway Grants 89

6.5. Фондация Лале - Програма за малки грантове 90

7. ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ 91

ЗАКЛЮЧЕНИЕ 93










ВЪВЕДЕНИЕ
Настоящата „Концепция за устойчиво развитие и управление на местност Узана” е изготвена от експертен екип на “ЕУРО АР ЕС СИ ДЖИ СОФИЯ” ЕООД и представлява част от проект „Опазване на биоразнообразието в местността Узана чрез устойчиво управление на територията”, Договор № ПО1-12-20/07.12.2009 г. Проектът е съфинансиран от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Целта на концепцията е да очертае препоръчителни и реалистични стъпки за гарантиране на управление на местността Узана, което да води до активно икономическо развитие на курортния комплекс на базата на модели за устойчиво управление на природните ресурси.

Настоящата Концепция е разработена в резултат на работен процес, който се базира на няколко основни принципа. Първо, документът се основава върху реалистичната оценка на ресурсите и възможностите за развитие на местността Узана, както и на потенциалните туристически пазари, които могат да бъдат привлечени. Второ, в процеса на работа са ползвани практики и успешни модели за устойчиво развитие от международния опит, както и опита на други райони в България. Трето, с цел гарантиране релевантност на документа и конкретните препоръки, които той предлага, по отношение на конкретната локализация – Узана и ситуирането й в контекста на региона и град Габрово, работният процес включваше активни консултации със заинтересованите страни, както и редовно осъществяване на обратна връзка.

Водеща цел при изготвянето на настоящата Концепция, следвана от експертите на “ЕУРО АР ЕС СИ ДЖИ СОФИЯ” ЕООД, е стриктното спазване и работа в синхрон с поетите от България като страна – членка на Европейския съюз ангажименти по спазване на европейското законодателство и по-конкретно: чл. 6, ал.2 от Директива 92/43/ЕЕС  за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна и чл. 3, ал.1 от Директива от 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици, тъй като местността Узана попада в обхвата на Европейската и Национална екологична мрежа „Натура 2000”.

Спазвайки йерархията на приложимите нормативни актове, Концепцията е изготвена при съобразяване и на следните нормативни актове, приети или транспонирани и действащи като национално законодателство: Закон за опазване на околната среда; Закон за устройство на територията, Закон за административно-териториалното устройство на Република България, Закон за биологичното разнообразие; Закон за лечебните растения; Конвенцията за биологичното разнообразие; Конвенцията за опазване на дивата европейска флора и фауна и природни местообитания (Бернска конвенция); Европейска конвенция за ландшафта.

Разработеният и предложен в Концепцията модел е базиран върху разбирането за дългосрочност на визията и устойчиво управление на местността Узана като курортен комплекс, като са съобразени и приложимите и имащи пряко влияние подзаконови нормативни актове и актовете, формиращи стратегическата рамка на регионално и местно ниво, по-важните от които, но не само са:


  • Национален план за опазване на биологичното разнообразие 2005-2010, с приоритетна цел „Опазване и възстановяване на видове, хабитати, екосистеми и ландшафти. Опазване на генетичното разнообразие и биологична сигурност.”

  • Национална стратегия за околна среда 2005 – 2014г., Цел 3. Опазване на природното наследство и поддържане на богато биологично разнообразие, 3.1. Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие.

  • Общински план за развитие на Община Габрово 2005 – 2013г., одобрен от Общински съвет Габрово (актуализация – 05.05. 2008 г.), Приоритет 2, Цел 5: Съхраняване на биологичното разнообразие на територията на община Габрово и ефективно управление на защитените територии в нея, Операция 5.1 „Съхранение на биологичното разнообразие на територията на общината и ефективно управление на защитените територии в нея, съгласно българското екологично законодателство”;

  • Програма за опазване на околна среда на територията на на Община Габрово, с период на действие 2007-2013, одобрена от Общински съвет - Габрово с Решение №238/30.08.2007г., Цел 4: Опазване и поддържане на богато биологично разнообразие в границите на Община Габрово, Приоритет А: Опазване и възстановяване на природни екосистеми, на генетичното биоразнообразие и обезпечаване на биологична сигурност, съгласно българското и международно екологично законодателство, Мярка 4.4. Проучване потребностите, разработка и реализиране на проекти насочени към запазване и подобряване на биологичното разнообразие.

  • Областна стратегия за развитие на област Габрово за периода 2005 – 2015 година, Приоритет 3: Изграждане и развитие на екологичната инфраструктура и екологосъобразни технологии. Програма за контрол на ерозията; Цел Запазване на горския фонд и подобряване на биологичното разнообразие.

Концепцията обхваща времевия хоризонт 2010-2020г. Водещата визия, на която се базира Концепцията, е за развитие на местността Узана чрез устойчиво управление на процесите, свързани с нарастващия туристически интерес, ползването на атрактивния екологично ориентиран и натурален продукт, но и опазването на лимитираните природни ресурси. Крайната цел на заложените идеи е да се подобри профила на местността Узана като туристическа дестинация на базата на препоръки, които са адекватни и реалистични по отношение на реалния туристически пазар и конкурентността сред другите дестинации.

Основните секции в рамките на настоящата Концепция са четири:


  1. Ситуационен анализ и идентифицирани реални възможности за развитие

  2. Формулиране на модел за устойчиво развитие на местността Узана чрез управлението й като туристическа дестинация

  3. Модел за продуктова политика и маркетинг на местността Узана като атрактивна туристическа дестинация

  4. Възможни институционални модели за управление на местността Узана като курортен комплекс



Каталог: files -> documents
documents -> Наредба №36 от 30 ноември 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
documents -> Чл. С наредбата се определят условията и редът за осъществяване на дейностите с взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите
documents -> Закон за устройство на територията в сила от 31. 03. 2001 г
documents -> На 14 февруари съвпадат три празника
documents -> Наредба № рд-02-20-16 от 5 август 2011 Г. За планирането, изпълнението, контролирането и приемането на аерозаснемане и на резултатите от различни дистанционни методи за сканиране и интерпретиране на земната повърхност
documents -> Наредба № н-9 от 16 декември 2009 Г
documents -> Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия 16 ноември 2014 година


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница