Концептуални основи на анализа „разходи-ползи Индивидуално благосъстояние



Дата14.03.2018
Размер67.68 Kb.
#62847
ТипГлава
Глава 1: Концептуални основи на анализа „разходи-ползи”


    1. Индивидуално благосъстояние

Икономическата наука се крепи на идеята за „рационалния индивид”, който се стреми да максимизира нивото на своята послезност (благосъстояние). Полезността е функция от стоките и услугите (благата), които индивидът потребява.

Функция на индивидуалното благосъстояние: ,

където с X са означени съответните блага.



Изменение в полезността (благосъстоянието) на i-я индивид: ,

където  е доходът на i-я индивид.


Графично  може да се представи чрез кривите на безразличие:

По абсцисата измерваме количеството от благо X, по ординатата дохода Y. Точки K и L са две различни комбинации от блага. Индивидът се намира в точка K, но има проект, който може да го придвижи към точка L.


Как да оценим промяната в благосъстоянието на индивида в резултат на проекта? Отговорът е в двете концепции:



  • Готовност за плащане (WTP)Максималната сума пари, която индивидът е готов да плати, за да получи благото (или да избегне “злото”);

  • Готовност за получаване на плащане (WTA)Минималната сума пари, която индивидът изисква да получи, за да се откаже от благото (или да понесе “злото”).

WTP и WTA се измерват чрез Еквивалентната вариация и Компенсиращата вариация.

  • Компенсираща вариация (CV) – Такова изменение в дохода (нарастване или намаляване), което след осъществяване на съответната промяна, осигурява на индивида това ниво на благосъстояние, на което той е бил преди промяната.

  • Еквивалентна вариация (EV) – Такова изменение в дохода (нарастване или намаляване), което без осъществяване на съответната промяна, осигурява на индивида същото ниво на благосъстояние, както самата промяна.



EV и CV са важни за анализа разходи-ползи. Концепциите за Излишък на потребителя и Излишък на производителя са близки до CV и EV.

  • Излишъкът на потребителя (CS) е макс сума, която индивидът е готов да плати над пазарната цена, вместо да се откаже от потерблението на благото.

  • Излишъкът на производителя (PS) е сумата, която той получава над разходите за производство на съответното благо.

Излишък на потребителя (CS) Излишък на производителя (PS)



Тук е използвана кривата на Маршал, но при намаляване на цената се наблюдават ефекта на субституция и ефекта на дохода, който прави измерването неточно (наблюдава се различна полезност на 1 лв. при различния доход). Този проблем се премахва чрез използването на еквивалентната и компенсиращата вариация и компенсираните криви на търсене на Хикс, от които е отстранен ефекта на дохода, а е останал само ефекта на субституцията.


CS и компенсираща вариация (CV) CS и еквивалентна вариация (EV)

Кривите  са т.нар. компенсирани криви на търсенето на Хикс.

При намаляване на цената компенсиращата вариация (CV) се представя от площта на фигура , като това е сумата, която се взема от потребителя, за да се съхрани неговото първоначално ниво на благосъстояние.

При намаляване на цената еквивалентната вариация (EV) се представя от площта на фигура , като това е сумата, която потребителят получава, за да се откаже от промяната.



1.2. Обществено благосъстояние

Функция на общественото благосъстояние (SWF): ,

където с U са означени нивата на индивидуално благосъстояние на членовете на обществото.


Изменение в полезността (благосъстоянието) на обществото:

, или ,

където  е пределната обществена полезност на i-я индивид ;



 е пределната полезност на дохода на i-я индивид ;

 е доходът на i-я индивид.

В крайна сметка може да се опрости: ,

където  е пределна обществена полезност на дохода на i-тия индивид MSU ()

Промяната в общественото благосъстояние е сума от два ефекта: измененията в дохода (ефект на ефективността ()) и разпределителния ефект (), при който измененията в дохода се претеглят с пределната обществена полезност на дохода на i-тия индивид MSU ().


Утилитарна функция Ролсианска функция Mеждинен вариант

W=U1+U2+U3+...+Un W=min (U1, U2, U3, ... Un)



 
По координатните оси се измерва благосъстоянието на индивиди A и B. С W са означени линиите на обществено безразличие и те формират картата на безразличие.

  • При утилитаристите полезността на всеки член на обществото следва да се отчита еднакво. Графично утилитарната функция на общественото благосъстояние (W) се представя от „семейство” от прави линии на безразличие. Изменението на общественото благосъстояние е сума от измененията в благосъстоянието на неговите членове. Пределната обществена полезност на i-тия индивид () =1 и измененията в дохода () се претеглят само с пределната полезност на дохода на i-я индивид ().

  • При ролсианците единствената грижа е най-бедният индивид – чен на обществото. При тях W се представя от семейство от правоъгълни криви на безразличие. Тук дори да се увеличава благосъстоянието на един индивид, без да се намалява на друг, няма никакъв ефект върху общественото благосъстояние.

  • При междинният вариант с постепенното намаляване на благосъстоянието на В все по-голямо нарастване в благосъстоянието на А е необходимо, за да не се промени нивото на обществено благосъстояние.Това е класическата форма на криви на безразличие. Този вариант Зербе и Дайвъли наричат средата на пътя.

1.3. Обществен оптимум

Общественият оптимум, (най-доброто състояние на стопанството или максимизация на общ. благосъст-е), се появява там, където границата на възможната полезност (А*В*) се допира до най-високо разположената крива на обществено безразличие (W). Обществен оптимум се постига в т. Z на графиката. Тук е използвана междинната функция , която осигурява по-малко равенство спрямо ролсианската, и по-голямо спрямо утилитарната.
Как чертаем границата на възможната полезност А*В*? Чрез трите условия на Парето.

Парето ефективност – състояние на стопанството, когато никой не може да бъде направен по-богат, без в същото време друг да бъде направен по-беден. За да е на лице Парето ефективност трябва да се постигне:

  1. Разменна ефективност: когато пределните норми на субституция между всeки две блага са равни за всички индивиди в стопанството - 

  2. Производствена ефективност: когато пределните норми на техническа субституция (заместване) между производствените фактори са равни за всяко благо, което се произвежда 

  3. Асортиментна ефективност: когато пределните норми на субституция () между всеки две блага в потреблението са равни на пределната норма на трансформация () между благата в производството. Тя осигурява връзката между ефективността в размяната и производството. Граница на производствените възможности (ГПВ) - () показва максимално възможното ниво на прозиводство на благо Y за всяко ниво на производство на благо X (и обратното). От всяка точка от ГПВ може да се конструира кутията на Еджуърт-Боули, която представя всички възможни варианти на разпределение на блага X и Y между индивиди A и B. Третото условие за Парето ефективност е изпълнено в т. , където . Тази точка фиксира съответни нива на полезност (благосъстояние) за индивиди А и В и може да бъде прехвърлена върху координатна система, чиито оси измерват нивото на благосъстояние на двата индивида. Всяка точка от ГПВ детерминира по една такава точка Е, за която , и всички пренесени точки Е формират Границата на възможната полезност (ГВП) – А*В*.

ГВП представя съвкупността от всички точки, които удовлетворяват и трите условия за Парето ефективност: 


Кутия на Еджуърт-Боули, построена на т.D от Границата на възможната полезност

Границата на производствените възможности (ГПВ) -  (ГВП) – А*В*
Каталог: Music,%20Movies,%20Videos,%20Games%20and%20more... -> Lekcii -> Анализ%20разходи-ползи -> Analiz%20Razhodi-Polzi,%20Rumen%20Brusarski -> Analiz%20Razhodi-Polzi,%20Rumen%20Brusarski -> word%2003
Lekcii -> Глобализация на търговията тенденции и влияние върху българския пазар
Lekcii -> Изложение описание на обекта и предмета
Lekcii -> Т е с т №1 за провеждане на изпит (іv-2005 г. Ббо)
Lekcii -> “top rope”, “all free”, “yo-yo”, “red point”, “flash”, "on sight" и “solo”
Lekcii -> Скалното катерене
Lekcii -> Управление и контрол на качеството в туристическата фирма – общи постановки качеството в туризма като обект на фирмено управление
Lekcii -> Професионална автобиография
Lekcii -> Сигурност във фирма за разработка на
word%2003 -> Обществена норма на дисконт 2. Функция на обществената норма на дисконт
Analiz%20Razhodi-Polzi,%20Rumen%20Brusarski -> 1. Ик. Р-ди на проект,ч. Потребности от вх. Ресурс срещат ново предлагане


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница