Конкурс "Молитвени места в България" " Молитвени места в България" изложба и фотоконкурс, откриват Университетската библиотека "



Дата19.01.2018
Размер19.34 Kb.
#48784
ТипКонкурс
Изложба и финал на фотоконкурс “Молитвени места в България”

Молитвени места в България” - изложба и фотоконкурс, откриват Университетската библиотека “Св. Климент Охридски” и Катедрата по кирилометодиевистика към Факултета по славянски филологии на Софийския университет в рамките на Майските дни на културата, на 14 май 2007 г. от 13 часа.

Идеята на фотоконкурса е да се покаже богатото многообразие от етноси, култури и религии в България, видени през погледа на професионални и непрофесионални фотографи от различни възрасти и религии. Конкурсът предоставя пълна свобода при избора на обекти, без ограничения и правила. Обявяването на резултатите се провежда в Университетската библиотека на 14 май 2007 г., заедно с официалното откриване на изложбата.

Експозицията “Молитвени места в България” включва книги и библиотечни материали от фонда на Централната университетска библиотека и филиалните библиотеки към Богословския факултет, Историческия факултет и специалностите Археология и География, свързани с обектите от снимковия материал, както и предмети, книги и икони от частни колекции.

Снимковата експозиция обхваща фотоси от многобройни манастири и църкви на територията на България - Рилски, Бачковски, Кокалянски, Земенски, Къпиновски, Килифаревски, Преображенски, Соколски, Роженски, Троянски, Зографския манастир в Атон и църквата “Св. Стефан” в Истанбул, от софийската Синагога и параклиса в Централния софийски затвор, от католически светилища в София, Бургас, Малко Търново и Казанлък, от мюсюлмански култови храмове в София, Кюстендил, Шумен и Разград, от култовия център Демир баба теке, от капища - езически молитвени храмове, от Перперикон и светилището на Орфей при село Татул, от Копривщица и Арбанаси, фотографии на Асоциация Онгъл и др. Интерес представляват снимки, показващи рушенето на православни храмове в България.

Сред ценните библиотечни материали, изложени в експозицията, са издание на Библията от 1857 г., печатано в Цариград, трудове на Богдан Филов - библиографска рядкост, изследване на Ив. Гошев за Бачковския манастир от 1931 г., изследване на Атанас Иширков за София от 1912 г., изследването на Йордан Иванов “Св. Иван Рилски и неговият манастир” от 1917 г., книги на Николай Овчаров за Перперикон - свещения скален град на траките и за светилището на Орфей край село Татул, книгата на Ибрахим Татарлъ “Турски култови сгради и надписи в България”, издание на Свещения Коран на български език - частна собственост, стари и нови изследвания за различни манастири и църкви, за еврейски храмове, мюсюлмански светилища, старобългарското езичество и античната цивилизация по българските земи и много други.



Експозицията включва и антични фигури, намерени при археологически разкопки - предоставени от частни колекционери, авторските икони “Иисус Христос Вседержител” на Малин Димов и “Благовещение” на Николай Падешев, иконостаси, изработени от Ненчо Ненов от Университетската библиотека и други.
Каталог: kampanii
kampanii -> Световен ден на околната сред 5 юни 2014 г. Инициативи на регионалните структури на мосв риосв – Благоевград
kampanii -> Конкурс за рисунка на асфалт. Участници 60 ученика. Разпространение на информация до регионалните медии за предстоящата кампания по повод "Деня на Земята" и покана за медийно партньорство в инициативите
kampanii -> 35 Години ден на земята какво е мотото за 2005 г.?
kampanii -> Книга на българия
kampanii -> 2015 в състезание с велосипеди и лека атлетика младежи от Благоевград мериха сили за Европейската седмица на мобилността
kampanii -> Десет идеи как всеки може да отбележи Деня на Земята – 22 април
kampanii -> Май 2006 I. Проведени срещи на представители на библиотеките с
kampanii -> Международен ден на Черно море – 31 октомври 2012 г
kampanii -> Биологично разнообразие на българия
kampanii -> Книга на България


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница