Конкурс по програма procopil фонд fard (фпмм) ’ 2008 обща информация за програмата



Дата08.05.2018
Размер144.96 Kb.
#68449
ТипКонкурс
F A R D

Фонд за Подкрепа

на Местни Мрежи

КОНКУРС ПО ПРОГРАМА PROCOPIL



ФОНД FARD (ФПММ) ’ 2008

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРОГРАМАТА

И УСЛОВИЯ ЗА УЧАСТИЕ В КОНКУРСА

Настоящият документ описва общата стратегия и условията за осъществяване на проекта FARD („Fond d’Appui aux Réseaux Départementaux”) – ФПММ („Фонд за подкрепа на местните мрежи”). Документът описва процедурите за кандидатстване и подбор на проекти за финансиране, както и методите на оценка, проследяване и отчитане.

Проектът ФПММ има за цел да насърчи дейността на неправителствените организации в областта на закрила на детето и да увеличи работния им капацитет в местната общност.
Съдържание на документа:
1. Въведение

2. Същност на ФПММ

3. Условия за участие

4. Комплект за кандидатстване

5. Оценяване

6. Критерии за оценяване

7. Сключване на договор и начин на плащане

8. Мониторинг, котрол и отчети


1. Въведение – обща рамка
PROCOPIL е програма, която има за цел закрила правата на детето в Източна Европа и е насочена към местни инициативи. Продължителността на програмата е 3 години – от 1 юли 2006 до 1 юли 2009 г. Общият бюджет на програмата възлиза на 2 945 702 €. Това е партньорска програма – в нея взимат активно участие представители на неправителствения сектор, на държавата и на местните власти.
Целите на PROCOPIL са следните:


  • Да укрепи гражданското общество в Румъния, България и Молдова, като създава една подрегионална мрежа за закрила на детето в Източна Европа.

  • Да насърчи добрите практики, свързани с деца в риск.

  • Да допринесе за подобряване на политиката в областта на закрила на детето в Румъния, България и Молдова.

Забележка: терминът „деца в риск” е употребен в широк смисъл. Той включва всички форми на злоупотреба или поставяне в опасност на детето или младежа. Действието на PROCOPIL обхваща: домашно насилие, деца и дрога, деца и СПИН, трафик на деца, деца с девиатно поведение, деца на улицата, деца с увреждания, интеграция на младите, деца в риск от отпадане от училище.


Фондът за подкрепа на местните мрежи е част от общата програма PROCOPIL.
Приема се, че средството, позволяващо силно въздействие и постигане на посочените горе цели, е местната инициатива – основен елемент на програмата.
Програмата се управлява от следните 4 мрежи:

Solidarité Laïque (SL) – Франция

„Национална мрежа за децата” (НМД) - България

Федерация на неправителствените организации за закрила на детето (FONPC) – Румъния

Алианс на неправителствените организации за закрила на детето и семейството (APSCF) – Молдова
Членовете на всяка от тези мрежи действат активно в сферата на образованието и закрилата на детето.
Във всяка една от четирите държави на действие на PROCOPIL съществуват координационни комитети с цел участниците по програмата да обменят добри практики и да предлагат идеи, свързани с осъществяването на техните проекти. Създава се и международно координационно звено, което заседава веднъж на всеки период от програмата и което дава на PROCOPIL функцията на подрегионална мрежа за закрила на детето в Източна Европа. Това регионално координационно звено е образувано от представителите на участниците в PROCOPIL: представители на неправителствения сектор, представители на местните общности, както и представители на Франция, Румъния, Молдова и България.
2. Фонд за подкрепа на местните мрежи
Фондът за подкрепа на местните мрежи е насочен към подкрепа на български неправителствени организации, развиващи проекти с иновативни практики в сферата на детското благосъстояние. Целта на тези проекти е да насърчават инициативите със социална насоченост в местната общност в областта на закрилата на детето.

Всеки от проектите трябва да се осъществява в съгласие с принципите на Конвенцията на ООН за правата на детето и с българския Закон за закрила на детето.

Общият бюджет на програмата за България за 2008 г. е 30 000 €.
Целите на ФПММ са:
1. Да се постигне ефикасност на провежданите действия в областта на детското благосъстояние чрез създаване и умножаване на местни мрежи;

2. Установяване на партньорства на множество участници за проект, който отговаря на специфичните нужди на местно ниво;

3. Мобилизиране и повишаване на чувствителноста в общността към идентифицираните проблематики в областите, в които мрежите са локализирани.

Обява за конкурса
Обявата за конкурса ще бъде публикувана в националния ежедневник „Дневник”, на сайта на НДМ, в електронния бюлетин на Фондацията за реформа в местното самоуправление “E-weekly”, както и изпратено по имейл до всички членове на Националната мрежа за децата и други неправителствени организации. За конкурса ще бъдат уведомени и МОН, МТСП, ДАЗД, Национално сдружение на общините.
3. Условия за участие в конкурса за финансиране по ФПММ, програма PROCOPIL:
3.1. Краен срок за получаване на документите: 15.09.2008, 17 ч.
3.2. Продължителност: 3 месеца (октомври – декември 2008 г.)
3.3. Райониране: Програмата предвижда по един проект във всеки от следните шест основни региона:

1. Северозападен (области Видин, Враца, Ловеч, Монтана, Плевен); 2. Северен-централен (области Велико Търново, Габрово, Разград, Русе, Силистра); 3. Североизточен (области Варна, Добрич, Търговище, Шумен); 4. Югоизточен (области Бургас, Сливен, Стара Загора, Ямбол); 5. Югозападен (области Благоевград, Кюстендил, Перник, София и Софийска област); 6. Южен централен (области Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян, Хасково).

Бюджет: 6 гранта по 5 000 евро (по един във всеки регион)
3.4. Участници в проекта. Настоящият конкурс е насочен към създаване и развитие на местни мрежи между гражданския сектор, държавни институции и местни власти с цел приоритизиране на детското благосъстояние. Партньори в проекта могат да бъдат НПО, общини, училища, Регионален инспекторат по образованието, Дирекция социално подпомагане, Местна комисия за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни и др. институции и организации в сферата на детсткото благосъстояние.
3.5. Изисквания към организациите:

1. Да бъдат неправителствени организации и да имат минимум една година опит в областта на детското благосъстояние;

2. Да показват умения в областта на партньорство между множество участници - местни власти, държавни институции, неправителствени и частни организации;

3. Да провеждат програми или дейности в един от шестте региона;

4. Да са в състояние и да имат капацитет и необходимите ресурси, за да ръководят местната мрежа и да управляват дадения проект.
3.6. Критерии, на които трябва да отговарят депозираните проекти:

1. Да отговарят на общите цели на ФПММ;

2. Да отговарят на определените нужди на регионално ниво;

3. Да бъдат обосновани с проучване;

4. Да предвиждат партньорство с повече участници (местна власт, други НПО, други обществени и частни организации, медии и т.н.)

5. Да предвиждат гражданско участие в решаването на местни проблеми;

6. Да включват план за популяризиране на регионално ниво;

7. Да предвижда продължителност и устойчивост на търсените механизми и резултати.


3.7. С приоритет ще се разглеждат проекти, при които:

1. Кандидатстващата организация е член на Националната мрежа за децата;

2. Партньор е община, включена в инициативата на УНИЦЕФ „Община – приятел на детето”;

3. Партньор е община.


3.8.Проектът трябва да включва дейности, които:

1. Укрепват сътрудничеството в мрежата – напр. работни групи, кръгли маси, семинари, изследвания, проучвания и др;

2. Популяризират проблемите, свързани с децата на местно ниво, повишават чувствителността към тях и насърчават гражданското участие към разрешаването им;

3. Изработват механизъм за дългосрочно сътрудничество (пример работна група с представители на различни организации и институции, в които се разискват проблемите, свързани с благосъстоянието на децата в конкретния район и община, с дългосрочен статут на наблюдение и участие в местните инициативи).


3.9. Кратко представяне на „Община – приятел на детето”

Община - приятел на детето е инициатива на УНИЦЕФ - България в партньорство с Държавна агенция за закрила на детето, Национално сдружение на общините в РБ, Национална мрежа за децата и Асоциация “Родители”. Инициативата ще се реализира по адаптираната методика на Института на УНИЦЕФ Иноченти за “Град - приятел на детето”. Концепцията „Община - приятел на детето” има за цел да създаде подходящи условия за прилагането на Конвенцията за правата на детето на местно ниво и реализирането на нейната основна цел – благосъстоянието на децата.


Минимални критерии за обявяване на Община – приятел на детето

  1. Общината да проведе изследване на детското благосъстояние.

  2. На базата на резултатите от изследването да изработи Общинска стратегия със срок до края на мандата на общинската управа. Стратегията трябва да обхваща основните области, засягащи детското благосъстояние – Образование; Здравеопазване и здравословен начин на живот; Спорт, свободно време и културни дейности; Социални услуги и подкрепа за децата и семействата; Обществена среда и сигурност.

  3. Общината да създаде орган за независимо застъпничество, който да участва в разработването, реализирането и контрола на политиките, свързани с децата.

В стратегията трябва да бъдат заложени:



    • Форми на детско включване;

    • Финансово обезпечение;

    • Механизъм за осигуряване на оценка на въздействието върху децата на всяко ключово общинско решение;

    • Система от индикатори за следене на напредъка;

    • Да предвижда ежегоден доклад по детското благосъстояние.


4. Комплект за кандидатстване (досие на проекта)

Неправителствени организации, които искат да участват с техни предложения, трябва да използват формуляр за финансиране. Формулярът е необходимо да съдържа всички обяснения относно съдържанието на проекта, бюджета и сътрудничеството с партньорите. Сътрудничеството с местните власти е решаващ критерий. Всяко предложение да включва ръководител на проекта – пряко отговорен за изпълнението.


Досието на предложението трябва да съдържа:

1. Попълнен формуляр за финансиране – 1 оригинал и 2 копия.

2. Бюджет

3. Автобиографии на екипа по проекта

4. Ако организацията е член на НМД – нотариално заверено копие на актуално състояние

5. Ако организацията не е член на НМД:

4.1. Нотариално заверено съдебно решение за регистрация;

4.2. Нотариално заверено копие на актуално състояние;

4.3. Устав на организацията;

4.4. Нотариално заверено копие на Булстат

6. За всеки партньор:

5.1. Нотариално заверено съдебно решение за регистрация;

5.2. Нотариално заверено копие на актуално състояние;

5.3. Устав на организацията;

5.4. Нотариално заверено копие на Булстат

7. Писмено съгласие на всички участващи страни, чието сътрудничество се очаква като неделима част от проекта.

8. Връзка с други местни програми, с проекти на други финансиращи организации.

9. Електронен вариант на т.1 и 2


5. Оценяване
Първа селекция
При първата селекция независими оценители определят проектите, които ще участват на окончателната селекция, която ще се осъществи от избирателната комисиия. На заседанието на избирателната комисия ще бъдат поканени организациите, подали проекти, които са преминали успешно първата селекция.
Втора (окончателна) селекция
На втората селекция се определят проектите, които ще бъдат финансирани на втория транш на ФПММ в България. Тя ще протече в рамките на два дни с участие на представители на организациите, чиито проекти са преминали първата селекция. Те ще бъдат поканени да представят своя проект и да отговарят на въпросите, свързани с идеята и с осъществяването на проекта.

На заседанието на избирателната комисия без право на глас ще участва изпълнителния директор на Национална мрежа за децата. Той ще представи изводите, направени по време на подготвителната фаза и първата селекция.


Публикуване на окончателните резултати
Проектите, спечелили финансиране на втория транш по ФПММ за България, както и допълнителна информация за протичането на конкурса ще бъдат публикувани в интернет сайта на НМД в края на месец септември.
6. Критерии за оценяване





№ на проекта ...................................

Точки


Оценка

A

ОСНОВНИ КРИТЕРИИ ЗА ПРОЕКТА

0-30





1.1

Принос към детското благосъстояние

0-10





1.2

Принос във взаимодействието между институциите

0-10





1.3

Принос във взаимодействието между неправителствените организации

0-10





Б


Качество на предложението за проект


0-70




2.1

Определяне и оценка на нуждите: Проектът е планиран на основата на реалистична оценка на нуждите


0-5




2.2

Цел и задачи: Целта и задачите са насочени към идентифицираните потребности.


0-10




2.3

Цел & задачи: Целта и задачите са ясно формулирани и реалистични за изпълнение.


0-5




2.4

Резултати: Ясно формулирани резултати, които показват какво конкретно ще се промени с реализирането на целта и задачите .


0-10




2.5

Дейности & работен график: Дейностите по проекта са свързани с изпълнението на задачите и са обвързани с конкретни резултати от тях.


0-10




2.6

Работен график: Работният график е реалистичен.


0-5




2.7

Участие на целевата група: Осъществяването на проекта ще се реализира чрез участие на бенефициентите.


0-5




2.8

Устойчивост: Налице са реалистични възможности за това проектът да продължи и след планирания край.


0-5




2.9

Оценяване & мониторинг: Планирани са индикатори за наблюдение на развитието и реализирането на проекта, както и дейности за оценяване и мониторинг в съответствие с тях.


0-5




2.10

Иновативност: оригиналност на идеите в проекта



0-10




B

Капацитет на организацията





0-35




3.1

Екип по проекта: членовете на екипа имат компетентности да реализират планираните дейности и в екипа се включват като реални участници представители на основните заинтересовани страни


0-5




3.2

Опит на организацията: организацията има опит при организирането на подобни проекти и дейности


0-5




3.3

Партньори по проекта: участие на представителите на партньорите и местна общност с ясно определени роли и отговорности


0-10




3.4

Мобилизация на местен ресурс (финансови, човешки, информационни, технологични, материални и т. н.):

Осигурен е съществен принос за изпълнението на проекта от местни източници




0-5




3.5

Реалистичен бюджет: Включени са всички необходими ресурси за ефективното осъществяване на проекта. Няма неоправдани такива.


0-10







Брой точки








Обща оценка







7. Сключване на договора и начин на плащане
След окончателното решение на избирателната комисия официалните представители на НМД и на спечелилите финансиране организации ще сключат договор за целево финансиране. Наблюдението и техническият контрол ще бъдат осъществявани от координатора на ФПММ за България. Организациите трябва да изпращат писмено искане за всяко плащане, предвидено в договора, на вниманието на координатора.

Плащанията ще се осъществят както следва:



  • 75% в началото на месец октомври 2008 г.

  • 25% след представяне на техническия и финансовия отчет (той следва да бъде предявен до края на януари 2009 г.)


8. Мониторинг и контрол, изготвяне и изпращане на отчети
Координаторът ще поддържа контакт с всички организации, за да следи местните условия и развитието на всеки проект. Ще бъдат осъществявани посещения на място и срещи с отговорниците в рамките на всеки проект.

Организациите ще представят технически и финансов отчет след края на проекта на НМД. Отчетите трябва да доказват, че грантовете се използват изцяло и в пълно съответствие с целите и условията на ФПММ и с предвиденото в спечелилия финансиране проект.

Формулярът за отчет ще бъде предоставен на организациите в заключителната фаза на осъществяване на проекта.

Организациите трябва да водят сметка за разходите по този проект отделно от останалите разходи.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница