Конкурс за академичната длъжност „доцент" към катедрата по Неврология и Неврохирургия при факултет „Медицина" на му плевен, обнародван в дв бр. 45 / 14. 06. 2011 год



Дата15.01.2018
Размер62.08 Kb.
#47447
ТипКонкурс
РЕЦЕНЗИЯ
От доц. д-р Георги Недков Кючуков д.м.
на научните трудове на д-р Йордан Русев Панов д.м.

във връзка с конкурс за академичната длъжност „доцент” към катедрата по Неврология и Неврохирургия при факултет „Медицина” на МУ – Плевен, обнародван в ДВ бр. 45 / 14.06.2011 год.

Кандидат за длъжността „Доцент” по неврохирургия по обявения конкурс е д-р Йордан Русев Панов, д.м.

Д-р Панов е роден през 1958 год. Завършил е с отличен успех средното си образование в гр Русе (1976 год), а висшето – в Медицински Университет – Плевен (1984 год.). След тригодишна клинична ординатура в клиниката по неврохирургия при МУ – Плевен успешно придобива специалност по неврохирургия през 1990 год. От 1990 до 1992 год работи като ординатор в Окръжна болница гр. Русе. След конкурсен изпит е назначен за асистент, а впоследствие и за старши асистент в клиниката по спешна неврохирургия при ВМА – София през 1992 год. В периода 2004-2006 год завежда неврохирургичен сектор към клиниката по хирургия при Университетска болница „Лозенец”. От 2007 год и понастоящем е неврохирург в МБАЛ „Царица Йоанна”.

Д-р Панов е провел успешно редица курсове за повишаване на квалификацията си: по съдова неврохирургия, по невротравматология, по микроневрохирургия и др. През 2000 – 2003 год. работи като неврохирург в гр. Тур, Франция, като през 2002 год. получава „Диплом за задълбочена специализация по неврохирургия” на базата на 206 самостоятелни и 211 като първи асистент операции на мозъка, гръбначния стълб и гръбначния мозък. През 2003 год. провежда 8-месечен курс по невротрансплантология в град Анже, Франция. Д-р Панов придобива образователната и научна степен „Доктор” през 2005 год след успешна защита на дисертация на тема „Интракраниална трансплантация на мозъчна тъкан и клетъчни култури при експериментални животни”

През 2010 год. придобива второ висше образование, като успешно завършва магистратура по обществено здраве и здравен мениджмънт.

Във връзка с настоящия конкурс д-р Панов е представил автореферат на дисертационния си труд, 7 публикации на английски език, 15 публикации на кирилица, 20 съобщения на различни научни форуми, от които 8 на английски и 1 на френски език в България, Гърция, Франция, Русия и Канада. Представени са също така 3 публикувани изобретения в Официалния бюлетин на Патентното ведомство на Република България.

От общо 25 публикувани в пълен текст статии д-р Панов е самостоятелен автор в 7, първи автор в 9, втори автор в 4 и трети и последващ автор в 5. При публикуваните резюмета от доклади, изнасяни на различни научни форуми е налице едно самостоятелно участие, 8 като първи, 5 като втори и 6 като трети и последващ автор.

Дисертационният труд на д-р Панов „Интракраниална трансплантация на мозъчна тъкан и клетъчни култури при експериментални животни” е първият и единствен по рода си в тази област у нас. Основната част от научната му продукция също така е свързана с интракраниални трансплантации в експериментални условия.. Според списъка, изготвен от автора, към тази група спадат освен дисертационния труд още 5 публикации в наши научни списания (Б1 – Б5), 1 в официалния Бюлетин на Патентното ведомство на Република България (Б6), и пет резюмета на изнесени доклади (В1 – В5). Аз бих прибавил към тази група 1 статия в чуждестранно списание (Га1), две статии в наши списания (Гб4 и Гб6) и едно резюме (Гг15). Тези трудове са публикувани след защитата на дисертацията, но обхващат различни аспекти на разработвания в нея проблем. Това показва, че д-р Панов не е изоставил своите идеи от дисертационния труд, както не рядко се случва. Последното аз считам за положителен аспект в неговата научна дейност.

Основните приноси на автора в тази област са следните:

1.   Създаден и разработен е оригинален "Метод за интракраниална трансплантация" отнасящ се за коровосубарахноидална трансплантация намиращ приложение в експерименталната медицина, съчетаващ максимална атравматичност и ефективност. Може да бъде адаптиран за различни експериментални животни и въведен в клиничната практика при интракраниални трансплантации на хора след необходимите клинични изпитвания. Признат за изобретение, патентован -  изобретение -№ 62996 B1.   Публикуван е в международен патентен журнал – пореден № Б 6

2.   Създаден и разработен е оригинален инструмент за интракраниална трансплантация на мозъчна и хетерогенна тъкан, намиращ приложение в експерименталната медицина, с възможна адаптация за клиничната практика. Признат за изобретение, патентован и публикуван в международен патентен журнал- пореден № Б5 изобретение- № 62956 В1.

3.   Въведени са модификации на субарахноидалната, коровата и интравентрикулната трансплантации, водещи до намаляване травмирането както на донорната тъкан, така и на мозъка на реципиента.

4.   Извършени са оригинални наблюдения на интравентрикулни трансплантати и направен анализ на условията, явяващи се ключ за успешна интракраниална трансплантация.

5.   За първи път е демонстриран интравентрикулен  трансплантат с ЯМР.  

6.   На базата на проведените експерименти се въвеждат оптимални характеристики на трансплантата при интракраниална трансплантация, които му осигуряват най- висока преживяемост и функционален капацитет – овоидна форма, плътност близка до тази на мозъка на реципиента.

7.   Извършена е критична оценка на съществуващите методи за интракраниална трансплантация с техните предимства, недостатъци, ограничения и условия за приложение.

8.   За първи път у нас са извършени успешни експерименти за повлияване на нарушена ендокринна функция при захарен диабет с коровосубарахноидална трансплантация на Лангерхансови острови.

9.   За първи път у нас криоконсервирани Лангерхансови острови се трансплантират интракраниално, като се демонстрира структурната им цялост и функционалната им активност.

10.       Разработен е нов, надежден модел на коровосубарахноидален тумор при плъхове, намиращ приложение за проучване на туморния растеж, както и при тестване на нови антиканцерогенни средства.

11. С помощта на горепосочения модел е доказан in vitro и in vivo ефектът на инхибитори на ангиогенезата върху растежа на мозъчните тумори.

От другите теми, разработвани от д-р Панов, най-голям дял имат черепно-мозъчните травми. По този проблем са налице 4 публикации в научни списания в България (Гб1, Гб6, Гб7 и Гб8), 2 – в рецензирани сборници (Гв1 и Гв4) и 8 резюмета (Гг1, Гг5, Гг6, Гг8, Гг9, Гг10, Гг12 и Гг14). Към тази група поставям и статията „Индикации и срокове за спешни неврохирургични манипулации и оперативни интервенции при коматозно болни” поради факта, че 2/3 от проучените болни са след ЧМТ.

В тази група приоритет представляват статиите, свързани с огнестрелните наранявания на главния мозък. С приносен характер е сравняването на резултатите от лечението на такива болни във ВМА – София и клиниката в гр. Тур (Гб8). Д-р Панов е първият изследовател, който обръща внимание на нараняванията на главния мозък с газово оръжие – нещо, което стана актуално през последните няколко години (Гб1, Гг8, Гг14). В тази група от най-голямо значение е статията „Brain injury by gas handguns – supplement to the classification of brain trauma”, публикувана в докладите на БАН 2007 година. Въз основа на 12 наблюдавани от автора случаи се прави заключение относно патофизиологията на тези увреждания. Предлага се включването на нараняванията с газово оръжие като отделна нозологична единица в класификацията на ЧМТ, като се изтъкват четири обективни причини за това.

В този смисъл като основен принос в областта на невротравматологията приемам обобщаването на патофизиологичните механизми при травма на мозъка от наранявания с газово оръжие. Аргументирано е предложено допълнение на класификацията на черепно-мозъчните травми.

На трето място по честота се нареждат разработките върху неврохирургичните аспекти на дегенеративните заболявания на гръбначния стълб, по-специално върху дисковата патология (Гб5, Гб11, Гб12, Гб13, Гв3, Гг2, Гг4). Макар и предимно с потвърдителен характер, в тези трудове е отразен опитът на звената, в които д-р Панов работи. Интересен е опитът за паралел между резултатите от лечението на тази патология в две звена в различни държави – Франция и България.

По-слабо застъпена е невроонкологията, като на тази област от неврохирургията са посветени 4 статии (Гб10, Гв2, Гг11 и Гг13). Има основание към тези статии да бъде причислена и горепосочената разработка за влиянието на инхибиторите на ангиогенезата върху туморния растеж.

Две статии са посветени на патология, която рядко попада в полезрението на неврохирурзите – аутизма. Авторът описва показанията за оперативно лечение на лица с аутистично - епилептиформена регресия. Въпреки че самите оперативни методи (мултиплена субпиална трансекция и гиректомия) са добре познати, фактът, че се прилагат при пациенти с тази патология заслужава адмирация.

Д-р Панов предлага и патентова първата българска ликвородренираща система. Това е сериозно постижение и би имало голям икономически и здравен ефект ако се въведе в производство и се приложи в масовата практика.

Предоставената от кандидата справка за оперативната и преподавателска дейност напълно отговаря на изискванията за придобиване званието „Доцент”.

В края на моята рецензия искам да направя една забележка, която няма отношение към научната, преподавателската и лечебна дейност на д-р Панов. Кандидатът за български доцент в български университет би трябвало да приложи към документите „автобиография”, а не „CV”, колкото и последното понятие да е добило гражданственост.

Въз основа на горепосоченото считам, че д-р Панов отговаря на всички изисквания на закона и предлагам на почитаемото научно жури да му присъди академичното звание „Доцент”.



Варна 1.12.2011 г. Рецензент:
(доц. д-р Г. Кючуков)





Каталог: procedures -> acad
acad -> Фармакоикономически анализ на лечението на захарния диабет през периода на бременност
acad -> Проучване ефективността на масовата специфична имунопрофилактика при епидемичния паротит
acad -> Резюмета на публикации на д-р Цветелина Валентинова Митева, д м
acad -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „ Доцент", по научната специалност „Имунология", шифър 01. 06. 23, в катедра „Клинична лаборатория, имунология и алергология"
acad -> С т а н о в и щ е от професор д-р Филип Цонев Куманов, д м. н
acad -> Конкурсът за доцент е обявен в Държавен вестник бр. 21/16. 03. 2011 г по научната специалност "Имунология"
acad -> От проф д-р Цветанка Цанкова Маринова, д м. н., Катедра "Биология, медицинска генетика и микробиология", Медицински факултет, су "Св
acad -> Конкурс за „Доцент (Заповед №892/31. 05. 2011г на Ректора на му плевен ) о т н о с н о
acad -> Конкурс за получаване на научно звание „Доцент по биология с шифър 01. 06. 00


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница