Конкурс за есе "Моят проект по мобилност. Преживян или мечтан", както и за международната конференция "



Дата10.04.2018
Размер116.25 Kb.
#65825
ТипКонкурс
Университетските библиотеки –

средище за научно и културно общуване,

мост към единното европейско

образователно пространство


Кратко описание на дейностите по проекта:


  1. Създаване на web-сайт на проекта (български и английски език и текстова версия на български и английски език, подходяща за ползване от незрящи читатели).

Срок: м. юли - ноември 2008 г.

Съдържа: описание на целите, дейностите и задачите на проекта; дискусионен форум по темата; информация и материали за студентския фотоконкурс и конкурс за есе “Моят проект по мобилност. Преживян...или мечтан”, както и за международната конференция “Университетските библиотеки – мост към единното европейско образователно пространство» и много други. Съвместно с международните отдели на университетите създаване и поддържане на рубрика “Студентска мобилност”. Разни.


  1. Осъществяване на студентски фотоконкурс и конкурс за есе на тема “Моят проект по мобилност. Преживян...или мечтан”.

Срок: м. октомври – 10 ноември 2008 г.
Публикуване на условията и подадените материали в сайта на проекта.


  1. Международна конференция Университетските библиотеки – мост към единното европейско образователно пространство».

Дата на провеждане: 16-17 ноември 2008 г.
Два основни панела:

    • Първи панел: Мобилност на студенти и преподаватели в Европейския съюз.

Споделяне на добри практики. Дискусионен форум. Представяне на създадената съвместно с международните отдели на университетите рубрика “Студентска мобилност”.
Основната цел на първия панел е да се популяризира програмата за сътрудничество във висшето образование «Еразмус» в рамките на Програмата СОКРАТ на Европейския съюз. Започнала още през 1987 година като програма на Европейската общност за студентска мобилност ЕРАЗМУС, само в периода 1987 – 1995 г. около 600 000 европейски студенти са получили ЕРАЗМУС стипендии и са завършили модули от обучението си в други европейски страни.

Заложените дейности по проекта и международната конференция ще съдействат:




    • за повишаване на информираността на студентите по отношение на възможностите за студентска мобилност в рамките на единното европейско образователно пространство;

    • за мултиплициране на добри практики по отношение на качеството на обучение и преподаване не само на пътуващите в други страни студенти, а и на всички европейски студенти.

Международната конференция е насочена към предоставянето на широк форум за дискутиране на възможностите:



  • за ускоряване на приложението на европейските измерения във висшето образование;

  • за окуражаване на транснационалното сътрудничество между университетите;

  • за насърчаване на свободното движение на хора в сектора висше образование;

  • за подкрепяне на прозрачността и академичното признаване на периоди от обучение и квалификации в общността на европейските държави.




    • Втори панел: Университетските библиотеки – среща на науките, културите и многоезичието.


Университетските библиотеки и езиковото многобразие. Университетските библиотеки и информационната компетентност на потребителите – новите информационни технологии в услуга на общуването и партньорството без граници. Университетските библиотеки и услугите за потребители в неравностойно положение – достъп до информацията и знанието за всеки!
Вторият панел на международната конференция стимулира професионалния диалог между преподаватели, студенти, библиотечни и информационни специалисти и академичната администрация относно проникването на европейските измерения в учебните програми и в академичния живот и организация, както и за осигуряване на качествена информационна среда в европейското образователно пространство.
Залага се международната конференция да е с продължителност 2 дни, с участието на 5-6 чужди лектори и около 30 български участника (библиотечни специалисти, преподаватели, студенти). Конференцията включва и посещение на интересен обект, свързан с българската история и култура. Неформалните възможности за

общуване между участниците в конференцията е предпоставка за възникване на нови партньорства, идеи и бъдещи проекти.

4. Издателски продукти

Срок: м. декември 2008 г.
Издаване на сборник «Университетските библиотеки – средище за научно и културно общуване, мост към единното европейско образователно пространство». Сборникът (печатна и CD версия) включва материалите от конференцията; есетата и снимките от студентския конкурс; дигиталните изложби.
За участие със статии в сборника ще бъдат поканени и специалисти от международните отдели на университетите и координатори, които да популяризират програмата за сътрудничество във висшето образование «Еразмус», да изложат опита на съответното висше училище, да дадат свои съвети и препоръки. Ще се представят и други програми на Европейския съюз, насочени към младите хора като например «Младежта в действие 2007-2013» и редица други.

Стремежът е сборникът да се превърне в практическо помагало за ориентиране на младите хора във възможностите на програмите на Европейския съюз и да се стимулира тяхното участие.



Издаване на рекламна брошура за целите, дейностите и перспективите за развитие на проекта.


  1. Осъществяване на последователна PR-стратегия за популяризиране и активизиране на участието в проекта.


Период: м. юни – декември 2008 г.

Отчитане: м. декември 2008 г.

Медийни партньорства (привличане на популярни студентски предавания (телевизионни и радио); Партньорство със Студентските съвети и организации и други.
Участници:


  1. Асоциация на университетските библиотеки (с членове 21 университетски библиотеки), България



Асоциацията на университетските библиотеки (АУБ) в България е създадена през 2000 г. по инициатива на Университетската библиотека “Св. Климент Охридски” и има за своя мисия да съдейства за подобряване и развитие на библиотечно-информационното обслужване в сферата на висшето образование в България, за укрепване на професионалната общност на университетските библиотеки и за утвърждаване на активната им роля в информационното общество.

Основните й направления на дейност са: утвърждаване на АУБ като национален консултативен орган при вземането на управленски решения, свързани с библиотечно-информационната сфера, както и при решаването на основни въпроси в образователната, културната и научната област; популяризиране на съвременните информационни възможности на библиотеките при висшите училища за създаването на нов, модерен имидж като обществено полезни институции, поддържането и развитието на които е инвестиционно оправдано и привлекателно; разгръщане на междубиблиотечните партньорства на национално и международно ниво; стимулиране създаването на консорциуми за споделено ползване на електронни ресурси и продукти; реализиране на програми за обучение, насочени към непрекъсната квалификация на библиотечно-информационните специалисти; подпомагане модернизацията на библиотеките и навлизането на новите информационни технологии в тях; стимулиране на научно-изследователската и приложна дейност в областта на информационното обслужване в университетските библиотеки и други.

В АУБ членуват повече от двадесет библиотеки при висши училища в нашата страна, сред които: Университетска библиотека “Св. Климент Охридски”, Библиотеката при университета за национално и световно стопанство, Библиотеката при Шуменски университет «Еп. Константин Преславски», Библиотеката при Университет «Проф. д-р Асен Златаров» - Бургас, Библиотеката при Медицински университет – Варна, Библиотеката на Бургаския свободен университет, Библиотеката на Техническия университет – Габрово, Библиотеката при Икономическия университет – Варна, Библиотеката при Техническия университет – Пловдив, библиотеката на Тракийския университет – Пловдив, Библиотеката на НАТФИЗ, Библиотеката на ДМА «Проф. Панчо Владигеров», Библиотеката при УАСГ – София, Библиотеката на Специализираното висше училище по библиотекознание и информационни технологии и много други.

Подробна информация за дейността на АУБ е представена в нейния сайт: http://www.libsu.uni-sofia.bg/aub/, който има версия на български и английски език.



Включването на Асоциацията на университетските библиотеки в проект в рамките на Годината на междукултурния диалог 2008 е още една изключителна възможност за обогатяване на формите на професионален диалог и взаимодействие както между университетските библиотеки в България, така и с партньори от европейските страни.

2. Университетска библиотека “Св. Климент Охридски” Университетска библиотека “Св. Климент Охридски”. Повече информация в сайта на библиотеката: http://www.libsu.uni-sofia.bg/.

3. Специализирано висше училище по библиотекознание и информационни технологии, България

4. Университетска библиотека на Хумболт университет, Берлин, Германия



5. Централна библиотека на Факултет по социални науки, Мазарик университет, Бърно, Чехия

6. Институт по информация и библиотечни науки на Факултета по мениджмънт и социална комуникация – Ягелонски университет, Краков, Полша

7. Фондация “Хоризонти”
Очаквани резултати:


  1. Проектът «Университетските библиотеки – средище за научно и културно общуване, мост към единното европейско образователно пространство» цели да насочи вниманието и да обогати познанията за културното многообразие в ЕС, да създаде нови партньорства, да изгради нова устойчива структура (web-сайт) за комуникация, обмен на идеи и възможности.

  2. Проектът е адресиран предимно към младите хора и към хората с увреждания (чрез текстовата версия на сайта и сътрудничество с тяхна организация се цели активното участие и на студенти с увреждания).

  3. Проектът утвърждава традиционната роля на университетските библиотеки като средище за научно и културно общуване, но и техния съвременен имидж на комуникационни, модерни центрове за реални и виртуални срещи и обмен на информация, посредници на активния международен научен и културен диалог.





  1. Проектът утвърждава традиционната роля на университетските библиотеки като средище за научно и културно общуване, но и техния съвременен имидж на комуникационни, модерни центрове за реални и виртуални срещи и обмен на информация, посредници на активния международен научен и културен диалог.

  2. Проектната идея обединява различни участници като университетски библиотеки (от България, Германия, Полша, Чехия), университети и неправителствени организации в изпълнението на заложените цели. Постига се основа за устойчиво развитие и разгръщане на нови инициативи.

  3. Проектът включва разнообразни дейности като създаване на web-сайт, публикуване на сборник, осъществяване на PR-стратегия и т.н., т. е. използване на различни комуникационни канали за популяризиране на дейностите и целите на проекта по време на неговото осъществяване както и за разпространяване, мултиплициране и бъдещо развитие на постигнатите резултати и практики и след 2008 г.


Съвместимост с целите и приоритетите на Годината на междукултурния диалог 2008
Темата на проекта «Университетските библиотеки – средище за научно и културно общуване, мост към единното европейско образователно пространство» е тясно свързана с европейската принадлежност и гражданство, основани на общи ценности на ЕС и стимулира позитивното възприятие на културното многообразие.


  1. Университетските библиотеки по своята същност са културни и информационни институти, призвани да събират, предоставят и популяризират богатството и многообразието на книжовното и културното наследство, широко отворени за ползване от всички читатели.

  2. Те са естественото място за срещи на младите хора – студентите, основна база за тяхното развитие, обучение и израстване като европейски граждани.

  3. Те са лидери в приложението на съвременните информационни и комуникационни технологии, които позволяват преодоляването на пространствените и времеви ограничения пред свободния обмен на информация, идеи и партньорства. Налице е опит в използването на виртуални и мултимедийни технологии за реализиране на проектната идея.






  1. Университетските библиотеки в България са водещи в предоставянето на услуги за хора в неравностойно положение и имат традиции в сътрудничеството с организации на хора с увреждания. През 2006 г. сайтът «Достъп до електронна информация за хора с увреждания в българските библиотеки», разработен и поддържан от Университетската библиотека «Св. Климент Охридски» http://www.libsu.uni-sofia.bg/project_access/ получи голямата награда IT проект 2006 в категория “Обществени организации” в националния конкурс на ICT Media и сп. “Computer World”. На основата на този опит и добра практика в проекта се залага участие на студенти с увреждания и сътрудничество с фондация «Хоризонти».

  2. PR-стратегия. Използване на различни комуникационни канали за популяризиране на дейностите на проекта по време на неговото осъществяване и за разпространяване на постигнатите резултати и практики и след 2008 г.

  3. В проекта се залага използването на формални (научна конференция, конкурси) и неформални (дискусионен форум, фотоконкурс) образователни дейности и публикуването на сборник и други материали.

  4. Създаването на web-сайт на проекта (български, английски език и текстова версия, подходяща за ползване от незрящи читатели) установява устойчива структура за бъдещо развитие, привличане на нови партньори и осъществяване на нови идеи.

  5. Проектът залага на участието на различни участници - университетски библиотеки, студентски организации, организации на хора с увреждания и др.

  6. Проектът се опира на приложението на новите информационни и комуникационни технологии (web-сайт, виртуална комуникация и т.н.)

  7. Координаторът на проекта Асоциацията на университетските библиотеки и другите партньори като Университетската библиотека “Св. Климент Охридски”, СВУБИТ и т.н. са с богат опит в реализирането на успешни проекти по национални и международни програми (UNESCO, PHARE, Отворено общество, Световна банка, МОН, Министерство на културата и други.



Период на осъществяване:


май 2008 – декември 2008



Видимост, медиен обхват:


  1. Създаване на web-сайт на проекта (български и английски език и текстова версия, подходяща за ползване от незрящи читатели).

  2. Партньорство с институционалните медии в университетите.

  3. Партньорство със Студентските съвети и организации

  4. Привличане на популярни студентски предавания (телевизионни и радио) като медийни партньори.

  5. Публикации. Издаване на сборник (печатна и CD версия) и на рекламна брошура за целите, дейностите и перспективите за развитие на проекта.

  6. Осъществяване на последователна PR-стратегия.

PR-стратегията, осъществявана по проекта, е насочена към популяризиране на основните приоритети на Годината на междукултурния диалог 2008, както и към мултиплициране на целите и постиженията на проекта «Университетските библиотеки – средище за научно и културно общуване, мост към единното европейско образователно пространство» и ще има своето визуално и съдържателно, вербално и събитийно измерение.

Основни адресати на PR-кампанията са: студентите и преподавателите, библиотечните и информационните специалисти, широката общественост, научните среди, медиите и други.

Организация и лице за контакт:

Доц. д-р Иванка Янкова

Председател на Асоциацията на университетските библиотеки

Tel.(+359 2) 0888 79 26 47


e-mail: vania_yankova@abv.bg

 

Д-р Таня Тодорова



Координатор на проекта

Tel.(+359 2) 0898 577 956


e-mail: ttodorova7@abv.bg

 


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница