Конкурс за комуникация на науката „Лаборатория за слава FameLab 2009



Дата14.01.2018
Размер40.21 Kb.
#46092
ТипКонкурс



В неделя ще са известни финалистите от Варна на националния конкурс за комуникация на науката „Лаборатория за слава FameLab” 2009

Какво е общото между скачените съдове, изпарението и кондензацията в съдовете под налягане, изкуствения интелект, автоматиката, алтернативните горива и биогоривата, металообработката и регулярните микрорелефи?
На 4 април (събота) от 11.00ч. в Конферентната зала в Нов учебен корпус на Техническия университет във Варна, се проведе Първи кръг на конкурса Лаборатория за слава Феймлаб, организиран от Британски съвет и Министерството на образованието и науката.
Сред регистриралите се участници ще бъдат и финалисти за Националния финал на конкурса, който ще се проведе в София на 11 май в Театър „София”. Към тях ще се присъединят финалистите, избрани на кастингите в София (30 март) и Пловдив (11 април).
Жури на Първи кръг във Варна в събота бяха:


  • Доц. д-р инж. Иван Иванов – Зам. ректор Наука и научно приложна дейност на ТУ Варна

  • Росен Угринов - биолог, докторант в лаборатория “Биомолекулни слоеве” на Института по физика на твърдото тяло на Българската академия на науките, победител в Лаборатория за слава Famelab 2007. В момента се занимава с клинични изпитвания

  • Биляна Стоева – актриса, ДТ „Стоян Бъчваров” Варна

Критериите, по които ще бъдат оценявани кандидатите са Съдържателност (научна достоверност), Достъпност (разбираемост за неспециалисти) и Обаяние (комуникативност с публиката).


Водеща на събитието е актрисата от Младежки театър „Николай Бинев” и преподавател в НАТФИЗ Ангелина Славова, която е и един от обучителите в Майсторския клас, в който избраните на кастингите финалисти ще бъдат подготвени преди националния Финал. Входът за публика е свободен, като на Финала публиката ще трябва да даде и своя вот за любимец.
Лаборатория за слава Феймлаб се провежда едновременно в 10 страни в Европа и води към Международния финал на победителите, който ще се проведе в град Челтнъм в Обединеното кралство на 6 юни в рамките на Фестивала на науката – създател на формата Феймлаб. Тази година ще се проведе вторият международен финал, след като през 2007 г. хърватският химик Марко Кошичек спечели международното жури и публиката със своята тема за „Феромоните – молекули на любовта”.
В България конкурсът се провежда за трета година. След биолога от БАН Росен Угринов („Йонните канали – комуникатори в ушната мембрана”, 2007) и физика от СУ „Кл. Охридски” Венелин Кожухаров („Частицата неутрино – ключ към разгадаване на произхода на вселената”, 2008) още един млад български учен ще стане „Новото лице на науката в България”.
Партньори в конкурса, наред с Британски съвет и Министерство на образованието и науката, са Държавният културен институт към Министерство на външните работи на Р България, СУ „Свети Климент Охридски”, ПУ „Паисий Хилендарски”, ТУ Варна, Форум Демокрит, Столична община, Съюзът на учените в България, Софийска вода, издателство Сиела, БНТ и дигиталната медийна компания Нетинфо.
Бележки за редакторите:

На Майсторския клас заедно с Ангелина Славова учените се срещнаха и с проф. Франк Бърнет, първият професор по Комуникация на науката в Обединеното кралство и доктор по невро-ендокринология, както и Ирина Недева, ТВ и радио журналист.


Конкурсът „Лаборатория за слава Феймлаб” е част от регионалния проект на Британски съвет „Красива наука”, който се осъществява в 9 страни от Югоизточна Европа и Обединеното кралство. В България „Красива наука” се провежда в партньорство между Британски съвет и Министерството на образованието и науката.
Основни дати на конкурса:

30 март (понеделник) - Първи кръг София, Аулата, СУ „Свети Климент Охридски”

4 април (събота) - Първи кръг Варна, Конферентна зала в Нов учебен корпус на ТУ Варна

11 април (събота) - Първи кръг Пловдив, Театрален салон, ПУ „Паисий Хилендарски”

11 май (понеделник) - Финал България

6 юни (събота) - Международен финал, Челтнъм, Англия


Финалисти, подбрани от Първи кръг в София на 30 март:

  • Габриела Жекова - асистент, завеждащ научна дейност в Катедра по хигиена, медицинска екология и хранене към Медицинския университет в София, Медицински факултет.

  • Анна Гаврилова - докторант в Института по ботаника към Българската академия на науките /БАН/. Ростислав Кандиларов, бакалавър от Физическия Факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.

  • Никола Каравасилев - оператор на двуметров телескоп към Националната астрономическа обсерватория Рожен към БАН.

  • Виолин Илиев - студент в Техническия университет в София.


Поощрително участие в Майсторския клас, без право да се състезават на финала:

  • Иван Христов - научен сътрудник ІІІ-та степен в Научно-изследователско звено „ Преработка на Зрителната информация” на Института по невробиология към БАН.

  • Лиан Неделчев - научен сътрудник ІІ-ра степен в Централната лаборатория по оптичен запис и обработка на информация при БАН.


Журито в София беше в състав

  • Ивайло Славов – физик-метеоролог в ТВ-МЕТ, комуникатор на науката с опит от телевизионни и други публични прояви, насочени към ангажиране на детска и широка аудитория, активен член на Форум Демокрит,

  • Георги Балджиев – специалист биолог в Института по ботаника при БАН, Носител на 3та награда и Наградата на медиите на Лаборатория за слава Феймлаб 2007,

  • Ирен Филева – старши редактор в Българското национално радио Програма „Хр. Ботев”

  • Светлана Белчева – ПР Мениджър на дигитална медийна компания Нетинфо,

За повече информация:

Дияна Запрянова I Мениджър „Публични комуникации и маркетинг” І Британски съвет

Тел. 942 4210; 0887 424210 І E-mail: diana.zapryanova@britishcouncil.bg

The United Kingdom’s international organisation for educational opportunities and cultural relations. We are registered in England as a charity.

Каталог: tu-varna -> images -> stories -> News
News -> Програма за провеждане на студентска научна сесия 2011 Откриване на студентска научна сесия
News -> Програма за провеждане на студентска научна сесия 2012 Откриване на студентска научна сесия
stories -> Honorary chairman
stories -> Обществена дискусия "законът и детето"
stories -> 2007 – 2011 г. Основание
stories -> Информация за проведена конференция
stories -> Т е Х н и ч е с к и у н и в е р с и т е т – в а р н а з а п о в е д №216/04. 04. 2012г
News -> Фонд “научни изследвания” министерство на образованието и науката


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница