Конкурс за придобиване на научното звание "професор" по научната специалност 05. 02. 01 "Политическа икономия



Дата11.06.2018
Размер92.59 Kb.
#73240
ТипКонкурс
Рецензия
върху научните трудове на доц. д.ик.н. Стати Василев Статев,

представени за участие в конкурс за придобиване на научното звание “професор“ по научната специалност 05.02.01 “Политическа

икономия (макроикономика)”
Рецензент: проф. д.ик..н. Камен Георгиев Миркович, шифър 05.02.01,

Университет за национално и световно стопанство, София
1. В конкурса за научното звание “професор “ по научната специалност 05.02.01 “Политическа икономия (макроикономика)”, обявен за потребностите на катедра “Икономикс” при Университета за национално и световно стопанство в София, участвува един кандидат – доц. д.ик.н. Стати Василев Статев. Доц. д.ик.н. Стати Василев Статев е роден през 1955 г. в Бургас. Завършва Английската езикова гимназия в Бургас през 1971 г. и специалност “Политическа икономия” във ВИИ “Карл Маркс” (УНСС) през 1980 г., както и специалност “Математика” в Софийския университет през 1984 г. Работи като асистент от 1980 г., като старши асистент – от 1983 г., и като главен асистент от 1987 г. в катедра “Политическа икономия” на ВИИ ”Карл Маркс” в София. От 1991 г. и досега е доцент в същата катедра (сега катедра “Икономикс”). Той е доктор по икономика от 1987 г. и доктор на икономическите науки от 2009 г. с тема “Финансово развитие и икономически растеж (пътят на България: 1991 –2006)” От 2004 г. е член на Управителния съвет на БНБ. Той е и хоноруван преподавател в Нов български университет и в Софийския университет. Бил е декан на Общоикономическия факултет на УНСС, а понастоящем е първи заместник ректор и заместник ректор по международното сътрудничество и координацията между поделенията на УНСС. Член е на СНС по икономически теории и международни икономически отношения при ВАК. Специализирал е в департамент “Икономикс” на Бостънския университет в САЩ и в катедра “Политическа икономия” на Московския университет. Владее говоримо и писмено английски и руски език. Притежава перфектна компютърна грамотност.
2. Доц. д.ик.н. Стати Василев Статев има 29 години университетски преподавателски стаж. Преподава в бакалавърска и в магистърска степен по основи на икономическата теория, основи на микроикономиката, основи на макроикономиката, теоретична макроикономика, макроикономически анализи, приложна макроикономика и др. в България и в чужбина. Бил е гост-професор в департамент “Икономикс” на Бостънския университет в САЩ и в департамент “Финанси” на Пирейския университет, както е и консултант на Световната банка. Основните направления на научноизследователската му дейност са теорията и методологията на макроикономическия анализ, макроикономическото равновесие, финансовото развитие и икономическият растеж, зависимостите между икономическия растеж, ефективността и икономическите структури, макроикономическата теория и анализа на прехода към пазарна икономика. Участвува с голям брой научни доклади пред международни конференции в България и в чужбина. Участвува и в множество международни и национални изследователски проекти, в т.ч. и като техен ръководител. Има над 150 научни публикации и научни трудове на български, руски, английски, полски, гръцки и албански език.
3. За участие в конкурса за професор доц. д.ик.н. Стати Василев Статев е представил 67 научни публикации след първата си хабилитация като доцент и извън трудовете, свързани със защитата на научната степен “доктор на икономическите науки”. Представените за участие в настоящия конкурс за професор 67 публикации включват: първо, 10 монографии и студии в общ обем около 400 печатни стр., от които 5 издания са на английски език; второ, 17 статии в общ обем над 230 печатни стр., от които 3 публикации са на чужди езици; трето, 17 учебници и учебни пособия (самостоятелни и в съавторство) със собствен текст над 2700 печатни стр. (вкл. и тези с второ допълнено и разширено издание), от които 3 издания са на чужди езици; четвърто, 23 публикувани научни доклади и разработки в общо обем около 340 печатни стр., от които 15 публикации на чужди езици. Приемам за рецензиране всичките 67 публикации на автора с общ обем над 3600 стр., но без дублиращите се текстове от втори издания на някои от учебниците, като вземам обаче под внимание допълнителните моменти в тях. По съдържание, качество и обем тези публикации са повече от достатъчни за участие в настоящия конкурс за професор и отговарят на утвърдените от ВАК наукометрични показатели. Тези трудове са по научната специалност, за която е обявен конкурсът за професор [05.02.01 “Политическа икономия (макроикономика)”]. За сведение вземам и останалите 89 научни публикации и трудове, които са извън конкурса за професор и сред които е и неговата монография “Финансово развитие и икономически растеж (пътят на България: 1991 –2006)” (УИ “Стопанство”, С., 2009, 548 с.), която вече познавам от процедурата по защитата на неговата голяма докторска дисертация.
4. Смятам, че основните научни приноси в научните публикации на доц. д.ик.н. Стати Василев Статев се свеждат до следното.

(1) С помощта на модел, следящ икономическата динамика, е доказана каква е дълбочината на рецесията, в която България навлиза в началото на деветдесетте години на миналия век. Обосновано е твърдението, че финансово-икономическата криза от 1996–1997 г. у нас измества с около три-четири години достигането на икономическия потенциал от 1989 г. Консервативният характер на личното и правителственото потребление е един от основните фактори за запазването на относително рецесионно равновесие. Във връзка с това авторът изчислява и акселератора на инвестициите, което само по-себе си е оригинален творчески принос. (В публикации с номера 1, 4, 7, 9, 12, 14 и други).

(2) Определена е ролята както самостоятелното, така и комплексното влияние на промените в разходната, доходната и производствената част на брутния вътрешен продукт за излизането от рецесията и стабилизирането на българската икономика. Чрез структурни анализи са идентифицирани различни дисбаланси на кризисната икономика, след което авторът стига до заключението, че именно комплексното и съгласуването им преодоляване е значимият фактор за следрецесионното ускоряване на икономическия растеж. (В публикации с номера 5, 13, 14, 151 21, 23, 26, 49 и други).

(3) Анализирана е стабилизацията на българската икономика след въвеждането на паричния съвет. Авторът обосновава заключението, че от дългосрочна гледна точка най-подходящи са темпове на икономическия растеж от около 6 процента. Той предупреждава, че след около десетина години от рецесията следва появата на нормален бизнес цикъл с присъщия му икономически спад, за което трябва да се предвидят адекватни на него и противодействащи му финансови буфери. Особено внимание в това отношение е отделено на ролята на комплексното въздействие на финансовата система върху растежа. (В публикации с номера 6, 7, 8, 9 14, 21).

(4) Авторът е разработил солидно обоснована система от показатели за оценяване и активността, ефективността и структурните определители на финансовата система в България като цяло за оценяване на нейното състояние по време на преход. Той доказва позитивното влияние на ефективността на банковата система върху реалната българска икономика след въвеждането на паричния съвет след 2000 г. Авторовият анализ разкрива значението на бързото и стабилното развитие на фондовата борса и на небанковите финансови институции за стабилизирането на икономическия растеж у нас. (В публикации с номера 2, 3, 7, 9 10, 21, 22 и други).

(5) Оценена е степента на синхронизиране на бизнес циклите на България и тези на Еврозоната. По–специално структурната конвергениця е измерена с иконометрични методи. Показано е, че България не се конвергира с Еврозоната в динамиката на нито един от структурните компоненти на брутния вътрешен продукт. (В публикации с номера 18, 56, 57).

(6) Направена е оценка на иновационната активност и на инвестициите в научноизследователска и развойна дейност в региона на Южна и Източна България. Разработена е карта за оценка на процесите на създаване, предаване и търсене на знания в този регион и са формулирани и сравнени сценарии (песимистичен, умерено оптимистичен и оптимистичен). Върху тази основа са формулирани препоръки към иновационната политика, както и за цялостна стратегия за насърчаване на инвестициите и на научноизследователската и развойната дейност в региона. (В публикации с номера 60, 61, 62, 63, 66 и други).

(7) Кандидатът има значима обем публикувана учебна литература (самостоятелна или в съавторство) в България и в чужбина. Само по себе си това е принос към преподаването на икономическата теория в УНСС и в други университети. Тук се открояват самостоятелният учебник по макроикономически анализи за Нов български университет, самостоятелните учебници по макроикономика за Центъра за дистанционно обучение в УНСС, значимите участия в учебниците по икономика на публичния сектор за УНСС, множеството участия в учебниците по макроикономика и по основи на икономическата теория за УНСС, учебникът по оригиналния учебен курс по правене на бизнес в България, изнасян в Атинския и Пирейския университети и други издания, някои от които на английски език. Това не са просто обичайни учебни издания, но учебни публикации, в които авторът включва и резултатите от своите научни търсения, с които първо трябва да бъдат запознати студентите и сред които той търси едни от своите безкомпромисни опоненти. Винаги съм смятал, че такива издания представляват по-голям принос в икономическата наука в сравнение с някои тематично ограничени монографии, които наистина имат определен частен научен ефект, но не се вижда какво е тяхното място в изграждането на икономическата теория като система и затова често пъти остават самоцелни. Авторът има значими участия и в енциклопедични издания със статии в областта на макроикономиката и на близки до нея области. (В публикации с номера от 28 до 44 включително).



В качеството си на рецензент приемам посочените в приложената от кандидата справка научни приноси като действително съдържащи се в неговото творчество, представено за конкурса. Тези приноси представляват нови научни знания или доуточняват и са допълнително доказателство за вече съществуващи знания. Безспорна е практическата значимост на приносите в творчеството на кандидата – те са от значение за обосноваването на целенасочена и разумна макроикономическа политика съобразно с конкретните тенденции в България, особено в областта на преходната икономика, икономическия растеж и финансовата система.
5. По научните публикации на кандидата доц. д.ик.н. Стати Василев Статев могат да направя някои критични бележки. Но те не са от принципен характер. На някои места има редакционни непълноти и терминологични неясноти, които ще споделя с автора. Както и друг път съм посочвал (но по друг повод) има случаи на безкритично възприемане на недобре обосновани термини от официални правителствени документи, което превръща науката от коректив и партньор на правителството в негов придатък. В действителност би трябвало да бъде обратното – правителството и другите официални институции са тези, които трябва да съгласуват терминологията си с икономическата наука. Специално обаче искам да подчертая, че някои терминологични неясноти, доколкото ги има в творчеството на доц. Стати Статев (като например относно съпоставката между икономическия растеж и икономическото развитие), не отслабват неговите научни аргументи. Кандидатът е търсен консултант и търсен автор от много държавни и учебни институции, често пъти по различни въпроси. Това го е принудило малко да разпилява изследователските си и авторските си усилия (синдром, който обективно е засегнал много от нас), вместо да се концентрира върху създаването на по-голяма и монолитна монография, съдържанието на която по същество вече и без това се съдържа в множеството негови студии, статии и научни доклади (сами по себе си достатъчни като обем и качество). Това не упрек, тъй като доц. Стати Статев съвсем скоро издаде крупна монография по голямата си докторска дисертация, а по-скоро е препоръка към предстоящата му научна дейност. Разбира се, че този критичен анонс не омаловажава определено положителната ми оценка на неговите научни трудове.
6. Кандидатът доц. д.ик.н. Стати Василев Статев е представил справка за 31 цитирания в значими издания на негови публикации, както и за броя на цитиранията в ИНТЕРНЕТ, които са израз на научно и обществено признание на неговите достижения. Той е научен ръководител на 6 докторанта (български и чуждестранни), 4 от които вече са защитили. От представените официални документи се вижда, че има необходимата учебна натовареност (в бакалавърска и магистърска степен) по научната специалност, за която е обявен конкурсът.
6. Познавам лично кандидата доц. д.ик.н. Стати Василев Статев. Той се изявява като задълбочен и взискателен преподавател, изследовател и прецизен автор. Представя солидни аргументи в подкрепа на защитаваните от него изводи, но и проявява малко повече от необходимото научна предпазливост, което, разбира се, само по себе си заслужава адмирация. Разработките му се отличават с голяма степен на научна значимост както от методологична, така и от практическа гледна точка. Той показва умения целенасочено да систематизира и критично да осмисля съществуващите в изследваните от него области становища и да вземе критична и аргументирана позиция към тях. Използваните от него иконометрични, както и други математически методи го изявяват като много добър експерт в тази като че ли не много предпочитана от учените икономисти област (но признавана от всички като много полезна за икономическите изследвания). Доц. д.ик.н. Стати Василев Статев демонстрира широко познаване и компетентно ползване на специалната литература в научните направения по икономика, по които работи, и добросъвестно се позовава на нея. Той се ползва с високо уважение сред колегите си и сред студентите.
Заключение. Като имам предвид изразените по-горе от мен съображения, направените оценки за научните приноси на кандидата, това, че критичните бележки имат по скоро характер на препоръки към автора и по принцип не оспорват значимостта на неговите приноси, дългогодишната му висококачествена преподавателска и научноизследователска дейност в областта на икономическата теория в България и в чужбина (най-вече в макроикономиката и особено в областта на икономическия растеж, финансовата сфера и икономическите реформи) с резултати, имащи отношение към икономическата практика, значимите му международни изяви, както и това, че той е доктор на икономическите науки с една убедително защитена дисертация с преобладаващо и резултатно приложение на иконометрични методи, позволявам си да препоръчам на уважаемите членове на Специализирания научен съвет по икономически теории и международни икономически отношения при Висшата атестационна комисия да присъдят на доц. д.ик.н. Стати Василев Статев научното звание “професор“ по научната специалност 05.02.01 “Политическа икономия (макроикономика)”.
София, 3 декември 2009 г.

Рецензент:



(проф. д.ик.н. Камен Миркович)


Каталог: uploaded files
uploaded files -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded files -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded files -> Автобиография Лична информация
uploaded files -> Стопански факултет – катедра „стопанско управление” специализиран научен съвет по икономическа
uploaded files -> Утвърдил весела неделчева
uploaded files -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
uploaded files -> Христо Смирненски
uploaded files -> I. Описание на клиентския терминал Общи положения на работата на системата
uploaded files -> Специализиран научен съвет по отраслова и фирмена икономика при вак на република българия
uploaded files -> О б я в я в а м к о н к у р с: За длъжността “младши експерт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница