Конкурс за професор по професионално направление 8 „Проучване, добив и обработка на полезните изкопаеми", специалност „Транспорт и съхраняване на нефт, газ и твърди минерални суровини"



Дата24.10.2018
Размер148.88 Kb.
#96843
ТипКонкурс


Приложение 17

РЕЗЮМЕТА
на трудовете на доц. ст.н.с. II ст. д-р Георги Кирилов Николов, представени в конкурс за професор по професионално направление 5.8 „Проучване, добив и обработка на полезните изкопаеми”, специалност „Транспорт и съхраняване на нефт, газ и твърди минерални суровини”

В.1. Николов Г. К., „Газопровод”. Физико-математическа и техническа енциклопедия, БАН, София, 1990 г., стр. 463-464.

В статията е дадена класификация на газопроводите в зависимост от тяхното предназначение и работно налягане. Приведена е принципна схема на газотранспортна система и са посочени най-важните технологични параметри. В синтезиран вид е анализирана зависимостта между технологичните параметри – капацитет, налягане, диаметър, степен на компресия.

Систематизирани са най-важните изисквания при проектирането, строителството и експлоатацията на магистралните газопроводи. Разработката е предназначена за енциклопедичното издание на БАН.

В.2. Николов Г. К., „Газхолдер”. Физико-математическа и техническа енциклопедия, БАН, София, 1990 г., стр. 465.

Дадена е класификация на газхолдерите за съхраняване на природен газ. Приведени са схемите и е разяснено устройството и принципът на действие.



В.3. Николов Г. К., „Нефтопровод”. Физико-математическа и техническа енциклопедия, БАН, София, 1996 г., стр. 683.

В статията е показана технологичната схема на магистралните нефтопроводи. Приведени са основните технологични параметри – работно налягане, диаметри.

Систематизирани са най-важните изисквания при проектиране, строителство и експлоатация на нефтопроводите.

В.4. Николов Г. К., „Нефтобаза”. Физико-математическа и техническа енциклопедия, БАН, София, 1996 г., стр. 684.

Описано е предназначението на нефтобазите - за технологичен и авариен резерв, за смяна на вида транспорт (от танкерен – тръбопроводен и др.). Даден е генерален план на нефтобаза, включващ основните й съоръжения.



В.5. Николов Г. К., „Транспорт и съхраняване на нефта и газа”, София, МГУ „Св. Иван Рилски”, 1993 г., стр. 198.

Това издание е първият учебник у нас по първичната подготовка, транспорта, съхраняването на нефта и газа, техническата безопасност и опазване на околната среда за висшите учебни заведения.

Новооткритите нефтени и газови находища са разположени на значителни разстояния от промишлените центрове и консуматори на нефта и газа. Това налага транспортирането им на стотици и хиляди километри.
Няма отрасъл, в който пряко или косвено да не се използват производите от нефт и газ. Добивът и транспортирането на нефт и газ са свързани с необходимостта от проектиране и изграждане на сложни инженерни съоръжения с огромни инвестиции.
Поради специфичните особености на нефтогазодобивния отрасъл се налага да се провеждат технологични изчисления в условията на неопределеност и неточност на изходната информация. Проектираните съоръжения трябва да работят оптимално при изменение на основните технологични параметри - дебит на нефта, газа и водата, налягането и др. Всичко това поставя високи изисквания към нефтената наука и практика, които са отразени в учебника.
По проблемите на транспорта и съхранението на нефта и газа има много публикации в световната техническа литература, ключовите от които са анализирани и приведени в изданието.
На основата на добрата газова и нефтена практика учебният материал е структуриран в 8 глави:


  1. Свойства на нефта и природния газ,

  2. Събиране и първична обработка на нефта и газа,

  3. Магистрален транспорт на нефта и нефтопродуктите,

  4. Тръбопроводен транспорт на природен газ,

  5. Строителство на тръбопроводи,

  6. Експлоатация на тръбопроводи,

  7. Съхраняване на нефта, нефтопродуктите и газа,

  8. Техническа безопасност и опазване на природната среда.

Приложения
В настоящия учебник авторът е обобщил резултатите от многобройните теоретични и експериментални изследвания в другите страни и у нас, предложил е най-подходящите методики за технологични изчисления на процесите по подготовка, транспорт и съхранение на нефтa и газa.
Приведени са резултатите от изследванията на автора по проблемите на деемулсацията, корозията на тръбопроводите при добива на оводнен нефт, парафиноотлагането, загубите на нефта от изпаряване, замърсяването на водите и почвата на нефтените находища. Посочени са оптималните параметри на разработените технологии, някои от които защитени с авторски свидетелства.
Особено внимание е отделено на определянето свойствата на въглеводородите в работни условия, фазовите превръщания при изменение на налягането и температурата.

Изходните данни са от изключително значение при проектирането на надземните съоръжения на нефтени и газови находища и магистралните нефто- и газопроводи.

Изчисленията на сепараторите и деемулсаторите са в съответствие с практиката на най-добрите нефтогазови фирми.

Приведени са методики за изчисляване на тръбопроводи при двуфазни потоци – нефт+газ, газ+кондензат.

Изборът на оптимални параметри на тръбопроводите (диаметър, брой помпени станции и компресорни станции, трасета, работно налягане) е свързан с икономия на милиони, стотици милиони лева инвестиции.

Представени са най-добрите технологии за строителство на тръбопроводи в различни климатични условия. Описани са добрите практики за оперативното управление и експлоатация на магистралните тръбопроводи. Разгледани са всички потенциални усложнения при експлоатацията, като са предложени методи за решаването им.

Предвид важността на нефта и газа като енергоносители и суровина, осигуряването на непрекъснатата работа на нефтопроводните и газотранспортни системи е от изключително значение за всяка страна. Тази задача се решава и чрез осигуряване на технологичен и авариен резерв с подземни нефто- и газохранилища. Технологиите за създаването и експлоатацията им също са описани в учебника.

Особено внимание е отделено на техническата безопасност и опазване на околната среда при добива, транспорта и съхраняването на нефта, нефтопродуктите и газа. Посочени са опасните свойства на сероводорода, СО и др.

В приложения са дадени основните свойства на въглеводородите, съкращения и означения, измервателните единици и коефициентите за превръщането им.

Подбрани са номограми и графици, както и справочни данни за решаването на редица приложни задачи.


В учебника са включени съвременни, общоприети методики, технологии и съоръжения, прилагани от водещи в света нефтени и газови фирми. Поради ограничения обем някои от проблемите са описани схематично.
В.6. Николов Г. К., Благова Ст., „Екологични предимства на природния газ за населените места. Геология и минерални ресурси № 5, София, 1997 г.

Приведени са данни за замърсяването на въздуха в населените места у нас и причините за това. Анализирани са екологичните предимства на природния газ, съпоставени с другите енергоносители. Оценени са вредните емисии при замяна на въглищата, мазута, дизелното гориво с природен газ.



В.7. Николов Г., Бояджиев М., „Сравнителен анализ на възможностите за пренос на природен газ”. Годишник на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”, Том 46, Св. I, Геология и геофизика, София, 2003 г., стр. 465-468.

Увеличаването на търсенето и, съответно, предлагането на природен газ в света е благоприятно условие за развитие на газовия пазар и съпътстващи преноса на газа технологии. Доколкото основните транспортни разходи са функция на транспортния капацитет и използваното налягане и материали, в доклада са съпоставени технологии за транспорт на газа, чрез „индекс на транспортните разходи”.

Представени са постиженията и технологичният напредък в технологиите по пренос на газ през последните години. Разгледани са основни технически възможности при преноса на природен газ: втечнен природен газ и транспорт на газ по газопроводи при ниско и при свръхвисоко налягане, над 100 бара. Сравнени са технологичните и икономическите условия при преноса на газ при големи разстояния по различните методи.

Получените резултати са представени графично, като са анализирани възможностите за доставки на природен газ на големи разстояния.

Направени са изводи, които обобщават съвременните технологии при преноса на природен газ и са определени зоните на ефективност в зависимост от разстоянията и пренасяните количества природен газ.

В.8. Николов Г., Бояджиев М., Савов И., „Нови материали и технологии в газоснабдяването”. Годишник на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”, Том 48, Св. I, Геология и геофизика, 2005 г., стр. 185-188.

Техническите норми за изграждане на газови инсталации за природен газ в нашата страна са едни от най-строгите по отношение на използваните материали и технологии. През последните години новата нормативна уредба позволи и използването на съвременни материали, сертифицирани за работа с природен газ.


Новите материали се прилагат съответно с нови технологии по отношение на проектирането и изграждането. Използват се и техники за свързване, непознати до момента у нас.
В доклада е изследвана икономическата ефективност и техническата пригодност на съвременните материали и технологии за газопроводни инсталации.
С разгледаните в доклада нови технологични системи и материали и с доказаната им пригодност за сградни газови инсталации се допринася за разширяване и развитие на вариантите за изграждане на газови инсталации в България и за подобряване на експлоатационната им безопасност.

В.9. Николов Г., Найденова М., „Управление на проекти в газоснабдяването”. Годишник на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”, Том 49, Св. I, Геология и геофизика, София, 2006 г., стр. 149-153.

В съвременните национални икономики енергетиката обуславя темповете на развитие на всяка страна. Развитието на единна газоснабдителна система осигурява енергийна сигурност и ефективно използване на енергията. Проектите, свързани с газоснабдяването, обхващат всички нива – от разработката на находища, проектирането и изграждането на магистрални газопроводи и разпределителни мрежи, газоизмервателни и газорегулиращи станции до доставката на природен газ на крайни клиенти. Това са проекти, които като уникални процеси се състоят от съвкупност от координирани и управлявани дейности, предприемани за постигане на цел, съответстваща на конкретни изисквания и ограничения в срокове, цени и ресурси. Като проекти с висока стойност на една или множество от променливите си – висок риск, продължителност, с голямо географско и териториално покритие, с висока цена, реализируеми със сложна организационна структура са сложни проекти, за които се търсят гъвкави иновации /иновативни/ технологии за управление. Управлението на тези инфраструктури, нерядко международни и глобални проекти, включва планирането, проследяването и контролът на всички аспекти, за да се постигнат целите на проекта в рамките на определеното време, бюджет, качество и изпълнение. Разгледани са функциите планиране, контрол, анализ, мониторинг, оценка и т.н., и подсистемните - управление на качеството, времето, оценка на рисковете и т.н., по основните фази на проектните цикли – от инициирането и анализа на инвестиционните възможности до реализацията на проектите в газоснабдяването. Предложено е в учебните програми на университетите да се включи и обучение по Управление на проекти, което е необходимо за съвременните условия на работа.



В.10. Николов Г., Тодоров Ст., „Стандартизацията и либерализацията в газоснабдяването”. Годишник на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”, Том 49, Св. I, Геология и геофизика, София, 2006 г., стр. 155-160.

Формулирани са насоките на стандартизационната дейност в газовия сектор. Описани са най-важните (хармонизирани с Европейските норми) български стандарти, в т.ч. за преноса на природен газ (БДС EN 1594), разпределение (БДС EN 12007), регулиране на налягането, измерване на дебита и др. Извършен е анализ на либерализацията върху изискванията, които се залагат в стандартите. Конкуренцията между преносните компании за услугата „пренос на природен газне бива да води до снижаване на изискванията за техническа безопасност.

Представен е опитът на ТК – 60 „Газоснабдяване и газопотребление” за хармонизирането на нашите стандарти с Европейските норми.

В.11. Златанов В. Н., Николов Г. К., Харизанов М. Х. „Дълги хоризонтални сондажи с голям диаметър”. Геология и минерални ресурси, № 3, 2007 г., стр. 23-30.

Описани са предимствата на безтраншейното полагане на тръбопроводи, които за градската инфраструктура са особено важни. Приведени са различните технологии за хоризонтално сондиране с оценка на предимствата и недостатъците. Посочени са основните технически характеристики на сондажните апаратури на фирма „WIRTH” за хоризонтално сондиране с дължина до 3 000 м и диаметър до 2 500 мм.



В.12. Николов Г. К., „Разпределение и използване на природен газ”. Монография, Юкономикс, София, 2007 г., стр. 512.


проф. дтн. Инж. Константин Найденов Шушулов
Рецензенти:

доц. д-р Любомир Генов Геров

Издание на Юкономикс – Център за знания по инфраструктура и енергетика, публични и комунални услуги – тираж 2 000 екз.

Монографията е посветена на актуални проблеми на енергетиката и по-конкретно - газовия сектор.

Предимствата на природния газ спрямо другите горива, като ценна химическа суровина, високоефективно технологично и енергийно гориво, в т.ч. и за автомобилния транспорт, определят 21 век като век на метана. Високите изисквания за опазване на околната среда и енергийната ефективност налагат замяната на течните и твърдите горива с природен газ. Тези тенденции, характерни за страните от ЕС, са в сила и за България във връзка с хармонизирането на нашите стандарти с европейските норми и присъединяването към ЕС.

По-високият ръст на потреблението на природен газ спрямо другите енергоносители е вследствие на неговите предимства:



  • по-ниски цени в сравнение с другите енергоносители;

  • минимални загуби на енергия при пренасянето му;

  • възможност за индивидуално измерване и регулиране на консумацията, т.е. всяко жилище е независимо;

  • сравнително по-ниски инвестиции и експлоатационни разходи в сравнение с централизираното топлоснабдяване;

  • няма необходимост от допълнително топлинно счетоводство;

  • непрекъснатост на захранването и сигурност на доставките;

  • развитие и създаване на нови технологии и работни места;

  • икономии на първична енергия, които се реализират от високия КПД и директното превръщане на газа в енергия;

  • подобряване на екологичната обстановка и условията на живот в населените места.

От 1991 г. у нас започва развитието на разпределението и използването на природния газ в бита и обществено-административния сектор. Дотогава природният газ се използваше в промишлеността и ТЕЦ. Бяха създадени редица газоразпределителни компании, които в условията на недостатъчно пълна нормативна уредба започнаха проектирането и изграждането на газоразпределителните системи в населените места. Като участник в този процес, в т.ч. и като Председател на ТК 60 „Газоснабдяване и газоразпределение" към БИС, авторът е дискутирал и решавал съвместно с експертите и ръководителите на компаниите повечето от проблемите, свързани с разпределението и използването на природния газ.

Част от тези решения, наред с обобщения опит на най-добрите експерти в областта на стандартизацията от ТК 234 „Газова инфраструктура" на Европейския комитет по стандартизация (CEN), са отразени в Монографията.

Тя е оформена в 9 глави:

Глава 1: Състав и свойства на газа,

Глава 2: Използване на природния газ,

Глава 3: Разпределение на природен газ,

Глава 4: Технологични изчисления на ГРМ,

Глава 5: Регулиране на налягането и измерване на дебита на газа,

Глава 6: Сградни газови инсталации,

Глава 7: Строителство на газовите мрежи,

Глава 8: Експлоатация на газовите мрежи и инсталации,

Глава 9: Регулиране и ценообразуване в газоснабдяването

и 6 приложения.

Обхванати са най-важните и необходими знания за проектирането, доставките на тръби и оборудване, изграждането, приемането, пуска и експлоатацията, техническия надзор на газоразпределителните системи и газови инсталации. Особено внимание е отделено на свойствата на газа и определянето им чрез съвременни методики и технически стандарти.

Предвид сложността и необходимите значителни инвестиции за газовите инфраструктурни проекти, изключително важно е точното прогнозиране на потреблението на природен газ в различните сектори. Дадените формули са съобразени с използването на най-добрия чужд опит и с отчитане на климатичните особености у нас.

Газоразпределителните мрежи (ГРМ) са част от градската инфраструктура, затова са представени подробно изискванията към тях, надеждността на газоснабдяването, качеството на услугата „разпределение", интегрираните управленски системи в транспорта и разпределението на природния газ. Описан е обосновано интегритета на газоразпределителните системи (PIMS – Pipeline Integrity Management System), включващ фирмената политика за управление на системата, управление на проектирането, доставките, експлоатацията, управление на риска, обучението и атестацията на персонала, комуникациите, безопасността и околната среда, управление на качеството, следене на нормативната уредба и развитието на технологиите.

Чрез Интегрираните управленски системи газовите компании гарантират пред заинтересованите лица осигуряването на техническата безопасност, надеждността и ефективността на газовите мрежи, удовлетворяващи клиентите.

Предложени са съвременни методики за технологични изчисления на сложни газови мрежи с достатъчна за инженерната практика точност.

Анализирано е изменението на температурата и налягането на газа, което влияе върху технологичните параметри на ГРМ и е от особено значение за точността за измерването на дебита (потреблението) на природния газ.

Оптималният избор и оразмеряването на регулиращата и предпазна арматура гарантират безопасната експлоатация на ГРМ.

Представени са основните характеристики на Сградните газови инсталации (СГИ), методиките за изчисляване и проектиране, както и изискванията, осигуряващи безопасната им експлоатация.

Описани са технологиите за изграждане на газопроводи от стоманени и полиетиленови тръби (PE HD), в т.ч. и безтраншейно полагане.

В раздела по Експлоатация на ГРМ и СГИ се акцентира на техническата безопасност, одорирането на газа, управлението на кризи при аварии.

Тъй като газоснабдяването е услуга от обществен интерес, дейностите подлежат на регулиране, затова в отделна глава са анализирани регулирането, либерализацията и ценообразуването в газовия сектор.

В отделно приложение е даден списък с действащите нормативни документи и приложимите технически стандарти.

Предвид обхвата на разглежданите въпроси, в Монографията за разработката на някои от тях са привлечени водещи експерти, посочени в увода.

Монографията се използва като учебник от студентите от МГУ „Св. Иван Рилски”, ТУ - гр. София и РТУ „Ангел Кънчев”, както и от работещите в газовия сектор.

В.13. Николов Г. К., „Интегрирани управленски системи в транспорта на газа”. Интердисциплинарен форум България-Русия, гр. Русе, Научни трудове, МОН, Русенски технически университет „Ангел Кънчев”, 2008 г.

Представени са новите изисквания за Информационно-управленските системи за магистралните газопроводи (PIMS – Pipeline Integrity Management System). Обоснован е модел за управление, на която и да е дейност, в т.ч. газоснабдяването - PDCA (планиране-изпълнение-контрол-предприемане на коригиращи действия). Описани са основните и спомагателни процеси в Информационно-управленските системи за магистралните газопроводи.



В.14. Николов Г. К., Попов Г. С., Бояджиев М. М., Климентов К., „Изследване на грешките при пресмятане на коефициента на триене в кръгли тръби”. Годишник на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”, Том 53, Св. I, Геология и геофизика, София, 2010 г., стр. 159-162.

Една от основните задачи при пресмятане на системи за транспорт на флуиди (течности и газове) е определяне на хидравличните загуби на напор (налягане). Те се пресмятат по общоизвестните формули на Дарси-Вайсбах, като за целта е необходимо предварително да бъде определен коефициентът на хидравлично триене.

Проведеното изследване показва, че определянето на коефициента на триене по различните формули е свързано с известни различия в резултатите, като в някои случаи те достигат над 10 %.

В работата са представени най-често използваните в проектантската дейност формули за пресмятане на коефициента на триене при движение на флуиди в кръгли тръби. Чрез изследване на зависимостите за коефициента на триене от числото на Рейнолдс при различна относителна еквивалентна грапавост са получени стойности за грешките при използване на тези формули, спрямо общопризнатата формула на Колбрук-Уайт. Уточнени са формулите, с които се получават най-коректни резултати при различните режими на движение.



В.15. Николов Г., Бояджиев М., „Алтернативни способи за транспорт и съхраняване на природен газ”. Годишник на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”, Том 54, Св. I, Геология и геофизика, София, 2011 г., стр. 151-154.

Консумацията на природен газ се увеличава с темпове, кoито превръщат това гориво в един от най-важните енергийни ресурси през новото хилядолетие. Повишаващото се търсене създава дефицит, породен от невъзможността за осигуряване на доставките от източници в близост до потребителите. В съответствие с тези реални обстоятелства и новоразкритите газови находища в дълбоко море, обект на изследване от авторите са развити съвременни технологии за транспортиране на газ от хранилища и находища, намиращи се в морски условия.

В статията се представя сравнителен анализ на алтернативни методи на транспорт на природен газ. Съпоставени са транспорта на газохидрати, втечнен и компресиран природен газ. Разгледани са технически средства и технологии, по които да се реализира транспорта при алтернативните методи.

Оценена е икономическата ефективност на разгледаните технологии за пренос на природен газ.




Каталог: docs -> N Juri
N Juri -> Конкурс за академична длъжност "Доцент" по професионално направление 8 „Проучване, добив и обработка на полезните изкопаеми", специалност „Обогатяване на полезни изкопаеми"
N Juri -> Конкурс за професор по Професионално направление Науки за земята
N Juri -> Конкурс за професор по научно направление 8 „проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми" специалност „минно строителство"
N Juri -> И. Паздеров І. Дисертация и публикации, които са части от дисертационния труд
N Juri -> 19. Резюмета на трудовете, с които кандидатът участва 7а. Научни публикации до получаване на онс „Доктор“ (научна степен „Кандидат на техническите науки“), 1978-1988 г
N Juri -> Конкурса за получаване на научното звание "професор" по Професионално направление „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми"
N Juri -> Конкурс за академичната длъжност „професор" по професионално направление Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми, специалност "Техника и технология на взривните работи" за нуждите на катедра Подземно строителство
N Juri -> С п и с ъ к на научните и научно-приложните трудове на доц д-р Венелин Желев Желев
N Juri -> Конкурс за академичната длъжност „професор" по професионално направление Икономика, специалност „Икономика и управление по отрасли"
N Juri -> Моделиране показатели на находища на подземни богатства и свързани с тях обекти чрез компютърни системи


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница