Конкурс за професор



Дата17.01.2017
Размер60.19 Kb.
#12919
Румен Ценов: Научни и научно-организационни приноси
(във връзка с обявяването на конкурс за професор)

По-долу ще се опитам да резюмирам много кратко научните и научно-организационните си приноси, така както аз ги виждам, в колективите, в които съм работил.


1. Колаборация HYPERON.

Тематика: Експерименти по изучаване на адрон-адронни и адрон-ядрени взаимодействия при енергии 5 – 15 GeV на един от вторичните снопове частици на Серпуховския ускорител.

Водеща организация: ОИЯИ, Дубна и ИФВЕ, Протвино.

Период: 1979 – 1993 г.

Разработките по тази тематика съставиха основата на дисертацията ми за степента „кандидат на физико-математическите науки” (защитена в ОИЯИ през 1986 г.), както и за хабилитацията ми за доцент през 1995 г., поради което тук няма да ги разглеждам.

Списъкът на публикациите с мое участие е достъпен на http://atomic.phys.uni-sofia.bg/Members/tsenov/materiali-km-lichnata-stranica/rt-publ-hyperon.doc/view.
2. Колаборация CHORUS.

Тематика: Търсене на неутринни осцилации и изследване на свойствата и взаимодействията на неутрината.

Водеща организация: CERN

Период: 1994 – 2009 г.

Разработките по тази тематика съставиха основата на дисертацията ми за степента „доктор на физическите науки”, защитена през 2010 г. пред Специализирания научен съвет по ядрена физика, ядрена енергетика и астрономия на Висшата атестационна комисия. Поради тази причина тук няма да ги разглеждам. Научните ми приноси, формулирани в дисертацията, могат да се видят на



http://atomic.phys.uni-sofia.bg/Members/tsenov/dissertation-for-doctor-of-science/nauchniprinosi.doc/view , а списък с публикациите с мое участие е представен на

http://atomic.phys.uni-sofia.bg/Members/tsenov/materiali-km-lichnata-stranica/rt-publ-chorus.doc/view.

По мое предложение в колаборацията CHORUS през 1996 г. бяха привлечени колегите от Физическия факултет доц. д-р Димитър Колев и доц. д-р Михаил Чижов. Те успешно се включиха в работата на колектива и допринесоха за утвърждаването на реномето на Физическия факултет на Софийския университет като сериозен научно-изследователски институт.

Студентката от Физическия факултет Ивана Христова разработи магистърска дипломна работа под мое ръководство на експеримента CHORUS. Тя започна и докторантура по тази тематика, на която аз бях научен ръководител. Успешно изпълни индивидуалния си план и беше отчислена с право на защита. Поради финансова невъзможност да поддържаме нейното участие в CHORUS тя се премести в германския изследователски център по физика на високите енергии DESY в Хамбург и там успешно защити дисертацията си по близка тематика.
3. Колаборация HARP.

Тематика: Измерване на диференциалните сечения за протон-ядрени и пион-ядрени взаимодействия при енергии 3-15 GeV с цел оптимизиране на параметрите на ускорителен комплекс „Неутринна фабрика” и подобряване на точността на симулационните програми за моделиране на развитието на атмосферни порои от космични лъчи.

Водеща организация: CERN, Женева.

Период: 1999 – 2010 г.
Групата от Физическия факултет в колаборацията CHORUS беше поканена да участва в следващ експеримент в CERN, свързан с неутринната тематика – експеримента HARP. Аз координирах работата на групата. В периода на създаване и комплектуване на апаратурата привлякох в работата и колегите доц, д-р Илко Русинов, доц. д-р Петю Петев, гл. ас. Климент Бурин и студентите Мариян Богомилов и Пейчо Петков. Съществен принос на нашата група беше проектирането и производството на няколко стотици канала специализирана електроника, както и система за контролиране на налягането на газа в праговия Черенковски детектор за вторични частици чрез измерването на скоростта на звука в него. Мариян имаше съществен принос в изграждането на системата от камери със съпротивителна плоскост (RPC) на експеримента.

Групата ни участва в набирането на данни от експеримента в периода 2000-2002 г.

След това на мен бяха възложени няколко задачи. Най-напред се занимавах с възможността да се използват релационни бази данни за постоянен запис на свързани данни от обработката на експерименталните резултати. Беше успешно реализиран алгоритъм с използване на език за достъп MySQL и C++ код. Впоследствие колаборацията предпочете интелектуално по-просто решение за масова обработка на данните с използване на пакета bhep. По-нататък ми беше възложено координирането на работата по калибриране по време на прелитане на системата от камери със съпротивителна плоскост. В групата участваха колегите Димитър Колев, Мариян Богомилов и още няколко колеги от колаборацията. Задачата се оказа предизвикателство от гледна точка на физиката на процесите в този тип детектори, но въпреки това беше успешно решена. Паралелно с това групата допринесе съществено за изясняване на проблемите в работата и калибрирането на един от основните детектори на HARP – цилиндричната време-проекционна камера (TPC). Това, заедно с успешното калибриране на RPC системата, откри възможността за получаване на сеченията за раждане на частици под големи ъгли, което беше една от основните задачи на експеримента.

Списък на публикациите с мое участие е представен на http://atomic.phys.uni-sofia.bg/Members/tsenov/materiali-km-lichnata-stranica/rt-publ-harp.doc/view. В този списък съществен личен принос откроявам в публикации №№ 1, 3, 4, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 16, 18, 23, 25.



По тази тематика сътрудникът на катедрата Мариян Богомилов защити дисертация за степента „доктор”. Аз бях негов научен ръководител през първата година от обучението му като докторант и имам принос в консултирането и подпомагането на неговата по-нататъшна работа, довела до успешна защита.
3. Колаборация NA61-SHINE.

Тематика: Измерване на диференциалните сечения на протон-ядрени и ядро-ядрени взаимодействия при енергии 15 - 350 GeV с цел търсене на точката на фазов преход между адронната материя и кварк-глуонната плазма, както и за нуждите на експериментите по измерване на неутринни осцилации и регистриране на високо енергетични космични порои.

Водеща организация: CERN, Женева.

Период: 2001 – продължава.
Включването на групата ни в експеримента NA61 беше естествено продължение на работата ни в HARP. Ние имаме съществен принос в разработването на предложението за експеримента (№1 в списъка, представен в http://atomic.phys.uni-sofia.bg/Members/tsenov/materiali-km-lichnata-stranica/rt-publ-na61.doc/view). Същественото ни участие тепърва предстои.
3. Експерименти на ускорителя COSY в Изследователския център в Юлих, Германия.

Тематика: Експерименти по изучаване на протон-ядрени и деутерон-ядрени взаимодействия при междинни енергии (импулс на налитащите частици 1-4 GeV/с) .

Водеща организация: Institute for Nuclear Physics, Forshungszentrum Juelich.

Период: 1993 – 2010 г.
В тези експерименти основният ми принос е в участието в редица сеанси за калибровка на апаратурата и набиране на данни, както и в обработката, анализа и публикуването на диференциални сечения за раждане на η-мезони в поляризиран деутеронен сноп, които съставиха основата на докторската дисертация на Галина Ванкова, разработена и защитена под мое ръководство. Като публикации със съществен мой принос бих отбелязал №№ 2, 3, 4, 7, 11, 24, 29, 32, 34, 35, 38 от списъка, представен на http://atomic.phys.uni-sofia.bg/Members/tsenov/materiali-km-lichnata-stranica/rt-publ-gem.doc/view .

4. Участие в колективи, занимаващи се с развитието на експерименталната физика на неутрината (експериментът MICE, проектът „Неутринна фабрика” и др.)

Тематика: Развойни изследвания и симулационни пресмятания с цел обосноваване на физическата програма и технологията за изграждане на бъдещ ускорителен източник на високо интензивни неутринни снопове.

Период: 2005 – продължава.
Тук групата по неутринна физика в катедрата, която аз координирам, работи в:

  • колаборацията MICE (базирана в Лабораторията „Ръдърфорд-Епълтън” край Оксфорд, Великобритания), чиято цел е експерименталното демонстриране на възможността за йонизационно охлаждане на мюонен сноп с цел последващото му ускоряване в комплекса “Неутринна фабрика”;

  • международните проекти EUROν и International Design Study for Neutrino Factory, където нашата задача е разработването и симулирането на т.нар. близък детектор на неутринната фабрика.

Разработките са в доста напреднал стадии, но поради развойния им характер публикациите в реферирани списания са малко (№№ 2. 5, 6 от списъка, представен в http://atomic.phys.uni-sofia.bg/Members/tsenov/materiali-km-lichnata-stranica/rt-publ-neutrino.doc/view) . Резултатите от тези изследвания залегнаха в основата на дисертацията на моя докторант Йордан Караджов, която той успешно защити през 2010 г.
Искам да отбележа специално два мои приноса, на които държа особено. Първият е създаването на ново тематично направление в катедрата – физика на неутрината и формирането на група, която със своята вече 15-годишна дейност си изгради сериозен международен авторитет, който рефлектира върху авторитета на катедрата, факултета, Университета. Вторият е успешната ми работа като ръководител на катедра „Атомна физика” в периода 2003-2007 г. В този период катедрата укрепна във всяко отношение. Не малка роля за това изигра и осигурената й финансова свобода от проекта BUCHEDU. Спечелването на този проект от Швейцарския фонд за научни изследвания и успешната му реализация е едно от нещата, с които особено се гордея.
01.02.2011 г.

София Румен Ценов.
Каталог: Members -> tsenov
Members -> Книга на б-я (1985) Нанкинов и кол. (1997)
Members -> Chairman филип гунев deputy Minister of Interior
Members -> Въвеждане (четене) на данни в clips
tsenov -> Закон за радиоактивното разпадане активност, парциални величини, естествена ширина на нивата, добив и разпад. Закон за радиоактивното разпадане две, три и n последователни разпадания, естествена радиоактивност, датиране
tsenov -> Закон за радиоактивното разпадане активност, парциални величини, естествена ширина на нивата, добив и разпад. Закон за радиоактивното разпадане две, три и n последователни разпадания, естествена радиоактивност, датиране
tsenov -> Румен Василев Ценов
tsenov -> Конспект по Увод във физиката на елементарните частици (бакалаври)
tsenov -> Програма по дисциплината: Съвременна физика включена в учебния план на специалност: всички специалности във фми
tsenov -> Конспект за изпит по Физика на ядрото и елементарните частици


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница