Конкурс за заемане на академична длъжност „доцент" по научна специалност 02. 11. 11 „Технология на биологично-активните вещества"



Дата01.05.2018
Размер68.44 Kb.
#67012
ТипКонкурс
РЕЦЕНЗИЯ


Относно: конкурс за заемане на академична длъжност „доцент" по научна специалност 02.11.11 „Технология на биологично-активните вещества" (Процеси и апарати в биотехнологията)
Кандидат: гл. ас. д-р Вяра Савова Маматаркова

Рецензент: проф. дтн Цонка Иванова Годжевъргова

В обявения конкурс за доцент (ДВ бр.21/ 15.03.2011 г.) единствен кандидат е гл. ас. д-р Вяра Савова Маматаркова, преподавател в катедра „Биотехнология", Биологически факултет, Софийски университет „Св. Климент Охридски". През 1990 г. тя завършва висшето си образование, ОКС магистър, в Софийския университет, специалност „Биотехнологични процеси". Същата година тя започва да работи като учител по биология и биотехнология в Националната природо-математическа гимназия „акад. Л. Чакалов" - София. Още тук трябва да отбележем, че започва нейния път като преподавател. След три години Вяра Маматаркова започва работа в Биологическия факултет при СУ „Св. Климент Охридски" като биолог в лаборатория „Биопроцесни системи", катедра „Биохимия" и това подължава до 2002г. В този период Вяра Маматаркова успява да изработи и защити дисертация на тема „Динамика на бактериално окисление на високи концентрации на железни йони" и получава образователна и научна степен доктор по научна специалност 01.06.12 Микробиология. През 2002г, след спечелен конкурс по научна специалност 02.11.11 Технология на биологично-активните вещества, започва нейната преподавателската работа в Биологическия факултет при СУ „Св. Климент Охридски", катедра Биохимия

като старши преподавател. От 2005г до сега тя е главен асистент по научна специалност 02.11.11 Технология на биологично-активните вещества първо в катедра Биохимия, а от 2008г в катедра Биотехнология, поради преминаване на лабораторията „Биопроцесни системи" към тази катедра. Към настоящия момент Вяра Маматаркова води упражнения по следните дисциплини: „Процеси и апарати в биотехнологията", „Планиране и анализ на експеримента" и „Технология за пречистване на флуиди", съответно в специалностите Биотехнологии, Молекулярна биология и Екология и опазване на околната среда. През учебната 2010/2011 година тя извежда успешно и по-голяма част от лекциите по дисциплините Процеси и апарати в биотехнологията и Планиране и анализ на експеримента. Гл. Ас. Вяра Маматаркова самостоятелно е разработила учебна програма по дисциплината „Биофилми" за магистратура Индустриални биотехнологии, специалност Биотехнологии и води лекциите и упражненията по тази дисциплина. Кандидатката участва активно в актуализиране на учебните програми чрез въвеждане на компютъризирани методи в преподаването на учебния материал и в създаване на практически умения у студентите за прилагането им.

Гл. ас. Вяра Маматаркова е випусков ръководител на студенти от специалност „Биотехнологии" в образователно квалификационна степен на обучение бакалавър за випуските 2005-2009 и 2009-2013. Във връзка с това си задължение тя оказва съдействие на новоприетите студенти за по лесната им адаптация към учебния процес, провежда консултации при насочването им към избираеми дисциплини и съдейства за разрешаване на възникнали индивидуални проблеми.

Кандидатката е самостоятелен автор на едно учебно пособие по курса „Планиране и анализ на експеримента", което е подготвено за печат (приложение 1.11 - на СD).

Според преценката на прекия и ръководител, гл. ас. Вяра Маматаркова е израствала и се е утвърдила като достоен член на катедра Биотехнология. Оценката на преподавателската и работа показва, че тя е обичан от студентите преподавател, с достатъчно опит и познания, като тази дейност е в пълно съответствие с изискванията на ЗРАС в България за заемане на академична длъжност „Доцент".

Гл. ас. Вяра Маматарова участва в конкурса за „Доцент" с 6 публикации и автореферат за придобиване на образователната и научна степен „Доктор", които няма да бъдат рецензирани и 17 публикации, обект на настоящата рецензия. Последните могат да бъдат групирани в следните направления:

1. Биопроцесорни системи с биофилми, формирани от аеробни микроорганизми.

2. Биопроцесорни системи с биофилми, формирани от анаеробни микроорганизми.

От представените материали 11 са публикувани в реферирани списания и 6 са публикувани в пълен текс, в сборници. Две публикации са в издание с импакт фактор. Общият импакт фактор на публикуваните научни статии за присъждане на образователната и научна степен „Доктор" и за настоящия конкурс е 1,854. По-нисък импакт фактор кандидатката има в материалите представени за настоящия конкурс и това е напълно обяснимо, тъй като тя е публикувала статиите си основно в наши списания, независимо че публикациите са много стойностни. В три от публикациите кандидатката е първи автор, а в 90% от останалите публикации тя е на второ място.

Както се вижда от публикациите кандидатката се е концентрирала изключително в областта на „Биопроцесорни системи с биофилми". Този факт е много положителен, тъй като това е позволило тя последователно и

задълбочено да проучи механизмите на формиране, развитие и функциониране на биофилмите, както експериментално така и теоретично.

Първото направление, в което кандидатката работи е „Биопроцесорни системи с биофилми, формирани от аеробни микроорганизми" (7 научни публикации). Тук тя продължава да работи по въпросите, които е засегнала в дисертацията си - разглежда окислителната активност на Acidithiobacillus ferrooxidans спрямо високи концентрации на железни йони, неговото съхраняване и възстановяване, изследва влиянието на различни условия за формирането на биофилм и неговия ефект върху окислителната активност на Acidithiobacillus ferrooxidans и други. Потвърдено е експериментално, че окислителната активност може да се подобри, ако се подберат подходящи хидродинамични условия. Посочена е решаващата роля на комплексния подход - правилен подбор на биореактор, на процесите и режима на работа.

По второто направление „Биопроцесорни системи с биофилми, формирани от анаеробни микроорганизми" кандидатката започва да работи в по-късен период. В това направление кандидатката има 2 публикации. Тук тя прави сравнение на получаването на биогаз от органични отпадъци със суспендирани клетки и в биофилм. Сравнението е направено на базата на скоростта на разреждане и количеството суха биомаса. Доказано е, че по-голямо количество биогаз се получава в биопроцесорната система с биофилм. Показана е зависимостта на апаратурното оформление на процеса за получаване на биогаз от нивото на избраната биотехнология.

Държа да отбележа, че проведените експерименти в направление едно и две са трудоемки, изискващи изследването на много параметри, многократно повтаряне на опита, продължително време, за да се достигне до реален резултат.

Голям процент от представените научните публикации, свързани с конкурса са теоретични и обзорни. Много съдържателни и стойностни са двете публикациите, в които се прави пълен преглед на основните явления в биопроцесните системи с фиксиран биофилм върху твърди инертни носители (лабораторна техника, експериментални стратегии, нови данни за растежа и функционирането на биофилма). В една от публикациите е направен опит за унифициране на биотехнологиите и нанотехнология с цел да се даде по-пълно обяснение на технологиите с биофилм. На базата на информация от литературата, опита на авторите в областта на биофилмите и анализът на новите понятия, отразяващи възможностите за изразяване на обединението на двете области е показано, че тези две областта имат много близки допирни точки и комбинирането им е по-добре да се изразява чрез понятието нанобиотехнологии. В една от публикациите (№ 15) е създаден математичен модел с цел изследване формирането и функционализирането на биофилм от Acidithiobacillus ferrooxidans в биодисков реактор. Този математичен модел е първи опит за обяснение на първоначалните процеси на филмообразуването и функционирането и е приложен в научна публикация № 24.

В редица публикации на кандидатката прави добро впечатление систематизирането, анализирането и изясняването на общите закономерности при формирането и функционирането на биофилмовите системи. Това обобщаване е довело до въвеждане за първи път на нови термини в областта на биофилмите, както и до съществени методологични и методични приноси на авторите на тези публикации.

Считам, че авторската справка за приносния характер на трудовете на гл. ас. Вяра Маматаркова би била по-ясна, ако тя включваше само научните публикации свързани с конкурса и да отразява само тяхните приноси.

Като допълнение трябва да подчертаем, че гл. ас. Вяра Маматаркова участва в конкурса с един научен проект на тема „Изследване и оптимизация на технологии за производство на биогаз от органични отпадъци в различни видове биореактори", финансиран от ФНИ при МОМН. От публикуваните статии свързани с този проект ясно се вижда, че тя е активен член на научния колектив. Съществен принос за кандидатката е факта, че през 20 Юг. е подадена заявка за патент за изобретение „ Биофилмов реактор с потопен неподвижен пълнеж за получаване на биогаз".
По важни научни и приложни приноси:

1. Изследвани са за първи път физикохимичните свойства на биофилма на Acidithiobacillus ferrooxidans и е разработен режим за съхранение на микроорганизмите.

2. Изследвана е динамиката на нарастване на обема на седиментите в биодисков реактор и е показана използваемостта на метода за практически цели.

3. Установена е по-голяма активност и висока устойчивост на микроорганизмите Acidithiobacillus ferrooxidans JСМ 3863 в биофилм в сравнение с тези в суспензионни култури по отношение на високи концентрации на субстрати, продукти и токсични метали.

4. Създаден е оригинален математичен модел на окисление на железни йони в биодисков реактор и е изследвано формирането и функционирането на биофилма с този математичен модел.

5. Разработен е нов тип биофилмов реактор с неподвижен потопен пълнеж за получаване на биогаз от органични отпадъци.



6. За първи път в терминологията са въведени три критични дебелини на биофилмите в in vitro системите и са очертани редица методологични и методични приноси в областта на биофилмовите системи.

Заключение

Кандидатът гл. ас. Вяра Маматаркова е добре подготвен и ерудиран преподавател в своята област, която отделя внимание на усъвършенстването на учебните планове и учебните програми, както и на обезпечаването им с учебни пособия. В конкурса се представя с добра научна продукция, която я характеризира като съвременен изследовател с оригинални научни идеи и методична подготовка за реализацията им. Това ми дава право да препоръчам на научното жури да гласува положително и да предложи на Факултетния съвет да изберат Вяра Маматаркова на академичната длъжност ДОЦЕНТ.
Каталог: var -> ezwebin site -> storage -> original -> application
application -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
application -> Издадена от министъра на труда и социалната политика, обн., Дв, бр. 102 от 22. 12. 2009 г., в сила от 01. 2010 г
application -> Програма за Климентови дни 21 ноември – 02 декември 21 ноември Час: 08: 00
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация
application -> Програма за държавен изпит за специалност
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница