Конкурс за заемане на академична длъжност „професор по професионално направление



Дата08.12.2018
Размер101.46 Kb.
#107214
ТипКонкурс


До: г-н Ректора

на Висшето училище по

застраховане и финанси
гр. С о ф и я

С Т А Н О В И Щ Е

относно учебно-педагогическата дейност и научните трудове, представени за участие в конкурс за заемане на академична длъжност „професор” по професионално направление 3.8. Икономика (Финансиране на осигурителните и здравните системи) публикуван в „Държавен вестник”, бр. 103. от 28.12...2017г с кандидат доц.д-р Григор Атанасов Димитров


От: проф. д-р Радослав Минчев Габровски, член на научното жури съгл. Заповед № 32/06.03.2018 г. на Ректора на Висшето училище по застраховане и финанси – гр. София,
Становището е написано на основание и в съответствие с изискванията на Закона за развитието на академичния състав в Република България, Правилника по неговото приложение, Правилника за условията и реда за заемане на академични длъжности във ВУЗФ (чл. 34, ал. 1 и 2)., Заповед № 32/06.03.2018 г. . на Ректора на ВУЗФ


  1. Обща характеристика на научноизследователската и научно-приложната дейност на кандидата

За участие в обявения конкурс за „професор” доц.. д-р Григор Димитров е представил списък от 17 научни публикации (извън тези, представени при присъждането на научната степен „доктор” и академичната длъжност „доцент”). Те са разпределени както следва:



Монография – 1 бр. (самостоятелно участие 395 с.), 1 бр. в съавторство; Студия – 1 бр. Статии – 8 бр. (137с.); доклади – 3 бр.;рецензии – 2 бр. становища – 3бр. участие в проекти – 7 бр.

От направената справка се установява, че научните публикации отговарят на обявения конкурс и в количествено отношение надхвърлят изискуемия брой страници за участие в конкурса за академичната длъжност „професор”.

През периода от присъждането на длъжността „доцент” до сега доц. д-р Г.Димитров е реализирал достатъчна по количество, качество, и особено по актуалност и значимост научно-изследователска и проектно-приложна дейност (имам предвид ръководството и участието му в множество национално значими проекти, дискусии, съвещания и пр. ).

Учебно-преподавателската работа на кандидата се вижда от професионалната му биография. Той е преподавател във ВУЗФ от 2005 година. Провеждал е лекции и семинарни упражнения по следните дисциплини:



Здравни системи, Социално осигуряване, Осигурителни отношения, Анализ на здравното и пенсионното осигуряване, Управление на застрахователно, здравно и пенсионно дружество. Измами в здравното и пенсионното осигуряване, Корпоративно управление.

Практическият професионален опит в областта на социалното, здравното, пенсионното осигуряване и застраховането на доц. д-р Г.Димитров е свързан със заеманите от него високи ръководни управленски, институционални (правителствени) изпълнителски и консултантски длъжности, посочени в професионалната му биография. Кандидатът е известен на широката общественост с професионалните си изяви на значими национални и международни форуми, специализирани консултативни мероприятия и в медиите.

Съчетаването на теорията и практиката посочените области са факторите, които изграждат кандидата като високо ерудиран професионалист и академичен преподавател със завиден богат опит, който както пряко, така и косвено спомага за трансфера на качествени знания и умения към обучаваните студенти и специалисти.





  1. Оценка на монографичния труд в конкурса за „професор”

При настоящата оценка на монографичния труд „Рискове и предизвикателства при реформирането на здравната система“ отчитам и се базирам на концепцията и факта, че монографията като хабилитационен труд е научно съчинение, съдържащо съществени и оригинални резултати, обединени от обща тема. По-конкретно, че тя най-обективно и реално представя качествата, уменията и възможностите на кандидата като изследовател, аналитик и професионалист в теорията и практиката, включително и в областта на обявения конкурс. Това условие е изискуемо и е в съответствие с Правилника за условията и реда за придобиване на научни степени и за заемане на академични длъжности.

Представеният от кандидата монографичен труд „Рискове и предизвикателства при реформирането на здравната система“е посветен на твърде сложна и деликатна проблематика, при която самото нейно изследване е предизвикателно и в определени аспекти - рисково. Въпреки това, авторът, който е изключителен професионалист в разглежданата сфера е извършил забележителни, задълбочени проучвания, анализи и оценки на реалната, но твърде спорна и критична ситуация в съвременната здравна система и здравното осигуряване. Именно множеството „дефекти”, проблеми, потенциалните и реалните рискове в разглежданата сфера, както и авторовата нетърпимост към тях са привлекли неговото внимание към избора и изследването на проблематиката, на базата на които той прави навременни и адекватни предложения.

Смятам, че без да се пренебрегват съдържанието и достойнствата на другите представени публикации за участие в конкурса, при монографията вниманието би следвало да се фокусира основно върху :



Актуалността на разглежданата проблематика. Тя е изразена в синтезиран вид чрез основната изследователска теза, която се доказва и успешно се защитава в монографията, а именно, че понастоящем здравеопазването се намира в критично състояние, системата не работи ефективно, липсва държавна политика, която да осигури ново отношение към здравето на хората, което да мотивира и осигурява високо качество на живот. Подчертава се също, че в обществото има консенсус за провеждане на радикална реформа на съществуващата система на здравеопазване и здравно осигуряване. Освен това, не може да не бъде отбелязана голямата заслуга на автора, че монографията се появява в наши дни, в изключително сложна и динамична политическа и икономическа обстановка. В някои отношения, тя даже изпреварва събитията, на които сме свидетели през последните години в българската практика . Само това е достатъчно да подчертае степента и хоризонта на предизвикателството, пред което се изправя доц. Г. Димитров с предприетото изследване и неговата актуалност.

Структура и логика на разработката. Адекватната и логически изградена структура, е позволила съответно логично и съдържателно изследване и анализ на проблематиката. Задълбочено и научно обосновано е и цялото изложение. Ясно е формулирана и дефинирана научно-изследователска теза. Детайлно са очертани и анализирани обектът и предметът на монографичния труд. Нормално дозирани са теоретичните постановки, на базата на които авторът развива собствените идеи, концепции и анализи.

Съдържание на монографията. Изследванията и анализите са базирани на най-актуални и реални статистически данни.Те са систематизирани в подходящи по формат и съдържание синтетични и аналитични таблици. Идентифицирани са актуалният статус, както и най-значимите за здравната система потенциални рискове и предизвикателства, а именно: основните политически; икономически и финансови рискове; социални рискове; рисковете, свързани с ресурсното осигуряване; институционалните рискове, свързани с устойчивостта на организационните и управленските структури; рисковете породени от морални и етични фактори. Селекцията и анализът на разглежданите потенциални рискове са солидно аргументирани, предимно с примери от реалната практика. За придобиването на поя ясна представа резултатите от анализите и изводите от тях са подкрепени с подходящи и показателни графики.

Направени са категорични, подчертани и аргументирани изводи, твърдения и препоръки, представляващи авторови приносни моменти. Така например : „Рисковете от подобно състояние и развитие на системата създават условия да се поставят под сериозно напрежение и риск всички останали обществено - икономически системи, включително и с особен акцент е негативното влияние върху политическата система.” „…….разглеждането на посочените рискове има и свой полезен аспект, защото самото им изучаване и отчитане на тяхното въздействие непрекъснато подтиква обществото да търси и прилага все по-добри решения при управлението и реформирането на обществените системи.”

Оценявам като приносни развитите рационални и полезни не само за практиката, но и за теорията предложения, както и конкретните, ясно очертани от доц. Димитров пътища за тяхната реализация. Така напр.: „…..да се подготви и обсъди пакет от организационни, финансови и правни мерки, които по наше мнение ще допринесат за подобряване ефективността от функциониране на системата и подобряване на качеството на медицинското обслужване.”

Върху основата на задълбочени конкретни анализи кандидатът разкрива актуалното състояние на здравната система, като подробно, на базата на обективни показатели се обобщават основните, по-съществените и критични фактори и причини, които доведоха за неефективните резултати от проведената през последните години реформа на българското здравеопазване. Подробно, аналитично, критично и аргументирано се представят мненията на Европейската комисия, на Световната банка и други компетентни институции за състоянието на здравеопазването у нас. В тези авторови постановки също прозира достатъчно ясно приносния им за практиката и теорията характер



Стилът на авторът в изложението е високо професионален, академичен, ясен и лесно разбираем

Ето защо, с твърдо убеждение смятам, че монографичният труд притежава изискуемите достойнства, както и съответната научна и практическа насоченост, той е завършен монографията има ясно завършен в структурен и съдържателен аспект труд, притежаващ необходимите научно-изследователски постижения, наукометрични параметри и практико-приложни приноси. Убеден съм, че тя представлява оправдан теоретически (за научните работници, изследователите, студентите и др.) и изключително ценен практически интерес за заинтересуваните институции, бизнес организации и техните поделения на всички равнища. Развитите идеи, концепции, алгоритми и модели са полезни особено затова, че пряко и лесно са приложими в теорията и практиката на разглеждания сектор и свързаните с него системи.





  1. Научно-творчески постижения с приносен характер на научните трудове по конкурса, извън монографичния труд

Повечето научни публикации от тази група предшестват във времето монографичния труд, който без да повтаря тяхното текстово съдържание, генерализира, синтезира и актуализира много от идеите, предложенията и препоръките, които са били до известна степен частично или по-общо представени в тях. Това свидетелства за усета и съпричастността на доц. Гр. Димитров към едни от най-приоритетните проблеми на държавата и правителствата.

Без да изразявам стремеж към излишни суперлативи, защото това в случая не е необходимо, отчитам високата компетентност, професионализма и научно-изследователския потенциал и умения на доц. Г.Димитров и затова с убеждение признавам (за да не ги повтарям)посочените от него в справката научни, научно-приложни и практико-приложни приноси в научните публикации на кандидата извън монографичния труд. Склонен съм обаче, да акцентирам върху някои от тях, които имат твърде подчертан приносен и още повече твърде полезен, за изпълнителната власт, регулативните органи и практиката, характер. Те могат да бъдат обобщени както следва:

а) Проличава собственият реален критичен и аргументиран анализ на състоянието, проблемите, добрите и негативните практики и ситуации в националната система на здравеопазване, здравноосигурителната система, социалното осигуряване и пр.

б) Публикациите са разработени на базата на най-актуални емпирични данни получени на базата на задълбочени собствени проучвания и от официалната статистика. Приносният аспект се свежда до обстоятелството, че авторът предоставя на специализираните, регулативните и всички други заинтересувани субекти в синтезиран вид съответната актуална, обработена и анализирана информация като „готови рецепти за лечение и рехабилитация на здравната система на Р България”. Това позволява тя да бъде използвана от тях директно или с незначителни допълнения при предприемането на съответни действия и вземането на решения.

в) Във всички публикации от тази група се налице конкретни препоръки и предложения за пряко реализиране на идеите и или техни варианти съобразно реалните възможности и ресурси в различните ситуации на икономиката.

г) Реалистично и критично са оценени положителните и евентуалните негативни ефекти от предложенията, границите на възможностите и как те биха били оптимизирани в реални условия.

Най-същественото,, което не бива да се пренебрегва при оценката на достойнствата и приносите в монографията и другите публикации на доц. Димитров е, че в своята съвкупност те се проявяват като логично изградена, завършена система от основни и спомагателни (допълнителни), първостепенни и субординирани, научно и практически обосновани реализируеми идеи, препоръки, начини и пътища за преодоляване на „дефектите” и рисковете в мениджмънта на здравната система в България и посрещане на предизвикателствата на времето .

Може би в публикациите има и други приносни моменти и аспекти, които евентуално не съм забелязал или съм проявил известно колебание за категоричното им отбелязване..

Убеден съм обаче, че постановките, анализите и предложенията, залегнали в научната продукция могат да се квалифицират като генериране, обогатяване и доразвиване на методологически и методически подходи за оценка, анализ, като концепции за бъдещи практически действия и политики на държавни специализирани и регулативни органи в реформирането и усъвършенстването на разглеждания сектор от националната икономика.

Научната продукция, преподавателската дейност и институционалната му ангажираност представят доц. Димитров като изявен професионалист, който напоследък се изявява като един от активните участници в дискусиите на високо държавно равнище по реформирането и усъвършенстването на здравната система в България.

Всичко установено и казано от мен по-горе ми дава основание с пълна убеденост и чувство на отговорност да предложа на уважаемите членове на научното жури да подкрепят избора на доц. д-р Григор Димитров за заемането на академичната длъжност „професор” във Висшето училище по застраховане и финанси по на академичната длъжност по професионалното направление 3.8. Икономика (Финансиране на осигурителните и здравните системи)



гр. София, 16 април 2018 г.

Подпис:

/проф. д-р Радослав Габровски/


Каталог: wp-content -> uploads -> file-manager -> recas
uploads -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
uploads -> За приемане чрез централизирано класиране на децата в общинскиte детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община пловдив раздел І – Основни положения
uploads -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
uploads -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
recas -> На Факултет по обществено здраве на му софия относно: обявения конкурс за заемане на академичната длъжност „професор


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница