Конкурс за заемане на академична длъжност професор, по професионално направление "Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми"



Дата15.02.2018
Размер34 Kb.
#58543
ТипКонкурс
Отговори на забележки в рецензии и становища
на материалите по конкурс за заемане на академична длъжност ПРОФЕСОР, по професионално направление 5.8. “Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми”, научна специалност “Геология и проучване на полезни изкопаеми (Неметални полезни изкопаеми) на доц. д-р Петър Иванов Петров.

Благодаря на рецензента доц. д-р З. Милаковска-Вергилова и на становища на проф. дгн Б. Маврудчиев, проф. дгн Д. Ставракиева и доц. инж. геолог Славчо Мънков

за неформалното отношение и положителната оценка на моите трудове и цялостната ми дейност като геолог и преподавател. Съгласен съм с всички констатации и забележки в тях.
Тук ще се опитам да отговоря на критиките и пропуските на отрицателните рецензии и становище.
Рецензия на проф. дгн П.Попов:

Не са показани постиженията ми в рудните находища:



  • в Прохорово/1974/ съм прокарал и опробвал сондажи за техноложки изследвания. Резултатите от тях показаха,че не икономичиски изгодно да експлоатира суровината.

  • В находище Бакаджика/1975/ съвместно с проф. Попов и проф. Маринов съм разгадал структурата на рудното поле. По-късно показахме вулконоплутоничната структура.

  • В находище Асарел доказах структурата на постройката.

Представените публикации за находищата на каолин-кварцови пясъци в Лудогорието са предимно по собствени данни от договора с Комитета по геология 1993-1994 г. Договор № 99/17.03.1993 г. – Минераложка и техноложка характеристика на проучените находища на каолин-кварцови пясъци в СИ България.

Тогава за сондиране, опробване, анализи и техноложки изследвания са изразходвани 500 000 лв.

Друга област не обсъждана от рецензента е нефтогазоносната перспективност на ценоманските седименти в Източния Балкан. Комбинираните седиментоложки и структурни изследвания водят до дефинирането на три перспективни в нефтогазоносно отношение синклинали в Източния Балкан.

Рецензия на проф. д-р Ог. Петров:

1.4. Изводи: Професионалната квалификация на кандидатът съответствува на обявения конкурсна специалноста на обявения конкурс. Кандидатът отговаря на условията за право на кандидатствуване за заемане на академичната длъжност професор, съгласно чл.29 от ЗРАС в Република България.

За каолин-кварцовите находища е направена апробация на предлагана методика за системен ход за изучаване на качествата и приложението на каолин и кварцови пясъци. Предложената методика е с потенциал за преоценка на българските каолинови суровини в съответствие с световните стандарти. Установяват се важни корелации като съдържанието желязо пряко променя белотата.

Трябва да бъде приветстван патента за разработката: Инсталация за производство на амониев сулфат от гипс.

Доц.Петров се включва в археоминералогия – ново направление изучаващо ранно-християнски храмове.

Рецензия на доц. д-р А. Султанов:

Относно неговите констатации:

1/Оригиналните изследвания имат комплексен характер. Те включват седиментните фациеси, които много геолози не са видели.Продължават през специфичните текстури, които определят посоката на палеотранспорта. Детайлните седиментоложки теренни изучавания на пясъците в участък Ветово-5 установиха локално наличие на коса слоестост, която индикира посока на палеотранспорта на изток и североизток. Високото съдържание на фракция по 2µ дава основания суровината от находище «Дойранци» да се предложи за обогатяване. Това се прави с цел получаване на каолин за фино покритие в хартиената промишленост.

Каолинитът се има добре обособени псевдохексагонални кристали. Наблюдава се различно оконтуряване на каолинита в отделните фракции, което е свързано с подреждането на структурните слоеве на минерала. Хексагоналните кристали са свързани с по-съвършени каолинити и правилно подреждане на слоевете. Дефектиралите в кристалната решетка каолинити имат неясни очертания.

2/ Терминът “Каолин-кварцов пясък” е възприет след обстойно обсъждане в Комитета по геология и той се използва за всички подобни находища.

3/ Монографията ми е съставена главно на собствени теренни наблюдения, задаване, прокарване, документация и опробване на 29 сондажи/8 броя в находище Балабана, 12 в Саръгьол, 2 в Сабаире и 7 в Сабаире. Пробите са изпратени за:

Химичен състав - Силикатен анализ на пясък,алеврит, грубообогатен каолин, обогатен и финодисперсен каолин, елементен анализ, ЕСА, РФА, РСА и ДТА, МА на пясъци, алеврит и каолин.

Технологични свойства – способност за обезжелезяване/пясък/, каолин – филтрациона способност, избелване.

Приложни свойства на каолините – керамични свойства(пластичност, якост на огъване, свиване, водопоглъщане, привидна порьозност), степен на белота при 1350о, белота и жълтина при изсушаване, огнеупорност, абразивност, вискозитет.

В монографията са използвани и данни от проучването.



4. Новото в данните за находищата на зеолити е латералната и темпоралната стратификация.

5. За Източния Балкан нова е трактовката на фациесните с нефтогазоносната перспективност.
Каталог: docs -> N Juri
N Juri -> Конкурс за академична длъжност "Доцент" по професионално направление 8 „Проучване, добив и обработка на полезните изкопаеми", специалност „Обогатяване на полезни изкопаеми"
N Juri -> Конкурс за професор по Професионално направление Науки за земята
N Juri -> Конкурс за професор по научно направление 8 „проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми" специалност „минно строителство"
N Juri -> И. Паздеров І. Дисертация и публикации, които са части от дисертационния труд
N Juri -> 19. Резюмета на трудовете, с които кандидатът участва 7а. Научни публикации до получаване на онс „Доктор“ (научна степен „Кандидат на техническите науки“), 1978-1988 г
N Juri -> Конкурса за получаване на научното звание "професор" по Професионално направление „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми"
N Juri -> Конкурс за академичната длъжност „професор" по професионално направление Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми, специалност "Техника и технология на взривните работи" за нуждите на катедра Подземно строителство
N Juri -> С п и с ъ к на научните и научно-приложните трудове на доц д-р Венелин Желев Желев
N Juri -> Конкурс за академичната длъжност „професор" по професионално направление Икономика, специалност „Икономика и управление по отрасли"
N Juri -> Моделиране показатели на находища на подземни богатства и свързани с тях обекти чрез компютърни системи


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница