Конспект 1 за комплексен държавен изпит специалност „стопанско управление ммб и мт



Дата08.05.2018
Размер240.28 Kb.
#68106
ТипКонспект
ВАРНЕНСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ „ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР”

ФАКУЛТЕТ

“МЕЖДУНАРОДНА ИКОНОМИКА И АДМИНИСТРАЦИЯ”

КАТЕДРА “АДМИНИСТРАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ”

КОНСПЕКТ1
ЗА КОМПЛЕКСЕН ДЪРЖАВЕН ИЗПИТ

СПЕЦИАЛНОСТ „СТОПАНСКО УПРАВЛЕНИЕ – ММБ и МТ”

(сесия октомври 2011 г.)

РАЗДЕЛ ПЪРВИ “МЕНИДЖМЪНТ”2
1.1. Същност и характеристика на управлението. Функции, роли и умения на мениджърите в организациите.
1.2. Класическа школа. Основни представители и характеристика на техните концепции.

Възникване на научния мениджмънт. Основни принципи в теорията на Ф.У.Тейлър.Теория на Х.Форд за управлението на крупния концерн. Дванадесет принципа на производителността на Х.Емерсън.


1.3. Административен мениджмънт.

Административната теория на А.Файол. Принос на Л. Гълик и Л.Ъруик. Учението на М. Вебер за идеалната бюрократична организация – основни принципи и концепции за доминирането.


1.4. Школа за човешките отношения.

Основни принципи в школата за човешките отношения. Бихейвиористичен подход. Елтън Мейо и Хоутърнските експерименти.


1.5. Лидерски теории.

Управленската матрица на Блейк и Моутън. Макгрегър и неговите теории „Х” и „У”.


1.6. Същност и особености на управленското решение. Видове. Типология на решаваните проблеми. Цикъл на управленското решение.
1.7 Делегиране на права, същност и особености. Методически подход. Проблеми и трудности при делегирането на права.
1.8 Стил на ръководство – същност и типове. Индивидуален стил на ръководителя. Ситуационен стил на ръководство.

1.9. Теория “Z”. Сравнителен анализ на американската и японската системи на управление.

Същност и основни принципи на теория “Z”. Етапи на реализация на теория “Z”. Особености на съвременното развитие. Основни различия между американската и японската системи на управление по отношение на стратегията, организацията на системите на управление и управление на персонала.
1.10. Организационни структури на управление.

Същност, видове и особености. Организационно регламентиране и проектиране.


1.11. Комуникациите в управленската дейност – същност. Словесно и несловесно кодиране и декодиране на информацията.
1.12. Комуникативни стратегии при решаване на конфликти – съперничество, сътрудничество, компромис, избягване, приспособяване.
1.13. Модел на поведение на потребителите. Характеристики на купувачите. Процес на вземане на решение за покупка. Особености на вземането на решение за покупка на нов продукт.
1.14. Пазарът на организациите. Пазарът на индустриалните продукти. Пазарът на междинните търговци. Пазарът на държавните учреждения.
1.15. Концепция и състав на системата за маркетингова информация.Методика на маркетинговите изследвания.Видове маркетингови проучвания.
1.16. Стратегия за разработване на нови продукти. Жизнен цикъл на продукта. Сегментиране на пазара. Подходи при сегментиране. Избор на целеви пазарни сегменти. Позициониране на продукта на пазара.
1.17. Класификация на продуктите. Търговска марка. Опаковка, маркировка и обслужване на потребителя. Продуктов асортимент и номенклатура.
1.18. Субконтрактните отношения – основна форма на взаимодействие между малкия и големия бизнес. Видове субконтрактинг. Модел на развитие на субконтрактната система. Особености на субконтрактната система в развитите индустриални страни.
1.19. Франчайзингът – възможности за взаимовръзка на малките предприятия с големия бизнес.
1.20. Кластърните принципи на организация на взаимодействие между малкия и големия бизнес.
1.21. Толингът – нова форма на международна кооперация между малкия и големия бизнес. Толингът като икономическо явление. Мотиви за осъществяване на толинговите операции. Влияние на толинговите операции върху страните с ниски разходи за работна заплата. Влияние на толинговите операции върху реализиращите ги индустриално развити страни. Прилагане на толинговите схеми в Европейския съюз (опитът на Германия)
1.22. Предприемаческите мрежи – основна форма на трансформация на организационното развитие. Направления на организационното развитие в началото на XXI век. Мрежовизацията. Виртуалните мрежи. Развитие на системата от големи и малки и средни предприятия.
1.23. Обхват и същност на иновациите – основни понятия, видове иновации. Структура, етапи и закономерности на иновационния процес. Иновационен и рутинен процес. Разпространение на иновациите. Дифузия.
1.24. Глобализацията и иновационното развитие. Глобално управление на иноваците – интензификация и производителност. Глобална иновационна политика.
1.25. Иновационни стратегии на фирмите – същност и задачи. Видове иновационни стратегии. Разработване на иновационни стратегии.
1.26. Финансиране на иновационната дейност. Разработване на инвестиционни проекти. Методи за оценка на инвестициите. Определяне на риска при финансиране на иновациите.
1.27. Същност и фактори на организационното поведение.

Процес на възприемане. Същност и класификация на организациите. Организацията като отворена система. Класификация на организационните цели. Модел на Грос.


1.28. Ролята на властта, политиката и контрола в организационното поведение.

Определение и форми на проявление. Делегиране на власт. Организационна политика и тактики. Конфликти и възможни начини за решаването им. Същност и елементи на системите за контрол. Видове и форми на контрол. Преодоляване на съпротивлението срещу управленските контролни системи.


1.29. Интернационализация на организациите и поведението им при стратегически промени.

Отличителни черти на интернационализацията. Ролята на националните култури в интернационалните организации. Поведенски модели на организации с реактивно и активно управление. Холистичен подход на планиране на промените. Основни умения и способности на ръководителите, които управляват промените.


1.30. Поведенска модификация и организационна ефективност. А-В-С модел на поведение. Ролята на предпоставките за формиране на поведението. Модел за модифициране на работното поведение. Поведенско самоуправление. Интегративен модел на мениджърско поведение. Организационна ефективност.
1.31. Теоретични основи на контролинга. Концепции за контролинга. Сравнителен анализ между контрола и контролинга.
1.32. Стратегически контролинг. Оперативен контролинг. Съпоставка между инструментариума на стратегическия и оперативния контролинг.
1.33. Основни понятия в стратегическото управление.

Понятието „стратегия” – същност и характеристика. Мисия на фирмата – елементи на мисията и нейното определяне. Понятието „стратегическа зона на действие” (СЗД). Определяне на СЗД. Жизнени цикли на продукт, търсене и технологии. Характеристика на фирми с кратък и продължителен цикъл на продукта.


1.34. Методи за стратегически анализ.

Същност и приложение на матрицата на Бостънската консултантска група. Същност и компоненти на матрицата General Electric. Същност, компоненти и приложение на SWOT-матрицата като средство за ситуационен анализ. Анализ на набора от СЗД. Балансиране набора от СЗД с различни жизнени цикли.


1.35. Видове стратегии.

Класификация на стратегиите според Т. Коно. Характеристика на типови и маркетингови стратегии. Фирмени стратегии за растеж чрез вътрешно развитие или чрез външно завладяване. Стратегии на малки и средни фирми.


1.36. Стратегическо планиране.

Стратегическо управление. Необходимост от стратегическо планиране. Стратегически план – компоненти и препоръки при изграждането му. Система за управление на стратегически задачи. Анализ на стратегическите задачи и оценка на последствията от решаването им.


1.37. Съвременни средства в стратегическото управление.

Управление на риска – същност и видове риск. Стратегии на риск-мениджмънта. Иновационен мениджмънт. Избор на иновационна стратегия. Управление по слаби сигнали – избор на времето за ответни мерки.


1.38. Бизнес-планиране.

Същност, видове и принципи на планирането. Същност, принцип и видове планове. Подходи при планиране. Показатели.


1.39. Инвестиционно бизнес-планиране.

Етапи и подготовка на инвестиционния бизнес-план. Методи за оценка на инвестиционния бизнес план.


1.40. Съдържание и структура на бизнес-плана.

Информационно осигуряване на плановата дейност. Планиране на продукта на бизнеса. Производствено-оперативно планиране.


1.41. Продукт. Сегментиране на пазара.

Жизнен цикъл на продукта – фази от гледна точка на потребителя. Признаци на сегментиране на пазара.


1.42. Същност и основни характеристики на човешките ресурси и на тяхното управление. Основни понятия и модели за УЧР. Влияние на глобализацията и развитието на информационните технологии върху УЧР. Мястото на човешките ресурси сред вътрешните фактори на организацията.
1.43. Планиране на човешките ресурси – същност, значение и основни дейности. Основни понятия и техники за анализ на труда. Информационна система за човешките ресурси – компоненти и изисквания. Методи за прогнозиране и баланс на търсенето и предлагането на персонал в организациите. Стратегия и политика по УЧР.
1.44. Мотивиране и развитие на човешките ресурси в организацията – същност, мотивационни теории и модели. Потребности на личността – ранжиране и варианти за тяхното задоволяване. Обогатяване на труда - изисквания и техники.
1.45. Получаване на човешките ресурси. Набиране – основни дейности, източници и фактори на влияние. Подбор на персонала – процедури, критерии и методи. Въвеждане на персонала в организацията – значение, етапи и техники.
1.46. Оценяване на трудовото изпълнение и възнаграждение на персонала. Същност, цели и етапи. Методи и критерии за оценка. Видове системи на заплащане и условия за тяхното прилагане.
1.47. Социологиески механизъм на конфликта. Същност, параметри и продължителност. Видове конфликти. Основни принципи, цели и изисквания към управлението на конфликтите.
1.48. Управление на конфликтите.

Възможни стратегии за излизане от конфликти. Ролята на третата страна, арбитражната институция и воденето на преговори, като възможност за решаване на конфликтите.


1.49. Управление на запасите.

Същност, функции и задачи на управлението на запасите. Попълване на селективно управление на запасите. Определяне на гаранционния запас.


1.50. Информационни системи с бизнес информация.

Електронна поща. Предназначение, приложение в бизнеса, видове услуги и възможности. Word Wide Web. Програмни продукти (Netscape, Eudora).


РАЗДЕЛ ВТОРИ “ИКОНОМИКА И ФИНАНСИ”3
2.1. Пазар. Същност, функции, видове.

Пазарно търсене и пазарно предлагане. Равновесие, равновесна пазарна цена.


2.2. Еластичност.

Ценова еластичност на търсене. Еластичност на търсене спрямо дохода. Кръстосана еластичност. Еластичност, общи приходи и пределен приход.


2.3.Теория за фирмата.

Производствена функция. Изокванти: свойства. Някои характерни производствени функции. Изокостна линия. Оптимални производствени решения за влаганите фактори.


2.4. Производствени разходи.

Същност на икономическите разходи. Разходи в къс период: функции на разходите. Връзки между разходните функции. Разходи в дълъг период: функции на дългосрочните разходи.


2.5. Пазарни структури: съвършена конкуренция.

Моделът на съвършена конкуренция: характеристики. Краткосрочно фирмено равновесие. Криви на фирмено и пазарно предлагане. Дългосрочно фирмено равновесие. Дългосрочно пазарно равновесие. Динамични промени и пазарно равновесие на конкурентния пазар. Икономическа оценка на съвършено-конкурентния модел.


2.6. Несъвършени пазарни структури: чист монопол.

Моделът на монопол: характеристики, източници на монополна власт. Краткосрочно и дългосрочно равновесие на фирмата-монополист. Държавно-регулиран монопол. Ценова дискриминация. Икономическа оценка на монопола.


2.7. Несъвършени пазарни структури: олигопол.

Олигополни модели. Ранни дуополни модели: модели на Курно, Бертран и Стекълбърг. Модел на ценово лидерство. Модел на пречупената крива (модел на Суизи). Модел на картел.


2.8. Несъвършени пазарни структури: монополистична конкуренция

Моделът на монополистична конкуренция. Характеристики и криви на търсене. Краткосрочно и дългосрочно фирмено равновесие. Теорема за “излишните” производствени мощности. Неценови форми на конкуренция: пространствен и препятствен модел.


2.9. Фискална политика.

Фискална политика: определение и видове. Дискреционна фискална политика: използване на държавните разходи и данъците като антирецесийно средство. Недискреционна фискална политика: автоматични стабилизатори. Оценка на фискалната политика.
2.10. Монетарна политика.

Монетарна политика. Парично търсене и предлагане. Парични агрегати. Създаване на банкови пари. Лостове на монетарната политика.


2.11. Принципи на публичното стопанство.

Същност и класификация на публичните блага.


2.12. Публични разходи. Система на държавните разходи и разходна политика.

Същност и оптимален размер на публичните разходи. Класификация и особености. Видове разходи


2.13. Публични приходи.

Източници за финансиране на публичня сектор. Класификация. Методи за акумулиране на средсрва в публичните фондове.


2.14. Данък. Данъчно облагане. Данъчна система и политика на държавата. Данъчни държавни приходи. Данъчни недържавни приходи
2.15. Бюджет.

Същност, видове, принципи на изграждане. Бюджетен период и бюджетна процедура.


2.16. Финансова система и финансова политика.

Съдържание, елементи, институции цели и задачи.


5.17.Основни понятия в статистиката.

Предмет и метод на статистическото изучаване като теория и практика. Направление на статистически анализ. Статистически данни. Средни величини и разсейване. Емпирични разпределения. Стандартни стойности и нормална крива.


5.18. Измерване и взаимовръзки

Линеен корелационен анализ. Посока и големина на взаимовръзките. Корелация и причастност. Корелационни коефициенти на Пирсън и Спирмън. Измерители на съответствие в анкети.



РАЗДЕЛ ТРЕТИ “МЕНИДЖМЪНТ В МЕЖДУНАРОДНИЯ БИЗНЕС”4
3.1. Стандартната и съвременната теория за международната търговия.

Теорията на Смит за абсолютните преимущества. Моделът на Рикардо за сравнителните преимущества. Моделът на Хекшер-Олин. Ефектите на международната търговия. Парадоксът на Леонтиев. Съвременната теория на международната търговия: модели за икономиите от мащаба, моделът за продуктовия жизнен цикъл на Р. Върнън.


3.2. Лостове на външнотърговската политика.

Митото: понятие и видове. Ефекти на митото върху благосъстоянието. Аргументи “за”и “против” митата. Импортни квоти: ефекти. Други лостове на търговската политика. Немитнически ограничения във външната търговия. Съвременни тенденции в развитието на външнотърговската политика. Споразумения за свободна търговия: ГАТТ и СТО.


3.3. Международна икономическа интеграция.

Теорията за международната икономическа интеграция. Видове интеграция. Базисната теория за митническия съюз: създаване на търговия и отклоняване на търговия. Интеграционните процеси в Западна Европа. Създаване и етапи в развитието на Европейската общност.


3.4. Експортната сделка.

Характеристики и компоненти на експортната сделка. Държавно регулиране на сделката.


3.5. Лизингови операции.

Същност и видове лизинг. Българската практика в лизинга.


3.6. Посреднически операции.

Посредничеството в бизнеса. Видове посреднически операции.


3.7. Вносната сделка.

Характеристика и компоненти на вносната сделка. Държавно регулиране на вноса.


3.8. Реекспортни операции.

Същност и видове реекспортни операции. Ефекти на реекспорта – финансов, валутен. Реекспортни операции в практиката на българските фирми.


3.9. Структура и организация на финансовите пазари. Паричен, валутен и капиталов пазар – разграничение и особености. Високоорганизирани пазари и ефекта им върху глобалните спестявания, инвестиции и мобилността на капитала.

3.10. Пазарна ефективност. Асиметрична информация, неблагоприятен избор и морален риск. Видове рискове на финансовите пазари и тяхното управление. Системи и методически подходи за управление на рисковете.


3.11. Валутни курсове и валутни пазари.

Понятие за валутен курс. Търсене и предлагане на валутния пазар. Организация и функциониране на валутния пазар. Функции на валутния курс. Фактори, определящи валутния курс. Системи на валутен курс. Методи на регулиране на валутния курс.


3.12. Капиталов механизъм във фирмата с експортна ориентираност.

Формула и ефекти на капиталовия механизъм. Финансов микс – стратегически и тактически.


3.13. Управление на фирмените продажби чрез печалбата.

Взаимодействие на продажбите чрез разходите, цените и лихвите.


3.14. Структурно управление на бизнес разходите на фирмата.

Управление на приоритетни разходи на фирмата – материални разходи, амортизации.


3.15. Финансови аспекти на сливанията и поглъщанията в бизнеса.

Ефекти при сливанията и поглъщанията в бизнеса. Финансиране на сливанията и поглъщанията. Фирмени сливания и поглъщания в българската практика.


3.16. Офшорни зони и българските интереси.

Правилата за бизнес в офшорните зони. Приоритетни за България офшорни зони.


3.17. Международни методики за оценка на средните фирми.

Алтернативи за фирмен избор на методика. Международни методики, прилагани в България.


3.18. Цени на капиталите в бизнеса.

Цена на собствените и на заемните капитали. Ножица на цените на капиталите.


3.19. Методика за диагностичен фирмен анализ.

Частична диагноза на фирмата. Браншова частична диагноза. Пълна и проблемна диагноза.


3.20. Ликвидност в бизнеса и нейният анализ.

Ликвидност, ликвиден риск и пазар на активи. Методи за анализ на ликвидността на фирмата.



РАЗДЕЛ ТРЕТИ “МЕНИДЖМЪНТ НА ТУРИЗМА”5
3.1. Поява и развитие на туризма. Туристически ресурси. Видове туризъм. Особености на туристическата индустрия.
3.2. Туристически продукт – същност и особености. Туристическо търсене и предлагане. Качество и конкурентоспособност на туристическия продукт.
3.3. Туристическо предприятие – същност, особености, видове. Управление и конкурентоспособност на туристическото предприятие.
3.4. Управление на малкия и средния туристически бизнес – изграждане, развитие и тенденции. Състояние в условия на глобализация. Туристически бизнес и виртуална среда.
3.5. Рекламата в туристическия бизнес – ефекти и ефективност. Особености на рекламата в Интернет.
3.6. Управление на хотелиерството.

Туризмът в България – фактор за развитие на хотелиерството. Характеристика на хотелиерството като основна стопанска дейност в туризма. Хотелиерството по българските земи.


3.7. Управление на хотелиерските заведения.

Хотелиерски заведения. Същност и съдържание. Хотелиерски заведения – диференциране, типизиране и категоризиране. Категоризиране на заведенията за пребиваване и подслоняване. Структура на заведенията за пребиваване и подслоняване. Техническият прогрес в дейността на хотелиерските заведения.


3.8. Управление на хотелиерските вериги.

Хотелиерски вериги – същност, значение и видове. Франчайзинг в хотелиерството – същност и значение.


3.9. Управление на хотелиерското обслужване.

Хотелиерски услуги – същност, значение и видове. Допълнителни хотелиерски услуги. Качество на хотелиерските услуги. Хотелиерско обслужване – същност, особености и значение. Култура на хотелиерското обслужване – същност, значение, критерии и показатели.


3.10. Управление на ресторантьорството – същност, особености и тенденции. Разновидности на възможностите за хранене. Ресторантьорски вериги. Франчайзинг в ресторантьорството – значение и състояние.
3.11. Същност и основни черти на ресторантьорския продукт.

Особености на ресторантьорството като основна стопанска дейност в туризма. Кулинарно производство – същност, значение, организация и качество на продукцията. Качество на кулинарната продукция. Сборници с кулинарни рецепти – творчество на световноизвестни литератори, артисти и политици.


3.12. Управленски решения и дейности в ресторантьорството. Проектиране и пространствено ситуиране на заведенията за хранене и развлечения. Технологично проектиране и интериорни решения в ресторантьорството
3.13. Особености на управлението на човешките ресурси в ресторантьорството. Изисквания и критерии за заемане на длъжностите в заведенията за хранене и развлечения.
3.14. Икономика на ресторантьорството. Приходи, разходи и цени в ресторантьорството. Финансово – счетоводен контрол в ресторантьорството.
3.15. Ресторантьорски заведения.

Диференциране и типизиране на ресторантьорските заведения. Категоризиране. Техническият прогрес. Мрежа на ресторантьорските заведения.


3.16. Управление на ресторантьорското обслужване.

Ресторантьорско обслужване – същност, особености и значение. Допълнителни ресторантьорски услуги. Култура на ресторантьорското обслужване – същност, значение, критерии и показатели.


3.17. Управление на туристическите агенции.

Същност и определение на туристическата агенция. Основни дейности на туристическата агенция. Класификация, роля и значение на туристическите агенции. Предшественици на съвременните туристически агенции. Приносите на Томас Кук в развитието на съвременните туристически агенции. Особености и тенденции в развитието на туристическите агенции в България.


3.18. Управление на туроператорската (организаторската) дейност.

Характеристика, функции и задачи на туроператорите. Организиране и планиране на туристическите пътувания с обща цена. Организация на продажбите на туристическите пътувания с обща цена. Провеждане на организираните туристически пътувания с обща цена.


3.19. Управление на агентската (посредническата) дейност.

Характеристика, функции и задачи на туристическите агенти. Съдържание на агентската дейност. Организация на агентската дейност. Организация и технология на дейността на бюрата на туристическата агенция


3.20. Управление на транспортната дейност в туризма.

Същност и роля на пътническия транспорт. Определение и съдържателна характеристика на туристическия транспорт. Развитие, проблеми и перспективи на пътническия железопътен транспорт в България. Развитие, проблеми и перспективи на пътническия автомобилен транспорт в България. Развитие, проблеми и перспективи на пътническия воден транспорт в България. Развитие, проблеми и перспективи на пътническия въздушен транспорт в България.


ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА:

  1. Алексиева, Й. Ст. Стаматов, авторски колектив. Наръчник по ресторантьорство и хотелиерство. Проектиране и дизайн. С., РААБЕ. 2001.

  2. Андреева, М. Обща теория на мениджмънта. ИК Галактика. 1996.

  3. Ангелов, А. Основи на мениджмънта. ЕТ ”Евтимов-Илинда”. С., 1995.

  4. Армстронг, М. Управление на човешките ресурси. Делфин прес. Бургас, 1993.

  5. Благоев, В. Маркетингът в определения и примери. С., 1989.

  6. Бодурова, П. Ръководство за упражнения по стратегиите в управлението на фирмите. Ромина. С., 1999.

  7. Бодурова, П. Стратегиите в управлението на фирмите. УИ на ВСУ. Варна. 2007.

  8. Бодурова, П. Организационно поведение. УИ на ВСУ. Варна, 1998.

  9. Божков, Цв., Японският феномен и човешкият фактор. Изд. “Наука и изкуство” София, 1991.

  10. Владимирова,К. и кол. Стратегическо управление и стратегическо планиране, УИ “Стопанство”. София, 2005.

  11. Герчева-Несторова, Г. Психология в управлението – комуникативен разрез – 1. УИ на ВСУ. В., 2004.

  12. Герчева-Несторова, Г. Психология в управлението – комуникативен практикум – 2. УИ на ВСУ. В., 2005.

  13. Дамянов, Д. Иновационна политика. ИНТЕРВЮ-прес. София, 2002.

  14. Дамянов, Д. Иновации – технология,организация,управление,финансиране и политика. ПРИМАКС. Русе, 2009.

  15. Дамянов, Д. Методика за разработване и оценка на инвестиционни проекти. ТУ-София, 2002.

  16. Дамянов, Д. Методика за определяне степента на иновативност на продукти и процеси. ТУ - София, 2003.

  17. Данаилов, Д. Финансов мениджмънт в бизнеса. Изд.”Люрен”. С., 1996.

  18. Данаилов, Д. Бизнес анализи на фирмата. УИ на УНСС, С., 1996.

  19. Димитров, Д. Собствен бизнес и предприемачество. Изд. “Век 22”, С., 1993.

  20. Добинс, Р., Уит,Ст. Практически съвети по финансов мениджмънт. С., 1996.

  21. Дракър, П. Новаторство и предприемачество-практики и принципи, изд.”Христо Ботев”, С., 1992.

  22. Дракър, П. Мениджмънт за бъдещето. В., 1997.

  23. Дракър, П. Новаторство и предприемачество, С., 1992.

  24. Евгениев, Г., Близнаков, Й. и др., Основи на управлението на човешките ресурси, С., 1993.

  25. Калинков, К. Статистически методи в поведенческите и социални науки. НБУ, С. 2001.

  26. Калчев, Р.,Стоянов, Ст. Ефективност на човешкия фактор в предприятието, Варна, 1994.

  27. Канев, Д. Икономика на труда. 1992.

  28. Каракашева, Л. Външно-търговски бизнес. Изд.“Принцепс”. Варна, 1997.

  29. Колектив ВСУ, Основи на управлението, ВСУ, 2004.

  30. Коев Й, Предприемачеството: теория и приложение в България. ИК Тедина В, 1996.

  31. Коев, Й. и др. Малкият бизнес 2003, проблеми и решения. Стено. В., 2003.

  32. Коева, Ст., Якимова Ив., Канев Д. Микроикономика (основи на теоретичния анализ). Варна, 1994.

  33. Копринаров Бр., Хотелиерство и ресторантьорство, Шумен: Унив.издателство “Епископ Константин Преславски”, 2005.

  34. Кънчев М., Основи на управлението. първа и втора част, Албатрос, 1999.

  35. Лесидренска, С. Контролингът в производственото предприятие. Варна, 2007.

  36. Линднер, Й., Г. Недева, Г. Трендафилова и др., Предприемачество и мениджмънт. Дионис, С., 2007.

  37. Лейдър, Д., С. Естрин. Увод в микроикономиката. С., 1992.

  38. Мадгерова, Р. Предприемачество и малък бизнес в туризма. ИК “Интелект А”. Благоевград, 2004.

  39. Мирчев, А. Производствен мениджмънт. “Принцепс”. Варна, 1996.

  40. Мирчев,М., Н.Миронова, К.Радев. Организационно поведение. С., 2007.

  41. Митрополитски, К. Предприемачество и дребен бизнес. ИК “Призма”, 2002.

  42. Недялкова, А., З. Бауман, Д. Филипов. Глобализъм, регионализъм и антиглобализъм. Изд. Албатрос. С., 2005.

  43. Недялкова, А. Глобализацията – нищо фатално. УИ на ВСУ. Варна 2002.

  44. Недялкова, А. Глобализация на икономиката и развитието. Модул 2. УИ на ВСУ. Варна, 2004.

  45. Недялкова, А. Глобализация на икономиката и развитието. Модул 3. УИ на ВСУ. Варна, 2004.

  46. Недялкова, А. Глобализация на икономиката и развитието. Модул 4. УИ на ВСУ. Варна, 2004

  47. Недялкова, А. Структурна реформа – социална политика и социална адаптация. УИ на ВСУ. Варна, 2002.

  48. Недялкова, А. Управление на човешките ресурси. Варна, 1996.

  49. Недялкова, А.. Ръководство за самоподготовка по УЧР, С.ИК „Люрен”, 1999.

  50. Овчарова, Сн. Организация и технология на управлението – учебно помагало, ВСУ, 2005.

  51. Панайотов, Д., Б. Борисов. Стратегическо планиране, Свищов, 2001.

  52. Парашкевова, Л. Маркетинг. Колор-принт. В., 2004.

  53. Парашкевова, Л., А. Парашкевова. Предприемачеството в глобалната икономика. Колор-принт, В., 2007.

  54. Парашкевова, Л., А. Парашкевова. Аутсорсинг. Колор-принт. В., 2008.

  55. Парашкевова, Л. Държавно управление на (релации малки и средни – големи предприятия), В., Изд-во Варненски свободен университет, ISBN 954-715-225-4, 2009, 212с.

  56. Парашкевова, Л., Малкият индустриален бизнес в глобалната икономика. УИ на ВСУ. В., 2004.

  57. Парашкевова Л. Светът на цивилизациите, том 1 Генезис и динамика на цивилизациите, Варна, Колор-принт, 2010, 176с.

  58. Парашкевова Л. Светът на цивилизациите, том 2 Еволюция и динамика на държавата, Варна, Колор-принт, 2010, 176с.

  59. Паунов, М. Организационно поведение. С. 2006.

  60. Панайотов и кол. Основи на управлението. ВСУ. 2004.

  61. Пеев, П. Икономика и мениджмънт в ресторантьорството. ИК “ЛЮРЕН”, С. 1998.

  62. Порязов, А. Въведение в теорията на мениджмънта. ВСУ, 2007.

  63. Порязов, А. Организация и технология на управлението. ВСУ, 2007.

  64. Портър, М. Конкурентното предимство на нациите, Изд. къща “Класика и стил”, С., 2004.

  65. Палешутски, К. Мениджмънт.Опитът на водещите фирми в света. София- Благоевград, КФ”Форчън”, 1991.

  66. Рампли-Стърджън, Н. Малък бизнес, голяма печалба! Изд. Амат-Ах, 2007.

  67. Рибов М., М. Станкова, Пр. Димитров, Л. Гръчка, Ресторантьорство и хотелиерство, първо издание, Изд. “Тракия-М”, С. 2007.

  68. Рибов М., Д. Тадаръков, Т.Парушева, М.Янева, Т.Тончева, Е. Великова, Основи на туризма, Първа част, УИ. “Стопанство”, С., 2007, стр.315-357.

  69. Рибов М., Д. Тадаръков, Т.Парушева, М.Янева, Т.Тончева, Е. Великова, Основи на туризма, втора и трета част, Унив.изд. “Стопанство”, С., 2007/2008

  70. Рибов М., М.Станкова, М.Блажева, С. Милева, Пр. Димитров, Е. Александрова, Е.Великова, И. Емилова, Л.Гръчка, Туризмът в ерата на развлекателната индустрия, първо издание, Изд. “Тракия-М”, С., 2008.

  71. Славова, И., Бизнес план, “Тилиа”ООД, 2001.

  72. Стайков, Р. З. Славов. Статистически методи в икономииката и уравлението. УИ на ВСУ. Варна, 2008.

  73. Стайков, Р. З. Славов, С. Ненков Статистика: теория и задачи. УИ на ВСУ. Варна, 2008.

  74. Темелкова, М. Контролинг. УИ на ВСУ. В, 2010.

  75. Темелкова, М. Управление на туристическото предприятия. УИ на ВСУ. В, 2010.

  76. Тодоров, К., 25 казуса за предприемачи и мениджъри от практиката, НСКСТ, С., 1992.

  77. Тодоров, К. Предприемачество и мениджмънт, Мартилен, С., 2004.

  78. Тодоров, К. Предприемачество и дребен бизнес, изд. “Мартилен”, С., 1997.

  79. Тейлър, Ф.У. Научното управление. 1989.

  80. Форд, Х. Моят живот и моите успехи. С., Буларт-2000,1991

  81. Христова, Т., Симеонов,Хр., Мениджмънт на човешките ресурси, В. 1993.

  82. Пипер, Р., К.Рихтер. Мениджмънт. Управлението на прехода. С., 1993.

  83. Хейг, П. П. Джексън, Как да правим маркетингови проучвания. Делфин прес, Бургас, 1990.

  84. Савов, Ст., Световно стопанство. В.Търново, 1995.

  85. Сгурев, Дамянов Д. И к-в Иновациите – политика и практика,София 2005 год.

  86. Хаджиниколов, Хр., Ресторантьорство и хотелиерство. УИ. “Стопанство”, С., 1996.

  87. Химарски, Е. Международен икономикс. I част,С.,1992.

  88. Христов, С., Основи на управлението, ИУ-Варна, 1997.

  89. Цоников, Г. Тоталността в ресторантьорския продукт. сп. “Икономически алтернативи”, бр.6/2006.

  90. Якимова, И., Ст.Коева, Д.Канев. Въведение в макроикономиката (главното в теорията, тестове, задачи). Варна, 1997.

  91. Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, Как да започна собствен малък бизнес, С., 2007.

  92. http://www.mi.government.bg/ind/doc_konk/Almanah2005.pdf

  93. http://ec.europa.eu/enterprise/sme/innovation_bg.htm

  94. http://www.arcfund.net/fileSrc.php?id=2038




1 Конспектът за комплексен Държавен изпит по „Стопанско управление” се състои от три части, първа и втора част са задължителни за всички дипломанти, третата част е специализирана за ММБ и МТ по отделно.

2 Раздел Първи „Мениджмънт” е задължителен за всички дипломанти от СУ – ММБ и МТ.

3 Раздел Втори „Икономика и финанси” е задължителен за всички дипломанти от СУ – ММБ и МТ.

4 Раздел Трети „Мениджмънт в международния бизнес” е задължителен само за дипломанти от СУ – ММБ.

5 Раздел Трети „Мениджмънт на туризма” е задължителен само за дипломанти от СУ – МТ.

Каталог: darjavni izpiti i diplomni raboti -> files
files -> Програма „Психология и психопатология на развитието" Одобрил: Научен ръководител на мп "
files -> Конспект за държавен изпит на специалност „психология"
files -> Примерни теми за дипломни работи за завършващите специалност “ съдебно-експертен инженеринг” окс
files -> С т о п а н с к и ф а к у л т е т катедра „икономика”
files -> Конспект за държавен изпит на магистърска програма „приложна психология
files -> Конспект за държавен изпит на Бакалавърска програма по специалност
files -> Конспект за държавен изпит специалност "публична администрация"
files -> Конспект за държавен изпит на специалност: „ Международни икономически отношения
files -> Черноризец Храбър
files -> Конспект за държавен изпит на Бакалавърска програма по специалност


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница