Конспект на урок по български език Изготвил: Диляна Пламенова Иванчева Специалност: Славянска филология чешки език Факултетен №: 0503049 Тема на урока



Дата13.11.2017
Размер50.1 Kb.
#34539
ТипКонспект
План-конспект на урок по български език

Изготвил: Диляна Пламенова Иванчева

Специалност: Славянска филология – чешки език

Факултетен №: 0503049
Тема на урока: Въпросителни местоимения

I. Цели на урока:

  1. Образователни (информационно-познавателни):

    1. Да се затвърдят знанията за личното местоимение и неговите форми.



  1. Възпитателни:

    1. Възпитаване на естетически, етически и общочовешки ценности чрез текстовете .

    2. Чрез хода на урока убеждаваме в изразителните възможности на българския език.



  1. Развиващи (комуникативно-практически):

    1. Учениците сами да умеят да откриват с каква част на изречението са употребени местоименията.

    2. Чрез редактиране на конкретни текстове се създават умения за развитие и усъвършенстване речта на учениците, както и стремеж към правилен и точен изказ.

    3. Развиване на умения за самостоятелна работа с текст.


II. Вид на урока

-за нови знания


III. Методи

  • беседа, самостоятелна работа.

IV. Ход на урока
Актуализация на стари знания :

Въпрос: Коя част на речта наричаме местоимение?

Отговор: Местоименията са изменяема част на речта, която замества имената и

свързва изреченията в текста.



Въпрос: Какви граматични признаци притежават личните местоимения?

Отговор: Личните местоимения имат лице, число, род ( само в 3л. ед. ч.), падеж, пълна и кратка форма ( без именителен падеж ).

Въпрос: Кои са личните местоимения в именителен, винителен и дателен падеж? Избройте ги.

Учител: Открийте местоименията в изречението: Какво е това, кажи ми! Определете техния вид и направете граматичен разбор.
това – показателно местоимение, ед.ч., ср. род,

милично местоимение, 1л., ед.ч., дателен падеж, кратка форма.

Учител: Обърнете внимание на думата какво. Каква е тя като част на речта?

Отговор: Думата какво е местоимение и по-точно въпросително местоимение.
Учител: През този час ще се запознаем с въпросителните местоимения.


  1. Същност и употреба на въпросителните местоимения - въпросителното местоимение замества имена на неизвестни лица и предмети, признаци и числа, когато се пита за тях.




  1. Видове въпросителни местоимения:





ед.ч.

мн.ч.

м.р.

ж.р.

ср.р.

За трите рода

За лица

кой

коя

кое

кои

За предмети

кое, какво (що)

За признаци

какъв

каква

какво

какви

За притежание

чий

чия

чие

чии

За количество

колко (колцина – за лица)




    1. За лица – Кои са те? , Коя е тя?

    2. За предмети – Кое е ябълковото дърво? Какво е това? Що е местоимение?

    3. За признаци – Какви са твоите намерения ?

    4. За притежание – Чия сестра живее в Париж?

    5. За количество – Колко души дойдоха на концерта?

С въпросителните местоимения обикновено се образуват въпросителни изречения, най-често в диалог.





  • Въпросителното местоимение за лице кой, употребено самостоятелно, има падежни форми:

Именителен падеж – кой

Винителен падеж – кого

Дателен падеж – на кого (кому – остаряла форма)
Кой е най-богат и доволен?- Местоимението кой е в именителен падеж и изпълнява службата на подлог

На кого най-много имаш вяра?- Местоимението на кого е форма за дателен падеж на въпросителното местоимение кой. Кого е употребено с предлог (на) и изпълнява служба на непряко допълнение.

Кого видя вчера? - Местоимението кого е форма за винителен падеж на въпросителното местоимение кой. То изпълнява служба на пряко допълнение.



  • Въпросителното местоимение се използва като свързваща дума в сложно изречение. Пред него се пише запетая само при повторна употреба на въпросителното местоимение. Например: Всеки ученик трябва да знае кои са националните ни герои. Кой не знае Чавдар войвода, кой не е слушал за него?




  • Формите на въпросителните местоимения кой и чий за ед.ч. са едносрични и се пишат с й, а формите за мн.ч са двусрични думи и се пишат с и - кой-кои, чий-чии. Чии са тези хубави рисунки? Чий е този химикал?Кой е най-високият планински връх в България?Кои са най-високите планински върхове в Европа?




  • Когато въпросителното местоимение не е подлог, употребява се самостойно и се отнася за лица, използваме формата за винителен падеж: Кого извикаха?, а не Кой извикаха?

ЗАДАЧИ:



  1. Употребете една от двете форми:




  • (Кой, Кого) видя?

  • (На кой, На кого) каза?

  • Това е ученикът, (който, когото) наградираха.

  • С (кой, кого) излезе?




  1. Какви грешки допускат разговарящите по телефона? Редактирайте текста.

      • Ало, кой търсите?

      • Катерина.

      • Няма я. К’во да и предам?

      • Дали ще се върне скоро?

      • Аз ми се струва че шъ закъсней.




  1. Напишете по едно изречение, в което са употребени следните въпросителни местоимения: кой, кого, на кого, кому.




  1. Кое е общото и кое – различното в смисъла на повтарящата се в трите изреченния дума какъв. Определете вида им по цел на общуване.

  • Какъв сок искате?

  • Какъв студен сок!

  • Попитах ви какъв сок искате.



Домашна работа: стр. 88, упр. 20 и упр. 24
Край на часа
Базов учител: Тоня Раева

СОУ „Пейо Яворов” – гр. Пловдив



Учебник по Български език за 5. Клас

Издателство – Булвест 2000
Каталог: BOLGARSKI
BOLGARSKI -> Синтетичните упражнения при изучаване на местоименията клас)
BOLGARSKI -> Обучението по фонетика в началните класове проф дпн Галя Христозова бсу
BOLGARSKI -> І. Въведение Терминът "метод" има гръцки произход. Той означава "път за
BOLGARSKI -> Учебное пособие для студентов, изучающих болгарский язык Саратов 2010
BOLGARSKI -> Съвременната система за начално обучение по литература. Методика на работа с приказка
BOLGARSKI -> Урок за 1 клас звук и буква и
BOLGARSKI -> Урок по български език за втори клас софия, 2008 г. Методическа разработка урок за изучаване на глагол
BOLGARSKI -> Гласни звукове. Правопис (I i I клас)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница