План-конспект по околен свят за първи клас
І. Учебник – Околен свят за първи клас, издателство „Просвета“.
II. Тема на урока: Здравословните храни
III. Вид на урока – за нови знания
IV. Нови понятия – здравословен живот, здравословна храна
V. Цели на урока
Образователни
- Овладяване на базисни правила за здравословно хранене – миене на продуктите; приемане на разнообразна храна;
- Групиране на подходящи храни за хранения в различни части на деня и др.
Възпитателни
- Възпитаване на положително отношение към здравословното хранене и здравословния начин на живот;
Развиващи
- Развиване на логическото мислене;
- Развиване на умения за работа в екип;
Очаквани резултати
Обяснява необходимостта от приемането на разнообразна храна. Дава примери за растителни и животински храни.
VI. Методи и похвати: беседа, самостоятелна работа, упражнения в учебника и на работни листа.
VII. Нагледни средства и дидактически материали:
Предварителна подготовка на учителя: Подготвяне на план-конспект на урока, подготовка на дидактически материали и нагледни средства:
Предварителна подготовка на учениците: Осигуряване на необходимите пособия за учебния час.
VIII. Ход на урока
Въвеждаща част
Учител: Здравейте мили деца, днес ще си поговорим за здравословното и правилното хранене. Знаете, че е много важно да се храним правилно, за да бъдем здрави. Сега с вас ще решим един ребус, за да разберем кое е най-ценното в нашият живот. Погледнете ребуса във вашите учебници.
Решаване на ребуса и извеждане на ключовото понятие „Здраве“.
Основна част
Учител: А сега деца, погледнете картинката във вашите учебници. Калина, какво виждаш на нея?
У-к: Виждам момче и момиче, които пазаруват.
Учител: Точно така, момчето и момичето избират храни. Да видим какво са избрали.
У-к: Момчето държи чипс и кроасан.
Учител: А какво има в тяхната количка?
У-к: В количката има ябълки и мляко.
Учител: Много е важно, когато избираме храна в магазина, тя да бъде разнообразна и здравословна. Плодовете, зеленчуците и млякото са полезни и здравословни храни, а здравословно ли е това, което са избрали децата?
У-к: Не, чипса и кроасана не са здравословни. Здравословни са ябълките и млякото в количката.
Учител: Точно така. Наистина понякога ни се иска да хапнем и такава храна, но това не трябва да се случва всеки ден и трябва много внимателно да подбираме храната си, за да бъдем здрави. А вие какво бихте посъветвали тези деца да си купят?
У-к: Зеленчуци.
У-к: Зърнена храна.
Учител: А вие деца, опитвате ли се да избирате здравословни храни за себе си? Посочвам ученик, Ти какво обичаш да си купуваш в магазина?
У-к: Чипс.
Учител: Здравословно ли е това за теб?
У-к: Не.
Учител: ........, а ти каква храна предпочиташ?
У-к: Обичам да си купувам банани и други плодове.
Учител: Браво, това е здравословно! Сега ще ви раздам работни листа, които съдържат нарисувани храни и две таблици. Вашата задача е да свържете здравословните храни към първата таблица, а вредните и нездравословни храни към втората.
Децата попълват работните листа и се продължава работата в учебника.
Учител: Сега деца, с вас ще определим правила за здравословно хранене и здравословен начин на живот. Погледнете трите картинки във вашите учебници. Какво виждате на първата картинка?
У-к: Момче, което си мие ръцете.
Учител: А на втората картинка виждаме, че децата хапват, след като са си измили ръцете. Първото правило за здравословно хранене е винаги да си мием ръцете преди да седнем на масата. Знаете, че когато сме навън, всички микроби полепват по ръцете ни, затова е задължително да мием ръцете си преди хранене. Какво правило можем да определим от третата картинка?
У-к: Да мием добре плодовете и зеленчуците.
Учител: Браво! Винаги трябва да измиваме добре плодовете и зеленчуците преди консумация!
Учител: На следващата страница във вашите учебници, ще имаме задачата да изберем здравословни и разнообразни храни за закуска, обяд и вечеря на Мони от продуктите в неговата кухня. А вие какво бихте избрали за закуската на Мони?
У-к: Бих избрала мляко и зърнена закуска.
У-к: Чудесен избор. А за обяд?
У-к: Бих избрала печено пиле и салата.
Учител: Отлично.
Какво ще изберете за вечерята на Мони?
У-к: Ще избера Риба и салата, както и торта за десерт.
Заключителна част
Учител: Направихте чудесен избор за менюто на Мони, надявам се, че и вашето меню е така здравословно и полезно всеки ден! Хайде още един път да обобщим какво научихме днес.
У-к: Научихме как да се храним здравословно.
Учител: Точно така. Освен нас, животните също имат свои любими храни. На последната задача от вашите учебници, изберете пътят, по който петела да стигне до любимите си зърнени храни.
Учител: Поздравления за чудесната работа днес. Ще ви дам интересна задача за домашна работа. Нарисувайте вашите любими храни за закуска, обяд и вечеря. Благодаря за добрата работа! Браво!
Приложение към план-конспекта, материали от учебника по околен свят:
Сподели с приятели: |