Конспект по счетоводство за подготовка на кандидати за дипломирани експерт-счетоводители 2017 г



Дата21.12.2017
Размер122.34 Kb.
#37207
ТипКонспект


Тематичен конспект по счетоводство за подготовка на кандидати за дипломирани експерт-счетоводители – 2017 г.


  1. Развитие на стандартизирането и изискванията относно финансовата отчетност в Европейската общност. Хармонизация чрез Директива 2013/34/ЕС относно годишните финансови отчети, консолидираните финансови отчети и свързаните доклади на някои видове предприятия. Механизъм на влизане в сила на Международните счетоводни стандарти (МСС)1 в Европейския съюз.




  1. Развитие на счетоводното законодателство в България. Закон за счетоводството. Специфични изисквания за определени сфери – застраховане, финансови институции, бюджетни организации, пенсионни дружества.




  1. Концептуална рамка за финансово отчитане към МСС и Общи разпоредби към Националните счетоводни стандарти (НСС). Необходимост от рамка. Цели на финансовата отчетност. Качествени характеристики на финансовата информация. Елементи на финансовите отчети. Принципи на счетоводно признаване и оценяване. Концепции за поддържане на капитала.




  1. Финансови отчети - цел, обхват, общи характеристики, структура и съдържание. Отчет за финансовото състояние (счетоводен баланс) – съдържание, подходи на класификация на активите и пасивите. Отчет за приходите и разходите. Отчет за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход – съдържание, подходи на класификация на разходите. Представяне на компоненти на друг всеобхватен доход. Пояснителни приложения (приложение). Оповестяване на счетоводна политика.




  1. Отчет за паричните потоци - предназначение, структура и съдържание. Категоризиране на паричните потоци. Методи за представяне на паричните потоци от оперативна дейност. Изисквания за представяне на основни видове парични потоци. Оповестявания.




  1. Отчет за промените в собствения капитал (отчет за собствения капитал) – структура и съдържание. Оповестявания за капитала. Разпределение на непарични активи на собствениците. Погасяване на финансови пасиви с инструменти на собствения капитал.




  1. Нетна печалба на акция (доход на акция) - изчисляване. Основна нетна печалба на акция. Среднопретеглен брой обикновени акции в обращение. Потенциални обикновени акции и нетна печалба на акция с намалена стойност. Преизчисляване на нетната печалба на акция. Представяне и оповестяване във финансовите отчети.




  1. Прилагане за първи път на Международните стандарти за финансово отчитане. Дата на преминаване към МСФО. Първи финансов отчет по МСФО. Встъпителен отчет за финансовото състояние. Изисквания за оценяване. Освобождаване от преизчисления с обратна сила и изисквания за оценяване. Оповестяване. Прилагане за първи път на Националните счетоводни стандарти.

9a.2 Приходи от договори с клиенти. Етапи на общия модел за признаване на приходи. Признаване на приходи в определен момент и в течение на времето. Разходи за постигане и изпълнение на договор. Промени в договорите. Представяне във финансовите отчети. Оповестяване. Преходни разпоредби.


9б. Приходи. Определения. Оценяване на приходите. Идентифициране на сделките. Продажба на стоки. Предоставяне на услуги. Лихви, възнаграждения за права и дивиденти. Особености при признаването на приходите. Оповестяване. Програми за лоялност на клиенти. Прехвърляне на активи от клиенти. Бартерни сделки, включващи рекламни услуги.
9в. Договори за строителство. Определения. Комбиниране и сегментиране на договорите за строителство. Приходи по договора. Разходи по договора. Признаване на приходите и разходите по договора. Признаване на очаквани загуби. Промени в приблизителните оценки. Оповестяване. Споразумение за строителство на недвижим имот.


  1. Имоти, машини и съоръжения (дълготрайни материални активи). Определения. Признаване. Класифициране. Оценка при признаване и последваща оценка - модел на цената на придобиване и модел на преоценената стойност. Амортизация. Обезценка. Отписване. Оповестяване.




  1. Инвестиционни имоти. Определения. Признаване. Първоначална оценка. Оценяване след първоначално признаване - модел на справедливата стойност и модел на цената на придобиване. Прехвърляния към и извън инвестиционни имоти. Освобождаване от инвестиционни имоти. Оповестяване.




  1. Нематериални активи. Определения. Разграничимост, контрол и ползи. Признаване и оценяване. Вътрешно създадена положителна репутация. Вътрешно създадени нематериални активи - фази на научноизследователска и на развойна дейност. Себестойност на вътрешно създаден нематериален актив. Признаване на разход. Оценяване след признаване – модел на цената на придобиване, модел на преоценената стойност. Полезен живот. Нематериални активи с ограничен полезен живот. Нематериални активи с неограничен полезен живот. Обезценка. Изваждане от употреба. Оповестяване.




  1. Нетекущи активи държани, за продажба, и преустановени дейности. Определения. Класификация и оценка на нетекущи активи (или групи за изваждане от употреба) като държани с цел продажба или като държани за разпределение към собствениците. Удължаване на периода, необходим за приключване на продажбата. Оценяване на нетекущи активи (или групи за изваждане от употреба), класифицирани като държани за продажба. Представяне и оповестяване.




  1. Материални запаси. Определения. Оценка на материалните запаси – компоненти на цената на придобиване/себестойността на материалните запаси и методи за изписване на себестойността, нетна реализируема стойност. Признаване на разход. Оповестяване.




  1. Лизинг. Определения. Класификация на лизинговите договори. Лизингови договори във финансовите отчети на лизингополучателите – финансов лизинг, първоначално признаване и последващо отчитане, оперативен лизинг. Лизингови договори във финансовите отчети на лизингодателите – финансов лизинг, първоначално признаване и последващо отчитане; оперативен лизинг. Признаване на приходи и разходи от лихви по финансов лизинг според приложимите счетоводни стандарти. Продажба с обратен лизинг. Оценяване на съдържанието на операции, включващи правна форма на лизинг. Определяне дали дадено споразумение съдържа лизинг. Оперативен лизинг – стимули.




  1. Ефекти от промените в обменните курсове. Определения според приложимите счетоводни стандарти - функционална валута, валута на представяне, отчетна валута, нетна инвестиция в чуждестранна дейност, парични позиции. Отчитане на сделки, деноминирани в чуждестранна валута – първоначално признаване, отчитане към края на последващи отчетни периоди, признаване на курсови разлики, промяна на функционалната валута. Използване на валута на представяне, различна от функционалната валута – преизчисляване във валутата на представяне, превалутиране на чуждестранна дейност, освобождаване или частично освобождаване от чуждестранна дейност. Данъчни ефекти от валутни курсови разлики. Оповестяване.




  1. Разходи по заеми. Определения. Признаване – разходи по заеми, които са допустими за капитализиране, превишение на балансовата стойност на отговарящия на условията актив над възстановимата стойност, начало на капитализацията, временно преустановяване на капитализацията, прекратяване на капитализацията. Оповестяване.




  1. Счетоводно отчитане на безвъзмездни средства, предоставени от държавата (правителствени дарения), и оповестяване на държавна помощ. Определения. Безвъзмездни средства, предоставени от държавата – непарични безвъзмездни средства; безвъзмездни средства, свързани с активи; безвъзмездни средства, свързани с приходи; възстановяване на безвъзмездни средства, предоставени от държавата. Държавна помощ. Държавна помощ без специална връзка с оперативната дейност. Оповестяване.




  1. Доходи на наети лица. Определения. Краткосрочни доходи на наети лица. Доходи след приключване на трудовите правоотношения (доходи след напускане): разграничение между планове (програми) с дефинирани вноски и планове с дефинирани доходи. Други дългосрочни доходи на наети лица. Доходи при приключване на трудовите правоотношения (доходи при напускане). Оповестяване. Ограничението на актив по дефинирани доходи, минимални изисквания за финансиране и тяхното взаимодействие.




  1. Данъци върху дохода (печалбата). Определения. Признаване на текущи данъчни пасиви и текущи данъчни активи. Признаване на отсрочени данъчни пасиви и отсрочени данъчни активи. Оценяване. Признаване на текущ и отсрочен данък. Представяне. Оповестяване. Данъци върху дохода – възстановяване на преоценени неамортизируеми активи. Промени в данъчния статут на едно предприятие или неговите акционери.




  1. Провизии, условни пасиви и условни активи. Определения. Признаване – настоящо задължение, минало събитие, вероятен изходящ поток от ресурси, съдържащи икономически ползи, надеждна приблизителна оценка на задължението, условни пасиви, условни активи. Оценяване. Възстановявания. Промени в провизиите. Използване на провизиите. Прилагане на правилата за признаване и оценка. Бъдещи загуби от дейността. Оповестяване. Промени в съществуващите задължения за извеждане от експлоатация, възстановяване и сходните с тях задължения. Права за участие във фондове за извеждане от експлоатация и възстановяване на околната среда. Задължения, възникващи от участието в специфичен пазар – отпадъчно електрическо и електронно oборудване.




  1. Събития след края на отчетния период. Определения. Признаване и оценяване – коригиращи събития, некоригиращи събития. Действащо предприятие. Дата на одобряване на финансовите отчети за издаване. Оповестявяне.




  1. Оперативни сегменти. Определения на термините. Сегменти на отчитане – критерии за обединяване, количествени прагове. Оповестяване на обща информация и на информация за печалбата или загубата, активите и пасивите. Оценяване – равнения, преизчисляване на информация, отчетена в предишни периоди. Оповестяване на ниво предприятие.




  1. Междинно финансово отчитане. Определения. Съдържание на междинния финансов отчет. Оповестявания в годишните финансови отчети. Признаване и оценяване. Преизчисляване на вече отчетени междинни периоди. Междинно финансово отчитане и обезценка.




  1. Оповестяване на свързани лица. Определения. Приложение на определението за свързани лица. Видове сделки със свързани лица. Оповестявания от всички предприятия и предприятия, свързани с държавата.




  1. Счетоводна политика, промени в счетоводните приблизителни оценки и грешки. Определения. Счетоводна политика – подбор и прилагане, последователност и промени. Промени в счетоводните приблизителни оценки. Грешки. Практическа приложимост на отразяването на промените в счетоводната политика и преизчисляването с обратна сила.




  1. Индивидуални финансови отчети. Изготвяне на индивидуални финансови отчети. Оценяване на инвестиции в дъщерни, асоциирани и съвместни (смесени) предприятия. Оповестяване.




  1. Консолидирани финансови отчети. Контрол и признаци за контрол според приложимите счетоводни стандарти. Изисквания за отчитане – неконтролиращи (малцинствени) участия, промени в дяловото участие на предприятието майка, загуба на контрол. Насоки за прилагане и изисквания за отчитане.




  1. Инвестиции в асоциирани предприятия и съвместни (смесени) предприятия. Определения. Значително влияние. Метод на собствения капитал – прилагане на метода. Метод на пропорционалната консолидация.




  1. Съвместни споразумения.3 Съвместно контролирани дейности и съвместно контролирани предприятия. Инвестиции в асоциирани и съвместни предприятия. Определения. Прилагане на метода на собствения капитал. Оповестяване на инвестициите в други предприятия. Видове смесени предприятия според НСС.




  1. Оповестяване на дялови участия в други предприятия. Значими преценки и предположения. Дялови участия в дъщерни предприятия. Дялови участия в съвместни и асоциирани предприятия. Дялови участия в неконсолидирани структурирани предприятия. Насоки за прилагане – дялови участия в други предприятия. Обобщена финансова информация за дъщерни, съвместни и асоциирани предприятия. Поети задължения по отношение на съвместни предприятия. Дялови участия в неконсолидирани структурирани предприятия.




  1. Бизнес комбинации. Видове бизнес комбинации според приложимите счетоводни стандарти. Идентифициране на придобиващо предприятие. Метод на придобиването/покупката. Признаване и оценяване на придобити разграничими активи и пасиви. Оценяване на неконтролиращо (малцинствено) участие. Определяне на репутация от бизнес комбинация. Разходи за бизнес комбинацията. Предишни взаимоотношения и отново придобити права. Оповестяване.




  1. Земеделие. Определения. Признаване и оценяване Безвъзмездни средства, предоставени от държавата (правителствени дарения). Оповестяване.




  1. Обезценка на активи. Определения. Идентифициране на актив, чиято стойност може да бъде обезценена – външни и вътрешни източници на информация. Оценяване на възстановима стойност. Признаване и оценяване на загуби от обезценка на активи. Единици, генериращи парични потоци. Възстановяване на загуби от обезценка. Оповестяване.




  1. Плащане на базата на акции. Определения на термините. Признаване. Сделки с плащане на база на акции, уреждани чрез издаване на инструменти на собствения капитал. Сделки с плащане на база на акции, уреждани с парични средства. Сделки с плащане на база на акции, при които има алтернатива за уреждане. Сделки с плащане на база на акции между предприятия в рамките на група. Оповестяване.




  1. Застрахователни договори. Признаване и оценяване – тест за адекватност на задълженията, обезценка на презастрахователни активи, текущи пазарни лихвени проценти, продължаване на съществуващи практики, предпазливост, бъдещи инвестиционни маржове, счетоводство в сянка. Застрахователни договори, придобити в бизнес комбинация или прехвърляне на портфейл. Допълнителни негарантирани доходи. Оповестяване.




  1. Проучване и оценка на минерални ресурси. Признаване на активи по проучване и оценка. Оценяване на активи по проучване и оценка. Представяне – класификация и прекласификация на активи по проучване и оценка. Обезценка. Оповестяване.




  1. Счетоводство и отчитане на планове за пенсионно осигуряване. Определения. Планове с дефинирани вноски. Планове с дефинирани доходи. Всички планове – оценка на активите, оповестяване.




  1. Финансови инструменти: представяне. Определения. Класификация и представяне на финансовите инструменти при издателя - пасиви и собствен капитал. Упражняеми инструменти (инструменти с право на връщане). Съставни инструменти. Обратно изкупени собствени акции. Компенсиране на финансов актив и финансов пасив. Дялове на членове в кооперации и сходни инструменти. Погасяване на финансови пасиви с инструменти на собствения капитал.




  1. Финансови инструменти: признаване и оценяване. Определения. Категории финансови активи и финансови пасиви според приложимите счетоводни стандарти. Първоначална оценка и признаване. Последваща оценка, прекласификация и отписване. Обезценка на финансови активи при модела на понесените загуби и модела на очакваните загуби. Внедрени деривативи – идентифициране и отделно отчитане от основния договор. Преоценка на внедрени деривативи. Счетоводно отчитане на хеджиране – същност и предназначение, изисквания за прилагане и модели на отчитане на хеджирането. Хеджиране на нетна инвестиция в чуждестранна дейност.




  1. Финансови инструменти: оповестяване. Категории финансови инструменти и ниво на оповестяване. Значение на финансовите инструменти за финансовото състояние и резултатите от дейността – оповестявания на отчета за финансовото състояние, отчета за всеобхватния доход и собствения капитал, други оповестявания. Естество и степен на рисковете, възникващи от финансови инструменти – кредитен риск, ликвиден риск, пазарен риск. Оповестявания за прехвърлени финансови активи. Оповестявания за компенсирани финансови активи и финансови пасиви.




  1. Финансово отчитане при свръхинфлационни икономики. Преизчисляване на финансовите отчети. Икономики, които престават да бъдат свръхинфлационни. Оповестяване. Прилагане на подхода за преизчисляване на финансовите отчети при свръхинфлационни икономики.




  1. Оценяване по справедлива стойност. Определения. Справедлива стойност на нефинансови активи и пасиви – основен или най-изгоден пазар, разходи по сделката. Пазарни участници. Справедлива стойност на финансови инструменти. Методи за определяне на справедливата стойност. Йерархия на справедливите стойности. Оповестяване.




  1. Счетоводно третиране на споразумения за публично-частна концесия на услуги. Оповестяване на споразумения за концесия на услуги.




  1. Представяне на финансови отчети на предприятия с нестопанска цел. Представяне на резултатите от стопанска дейност.




  1. Отчитане при ликвидация и несъстоятелност. Начален баланс при ликвидация, финансови отчети на предприятие в ликвидация, краен ликвидационен баланс. Счетоводно отчитане при откриване на производство по несъстоятелност и при обявяване в несъстоятелност.


Забележка:
За подготовка на изпита се използват:
МСФО/МСС, публикувани и допълнени с Регламенти, които са публикувани на български език до 31.12.2016 г. в Официалния вестник на Европейския съюз.

За невключените във вестника на Европейския съюз - Концептуална рамка за финансово отчитане и съпътстващите документи, публикувани с МСФО, както и други, имащи отношение към въпроса материали, вижте електронното издание „МСФО 2012” на ИДЕС от 2013 г.

Относно Закона за счетоводството и Националните счетоводни стандарти да се имат предвид текстовете, които са в сила от 01.01.2016 г.

1 Закон за счетоводството, ДР § 1, т. 8 „Международни счетоводни стандарти“ (МСС) са приетите в съответствие с Регламент (ЕО) 1606/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 19 юли 2002 г. за прилагането на Международните счетоводни стандарти и включват Международните счетоводни стандарти (International Accounting Standards (IAS), Международните стандарти за финансова отчетност (International Financial Reporting Standards (IFRS) и свързаните с тях тълкувания (SIC-IFRIC interpretations), последващите изменения на тези стандарти и свързаните с тях тълкувания, бъдещите стандарти и свързаните с тях тълкувания, издадени или приети от Съвета по международните счетоводни стандарти (International Accounting Standards Board (IASB).

2 Относно въпроси с номера 9 и 40, кандидатите следва да се запознаят с приложимите текстове на нормативната уредба както за действащите към момента стандарти, така и за публикуваните, влизащи в сила Международни стандарти за финансово отчитане от 2018 г.

3 В официалния превод на МСФО 11 понятието „joint arrangements“ е неправилно преведено като „съвместни предприятия“, вместо „съвместни споразумения“, а понятието „joint venture” като „съвместно контролиран актив“, вместо „съвместни предприятия“.



Каталог: media
media -> Български футболен съюз правилник за статута и трансферите на
media -> Curriculum vitae Georgi Merdzhanov
media -> Отчет на разходите за държавно подпомагане на филмовата индустрия по бюджета на иа "нфц" за 2010 г
media -> Организират четвърта Национална експертна среща
media -> До районен прокурор гр. Казанлък м о л б а
media -> Програма „Околна среда 2007-2013г. Bg161PO005/10 11/03/19
media -> Музеят за история на София открива изложбата "Среща с египетски жрец" в новата си сграда


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница