Конспект по Увод във физиката на елементарните частици (бакалаври)



Дата11.11.2017
Размер23.96 Kb.
#34343
ТипКонспект

КАТЕДРА “АТОМНА ФИЗИКА”

ТЕЛ. 8161264; ТЕЛ/ФАКС 862-25-46;

http://atomic.phys.uni-sofia.bg

КОНСПЕКТ


по Увод във физиката на елементарните частици

(бакалаври)


  1. Елементарни частици. Основни характеристики: маса, спин, време на живот и енергетична ширина (неопределеност в масата) на състоянията. Вътрешни квантови числа. Кварки и лептони. Поколения. Кваркова структура на адроните и адронна спектроскопия.

  2. Сили и взаимодействия. Взаимодействието като процес на обмен на полеви кванти. Основни взаимодействия, константа на връзката и радиус на действие. Фундаментални полета: източници и преносители на взаимодействията. Обши характеристики на четирите типа взаимодействия. Изобразяване на процеси чрез файнманови диаграми.

  3. Релативистка кинематика. Преобразувания на Лоренц за 4-вектора на енергията и импулса. Релативистки и динамични инварианти. Инвариантна маса на система от частици. Енергетичен праг на процес.

  4. Лабораторна система и система център на масите. Преобразуване на кинематичните величини при преходи между тях. Максимален ъгъл на излитане в лабораторната система.

  5. S-матрица и вероятност за преход в единица време. Сечение и вероятност за разпадане. Лоренц- инвариантен фазов обем. Примери.

  6. Източници на високоенергетични частици. Ускорители с пряко действие. Резонансни ускорители: линейни и циклични. Ускорители с насрещни снопове (колайдери).

  7. Особености на взаимодействието на високоенергетични частици с веществото. Йонизационни загуби, спирачно, Черенковско и преходно излъчване. Взаимодействия на гама-кванти и електрони с веществото. Електромагнитни и адронни лавини (каскади).

  8. Координатни (трекови) детектори: газови, сцинтилационни и други. Електромагнитни и адронни калориметри. Методи и детектори за идентификация на частици с висока енергия.

  9. Симетрии и закони за запазване в микросвета – основни твърдения, теорема на Ньотер. Пример за едномерна транслационна инвариантност. Непрекъснати и дискретни преобразувания на симетрии. Пространствени и вътрешни симетрии. Адитивни вътрешни квантови числа (заряди) и закони за запазването им.

  10. Изоспинова симетрия. Примери за прилагането й при ниско-енергетично пион-нуклонно разсейване. SU(N) ароматна симетрия. Кварков модел и класификация на адроните по неприводимите представяния на групите SU(3) и SU(4).

  11. Дискретни симетрии. C-, P- и T-инверсии. Експериментални граници. CP-преобразувание. CPT теорема. Следствия.

  12. Електромагнитни взаимодействия и структура на елементарните частици. Еластично електрон-нуклонно разсейване и нуклонни формфактори. Дълбоко-нееластично лептон-нуклонно разсейване и кварк-партонен модел. Структурни функции.

  13. Слаби взаимодействия. Лептонни, полулептонни и безлептонни слаби процеси, файнманови диаграми. Ъгъл на Кабибо и ГИМ механизъм. Модел на Глешоу, Уайнбърг, Салам. Стандартен модел на фундаменталните частици и взаимодействия.

  14. Основни идеи на квантовата хромодинамика. Доказателства за съществуването на цветово квантово число на кварките. Локална калибровъчна инвариантност и лагранжиан на КХД. “Бягаща” константа на връзката, асимтотична свобода и кварково “заточение”.



декември 2011 г. проф. дфн Румен Ценов
Каталог: Members -> tsenov
Members -> Книга на б-я (1985) Нанкинов и кол. (1997)
Members -> Chairman филип гунев deputy Minister of Interior
Members -> Въвеждане (четене) на данни в clips
tsenov -> Конкурс за професор
tsenov -> Закон за радиоактивното разпадане активност, парциални величини, естествена ширина на нивата, добив и разпад. Закон за радиоактивното разпадане две, три и n последователни разпадания, естествена радиоактивност, датиране
tsenov -> Закон за радиоактивното разпадане активност, парциални величини, естествена ширина на нивата, добив и разпад. Закон за радиоактивното разпадане две, три и n последователни разпадания, естествена радиоактивност, датиране
tsenov -> Румен Василев Ценов
tsenov -> Програма по дисциплината: Съвременна физика включена в учебния план на специалност: всички специалности във фми
tsenov -> Конспект за изпит по Физика на ядрото и елементарните частици


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница