Конспект за държавен изпит на Бакалавърска програма по специалност



Дата02.02.2018
Размер108.09 Kb.
#53720
ТипКонспект
ВАРНЕНСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ „ЧЕРНОРИЗЕЦ ХАБЪР”
КОНСПЕКТ

за държавен изпит на Бакалавърска програма по специалност

ФИНАНСИ и СЧЕТОВОДСТВО”
Раздел I. Икономически и финансов анализ на фирмата.
1.1. Същност на финансите и финансовото управление на фирмата. Функции и задачи на финансовия мениджър. Активи и пасиви на фирмата. Приходи и разходи на фирмата.Връзката между риск и възвръщаемост.

1.2. Капиталовото бюджетиране. Същност и функции при управлението. Определяне на действителната стойност на първоначалната инвестиция и на бъдещите парични потоци. Методи за оценка при капиталовото бюджетиране. Анализ на чувствителността. Анализ на критичните точки - Брейк-ивън анализ.“Дърво на решенията”.

1.3. Дългосрочно финансиране на фирмата. Видове и структура на източниците на капитал за фирмите. Емисия на ценни книжа от фирмата – начини и процедури. Директно пласиране на публична емисия. Посредници.Установяване на цената при публичната емисия на ценни книжа. Кредитно финансиране на фирмата. Видове дългосрочни заеми. Цена на кредитното финансиране.

1.4. Собствено финансиране на фирмата. Финансиране за сметка на неразпределената печалба. Цена на собственото финансиране.Специфични източници на финансиране. Лизинг и факторинг.

1.5. Капиталова структура на фирмата и възможности за нейното оптимизиране. Финансова и капиталова структура. Финансов левъридж.Определяне на капиталовата структура. Капиталов механизъм в бизнеса – формула (конструкция), ефекти. Финансов микс – стратегически и тактически. Капиталов мениджмънт в бизнеса.

1.6. Дивидентна политика на фирмата. Връзка между данъци и дивидентна политика Видове корпоративни дивиденти и начини за тяхното изплащане. Връзка между дивидентната политика и цената на акциите. Влияние на данъците върху дивидентната политика.

1.7. Управление на оборотния капитал. Същност и обращаемост на оборотния капитал. Показатели за измерване на обращаемостта.Управление на оборотните средства, вложени в запаси.Управление на вземанията. Управление на кредита за купувачите. Процедурите за банкрут като начин за събиране на вземанията.

1.8. Бизнес-планиране. Същност, видове и основни характеристики.Бизнес-среда и бизнес-планиране.Фактори, влияещи директно и индиректно върху бизнеса. Методи за оценка на средата и степента на въздействието й върху бизнеса.

1.9. Съдържание и структура на бизнес-плана. Раздели в бизнес-плана. Основни въпроси, разглеждани в частите на бизнес-плана.

1.10. Икономически и финансови показатели. Характеристики на качествените и количествените показатели на бизнес метриката. Взаимодействие между интегралния, системния, ситуационния и процесния подходи за финансов бизнес анализ на дейността на предприятието

1.11. Финансово планиране и финансов анализ. Анализ на основните финансови съотношения (коефициенти) във фирмата. Анализ на фирмената ликвидност и рентабилност в бизнеса – видове, практики (европейска и българска).
Раздел II: Финансови пазари и посредници.
2.1.Същност и специфика на развитието на финансовите пазари.Еволюция на функциите на финансовото посредничество. Класификационни принципи и типология на финансовите пазари. Съвременни модели на капиталонабиране и капиталонатрупване и ролята на финансовите пазари.

2.2. Основни видове участници на финансовите пазари. Пазарните регулатори и тяхната роля за еволюцията на финансовите пазари. Организирани пазари и тенденциите в съвременното регулиране на финансовото посредничество.



    1. Финансови активи и техните характеристики. Финансови инструменти и приложението на дяловите и дълговите инструменти. Стойност на финансовите активи. Финансови иновации. Ролята на секюритизацията за развитието на финансовите услуги. Пазарна ефективност. Асиметрична информация, неблагоприятен избор и

морален риск. Видове рискове на финансовите пазари и тяхното управление. Системи и методически подходи за управление на рисковете.

    1. Сегментация на пазарите. Класификация на финансовите пазари и критерии за

класификация. Структура и организация на финансовите пазари.Паричен, валутен и капиталов пазар- разграничение и особености. Високоорганизирани пазари и ефекта им върху глобалните спестявания, инвестиции и мобилността на капитала.

    1. Парични пазари. Краткосрочни финансови инструменти. Пазар на съкровищни

бонове и ролята на ДЦК за управлението на държавния дълг и развитието на финансовото посредничество. Търговски ценни книжа. Депозитни сертификати, банкови акцепти, репо-сделки и суап операции.

    1. Капиталов пазар. Структура и функции. Видове дялови, дългови и хибридни

инструменти. Организация на капиталовия пазар. Фондови борси и видове организация на фондовите борси.

    1. Регулиране и дерегулиране на финансовите пазари. Пазарни провали и

типология на финансовите кризи. Мотиви за регулиране на пазарите. Актуални проблеми на регулирането и хармонизацията на стандартите за устойчиво финансово развитие и превенция на финансови кризи.

2.9. Финансови кризи и отражението им върху финансовите пазари. Световната

финансова криза и измененията в глобалния финансов пазар. Факторна обусловеност на глобалната финансова криза, характеристики и сценарии за развоя на кризата.

2.10. Проблеми на хармонизацията на българския финансов пазар с изискванията на ЕС

2.11.Международно банкиране. Основни фази и форми на международното банкиране и развитието на глобалния финансов бизнес.

2.12.Структурните изменения на Европейските финансови пазари в условията на Европейското финансово пространство на ЕС. Регулиране на финансовите пазари на едро и дребно. Консолидиране на надзора. Интернационализацията на финансови пазари пазари и борси в ЕС.



РАЗДЕЛ III: Международен финансов мениджмънт, международен бизнес и международно фирмено сътрудничество
3.1. Стратегическо маркетинг планиране – същност и цели.Ситуационен (SWOT) анализ – същност, цели, обекти и развитие.

3.2. Стратегическа бизнес единица – същност и роля в дейността на съвременната компания. Стратегическо планиране на равнище СБЕ – ползвани техники. Бостонската матрица “Пазарен ръст/Пазарен дял” и нейното приложение за избор на маркетинг стратегии.Бизнес екран – същност и приложение за избор на маркетинг стратегии.Концепция за жизнения цикъл на продукта и нейното използване за избор на маркетинг стратегия на равнище СБЕ.

3.3. Международен маркетинг - същност и дефиниции, етапи в развитието. Фактори, обуславящи интернационализацията на фирмената дейност.Маркетинг в процеса на глобализация. Същност и роля на глобалните компании.

3.4. Международен пазар и поведение на потребителя. Основни подходи за обхващане на международен пазар. Модели за сегментиране на международен пазар.Технологичен цикъл на сегментиране на международен пазар. Критерии и показатели за сегментиране на международен пазар. Интерсегментиране на международен пазар и ролята на потребителското поведение. Избор на странови и регионални пазарни сегменти.


3.5. Същност и видове организационно-управленски структури за осъществяване на международен маркетинг.Фактори, обуславящи избор на организационно-управленска структура и подходи за вземане на управленски решения в сферата на международния маркетинг.

3.6. Международно маркетинг проучване - същност, цели и специфика.Видове международни маркетинг проучвания.Основни методи за осъществяване на международно маркетинг проучване.Информационно осигуряване на международното маркетинг проучване.

3.7. Международен лизинг – същност, развитие и видове лизингови операции.

Финансов лизинг – същност, технологичен цикъл и условия на лизинговия договор. Оперативен лизинг – същност и специфика.

3.8. Инвестиционен процес – същност и характеристики.Международен инженеринг – същност и характеристики. Международен пазар за инженерингова дейност и фирмена структура на този пазар. Инженерингов процес – същност, варианти и основни фази и етапи на развитие.Доказване на технико-икономическа целесъобразност на изграждането на инвестиционен проект. Основни подходи за сключване на договор за инженерингов проект.

3.9. Международен търг за инвестиционен проект. Видове търгове.Предимства и

рискове на тръжната практика за организатора на търга.Анализ и оценка на равнището на конкурентноспособност. Изработване на тръжна оферта..Видове гаранции за участие в търг.Анализ и оценка на офертите - основни методи и техники за целта.

3.10. Определяне на разходите за изпълнение на инженерингов проект. Видове

разходи - схема на разходите.Основни методи за противодействие на риска при изпълнение на инженерингов проект.

3.11. Предприемачество и рискови капитали в бизнеса. Джойнт венчърс в международния бизнес. Рисково финансиране и кредитиране на предприемачески проекти.

3.12. Сливания и поглъщания в бизнеса – мотиви, ефекти и вариации на сливанията и поглъщанията. Фирмени сливания и поглъщания в българската практика.

3.13. Офшорни зони и региони – същност, правила и критерии за избор на зона. Данъчна конкуренция и регулаторен арбитраж на глобалния пазар. Пререгулиране на офшорните зони.



Раздел ІV Финансово счетоводство
4.1. Общи правила за оценка на активите и пасивите и измерване на разходите и приходите.

4.2.Общи правила за признаване на обектите на счетоводството във финансовите отчети. Счетоводна политика.

4.3.Нетекущи активи (материални и нематериални дълготрайни активи). Класификация, оценка и признаване при придобиване.

4.4.Амортизация на активите, полезен живот и методи на амортизация.

4.5.Отчитане на последващите разходи върху активите. Корекции в стойността след първоначалното признаване.

4.6.Освобождаване от активи. Представяне и оповестяване във финансовия отчет.

4.7.Отчитане на лизингови договори с активи.

4.8.Инвестиционни имоти.

4.9.Материални запаси – класификация, оценка, придобиване, потребление и корекция в стойността.

4.10.Вземания – видове, оценка в местна и чуждестранна валута, корекции в стойността, представяне и оповестяване във финансовия отчет.

4.11.Пасиви – класификация, оценка и промяна на оценката, представяне и оповестяване във финансовия отчет.

4.12.Капитал – оценка, поддържане и промени. Представяне и оповестяване във финансовия отчет.

4.13.Приходи – видове, оценка, представяне и оповестяване във финансовия отчет.

4.14.Разходи – видове, оценка, признаване и представяне във финансовия отчет.

4.15.Установяване на резултата от дейността и данъчно облагане. Отчитане на разхода за данък.

4.16.Структура на финансовите отчети – съдържание на лицевата част на отчета.

4.17.Съдържание и предназначение на отделните части на приложението на финансовия отчет .
Раздел V Банково счетоводство
5.1.Банки и банкови сделки. Особености и организация на счетоводството в банките.

5.2.Емисионно-касови операции в БНБ и отчитане операциите с търговските банки.

5.3.Отчитане на привлечените средства в банките.

5.4.Отчитане на банковите облигационни и други заеми.

5.5.Безналични плащания в България – видове и отчитане.

5.6.Особености при отчитане на транс граничните плащания – документарно инкасо и акредитиви.

5.7.Отчитане на банковите кредити – отпускане, погасяване, лихви.

5.8.Установяване на резултата от банкова дейност. Изготвяне на финансов отчет.


Раздел VІ Управленско счетоводство
6.1.Разходите в управленското счетоводство. Критерии за класификация.

6.2.Методи за калкулиране на себестойността.

6.3.Бюджетиране. Цели и процедури.

6.4.Анализ на финансовото състояние на предприятието.

6.5.Анализ на разходите и приходите.

6.6.Анализ на печалбата и рентабилността.



ЛИТЕРАТУРА :


  1. Бароу, П., К. Бароу. Бизнес план, 1995.

  2. Бодурова, П., Стратегиите в управлението на фирмите, ИК "Ромина", 1999.

  3. ГеновГ., Д.Динев, Е.Панушев, Т.Хубенова, В.Царевски, Европейското политическо пространство, Изд.Албатрос, 1999 г.

  4. Гочева, Б., В. Царевски, Финансови пазари и посредници, С., 2003 г.

  5. Данаилов, Д., Международен финансов мениджмънт: фирмен, банков., ИК ″Люрен″, 2001 г.

  6. Данаилов, Д., Сливанията и поглъщанията в бизнеса – реалност и предизвикателство., ″Болид″, 2002 г.

  7. Данаилов, Д., Търговските банки в България – регулиране, оценяване и надзор., ″Болид″, 2003 г.

  8. Данаилов, Д., Мениджмънт в условията на евроинтеграция, ИК„Люрен”, 2009 г.

  9. Иванова, В., Инвестиционният избор, ВСУ, С. , 1998

  10. Kаракашева,Л., Л.Менчева и Бл.Маркова, Маркетинг. I и II част, София, Призма, 2006 г.

  11. Каракашева, Л. и кол. Международен бизнес І ч., Призма, С. 2007 г.

  12. Каракашева, Л. и Б.Боева, Международна сделка за покупко-продажба. Варна, Princeps, 1994.

  13. Каракашева, Л., Международни инвестиционни проекти. Призма,С., 2008

  14. Каракашева,Л. Международен маркетинг. Призма, С., 2007 г.

  15. Котлър,Ф., Управление на маркетинга. Том I и II, С., Графема, 1996.

  16. Масларов, Св., Международни финанси, Изд.НБУр С.2010

  17. Масларов, С., Д. Тошева, Финансиране на външнотърговските операции, С., 2007г.

  18. Портър, М. Конкурентното предимство на нациите, Класика стил, София, 2004.

  19. Ричард, Д., СТV УИТ, „Практически съвети по финансов мениджмънт”,„Аскана”, 1995 г.

  20. Савов, С., Р. Гечев, В. Иванова, Е. Сотирова, Световна икономика, С., 2006 г.

  21. Стефанов, Ст. “Международна икономика”, София 1998 г.

  22. Стоименов, М., Финансиране на международната търговия, С., 1999 г.

  23. Стоименов, М., Международни финанси, С., 2003г

  24. Стиглиц, Дж. Глобализация и недоволните от нея, Университетско издателство Стопанство, УНСС, София, 2003.

  25. Хубенова-Делисивкова,Т., Регулиране на международните капиталови пазари и новият международен ред, в:”Световното стопанство в условията на глобализация, Отг.ред. З.Младенова, Изд.къща Стено, 2002, [290 стp.]

  26. Хубенова-Делисивкова,Т.,:”Свободното движение на стоки и услуги на

Единния вътрешен пазар на ЕС”, в кол. монография: Борисов,О., Т.Хубенова, М. Костова, Свободи на движение в Европейския съюз, С. Университетско издателство „Св.Климент Охридски” , 2009, с.216, [60-

  1. Царевски, В., Т. Хубенова-Делисивков, В.Иванова, Мл.Тонев: „Капиталовият

пазар в България”, кол.монография, ВСУ, изд.Албатрос, 2009,

  1. De Grauwe, Р., Economics of Monetary Union, Oxford University Press, 2007.

  2. Krugman, P., М. Obsfeld, International Economics (Theory and Policy), NY, 2006.

  3. Градев, Н., Обща теория на счетоводството, ВСУ “Ч. Храбър”, 2003.

  4. Милев, С., Н. Кънчева и И. Илиев, Учебно ръководство по финансово счетоводство, ВСУ “Ч.Храбър”, 2005.

  5. Решовски Б., Счетоводство на банките, ВСУ „Ч.Храбър”, 2006.

  6. Решовски, Б. и Ива Монева, Сборник от задачи по финансово счетоводство, ВСУ Ч.Храбър, 2005.

  7. Мермерска, Л. и колектив, Данъчно облагане и счетоводно приключване 2012, ИК Труд и право, С., 2012.

  8. Николов, М., Учебно ръководство по управленско счетоводство 2006, публикувано в електронната страница на ВСУ.

  9. Йонкова Б., Управленско счетоводство, изд. БМ, София, 2004.

  10. Учебно ръководство за Финансови отчети, под ръководството на А. Свраков, публикувано в електронната страница на ВСУ.

  11. Дурин, С.и Д. Дурина. Счетоводство на предприятието, София, Форком, 2011.

  12. Закон за счетоводството 2001, последни промени д.в. 94 2010 г.

  13. Национални стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия, ИК Труд и право, София, 2007 или други издания на същите.

  14. Международни стандарти за финансови отчети – Вестник на Европейския съюз 2009 и изданията на български език.

  15. Сборник доклади от научно-практическа конференция по Счетоводство и одит, ВСУ “Ч.Храбър”, 2007.

Варна

Февруари, 2013






Каталог: darjavni izpiti i diplomni raboti -> files
files -> Програма „Психология и психопатология на развитието" Одобрил: Научен ръководител на мп "
files -> Конспект за държавен изпит на специалност „психология"
files -> Примерни теми за дипломни работи за завършващите специалност “ съдебно-експертен инженеринг” окс
files -> С т о п а н с к и ф а к у л т е т катедра „икономика”
files -> Конспект за държавен изпит на магистърска програма „приложна психология
files -> Конспект за държавен изпит специалност "публична администрация"
files -> Конспект за държавен изпит на специалност: „ Международни икономически отношения
files -> Черноризец Храбър
files -> Конспект за държавен изпит на Бакалавърска програма по специалност
files -> Конспект за държавен изпит специалност "публична администрация"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница