Конспект за държавен изпит на специалност „психология"



Дата18.12.2018
Размер93.82 Kb.
#107707
ТипКонспект
В А Р Н Е Н С К И С В О Б О Д Е Н У Н И В Е Р С И Т Е Т

ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР

Акредитиран от Националната агенция за оценяване и акредитация

Международен сертификат за качество ISO 9001:2000


ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ“
Утвърждавам:

Декан на Юридически факултет:



/доц. д-р Петър Христов/
КОНСПЕКТ

за

ДЪРЖАВЕН ИЗПИТ НА СПЕЦИАЛНОСТ „ПСИХОЛОГИЯ“

(образователна и квалификационна степен „бакалавър”)



  1. Категорията психика и психологическата наука. География на психичното: панпсихизъм; биопсихизъм; антропопсихизъм; зоопсихизъм; невропсихизъм. Психично и идеално. Онтологични аспекти на психиката. Понятията психика и душа.




  1. Генезис и еволюция на психиката: материя и отражение: жива материя и психика (психично отражение). Основни моменти в еволюцията на психиката - дразнимост, сензорност; перцептивност; инстинктивна психика; интелектуална психика; съзнателна психика.




  1. Категорията съзнание в психологията: понятие за индивидуално съзнание: възникване на съзнанието – културно-исторически подход. Основни различия между психика и съзнание.




  1. Категорията самосъзнание в психологията: понятие за субективна реалност; съзнанието като самопознание; понятие за Аз-образ и Аз-концепция; множественост на Аз-а; мотивационна функция на Аз-образа; основни процеси на самопознанието.




  1. Безсъзнателната психика. Феноменология и фактология на безсъзнателното. Основни характеристики на безсъзнателната психика. Колективно безсъзнателно. Трансперсонално безсъзнателно.




  1. Категорията личност в психологията: интегративни понятия в гледните точки за личността - човек; индивид; индивидуалност; субект. Психологическо понятие за личност – трудности и проблеми при дефиниране на понятието личност. Идеографски и номотетичен подход. Възникване и формиране на личността у човека.




  1. Основни подходи за интерпретация на личността: Диспозиционен подход; ситуационен подход; релационен и интеракционистки подход; културно- исторически подход.




  1. Основни концепции за природата на личността: психоаналитична теория; бихейвиористичен подход; неофройдиски възгледи; хуманистична ориентация; конгнитивистки идеи; социокултурна гледна точка.




  1. Психични състояния у личността: понятие за психично състояние. Опит за типология на психичните състояния. Взаимовръзка между психични състояния и психични свойства на личността. Отношението състояния – личностна диспозиция.




  1. Проблемът за индивидуалността и индивидуалните различия: Базови понятия за описание на индивидуалните различия: интериндивидуално различие: интраиндивидуалност. Фактори на индивидуалните различия. Основни елементи в структурата на индивидуално-психологическия портрет. Методи за изучаване на различията между хората.




  1. Потребностите в личностната структура на човека: Понятие за потребност и потребностна сфера. Типология на потребностите. Йерархия на потребностите. Мотивационна функция на потребностите.




  1. Мотиви и мотивационна система на личността: Понятие за мотив и мотивация. Основни функции на мотива. Типология на мотивите. Отношението мотив- интелект.




  1. Личност и способности: Понятия за знания, навик, умение и дейност. Понятие за способност- основни признаци на способностите. Структура на способностите. Типология. Понятие за талант и гений: гледни точки за гениалността. Проблемът за възникването и развитието на способностите.




  1. Психодинамични свойства на личността: Понятие за темперамент и тип висша нервна дейност. Класическа типология на темперамента. Взаимовръзка мужду темперамент и екстроверсия и интроверсия.




  1. Характер: Понятия за характер: структура на характера. Типология на характера. Отношението характер - личност.




  1. Познание чрез усещане и възприятие: Характеристики и основни закономерности на усещането. Сензорни модалности – теоретични постановки. Възприятие – същност, видове. Гещалтистки възгледи за възприятието. Проблемът за природата и опита в разбирането на възприятието. Взаимоотношения между усещане и възприятие.


  1. Абстрактно-логическо познание: Същност, основни процеси и форми на мисленето: формиране на понятия – основни стратегии; мисленето като процес на вземане на решения и решаване на проблеми. Въображение – същност, видове, функции. Прийоми за създаване на фантазни образи. Съотношението мислене – въображение.




  1. Памет: специфика на паметта като информационен психически процес; основни характеристики и закономерности на кратковременната и дълговременната памет; техники за запомняне и съхраняване на информацията; забравянето като процес на паметта – основни закономерности.




  1. Мотивация за учене: теоретични гледни точки и приложения в педагогическата практика - теории за потребностите; оперантна теория; атрибутивна теория; теория за очакванията; теории за целите.




  1. Теория за когнитивното развитие на Жан Пиаже и теория за развитието на висшите психични функции на Лев Виготски – ключови идеи и сравнителен анализ.




  1. Теория за психосоциалното развитие на Ерик Ериксън. Стадии в развитието на психосоциалната идентичност.




  1. Теория за моралното развитие на Лаурънс Колбърг и Керъл Гилиган – стадии в моралното развитие.




  1. Стабилност и промяна на близките взаимоотношения през жизнения път. Теорията за привързаността (Джон Боулби и Мери Айнсуърт). Влияние на ранните стилове на привързаност върху романтичните отношения и любовта през младостта и зрелостта.




  1. Комплексният подход към жизнения цикъл: Д. Левинсън - основна идея и принос в обогатяването на теорията за развитието. Характеристика на стабилните и преходните периоди в развитието на индивидуалната жизнена структура. Подобия и различия в мъжкия и женския жизнен цикъл.




  1. Адаптация към нов стил на живот през късната възрастност. Личностни промени и типология на остаряването. Когнитивни загуби и ресурси за развитие. Мъдростта – когнитивно достижение на късната възрастност. (Пол Белтс и Джаки Смит).




  1. Мотивационни теории и критерии за личностното израстване на здравата личност през зрелостта. Е. Маслоу, К. Роджърс, К. Г. Юнг, Г. Олпърт, Е. Фром.




  1. Интелект: Същност, концепции, модели, структура на интелигентността, методи за измерване на интелектуалните постижения. Методологични принципи при конструиране на обективни тестове.




  1. Личностни свойства: Същност, видове измерителни техники за диагностиката им. Методологични проблеми и съвременно състояние на личностите тестове.




  1. Емпирично психологично изследване: класификация на психологичните методи; корелационни и експериментални изследвания; формулиране на изследователския проблем; цели и задачи на изследването; понятийно поле; емпирични индикатори; модел на изследваното явление; работна хипотеза. Зависими и независими променливи; контролиране на условията на експерименталното изследване; изисквания по отношение на експериментатора.




  1. Модели на експерименти в психологията: експериментални и квази-експериментални планове - сравнение; валидност, видове валидност ; фактори застрашаващи вътрешната и външната валидност на експеримента; доекспериментални планове; истински експериментални планове; експериментални и контролни групи. Рандомизация; план с предварително и последващо тестуване и контролна група; квазиекспериментални планове; експеримент по план на времевите серии; план с еквивалентни времеви извадки; план с нееквивалентни контролни групи.




  1. Групите в организацията: развитие на групите в организацията – етапи и особености на взаимоотношенията на груповите членове на всеки етап; групова психика – структура; екипи - изграждане и работа в екип; социалнопсихичен климат; групови норми; статусни системи; роли на членовете на групата; групово мнение; групови настроения.




  1. Комуникационният процес в организацията: комуникативното взаимодействие; фактори и източници на „смущения” в комуникационния процес; ефективната комуникация в организациите; видове комуникация; съвременни проблеми на организационната комуникация.




  1. Агресия и агресивно поведение: определения за агресията; теории за агресията; психоаналитична теория; етиологична теория; физиологична теория; социална теория; фрустрация и агресия; личност и агресивно поведение; видове агресивно поведение; нагласи, предразсъдъци, полови роли и агресивно поведение; агресивно поведение и медии; институционално насилие, колективно насилие и агресивно поведение; възможности за предотвратяване на агресивното поведение.




  1. Социални нагласи и предразсъдъци: понятие за социална нагласа; определение на Гордън Олпорт за социални нагласи; определение на Томас и Знаниецки за социалните нагласи; структура, създаване и функции на социалните нагласи; трикомпонентен модел на социалните нагласи; измерване на социалните нагласи; определение за предразсъдъци; видове предразсъдъци; ейджизъм, сексизъм, расизъм; предразсъдъци и дискриминация.



  1. Конфликти и социални взаимоотношения: определения и характеристики на конфликта; отрицателни и положителни страни на конфликтите; видове конфликти; стилове за справяне с конфликтите; особености на различните стилове за справяне с конфликти.




  1. Политическа психология и масово поведение; психология на тълпите; характеристики на тълпите; водач и тълпа; видове тълпи; слухове и масово поведение; същност и особености на слуховете; научни подходи за обяснение на слуховете; класификация на слуховете; механизъм за разпространение на слуховете.




  1. Психология на лидерството: научни теории и типологии; теории на чертите; ситуационни теории; личностно-ситуационни теории; теории на взаимодействията и очакванията; хуманистични теории; теории на обмена; мотивационни теории; лидерство в екстремни ситуации.


ЛИТЕРАТУРА


  1. Айзенк, Х., М. Айзенк. Наблюдение на психиката. С. 2005

  2. Александров, П. История на психологията. Част 1. В., Псидо, 2005.

  3. Андреева, Л.: Социално познание и междуличностно взаимодействие. София: Лик, 1999

  4. Арънсън, Е: Човекът – „социално животно”. София: Наука и изкуство, 1996.

  5. Величков, А. Съвременни тенденции в психологията на личността. Българско списание по психология, 1997, №1, 3-21.

  6. Виготски, Л.С. (1983). Мислене и реч. София: Наука и изкуство.

  7. Герганов Е., Памет и смисъл. София, Изд. Наука и Изкуство, 1985.

  8. Герчева - Несторова, Г. Психологически проблеми на педагогическото общуване. В., 1992.

  9. Герчева - Несторова, Г. Психология в управлението. Комуникативен разрез. В., ВСУ, 1999.

  10. Градев, Д.: Психология на масите. Основни изследователски ориентации. София: Наука и изкуство, 2005

  11. Ериксън, Е. Идентичносдт:младост и криза. С., 1996 (Уводна студия - Х. Силгиджиян).

  12. Зографова, Й.: Проблеми на агресивността у човека. София: Наука и изкуство, 1987.

  13. Корсини, Р., Дж. (1998) Енциклопедия по психология София: Наука и изкуство.

  14. Клайнке, К. Справяне с предизвикателствата в живота. С. 1999.

  15. Коул, М. Социокултурна психология. С. 2004.

  16. Крайг, Г. Психология развития. Серия "Мастера психологии". 7-ое международное издание. Изд. "Питер". Санкт-Петербург. 2000

  17. Льобон, Г.: Психология на тълпите. София: Университетско издателство на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, 1995.

  18. Маринова, Е. Жан Пиаже - двата морала. 1998.

  19. Маслоу, Е. Мотивация и личност. С., Кибеа, 2001.

  20. Минчев, Б. Обща психология. С. 2006

  21. Московичи, С. (ред): Социална психология. София: Дамян Яков, 2006.

  22. Московичи, С.: Ерата на тълпите. София: Дамян Яков, 2007.

  23. Нешев, П.: Социални нагласи и расови предразсъдъци. В Научен алманах на ВСУ „Черноризец Храбър”, серия „Общество и личност”, 2009, кн. 17.

  24. Нешев, П.: Проблеми на политическата психология. Велико Търново: Фабер, 2008.

  25. Пиаже, Ж. Психология на интелекта. Педагогика, 1996, № 8, сс. 3-100.

  26. Попов, Х.: Човешката агресия. София, 1999.

  27. Ригио, Р. Въведение в индустриалната/организационната психология. С., Дилок, 2006.

  28. Силгиджиян, Х. Интердисциплинарен подход към изследването на идентичността. Годишник на СУ „Св. Кл. Охридски”, 2000.

  29. Силгиджиян, Х. Аз-концепция и психосоциална идентичност. Жизненият преход към зрелостта. С., 1998.

  30. Социална психология (христоматия) (Съставител - Андреева, Л.):. София: Дилок, 2001

  31. Славин, Р. Педагогическа психология, С. 2004

  32. Стаматов, Р.: Детската агресия. Пловдив: Хермес, 2008

  33. Стоянов, В. Теория и практика на експерименталното психологично изследване. В., Псидо, 2005.

  34. Стоянов, В. Човекът в организацията.Психологичен анализ. В., Псидо, 2008.

  35. Стоянов, В., П. Нешев. Експериментална психология. Теория. Практикум. В., ВСУ, 2003.

  36. Томашевски, Т. Основни идеи в съвременната психология. С., НиИ, 1989.

  37. Фройд. З. Въведение в психоанализата. С., 1990.

  38. Фройд, З. Отвъд принципа на удоволствието. С. 1990.

  39. Фром, Е.: Анатомия на човешката деструктивност. София: Захарий Стоянов, 2003.

  40. Христоматия по социална психология ( съставител и студия проф. Градев, Д.), Софи-Р, София.,2002.

  41. Христоматия по психология на познанието (Съставител - Андреева, Л.). С., 2001.

  42. Шулц, Д. Психология на растежа. Модели на здравата личност.(Олпорт, Роджърс, Фром, Маслоу, Юнг, Франкъл, Пърлс). С., НиИ, 2004.

  43. Шулц, Д.,С. Шулц. История на модерната психология. С., НиИ, 2006.

  44. Юнг, К. (2000) Психологическите типове. София

  45. Ярошевски, М. (1977) Психологията на ХХ век. София.

  46. Baltes, P. B., Staudinger, U. M., Lindenberber, U. Lifespan psychology: Theory and application to intellectual functioning. Annual Review of Psychology, 50, 1999, pp. 471-507.

  47. Bartholomew, K. & Horowitz, L. M. Attachment styles among young adults: A test of a four-category model. Journal of Personality and Social Psychology. 61, 1991pp. 226-244.

  48. Feeney, Brooke C., and Nancy L. Collins. Predictors of caregiving in adult intimate relationships: An attachment theoretical perspective. Journal of Personality and Social Psychology, Vol. 80, N. 6, 2001, pp. 972 - 994




Каталог: darjavni izpiti i diplomni raboti -> files
files -> Програма „Психология и психопатология на развитието" Одобрил: Научен ръководител на мп "
files -> Конспект за държавен изпит на специалност „психология"
files -> Примерни теми за дипломни работи за завършващите специалност “ съдебно-експертен инженеринг” окс
files -> С т о п а н с к и ф а к у л т е т катедра „икономика”
files -> Конспект за държавен изпит на магистърска програма „приложна психология
files -> Конспект за държавен изпит на Бакалавърска програма по специалност
files -> Конспект за държавен изпит специалност "публична администрация"
files -> Конспект за държавен изпит на специалност: „ Международни икономически отношения
files -> Черноризец Храбър
files -> Конспект за държавен изпит на Бакалавърска програма по специалност


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница