Конспект за конкурсен изпит по докторантура 01. 08. 03 Геоморфология и палеогеография



Дата13.03.2017
Размер84.68 Kb.
#16681
ТипКонспект
СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

ГЕОЛОГО-ГЕОГРАФСКИ ФАКУЛТЕТ

КАТЕДРА “КЛИМАТОЛОГИЯ, ХИДРОЛОГИЯ И ГЕОМОРФОЛОГИЯ

София тел.02/9308513; факс:446487

Бул. Цар Освободител 15 E-mail: geobalt@geo.uni-sofia.bg

КОНСПЕКТ


за конкурсен изпит по докторантура 01.08.03

Геоморфология и палеогеография

Материалът включен в конспекта за докторантския конкурсен изпит по Геоморфология и палеогеография е застъпен в три от основните университетски курсове - Обща геоморфология, Геоморфология на България и Кватернерна палеогеография, за които мисля, че има достатъчно количество и достъпни за ползуване публикации на бьлгарски език. В представения вид, материалът е с леко повишена трудност за завършилите магистърска степен по географски науки. Това е направено с оглед по-добрата селекция на кандидатите от една страна, както и за повишаване на тяхното образователно ниво по пътя на самоподготовката в процеса на тяхната подготовка за конкурса.

Още в началото искам да предупредя кандидатите, че нямаме фаворити между тях, нито сме селекционирали и подредили въпросите по отношение на тяхното значение в едно или друго направление. На писменния изпит ще се пуснат за теглене всички въпроси, включени в отделните билети.

Желаем на всички кандидати успешно представяне.




  1. Строеж и динамика на земната кора и литосферата във връзка с формирането и развитието на най-едрите морфотектонски елементи на Земята.

Видове земна кора. Плейтектонски модел за устройството на литосферата. Взаимодействие между литосферните плочи и свързаните с това процеси на спрединг, субдукция, обдукция, колизия, трансформни разломи, островни дъги, дълбокоморски жлебове. Глобална геодинамика и формиране на главните линии на релефа на Земята.
2. Хипергенно преобразуване на най-горната част (епидермата) на литосферата.

Дилатация. Изветряне на скалите. Елувиация – образуване на елувиална покривка. Почви и почвена покривка. Изветрителна кора. Географска обусловеност на почвите и изветрителните кори.


3. Денудация на земната повърхнина и свързаната с нея морфолитогенеза.

Същност и механика на денудацията. Деструкция, транспорт и акумулация на основната скала. Видове денудационни процеси. Физически свойства на склоновата денудация. Ортогравитационна морфолитогенеза – срутищни, сипейни и други масови движения на изветрителната покривка. Свлачища. Гравитационно-аквална морфолитогенеза – делувий, селеви потоци. Колувиални наслаги.


4. Ерозионни процеси и флувиална морфолитогенеза.

Физическа същност на ерозията. Закони на речната ерозия. Ембрионални ерозионни морфосистеми – бразди, ровини, оврази, ерозионни валози. Елементарни ерозионни морфосистеми. Геометрия и морфометрия на хидрографската мрежа. Динамика на водосбора и борба за вододелното пространство.


5. Морфология, морфогенеза и литодинамика на речните (флувиални) системи.

Елементи на речните долини. Видове речни долини. Меандри. Проломи. Топография на долинните дъна. Динамика и развитие на долинните дъна. Речни тераси и терасообразуване. Хидродинамични, климатични и циклични тераси. Речни долини в различни геоложки структури. Флувиална седиментация - инстративна, перстративна, констративна.


6. Карстово-суфозионна морфолитогенеза и карстов геоморфоложки комплекс.

Физическа и химическа обусловеност на карстификацията. Хидрогеоложка обусловеност на карстовите процеси. Повърхностни карстови форми на релефа. Дълбочинни карстови морфолитогенни системи. Пещерни системи. Карстова литогенеза-натечни образувания от синтър и травертин. Геоморфоложка еволюция на карстовите геосистеми. Остатъчни карстови образувания-полета, провали, скални мостове, хуми. Карстовите комплекси във влажните тропици.


7. Екзарация и глациална морфолитогенеза.

Основни физически свойства на природния лед. Фирнообразуване. Хионосфера. Условия за образуване и подхранване на ледниците. Парагенетични формови редици при планинските ледници. Глациална морфолитогенеза и еволюция на ледниковия релеф в планинските територии.


8. Ледникови щитове и тяхната морфолитогенеза.

Ледникови и междуледникови епохи в геологичната история на Земята. Основни хипотези за ледниковите епохи. Ледникови и междуледникови епохи през кватернера. Образуване, морфология и движение на ледниковите щитове. Основни форми на релефа, свързани с екзарацията и акумулацията на континенталните ледници.


9. Ледникови епохи в древната геологическа история на Земята. Заледяване на Антарктида.

Докамбрийски ледникови епохи. Ледникови епохи през ранния фанерозой. Великото гондванско заледяване. Заледяването на Антарктида.


10. Абразия и морскобрегови геоморфоложки комплекс.Физически основи на абразионните процеси.

Физически основи на абразионните процеси, вълнова дейност, морски течения. Морфология и морфодинамика на бреговата зона. Брегова линия, формиране и топография на плажните ивици. Прибрежна зона и прибрежна седиментация. Морски акумулационни форми на релефа. Брегови геоморфоложки комплекси при постоянно ниво на водите и при приливно-отливен режим. Еволюция на морските брегове.


11. Геоморфоложки комплекси на шелфовата зона, морските и океански дъна.

Мегарелеф на шелфовата зона и континенталния склон. Геоморфология на материковите подножия. Релеф на бордлендите, островните дъги и други структурни елементи свързани със земната кора от преходен тип. Морфоструктура на океанското дъно-абисални равнини, плата, гайоти. Срединни океански хребети и дълбокоморски падини.


12. Черноморският басейн и неговата еволюция през неогена и кватернера.

Понтийският басейн като част от Паратетиса. Кимерийският басейн (очертания и физико-химически параметри). Куялницки, Гурийски и Чаудински басейни - палеогеографски данни. Евксино-узунларски и Карангатски етап в геоисторическото развитие на Черно море. Неоевксински басейн. Холоценски етап в развитието на Черноморското крайбрежие и шелфа. (Бугазка, Витяска, Каламитска, Джеметинска, Фанагорийска, Нимфейска, Керсунска и Лазска евстатични фази).


13. Развитие на долинно-котловинния комплекс на българската територия през неогена.

Миоценски седиментационни басейни-баденски и сарматски басейни, меотски и понтийски басейни. Горнотракийски и Софийски басейни. Изходна денудационна повърхнина. Плиоценски езерни басейни - Ломски, Суббалкански, Струмски, Местенски, Елховски и др. грабени с русцинска седиментация. Плиоценски долинни системи и денудационни нива.


14. Развитие на долинните системи в сегашните български земи през кватернера.

Долината на Дунав и нейните притоци. Долината на Марица и нейните притоци. Водосборите на Струма и Места на българска територия. Водосборът на Камчия.


15. Високопланинският пояс в България през кватернера.

Кватернерно заледяване на високите планини Рила, Пирин, Стара планина. Типове планински ледници в България. Палеоглациални проблеми на Витоша. Данни за заледяване на други планини. Периглациален релеф. Глациални и флувиоглациални наслаги.


16. Карстов геоморфоложки комплекс и пещерни системи в България.

Елементи на карстовия комплекс. Повърхностен карст и специфични форми на релефа. Спелеологически райони и свързаните с тях пещери и пещерни системи. История и съвременно състояние на изследването, картирането и документацията на пещерите в България.


17. Льосовият комплекс на територията на България..

География на комплекса. Дискусионни въпроси за произхода на льосовия комплекс в Дунавската равнина. Димитър Яранов за генезиса на льоса в Северна България. Физични и петрографски свойства на българския льос. Форми на релефа свързани с льосовата покривка. Рискови явлениа свързани със строителството и земеползуването върху льосова основа. Почвена покривка развита върху льосова основа.


18. Поява, развитие и геолого-геоморфоложка дейност на човека и човешкото общество през кватернера.

Палеонтологични материали за първите антропоиди. Homo habilis и Ноmo ereсtus. Сапиенсизация на човека и усъвършенствуване на оръдията на труда - неандерталци и хора от съвременен тип. Взаимодействие между древните хора и природната среда. Човекът като геологичен фактор. Първите екологически кризиси.


19. Палеоантропологични и праисторически култури и хронология.

Праисторическа и геоисторическа хронология. Еолитни култури. Шелски и ашелски култури. Мустерски култури. Горнопалеолитни култури. Мезолит и неолит. Халколит и метални култури. Праисторически култури на територията на България.


20. Приложен характер на геоморфоложките и кватернерните изследвания.

Изследвания, свързани с търсенето и прогнозирането на минерални ресурси. Изследвания и картиране, свързани с различните видове строителство. Изследвания, свързани със земеделието и земеползването. Изследвания, свързани с урбанистиката и регионалното планиране.


21. Методи на геоморфоложките и кватернерни изследвания, картиране и картографиране.

Собствени методи. Приложение на методи от свързаните с геоморфологията и кватернерната геология изследвания. Подготвителен етап – програма и технически проект. Документация. Полеви етап – рекогносцировъчни проучвания, полева картировка и документация. Камерална работа. Окончателен доклад. Геоморфоложки карти и карти на кватернерните наслаги – съдържание, дизайн, компановка и обяснителни записки.


22. История на геоморфоложките изследвания на българските земи.

Ф. фон Хохщетер, Ф. Тула, Й. Цвийч, А. Пенк, Й. Гелерт, Ж. Радев, Х. Луи, Д. Яранов, Ж. Гълъбов, К. Мишев, В. Попов, Д. Канев, М. Георгиев, И. Вапцаров, Цв. Михайлов, Х. Спиридонов, Д. Пърличев, Р. Христов, Г. Балтаков, Р. Кендерова, Г. Алексиев, Г. Кънев. Дребно- и средномащабни геоморфоложки карти на България. Кондиционно геоморфоложко картиране на страната в М 1:25 000 и 1:50 000. Национална геоморфоложка карта на България в М 1:100 000.


23. Геоморфоложко райониране на българската територия.

Досегашни геоморфоложки подялби и районирания на територията на България и Балканския полуостров – Й. Цвийч, Д. Яранов, Ж. Гълъбов, И. Иванов, К. Мишев и Ив. Вапцаров, Д. Канев. Съвременна геоморфоложка подялба на страната.


ЛИТЕРАТУРА


Асеев, А. А. - Древные материковые оледения Европы. М. Наука, 1974.
Балтаков, Г. – Съвременни морфодинамични процеси в малките водосбори на среднопланинския пояс. Год. СУ, ГГФ, т. 72, кн. 2, 1978, 25-39.
Балтаков, Г. – Морфодинамична класификация на елементарните долинни системи във връзка с противоерозионното им укрепване. Изв. БГД, кн. 22 (32), 1984, 19-26.
Балтаков, Г. – Морфодинамична класификация на ембрионалните ерозионни морфосистеми. Год. СУ, т. 80, кн. 2, 1986, 20-28.
Балтаков, Г. – Кватернерна геоморфология и палеогеография. С., Унив. Изд., 1988.
Балтаков, Г., Р. Кендерова. Кватернерна палеогеография. Варна. “Малео-63”, 2003.
Балтаков, Г. Основни черти на палеогеографската адаптация при скулптурната морфогенеза на съвременния геоморфологичен комплекс в България. //В: ГСУ, ГГФ, т. 93, кн. 2, Геогр., 2000,
Балтаков, Г. Плейстоцеска и холоценска еволюция на морския бряг и бреговата зона в източната част на Балканския полуостров. //В: ГСУ, ГГФ, т. 96, кн. 2, Геогр., 2003, 67-84 стр.
Боуен, Д. – Четвертичная геология. Стратиграфическая основа междудисциплинарных исследований (Пер. англ.). М., Мир, 1981.
Канев, Д. – Кватернерна геология. С., СУ, 1971.
Канев, Д. – Обща геоморфология. С., Наука и изкуство, 1984.
Канев, Д. – Геоморфология на България. С., СУ, 1989.
Леонтьев, О.К., Г.И. Рыгачов – Общая геоморфология. М.,”Высшая школа”, 1988.
Никифорова, К. В. и др. – Проблемы геологии и истории четвертичного периода (антропогена). М., Наука, 1982.

Попов, Вл. – Пътешествие под земята. С., БАН, 1974.


Рослый, И. М. – Палеогеография антропогена. Киев, Вища школа, 1982.
Серебряный, Л. Р.- Динамика последного оледения и глациоизостазия в позднечетвертичное время. М., Наука, 1978.
Стоилов, К. Льосовата формация в България. С., БАН, 1948.
Флинт, Р. Ледники и палеогеография плейстоцена. М., Иностр. литература, 1963
Христов, Р. Геоморфология и кватернерна геология. С., Техника, 1977.

Щукин, И. С. Общая геоморфология, т. 1-3, М., 1960, 1964, 1974.


Яранов, Д. Границата плиоцен-плейстоцен и стратиграфия на кватернера в България. // В: Спис. Бълг. Геол. д-во., 1962, кн.2.
Baltakov, G., E. Cherkezova. Lateglacial palaeoenvironmenent and some geographic phenomena in the southern part of Rila mountain (Rodope massif, Southern Bulgaria). // In: Geographica Rodopica, vol. 2, Thessaloniki, Thess. Univ. Press, 1990, 13-23 p.
Baltakov, G., I. Choleev, A. Psilovikos, E. Vavliakis. Latecenozoic evolution of the Mesta (Nestos) valley system. // В: ГСУ, ГГФ, т. 90, кн. 2, Геогр., 1998, 5-17 стр.
Goudie, A. Environmental Canges. Oxford, 1979.

Nilson, T. The Pleistocene. Dordreht, 1982.


Rice, R. J. Fundaments of Geomorfology. London, 1960.
Sporks, B. W. Geomorfology. London, 1960.

СЪСТАВИЛ: …………………………



(Проф. Г. Балтаков)
Каталог: var -> ezwebin site -> storage -> original -> application
application -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
application -> Издадена от министъра на труда и социалната политика, обн., Дв, бр. 102 от 22. 12. 2009 г., в сила от 01. 2010 г
application -> Програма за Климентови дни 21 ноември – 02 декември 21 ноември Час: 08: 00
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация
application -> Програма за държавен изпит за специалност
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница