Конюнктурата като икономическо понятие и научно- приложна



Дата21.09.2016
Размер149.63 Kb.
#10439
ВЪПРОСНИК

за кандидат-докторанти, научна специалност “Световно стопанство и МИО”,

(тематично направление - “Международни пазари и цени”)

ТЕМА: КОНЮНКТУРАТА КАТО ИКОНОМИЧЕСКО ПОНЯТИЕ И НАУЧНО- ПРИЛОЖНА ДИСЦИПЛИНА


1. Икономическото съдържание на понятието “конюнктура”.
Конюнктурата е пазарен феномен; тя е явление на стоково-паричните, пазарните отношения на всички етапи на развитието им. В пазарния обмен се проявява “стечението на обстоятелствата”, от които зависи и се променя успехът (неуспехът) на стопанската дейност. Смяната на благоприятни и неблагоприятни периоди в икономическия живот се свързва пряко с понятието конюнктура. То предполага да се изяснят обстоятелствата, да се определи посоката и степента на тяхното изменение и да се предвиди какво ще е тяхното влияние – стимулиращо или задържащо за икономиката. Енергията на промените е източник на стопанската инициатива.
Всички процеси и явления във възпроизводствената система се разкриват и се проявяват на пазара и чрез пазара. Конюнктурата изразява неизбежните колебания и обективните промени на съвкупността от елементи на стопанския живот. Тези колебания и изменчивост са обективната форма, чрез която елементите на възпроизводствената система се стремят към съответствие.
Икономическа (общостопанска) конюнктура; стоково-отраслова конюнктура; пазарна конюнктура. “Под икономическа конюнктура във всеки даден момент разбираме посоката и степента на изменение на съвкупността от елементи на народостопанския живот в сравнение с предшестващия момент” (Кондратиев Н., (цит.съч.), стр.27).
2. Еволюция на представата за понятието и предмета “конюнктура”.


  • Пространствените граници на конюнктурата като обективно явление се разширяват с развитието на национални, регионални и международни пазари и с формирането на глобален пазар;




  • Отрасловите рамки на понятието се характеризират с връзките между конюнктурите на различните стоково-отраслови пазари, а те всички зависят (макар и в различна степен) от общото състояние на деловата активност (т.е. от икономическата конюнктура);




  • Времевата рамка на понятието “конюнктура” се разширява с концепцията за дългите цикли на конюнктурата през 30-те години на ХХ век. Дотогава конюнктурата се схваща като изключително краткосрочно явление. Утвърждава се разбирането за краткотрайни, средносрочни и дългосрочни тенденции в конюнктурата. Между различните времеви хоризонти на понятието има взаимозависимост: текущата конюнктура е производна от конюнктурата в предшестващ период и предопределя бъдещата икономическа реалност;




  • Възпроизводствената характеристика на понятието означава, че изучаването на конюнктурата обхваща всички етапи на реалното възпроизводство, а не само сферата на размяната, където стоково-паричните отношения получават своя пазарен израз;

  • Икономическият цикъл и конюнктурата са две различни икономически дисциплини, макар че са свързани и имат пресечни области. Да се изучава конюнктурата, без да се знаят особеностите на движението на макроикономическите показатели в различните фази на цикъла, е недопустимо. Недопустимо е също така конюнктурата да се свежда като цяло до изменения, обусловени от цикличния характер на капиталистическото възпроизводство. Теорията за цикъла и теорията за конюнктурата са два предмета, които дълго време се развиват успоредно. Теорията за конюнктурата е била и си остава ориентирана към решаването на чисто практически задачи; тя изследва и обяснява факторите за реални икономически подеми и кризи и анализира и прогнозира конкретни ситуации на конкретни пазари. Теориите за цикъла (класическата и съвременната) се съсредоточават върху описанието на механизма на деловите цикли и се задълбочават в изследването на причините за цикличните колебания въобще, без да са привързани към реални циклични фази;




  • Проучвателният обхват на дисциплината се обогатява с допълнителен “етаж”- субективните оценки на икономическите субекти. Това е ново направление в изследването на конюнктурата. Бизнес-анкетите, експертните мнения за динамиката на основни показатели за стопанската активност на избрани предприятия, оценки за състоянието на собственото предприятие, индекси за предприемаческата увереност и индекс за потребителските настроения представляват информация със самостоятелно значение за изучаването на стопанската конюнктура. Този нов вектор в изследването на конюнктурата е проявление на осъзнатата необходимост пазарът да се разглежда и като жива система от икономически субекти.

ТЕМА: АКЦЕНТИ И ПРИОРИТЕТИ НА ПАЗАРНО-ЦЕНОВИТЕ ПРОУЧВАНИЯ В ДИСЦИПЛИНИТЕ “КОНЮНКТУРА И ПРОГНОЗИРАНЕ НА МЕЖДУНАРОДНИТЕ ПАЗАРИ” И “МЕЖДУНАРОДЕН МАРКЕТИНГ”
3. Особености на международните пазари като обект на изучаване.
Сложна система с динамичен характер, с йерархична структура и с множество външни връзки и отношения, които имат съвършено различна природа. Неопределеност и неустойчивост в развитието на международните пазари. Поява на нови трудно предсказуеми процеси и явления, които засилват рисковия градус. Едновременно протичане на диаметрално противоположни процеси. Наслагват се влиянията на циклични и структурни сътресения в световната икономика. (ЕМ - лекции)
4. Системното изследване на международните пазари.
Характеристика на системния подход и на системния анализ като методологична основа на пазарно-ценовите проучвания. Осигуряването на комплексност и взаимосвързаност при изучаването на различните аспекти във фунционирането на международните стокови пазари. Пазарната конюнктура, общостопанската (икономическата) конюнктура и общият процес на възпроизводството се отнасят помежду си като подсистеми на система от по-висш порядък. Изучаването на кой да е пазар се свързва с положението на другите пазари и с анализа на общостопанската конюнктура и на възпроизводството. Характеристика на пазарния механизъм като самоорганизираща се и саморегулираща се система, движена от пазарната конкуренция. (ЕМ- лекции)

5. Пазарът, разглеждан във възпроизводствената му цялост.
Характеристика на международните пазари като елемент на възпроизводството; като сфера на стоково-паричната размяна; като съвкупност от икономически отношения; като жива система от икономически субекти. Възпроизводствената характеристика на пазара на отраслово и стоково ниво е основен принцип за пазарните анализи и прогнози във външноикономическата сфера. (ЕМ- лекции и ПЦМ I част, стр. 38-80)
6. Видове пазарни проучвания във външноикономическата дейност.
Традиционните пазарни проучвания - цел и задачи на конюнктурните, оперативните и пофакторните изследвания на международните пазари. Различия между традиционните и маркетинговите проучвания по отношение на целите, обекта на изследване, проучвателния обхват, информационното осигуряване и изследователския инструментариум. Различия между отраслов и целеви пазар. (ЕМ- лекции)
7. Пазарните проучвания в международния маркетинг.
Мястото на пазарно-проучвателната дейност в маркетинговото управление. Производството като управленски приоритет; продажбите като фокус в управлението; нестандартните продуктови решения; потребителската ориентация и основните акценти на пазарните проучвания. Особености на маркетинговите проучвания. Пазарните изследвания при разработването на всеки от маркетинговите инструменти.

ТЕМА: ВИДОВЕ ПАЗАРНИ СТРУКТУРИ СПОРЕД КОНКУРЕНЦИЯТА И ОТНОШЕНИЕТО “ТЪРСЕНЕ- ПРЕДЛАГАНЕ”


8. Понятията “конкурентност на пазара” и “конкурентоспособност (на страните, производителите, продавачите/износителите, стоките ...)”.
Конкуренцията е тази същностна характеристика, която разкрива колко “пазарен” е пазарът. Под “конкурентност на пазара” се разбира до колко и в каква степен отделните пазарни участници имат икономическата сила да влияят самостоятелно или координирано върху компонентите на пазарната конюнктура (предлагането, търсенето, цените, свободния достъп до пазара, информационната прозрачност и други пазарни условия).
Конкурентоспособността е винаги относителен показател, който се определя чрез коректно сравняване на съпоставим набор от различни показатели (за да бъдат откроени конкурентните предимства между страни, или фирми или продукти- аналози).
9. Характерни черти и особености на свободния пазар като пазарна структура със съвършена (свободна) конкуренция. (ЕМ - лекции и ПЦМ част I, стр. 101-103; 109-112; 113-116;123-124).

10. Характерни черти и особености на пазара-олигопол и на пазара с монополистична конкуренция като пазарни структури с несъвършена конкуренция. Моделът на “монополистичната конкуренция” на Dixit & Stiglitz, публикуван през 1977г. Нобеловата награда за икономика през 2008г. на Paul Krugmann за неговите модели за международната търговия, основаващи се върху идеята на монополистичната конкуренция за разнообразието, което потребителите търсят. (ЕМ - лекции и ПЦМ част I, стр. 103-105; 109-112; 116-119: 120-122; 125-126)
11. Монополът като “екстремна” структура в условията на пазарни отношения.
В традиционните сфери монополът регулира обемът на предлагането или на търсенето и повишава или респ. снижава цените, за да увеличи печалбите си. При инновационното развитие обаче монополът е естествена пазарна структура. Създаването на инновации е съпроводено с големи разходи, докато при копирането, възпроизвеждането и разпространението на оригинала на практика има минимални разходи; установяването на монопол върху изобретенията е необходимо условие за развитието на пазарите на интелектуални продукти. Инновационната икономика се нуждае от несъвършен пазар, за да може фирмите, които създават нови технологии и нововъведения, да си възвръщат направените инвестиции и да възпроизвеждат инновационното си развитие. (ЕМ - лекции и ПЦМ част I, стр. 106-107 и изт. 14).
ТЕМА: КОНЮНКТУРООБРАЗУВАЩИ ФАКТОРИ
12. Класификация на конюнктурообразуващите фактори според различни критерии.
Според природата на фактора и продължителността на въздействието му: циклични фактори и нециклични с трайно и с временно действие.

Според сферите на възпроизводство: фактори от сферата на производството и разпределението; фактори от сферата на потреблението; фактори от сферата за размяната (стоковото обръщение).



В зависимост от възможностите на дадена фирма да въздейства: неконтролируеми фактори (на околната среда) и контролируеми (с вътрешнофирмен характер).
13. Циклите на капиталистическото възпроизводство и икономическата конюнктура .
Взаимната обусловеност между цикличната динамика на възпроизводството и движението на икономическата конюнктура. Изучаването на цикличните процеси има първостепенно значение за прогнозирането на икономическата конюнктура. Изследователи на средносрочните цикли в американската икономика Уесли Митчел (1874-1948), Артур Бърнс (род. 1904), Националното бюро за икономически изследвания (NBER), Йозеф Шумпетер (1883-1950). Моделът на реалния икономически цикъл на Ф. Кидленд (Kydland) и Е. Прескот (E. Prescott), нобелисти по икономика за 2004г.

14. Особености на цикличното развитие на световната икономика в периода 1990-2012 г.
Особености на кризата през 1991-1994г. Странният бизнес цикъл на американската икономика през 1992-2000г. Световната стопанска конюнктура през 2000-2003г. Съвременни тенденции във възпроизводството на САЩ. Световният пазар прави процеса на възпроизводството в различните страни зависим от световната икономическа конюнктура. Световният бум на пазара на жилища и неговите проекции върху световната икономика. Финансовите кризи 1997-98г. (Азия, Япония) и 2008 (САЩ) - (срив на високотехнологичните акции, ипотечна криза, съчетана с общо свръхкредитиране, огромна задлъжнялост на домакинствата и фирмите) и пораженията върху реалната икономика в световен мащаб.
15. Влиянието на нециклични фактори с трайно действие върху международните пазари.
Геополитически и геоикономически промени от началото на 90-те години на ХХ век. Възникване на трансформационните кризи в страните на прехода от Централна и Източна Европа. Нова система на международно разделение на труда (формиране на многополюсна структура на международното разделение на труда). Възраждането на финансовия капитализъм след 1980 г. и световната финансова криза 2007-2009г. Структурни кризи (диспропорции с нецикличен характер в сферите на материалното производство). Научно-техническото и технологичното развитие в световната икономика (нови възпроизводствени тенденции и пазарните проекции на научно-техническото развитие). Концентрация и консолидация на капиталите в отраслите на световната икономика и във водещите национални икономики. Милитаризацията и „горещите точки” в света. Инфлацията и дефлацията в световната икономика – механизми на влияние. Интернационализацията в световната икономика (многостранна и регионална либерализация на международната търговия, протекционизмът в международната търговия, институционалната и регионалната икономическа интеграция, либерализацията в секторите на световната икономика на отраслово и пазарно ниво, глобализацията и регионализацията – сблъсък на противоречиви процеси). Държавно и междудържавно регулиране – нови механизми и форми и икономическата роля на държавата в националната икономика. (ЕМ- лекции)

16. Нециклични фактори с временно действие (природни бедствия, климатични причини, социални конфликти, форсмажорни обстоятелства, локални военни операции и др.) и тяхното влияние върху пазарната конюнктура. (ЕМ - лекции)
ТЕМА: СИСТЕМА ОТ ПОКАЗАТЕЛИ ЗА ОБЩОСТОПАНСКАТА И ПАЗАРНА КОНЮНКТУРА
17. Система от показатели за изучаване на общостопанската конюнктура.
Набиране на статистически данни, които дават количествена характеристика на основните изменения в макроикономическия процес на възпроизводството в световната икономика, в националните икономики и в отделни отрасли. Показатели от сферата на промишленото производство. Показатели за обновяването на основния капитал (инвестиционния процес). Показатели за стоковото обръщение (на вътрешния и на външния пазар). Показатели от валутно-кредитната и финансовата сфера. Макроикономически ценови индикатори. Изпреварващи, съвпадащи и закъсняващи показатели. Макроикономически съотношения (водещ балансов показател за страните от евро-зоната; индексът на Дойче Банк за паричните условия; нарастване на годишните инвестиции спрямо БВП (ICOR – Incremental Capital Output Ratio).
18. Система от показатели за изучаване на пазарната конюнктура.
Основни пазарни характеристики: големина на пазара, пазарен потенциал, пазарен капацитет (поглъщателни възможности), насищане на пазара, пазарен дял на участниците (общ и относителен). Статистическа рамка за един международен стоков пазар – изходни и производни показатели. Показатели за определяне величината на пазарното търсене; показатели за пазарното предлагане; коефициенти за ценовата еластичност на търсенето и на предлагането. Основни параметри за участието на конкретен отрасъл в международното разделение на труда.

19. Показатели за оценка дейността на фирмите на база на международните фирмени класации.
Показатели за ликвидността, активността, рентабилността, капиталовата структура и задлъжнялостта на една фирма. Оценка на факторите, които влияят върху печалбата на база собствения капитал (ROE) по методиката на Du Pont за финансовите съотношения. Аналитичните възможности на маждународните фирмени класации за анализ на фирмената структура на един отраслов пазар и оценка на конкурентоспособността на фирмите. (ЕМ- лекции; Fortune, July 21, 2008 “ The World’s Largest Corporations, Global 500”)

ТЕМА: ОСОБЕНОСТИ НА ЦЕНИТЕ НА МЕЖДУНАРОДНИТЕ ПАЗАРИ


20. Характеристика на ценовата система на пазара като конструктивен елемент на пазарния механизъм.
Цените като пазарен феномен и регулатор на възпроизводството. Формирането и равнището на цената се променя в зависимост от стадия на обръщението, за който се отнася. Първият стадий на ценообразуването: от производителя до пазара; вторият - на пазара, в сферата на размяната; третият етап - от пазара до крайния потребител. При пазарната система на ценообразуване всички цени са “привързани” с материалните условия на производството и потреблението (чрез разходите за производство, особеностите на самия продукт и платежоспособността на потребителите) и с обективните условия на размяната (чрез търсенето и предлагането).

21. Цените като най-синтезиран показател на пазарната конюнктура.
Основни понятия: пазарната природа на цените; фирмена, договорна и пазарна цена; общото и различното между понятията “международна цена” и “външнотърговска цена” (цени по износа и по вноса). Критерии за избор на международна цена.


22. Икономическа характеристика и представителност на видовете публикуеми цени в зависимост от стадия на обръщение.
Цени от международни организирани пазари. Справочни цени от външните пазари, от вътрешните пазари, фирмени цени със справочен характер. Средностатистически цени по износа (EUV) и по вноса (IUV). Видове ценови индекси. Ценови индекси на международни икономически организации. Ценови индекси като обект на фючърсна търговия. Ново поколение ценови индекси – цени в реално време.
23. Видове непубликуема ценова информация и икономическа характеристика.
Цени по фактически сделки – силни и слаби страни на този вид информация. Офертни цени – особености при използването на този вид ценови предложения в договорното ценообразуване. Характеристика на разчетната цена като вид ценово предложение за специална, индивидуална или уникална продукция. Особености при изтъргуването на разчетната цена.
ЛИТЕРАТУРА

по тематичното направление “Международни пазари и цени”

Книги и монографии
Мичева, Ел., “Пазари, цени, маркетинг, част І: Пазарното ценообразуване: теория и практика”, ДФ „Полиграфически комбинат”, София 1993;
Мичева, Ел., “Пазари, цени, маркетинг, част ІI: Международни цени и ценообразуване”, София 1995;
Рангелова, Р., „България в Европа – Икономически растеж през ХХ век”, Академично издателство „Проф. Марин Дринов”, С., 2006;
Рангелова, Р., „Международни икономически сравнения: методология и анализ”, изд. „Некст”, С. 2003;
Клинов, В.Г., „Экономическая коньюктура: факторы и механизм формирования”, Учебное пособие, часть 1 и часть 2, МГИМО – Университет, М. 2003;
Кондратиев, Н.Д., „Дългите вълни в икономиката”, УИ „Стопанство”, С. 1995;
„Особености формирования мировых цен”, БИКИ, приложение 1/1986, ВНИКИ, М.;
Поляков, В.В., „Мировой рынок: вопросы прогонизорования”, Кнорус, М.2004;
Ревенко, Л.С., Ружинская, Т.И., „Мировые товарные рынки”, Издателство „МГИМО - Университет”, М. 2005;
Dridi, J., Kimberly Zieschang, “Compiling and Using Export and Import Price Indices”, IMF Working Paper, WP/02/230;
Kiff, J., Paul Mills, “Recent Developments in U.S. Subprime Mortgage Markets”, IMF Working Paper, WP/07/188

Периодика
Аникин, А., „Финансовый кризис и мировая экономика”, МЭ и МО, 4/1999, стр. 13-16;
Аукционек, С., „Исследование коньюнктуры: классическое наследие и новые проблемы”, МЭ и МО, 8/2006, стр. 110 - 117;
Афанасьева, Ю., „Инновационное развитие: новая концепция монополии и конкуренции”, МЭ и МО, 2/2005, стр. 31-34;
Гладкий, С., „Централизация капитала в моровой энергетике”, МЭ и МО, 9/2005, стр. 40-45;
Доронин И., Загашвили В., Приспинов В., “Мировая хозяйственная коньюнктура в 2000 – начале 2001г.”, МЭ и МО, 8/2001;
Иноземцев, В., „Наметившиеся воспроизводственные тенденции в мировом хозяйстве”, сп. “Экономист”, 6/2000;
Марцинкевич, В., „Современные тенденции в воспроизводственом процессе США”, МЭ и МО, 1/2005, стр. 55-65;
„Клейнс Лоренс Р., \США\ лауреат Нобелевской премии по экономике. Кризис в Азии и мировая экономика”, МЭ и МО, 4/1999, стр. 33-36;
Осадчая, И., „Нобелевская премия по экономике 2004 года”, МЭ и МО, 3/2005, стр. 18-23;
American Metal Market (newspaper);
A strong economic stylist wins the Nobel prize in economics (Paul Krugmann), The Economist, October, 18-th, 2008, p. 85;
Cuddington, J. T., D. Jerrett, “Super Cycles in Real Metals Prices”, IMF Staff Papers Vol.55, No. 4, 2008;
Europe and the financial crisis – The end of the beginning?, The Economist, October, 18-th, 2008;
Exchanges&Trading, Financial Times Special Report, October, 20-th, 2008;
Global Commodity Markets, World Bank Group;
Financial Times Special Report, “Commodities: Deflating markets” July 17-th, 2012;
Huchet-Bourdon, M., 2011, “Agriculture Commodity Price Volatility: An Overview”, OECD Food, Agriculture and Fishries Working Papers, No. 52, OECD Publishing;
World Commodity Survey, UNCTAD;
World Economy 2008, FT Special Report/ October, 10-th, 2008;
World Economy 2009, FT Special Report/ October, 6-th, 2009;
World Economy, FT Special Report/Friday, October, 8-th, 2010;
The world economy has no easy way out of the mire, Financial Times, February, 24-th, 2010;
The world economy: curb your enthusiasm, The Economist, April, 24-th – 30-th, 2010;
Debt is capitalism’s dirty little secret, Financial Times, July, 1-st, 2009;
The austerity debate FT Series on the fierce argument between deficit-cutting and stumulus, FT, July, 19-th, 2010; July, 20-th 2010; July, 21-st, 2010; July, 22-nd, 2010;
Global value of buy-outs doubles to $ 144 bn., FT, September, 27-th, 2010;
A change in gear (the emerging giants – a new generation of multinationals takes on western rivals), FT, May, 12-th, 2010, p.7;
A future on track (western multinationals find they have created their own low-cost competitors), FT, September, 24-th, 2010, p.7.
Grow, Dammit, Grow!, N18-page special report on the world trade, The Economist, October, 9-th -15-th, 2010.

Статистически издания
Годишни публикации (annuals)
Industrial Commodity Statistics Yearbook/UN;
International Trade Statistics Yearbook, vol. II – Trade by Commodities/UN, NY;
International Trade Statistics/ World Trade Organisation (WTO);
International Financial Statistics Yearbook, IMF;
Trade by Commodities Statistics/OECD;
UNCTAD Handbook of World Mineral Trade Statistics/ UNCTAD;
UNCTAD Handbook of Statistics, UNCTAD;
UNCTAD Commodity Yearbook/ UNCTAD, vol. I;
World Metal Statistics Yearbook (may each year), World Bureau of Metal Statistics

Note: World Metal Statistics има още monthly (12 vol.) и Quarterly Summary (4 vol.);


Месечни статистически публикации (monthly)
Monthly Bulletin of Statistics/UN;
Main Economic Indicators/OECD;
Commodity Price Bulletin/UNCTAD; От януари 2004 г. вече се публикува само on-line на сайта www.unctad.org.
International Financial Statistics, monthly/IMF.

София,


октомври 2012 г.



Каталог: Uploads -> Main
Main -> П р о г р а м а за кандидат-докторантски изпит по научна специалност Икономика и управление
Main -> П р о г р а м а по Икономикс
Main -> В ъ п р о с н и к за кандидат-докторантски конкурсен изпит по научно направление „Социология”
Main -> Програма в областта на Мениджмънта и Съвременния свят насочена към млади дипломирани икономисти, инженери и юристи
Main -> Конкурс „Млад икономист 2013г
Main -> София 1700, Студентски град "Хр. Ботев",  81-95-505
Main -> Конспект за кандидат докторантски изпит по приложение на изчислителната техника в икономиката тема Въведение в информатиката. Данни и информация. Обработка на данни
Main -> Световно стопанство и Мeждународни икономически отношения


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница