Кратко представяне на дейността на юф на су в сферата на европейското право за периода 2002-2012 г



Дата04.01.2018
Размер148.08 Kb.
#41131
Кратко представяне на дейността на ЮФ на СУ

в сферата на европейското право за периода 2002-2012 г.

Юридическият факултет на СУ „Св. Климент Охридски” е утвърден като водещ в рамките на Република България и в много отношения единствен център за осъществяване на учебна и научна дейност в сферата на Европейското право. В последните 10 години той осъществи изключително активна дейност в сферата на Международното право и Правото на Европейския съюз без аналог в България и дори в Източна Европа. Дейността включва три основни сегмента: учебна дейност, научна дейност и издателска дейност.



За тази цел бе осъществено разгърнато и съдържателно партньорство:

  1. Чуждестранни партньори:

    1. Основни – с които се осъществяват поредица от инициативи

  • Европейският университетски център в Нанси, Франция (Centre européen universitaire de Nancy, France) – най-старото в Европа училище по европейско право (създаден 1950 г.), днес част от обединения Университет на Лотарингия (Université de Lorraine);

  • Университета Страсбург ІІІ „Робер Шуман” (Université de Strasbourg-III Robert Schumann), днес обединен Университет на Страсбург (Université de Strasbourg)

    1. Други – с които са осъществени съвместни инициативи:

От Франция:

  • Европейски университетски център – Нанси

  • Университет Париж-І „Пантеон – Сорбона”, Център за продължаващо обучение

  • Университет Бордо ІV „Монтескьо”

От Белгия:

  • Свободния университет на Брюксел, Институт по европейско право

  • Католическия университет „Лувен”

От Румъния – Университет “Бабеж Болай”, Клуж-Напока, Юридически факултет

От Сърбия – Белградски университет, Юридически факултет

От Хърватска – Загребски университет, Юридически факултет

От Русия – Институт по законодателство и сравнително право при Правителството на Руската федерация, Москва

  1. 1.3. Партньори, които са изразили подкрепа и участие:

От Франция:

  • Университета на Страсбург-ІІІ „Робер Шуман”

  • Университета Париж-ІІ „Пантеон-Асас”

  • Международния център за европейски изследвания – Ница

  • Католическия институт – Ла Рош сюр Йон

  • Институт Европа (Висши търговски науки – HEC Europe Institute)

От Белгия:

  • Института за Европейски изследвания при Свободния университет – Брюксел

  • Католическия университет на Лувен

    1. От Германия:

  • Университета на Хамбург

  • Университета на Саарбрюкен

    1. От Холандия:

  • Университета на Лайден

  • Асер институт – Хага

    1. От Обединеното кралство:

    2. - Уестминстърската фондация

    3. - Университет на Лийдс

    4. От Полша – Института за правни науки при Полската академия на науките

    5. От Румъния:

- Университета на Букурещ

- Франкофонския юридически колеж – Букурещ



    1. От Гърция:

    2. – Атинския университет

    3. - Университет на Солун, Институт по Европейско право

    4. От Турция:

  • Университет „Ядътепе” – Истанбул

  • Университета на Галатасарай – Истанбул

  • Институт за европейски изследвания и интеграция

    1. От Кипър – Фондация за европейски социални и политически изследвания – Никозия

    2. От Македония – Университета „Св. Кирил и Методий” – Скопие

    3. От Албания – Университета на Тирана

    4. От Молдова – Университета на Кишинев

    5. От Русия – Московската държавна правна академия

    6. От Украйна – Асоциацията за евроатлантическа интеграция

    7. От Тунис – Университета на Тунис

    8. От САЩ – Колумбийския университет – Вашингтон

    9. От Канада – Университета на Квебек



  1. Партньори от Република България:

  • Институт по публична администрация при Министерския съвет

  • Националния институт на правосъдието

  • Дипломатическият институт при Министъра на външните работи

  • Института по Европейско право

  • Държавна агенция за младежта и спорта

  • Национален център Европейски младежки програми и инициативи при Министерството на образованието

  • Българска асоциация по Международно право

  • Българска асоциация по Европейско право


Основни дейности

1. Учебна дейност.

    1. През 2005 г. се създава Международна магистърска програма „Право на ЕС” – съвместно с Европейския университетски център в Нанси, Франция и под патронажа на Министър-председателя на Република България и Посланика на Френската република. От българска страна партньори са В програмата се Институтът по публична администрация при Министерския съвет, Националният институт на правосъдието, Дипломатическият институт при Министъра на външните работи и Институтът по Европейско право, с подкрепата на Френския институт в София.

В програмата се обучават съдии, прокурори, следователи, адвокати, юристи от държавната администрация, други юристи. От 2009 г. действа и програма за „неспециалисти”. За 6-те години програмата са завършили общо 430 студенти, от които 230 магистрати, сред които зам.-председател на Върховния административен съд, съдии от ВАС и ВКС, прокурори от ВКП и ВАП, председатели и зам.-председатели на апелативни, административни, окръжни и районни съдилища) и над 70 представители на държавната администрация (сред които 4 министри и заместник-министри, директори на дирекции и др.).

Ежегодно в програмата лекции изнасят общо около 35 лектори от средно 5 различни държави, сред които председателят на Съда на ЕС проф. Василиос Скурис, и съдии и референти в Съда на ЕС в Люксембург, членовете на Европейската комисия Бенита Фереро-Валднер и Меглена Кунева, някои от най-големите имена в световната наука за европейското право (като Главния юрист на ЕС проф. Жан-Пол Жаке, Председателя на Европейската асоциация по европейско право проф. Жан-Клод Готрон, Ректора на Университета Страсбург ІІІ „Робер Шуман” проф Флоранс Беноа-Ромер, директорите на Европейския университетски център проф. Жан-Дени Мутон и Етиен Крики, членът на Университетския институт на Франция проф. Жоел Ридо, декани на факултети и департаменти) и много други. Общо за 7 години лекции в програмата са изнесли над 50 лектори!

Обучението завършва с издаване на две дипломи – магистърска степен от Софийския университет и магистърска или университетска степен от Университета на Лотарингия и Университета на Страсбург.

В рамките на програмата се провеждат учебни занятия и срещи в институциите на ЕС – в Страсбург, Люксембург и Брюксел.




    1. От 2004 г. се провежда единствения в България Европейски летен университет с обща тема „Европа като правова общност” – съвместно с Международния център за европейски изследвания – Ница (Centre international de formation européenne) от френска страна и Института по европейско право и Университета за национално и световно стопанство – от българска страна. В последните години инициативата се ползва с подкрепата на Националния център „Европейски младежки програми и инициативи” (НЦЕМПИ) при министерството на образованието. Европейският летен университет традиционно се провежда в София и Силистра, а в последните 3 години – и в румънския дунавски град Слобозия, съвместно с Университета „Биотера”.

Ежегодно в Европейския летен университет в България участват около 30-40 студенти и преподаватели, средно от 8 държави, а общо в 9-те издания до сега на Европейския летен университет са участвали над 250 студенти и преподаватели от общо 16 държави.


    1. През 2005 г. бе изграден Център за продължаващо обучение при Юридическия факултет. Той осъществява дейност по подпомагане на Международната магистърска програма и краткосрочни и средносрочни обучения но европейско право – Зимна и Лятна академия по европейско право, в които общо са участвали над 120 обучаеми и лектори от 7 държави.



  1. Научна дейност.

    1. За периода 2000 – 2012 г. са организирани и проведени 20 големи научни форума, свързани с Международното право и Правото на ЕС, от които 13 международни конференции или конференции с международно участие:

  1. 2000 г. – Национална конференция „От какви изменения се нуждае българската конституция”, под председателството на проф. О. Герджиков

  2. 2002 г. – подготвяне на сайта www.testforecs.net по проект на Европейската комисия

  3. 25 ноември 2004 г. – Национална конференция “Защита или спасяване на българската природа по пътя към ЕС” (съвместно с Движение “За Зелена България”)

  4. 7 март 2005 г. – Национална конференция в Народното събрание „Европа и националната конституция”, под патронажа на Зам.-председателя на НС доц. д-р Камелия Касабова (с подкрепата на Делегацията на Европейската комисия)

  5. 17-18 март 2005 г.– Международна конференция под патронажа на Президента на Република България на тема “Европейската конституция и националните конституции”, съвместно с Университета на Страсбург, Европейския университетски център – Нанси, Френския институт, Институт „Отворено общество” и др.: най-значимият международен научен юридически форум за последното десетилетие

  6. март 2006 г. – Международна конференция „Конституцията за Европа и националните конституции” – с общо 110 участници.

  7. юли 2006 г. – Европейска младежка среща, съвместно с Държавната агенция за младежта и спорта, с участието на 43 младежи от 11 страни

  8. септември 2007 г.– лектория на Президента на Френската република Никола Саркози

  9. 25-26 септември 2007 г., – в Благоевград, Национален семинар „2007 година – нови възможности и отговорности за младите в ЕС”, съвместно с Държавната агенция за младежта и спорта (ДАМС) и Националния център “Европейски младежки програми и инициативи”(НЦЕМПИ)

  10. 1-9 декември 2007 г. – Международна учебна сесия „Европа на български”: семинар на 47 магистрати и служители на висшата администрация в институциите на Европейския съюз – Брюксел (СМ, ЕП, ЕК), Страсбург (ЕП, СЕ, ЕСПЧ), Люксембург (СЕО, КоРе), Нанси (ЕУЦ), Париж

  11. май 2008 г. – Национален семинар с „Трансперънси интърнешънъл” и ВКП „Ролята на националния прокурор по прилагането на Правото на ЕС” – Съдебна палата, зала „Тържествена”

  12. юли 2008 г. – Международна конференцияЛисабонският договор – една (не)довършена реформа”

  13. 28 октомври 2008 г. Лектория на проф. Василиос Скурис, Председател на Съда на Европейските общности в Люксембург (участват над 200 висши магистрати, висши служители на държавната администрация, адвокати, нотариуси, преподаватели, студенти, журналисти)

  14. 30 октомври 2008 г.Лектория на проф. Франсис Делпере, сенатор на Кралство Белгия, Директор на Института за Европейски изследвания на Белгия (участват над 100 висши магистрати, висши служители на държавната администрация, адвокати, нотариуси, преподаватели, студенти, журналисти)

  15. 18 декември 2008 г. – Конференция с международно участие „Международното право на ЕС” – съвместно с Българската асоциация по Международно право, под патронажа на проф. Алексаднър Янков, съдия в Международния съд по Морско право на ООН – Хамбург (участват около 50 водещи български експерти по Международно и Европейско право)

  16. Януари 2009 г. – Семинар „Производство за неизпълнение на задълженията, произтичащи от европейското право” – съвместно с Дирекция „Процесуално представителство пред СЕО” на Министерския съвет, Боровец (участват 80 висши магистрати, висши служители в МС и в отделните министерства)

  17. Юли 2009 г. – Международна конференция „Взаимоотношенията между националните съдилища и Съда на ЕС”, с участието на лектори от 9 държави

  18. Декември 2010 г. – Конференция с международно участие „Съвременни аспекти на международното право” – съвместно с Българската асоциация по международно право

  19. януари-март 2011 г. – Европейска зимна правна академия „ЕС след Лисабон” – с участието на лектори от 3 държави

  20. 26-30 август 2012 г. – 75-а Световна конференция на Асоциацията по Международно право – Лондон, съвместно с Българската асоциация по международно право и Българската академия на науките (общо над 450 участници).




    1. На 4 юли 2008 г. в София се създаде Център по европейско и сравнително право за Югоизточна Европа под патронажа на Министър-председателя на Република България и Посланика на Френската република. Центърът се основава на Учредителен акт от „Метрополитан” – рамков договор за сътрудничество, подписан от 9 партньора от 6 държави, отворен за присъединяване на нови партньори с предрарително потвърждение на 22 организации от 16 държави.

Центърът е координационна структура за осъществяването на научни, образователни и обществено-политически инициативи със значимост и полезност за региона на Югоизточна Европа. Той се изгражда на основата на добрата воля на участващите в него държавни и неправителствени организации – университети, институти, образователни и научни центрове и обществени организации.

Активността на Центъра е ориентирана основно към страните от региона на Югоизточна Европа, но неговите дейности могат да засягат и всяка друга държава, а сред участниците може да има партньори от цяла Европа и целия свят. Центърът се създава с участието на редица френски университети и с активната подкрепа на Френската република, но ще се изгражда не само като франкофонска, а като универсална международна структура от полза за широк кръг адресати.

Центърът се създава със седалище в България, София – под егидата на Софийския университет – но неговите дейности могат да се осъществяват на територията на всяка друга представена държава.

Центърът е предназначен да осъществява пет вида основни дейности:

1. Организиране на международни форуми

2. Издаване на Журнал по европейско и сравнително право – съвместно с френското издателство „Далоз”, с главен редактор проф. Жан Пол ЖАКЕ, директор в Правната служба на Съвета на ЕС

3. Създаване на Докторантско училище по европейско и сравнително право – съвместно между Университета Страсбург-ІІІ „Робер Шуман” и Софийския университет „св. Климент Охридски” и др. партньори

4. Създаване на магистърски програми в материите на Европейското и сравнителното право – по програмата „Еразмус Мундус” на ЕК и в други форми.

5. Създаване на Професионална мрежа по Европейско право за Югоизточна Европа – с участието на професори, асистенти, докторанти и специализанти, обмен на студенти и преподаватели, обмен на академични практики, съвместни обучения и др.


    1. Европейски научни проекти по право на ЕС

През 2012 г. Юридическият факултет постигна одобряване от Европейската комисия на първите в Софийския университет проекти по програмата по програма „ Жан Моне”( LLP- Jean Monet Programme – KEY ACTIVITY 1) – „Катедра „Жан Моне” (Chair Jean Monnet):

      1. Проект 529262-LLP-2012-AJM-BG-CH – Chair Jean Monnet „Съдебна система на Европейския съюз”.

Катедрите „Жан Моне“ са преподавателски постове, специализирани в изучаването на европейската интеграция. Одобреният за финансиране проект определя за титуляр на Катедра „Жан Моне” доц. д.ю.н. Атанас Семов. В рамките на 3-годишния срок на проекта като титуляр на Катедрата доц. Семов ще преподава минимум 120 учебни часа в материята на Съдебната система на Европейския съюз. Предложеният курс е посветен на съдебната институция на ЕС. В него са разгледани и анализирани ключовите специфики на нейната организация и правна уредба. Както бе оценено от представителите на ЕК, практическото значение на подобен курс произтича от изграждането на цялостни и завършени научни постановки и прякото им обвързване с нуждите на обучаването на националния юрист и практическата му дейност. Методологията за осъществяването на разработеното обучение се базира на петте основни модерни педагогически инструмента: лекции, интерактивни практически занятия, аналитични дискусии, съвместно разработване на уеб-базиран учебен инструментариум и мултилевъл изпит. Проектът е поименен и Катедра „Жан Моне” се предоставя лично на доц. д.ю.н. Атанас Семов.

Общата стойност на проекта е 31 680 евро. Срокът на изпълнение на проекта е три години.



      1. Проект 530074-LLP-2012-AJM-BG-MO – Training Module Jean Monnet: „ Европейско ядрено право”

Основната цел на предложения и одобрен за финансиране от страна на ЕК проект е разработването и интегрирането в учебния процес на обучение по Право на Европейския съюз на специализиран учебен модул с хорариум от 90 учебни часа годишно, посветен на един специфичен и слабо изследван аспект на Европейската интеграция, а именно Европейската общност за атомна енергия (Евроатом). Учебният модул се стреми да даден един систематичен прочит на спецификите, които проявява Съюзния правов ред по отношение на ЕВРОАТОМ – институционна рамка, правна система, икономическите и финансови аспекти, областите на регулиране и др. Тази иновативност бе високо оценена от представителите на Комисията, като по този елемент проектът бе оценен с 25 от 25 възможни точки.

Методологията за осъществяването на разработеното обучение се базира на петте основни модерни педагогически инструмента: лекции, интерактивни практически занятия, аналитични дискусии, съвместно разработване на уеб-базиран учебен инструментариум и мултилевъл изпит.



Проектът ще се реализира от екип от 5 души – двама преподаватели (доц. д.ю.н. Атанас Семов и д-р Иван Стойнев) и 3 студенти. Ръководител на екипа е доц. д.ю.н Атанас М. Семов. Общата стойност на проекта е 23 760 евро. Срокът на изпълнение на проекта е три години.


    1. Международни награди в сферата на правото на ЕС

Юридическият факултет е предложил и Академическият съюз на СУ е приел да удостои с почетното звание „Почетен доктор на Софийския университет” трима водещи европейски специалисти по европейско право:

  • 2005 г. – проф. д-р Жан-Дени Мутон, Директор на Европейския университетски център – Нанси

  • 2008 г. – проф. д-р Флоранс Беноа-Ромер, Ректор на Университета Страсбург-ІІІ „Робер Шуман”

  • 2010 г. – проф. д-р Мари-Франс Кристоф-Чакалов от Юридическия факултет на Университета Париж-І „Пантеон-Сорбона”, Директор на Центъра за продължаващо обучение.



  1. Издателска дейност по европейско право.

Юридическият факултет на СУ и Университетското издателство участват в осъществяването на общо 35 издания, посветени на Европейския съюз – като издания в уникалната поредица „Библиотека „Студии по европейско право” или отделно, както следва:


    1. Библиотека „Студии по Европейско право” (по хронологичен ред):

  1. Жан-Клод ГОТРОН, Европейско право, УИ „Св. Климент Охридски”, Институт по Европейско право, С. 2006, 492 стр.

  2. Атанас СЕМОВ (съст. и ред.), Сборник Конституцията за Европа и националните конституции, Международна конференция, СУ „Св. Климент Охридски”, Университет Страсбург-3 „Робер Шуман” и Университет Нанси-2, Франция, С. 2006, 696 стр.

  3. Жан Пол ЖАКЕ, Институционно право на ЕС, УИ „Св. Климент Охридски”, Институт по Европейско право, С. 2007, 624 стр.

  4. Атанас СЕМОВ (съст. и ред.), Сборник Европа като правова общност, УИ „Св. Климент Охридски”, Институт по Европейско право, Държавна агенция за младежта и спорта, С. 2007, 336 стр.

  5. Атанас СЕМОВ, Принципи на прилагане на Правото на ЕС, Институт по публична администрация и европейска интеграция и Институт по Европейско право, С. 2007, 272 стр.

  6. Атанас СЕМОВ, Система на източниците на правото на ЕС, УИ „Св. Климент Охридски”, 2009 г., 336 стр.

  7. Атанас СЕМОВ (съст. и ред.), Сборник Лисабонският договор – една (не)довършена реформа, на български, френски и английски език, УИ „Св. Климент Охридски”, С. 2009, 630 стр.

  8. Флоранс Беноа-Ромер, Жан Пол Жаке, Жан-Клод ГОТРОН, Жоел РИДО, Етиен КРИКИ, Жан-Дени МУТОН, Сборник Записки по Европейско право – т. І, УИ „Св. Климент Охридски”, С. 2009, 336 стр.

  9. Атанас СЕМОВ и Христо ХРИСТЕВ (съст.), Сборник Лисабонският договор. Консолидирана текстове на ДЕС и ДФС с коментари – УИ „Св. Климент Охридски”, С. 2009, 688 стр.

  10. Жан-Дени МУТОН, Юридически размисли върху бъдещето на ЕС, УИ „Св. Климент Охридски”, С. 2010, 116 стр.

  11. Атанас СЕМОВ (съст.), Двуезичен сборник Взаимоотношенията между националния съд и Съда на ЕС, УИ „Св. Климент Охридски”, С. 2010, 280 стр.

  12. Бруно АЛОМАР, Себастиан ДАЦИАНО, Кристоф ГАРА, Основни въпроси за Европейския съюз, Център за продължаващо обучение при ЮФ на СУ, УИ „Св. Климент Охридски”, С. 2011, 646 стр.

  13. Александър ДРАГИЕВ, Александър ЯНКОВ, Атанас ДОДОВ, Денчо ГЕОРГИЕВ, Диана КОВАЧЕВА, Маргарит ГАНЕВ, Международен арбитраж и международни съдебни институции – том. І на сборник Съвременно международно правораздаване (съст. Маргарит Ганев), Институт по международно право, Институт по европейско право, С. 2011, 438 стр.

  14. Атанас СЕМОВ, Съдът на Европейския съюз – том ІІ на Сборник Съвременно международно правораздаване (съст. Маргарит Ганев), Институт по международно право, Институт по европейско право, С. 2011, 530 стр.

  15. Атанас СЕМОВ, Правата на човека в ЕС след Лисабон, УИ „Св. Климент Охридски”, 2012 г., 120 стр.

  16. Атанас СЕМОВ (съст. и ред.), Сборник Новият европейски пакт, УИ „Св. Климент Охридски”, С. 2012, 96 стр.

  17. Атанас СЕМОВ, Гражданството на ЕС, УИ „Св. Климент Охридски”, 2012 г.




    1. Други издания, свързани с европейското право (в хронологичен ред):

    1. 2002 г. – „Процесуално право на Европейските общности” от проф. Жан Булуюи и проф. Марко Дармон, превод от френски език

    2. 2002 г. – „50 най-важни решения на Съда на Европейските общности”, превод от френски език

    3. 2002 г. – Сайт www.testforecs.net по проект на Европейската комисия.

    4. 2002 г. – „Проект на Конституция за Европа”, съвместно с УИ

    5. 2002 г. – „Учредителните договори на ЕО и ЕС” , съвместно с УИ

    6. 2004 г. – „Козлодуйският въпрос”

    7. 2004 г. – „Red book on Kozloduy NPP and Bulgarian nuclear energy” (на английски и френски език)

    8. 2004 г. – „Европа, разширяването, Конституцията” – съст. Атанас Семов

    9. 2005 г. – „Европа като правова общност” – съст. Атанас Семов

    10. 2005 г. – Сборник „Конституцията за Европа. Учредителните договори на ЕО и ЕС”, съст. Атанас Семов

    11. 2006 г. – Сборник „Съдебната система на ЕС и САЩ” (колектив)

    12. 2006 г. – Сборник „55 най-важни решения на СЕО – с коментари”

    13. 2006 г. – Двуезичен сборник „Конституцията за Европа и националните конституции”

    14. 2006 г. – Сборник „La constitution pour l’Europe et les constitutions nationales” – интернет-издание на френски и английски език

    15. 2008 г. – Компактдиск с материали по европейска интеграция (общ обем около 3 000 стр.)

    16. 2008 г. – „Какво трябва да знаем за ЕС” – съвместно с ИПАЕИ

    17. 2008 г. – „Европейски програми и проекти” – сборник материали, съвместно с Агенцията по заетостта при МС

Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница