Курсова работа на тема Удоволствие от скалното катерене



Дата04.01.2018
Размер88.3 Kb.
#41429
Университет за национално и световно стопанство




Курсова работа

на тема

Удоволствие от скалното катерене

Изготвили: Дамян Панев Фак.Но: 245119 дата:04.04.2008г.

Йоана Василева Фак.Но: 245190

Стоян Димитров Фак.Но: 245166



1. Картно съдържание по елементи
Благодарение на уникалното съчетание на прекрасни плажни ивици, красиви гористи местности, прорязани от реки Южното Черноморие предлага прекрасни възможности за морски и екологичен туризъм.
   Тук се намират множество резервати, съхраняващи богатото биологично разнообразие на региона. Резерватът Ропотамо, разположен по най-долното течение на едноименната река е известен с красивите си водни лилии и едно от най-причудливите скални образувания в България - Лъвската глава. Той включва в себе си още няколко по-малки резервата и паркове, всеки от които пази в себе си уникални флора, фауна и природни забележителности. Това са природния парк Ропотамо, резерватите Аркутино, Змийски остров и Морски пелин. Други резервати в региона са Алепу - крайморско блато, отделено от морето с пясъчна ивица, където мигрират много видове птици и Пясъчните лилии.
   Южното Черноморие предлага възможност за почивка на море както за тези, които предпочитат лукса и комфорта - кк. Дюни и град Созопол, така и за по-непретенциозните, търсещи спокойствие и отмора - Черноморец, Приморско, Китен, Лозенец, Ахтопол, Синеморец.

Преобладават низини с надморска височина до 200 м. и хълмисти земи. Низинният пояс е представен главно от бургаската низина.Хълмистите възвишения са удобни за отглеждане на лозя и овощия. Релефът и богатите на хумус алувиално-блатни почви благоприятстват развитието н а селското стопанство и оказват голямо влияние бърху специализацията, географксото разпространеие, себестойностт ана произвежданите главно селскостопански произведения.


Хидрография.

Хидроложки особености на Черно море: водосборният басей на Черно море е около 2.5 млн.кв.км. В него се вливат редица големи реки. Ожщият обем на речните води, които се вливат в морето се изчислява на около 300-350 куб.км годишно. Приблизително толкова е количеството на изпарените от повърхността на морето води. Количеството на падналите валежи над морето е около 250 куб.км. Черно море получава повече вода, отколкото се изпарява от повърхността му. Солеността на морето е малка 18%. Най-висока е соленостт ав района на босфора е в района на Босфора, където става водообмен с по-соленото мраморно море. Освен соли въвъ водата се съдържат йод, бром, цинк, сребро, злато, редица газове (кислород, азот, въглероден окис и др.). Средната годишна температура на черноморската вода в повърхностния слой е около 13.5 градуса. Най-високи са температурите през август (около 24 градуса) и най-ниски през февруари (около 4 градуса). По югоизточното крайбрежие летните темпераури достигат до 28-30 градуса. Приливите и отливите в морето са слабо проявени – около 9-10 см. При силни вълнения височината на вълните достига 5 до 8 метра. При щормови вълни, предизвикани от силни ветрове със скорост над 20 м/с., се нанасят сериозни щети на крайбрежните съоръжения.



Води.

Повечето о т реките, формират оттока си извън територията на българското черноморско крайбрежие. По-големи реки в района южно от гр.Бургас са: р.Ропотамо, р.Дяволска, р.Велека и р.Резовска. От север на юг се увеличава водоносността на реките. Максимумът на оттока за южните реки е зимен, а минимумът е през август-септември.

Подхранването на реките е предимно дъждовно – до около 70-80%. Модулът на оттока зависи в голяма степен от скланата основа. На юг в Странджа достига 8-10 литра/секунда/кв.км.

По черноморското ни крайбрежие са разположени най-големите ни езера. Според произхода си те са лимани и лагуни. Най-големи сред лиманните езера на юг от Бургас са: Мандренско, Бургаско и Атанасовско езеро. Лагуни са Алепу, Аркутино и др. Бургаското езеро е най-обширно – около 28 кв.км. Артезански води са разкрити в Бургаската низина. В района на Бургас са разкрити и мнойество минерални извори.


Селищна мрежа.

Бургаска област включва общините Айтос, Бургас, Камено, Карнобат, Малко Търново, Несебър, Поморие, Приморско, Руен, Созопол, Средец, Сунгурларе и Царево.


БУРГАС

Най-големият град в Югоизточна България и четвърти по население в страната (210 260 жители) и е основният икономически и културен център не само на областта но и на района. Разположен е на широк и удобен залив. Възниква през 18 в. като рибарско селище. До средата на 19в. се развива като пристан за износ на зърнени храни, а до Освобождението е все още малко селище с около 3000 жители. В града преобладават предприятия на нефтохимията и тежкото машиностроене, дървообработването и мебелната промишленост, месо- и рибно-консервната, мелничарската, масло-сапунената промишленост, производството на захарни изделия и др. Бургас е голям транспортен център. Тук е най-голямото пристанище в страната, градът е на първо място по товарооборот, а бургаското летище е сред най-натоварените. За нуждите на нефтопреработвателния завод в южната част на залива се построи специално нефтено пристанище. Бургас е център на морски и туристически флот, а също така и на свободна и безмитна зона. Бургас е голям културен и просветен център. Градът разполага с множество паркове за отдих и е изходен пункт за туристи и летовници към морските ни курорти.


СОЗОПОЛ

Най-старият черноморски град (4 987 жители) е разположен 35 км южно от Бургас, на живописен скалист полуостров. Обаятелната атмосфера, двата плажа и характерните созополски къщи от 19 в, внасящи допълнителна романтика са превърнали това място в предпочитан курорт. Първите заселници по тези земи са били траките. През 7в.пр. н.е. става гръцка колония с името Аполон. Намерени са много находки от това време, които доказват, че градът е бил важен търговски център. По-късно е разрушен от римляните и се възражда отново в края на 18в.


ПРИМОРСКО

Град Приморско е климатичен курорт и център на младежки туризъм. Намира се на 5 км северно от Китен, на 55 км южно от Бургас и на 442 км югоизточно от София. Разположен е на носа, вдаден между залива Стамополо и Дяволския залив. Старото село, изградено на това място в миналото, се е наричало Ченгер, по-късно Кюприя.


Курортът Приморско е известен със своите привлекателни, извиващи се пясъчни плажове – най-дългите и най-красивите в региона. Курортът е малък рай за туристите, които търсят спасение през лятото в многобройните хотели, почивни бази, къщи за почивка и лагери. Местността отвсякъде е обрасла с широколистни дървета и храсти и представлява малък парк с много алеи и стара дъбова гора.
КИТЕН

Град Китен, с население 1042 жители, е курортно селище, разположено на 56 км южно от Бургас и 446 км югоизточно от София. Намира се на полуостров, обграден от два живописни залива. Китен има два плажа – северен и южен. Северният плаж “Атлиман”, наричан още детски, с фин пясък и спокойно море е защитен от ветрове, а южният, които е по-голям, граничи с река Китенска. Сезонът тук започва още през май и продължава до октомври. През летните месеци температурата на въздуха достига +28C, а на морската вода +26C, но разположението на селцето до естествена гора не позволява да се усетят големите летни горещини.


ЦАРЕВО

Община Царево заема югоизточната част на България и се намира на 60 км. южно от Бургас. С многообразието на забележителности, община Царево се очертава като една от най-атрактивните общини в Бургаска област. Уникалното съчетание на море, планина и реки с екзотична растителност предоставят разнообразни възможности за развитие на туризъм –еко, яхт туризъм, фото и хоби туризъм, ловен туризъм и др.

Град Царево, известен преди като Василико или Мичурин, е разположен върху два малки полуострова около прекрасен залив. Отстои на 70 км югоизточно от град Бургас и на 17 км от град Приморско, в Царево се намира новото пристанище, благодарение на което се развива и целият Странджански край.
АХТОПОЛ

Град Ахтопол се намира на 87 км югоизточно от Бургас и 477 км югоизточно от София. Той е морски курорт, разположен на скалист полуостров в подножието на Странджа. Тук слънчевите дни в сравнение с останалото Черноморие са най-много, а температурата на водата е по-висока (около25оC). Плажната ивица, покрита със ситен пясък е дълга 2 км. Ахтопол е предпочитано място за почивка от семейства и хора, търсещи спокойствие и усамотение.


СИНЕМОРЕЦ

До 1989г. Синеморец попада в граничната зона между България и Турция и достъпът до него е ограничен. След 1990-та граничната бариера бива премахната и много повече хора могат да се докоснат до невероятните му природни дадености.


РЕЗОВО

Село Резово се намира на 15 км южно от град Ахтопол, точно на устието на река Резовска, по която минава границата между България и Турция. Селището е най- южната точка по черноморското ни крайбрежие и има богата древна история.


Пътна мрежа.

Най-голямо значение за пътната мрежа има жп-линията София-Сливен-Бургас и София-Пловдив-Ямбол-Бургас. Тези линии улесняват вътрешнорайонните, междурайонните и международните връзки на района. ЖП-линията София-Бургас е електрифицирана, също и участъкът Карнобат-Синдел. Участъците Зимница-Бургас, Кермен-Ямбол, Карнобат-Лазарево са удвоени. От Ямбол има жп-разклонение за Елхово, а от Нова Загора за Симеоновград.

Пристанището на Бургас има голям хинтерланд. За странджанския край голямо значение има автомобилния транспорт. Летището на Бургас има международно значение.
2. Оценка на съдържанието.
За оценяване на разглеждания от нас район по елементи ще използваме скала от 1 до 6.

Първият елемент „релеф” оценяваме с 4, тъй-като картата не е добре цветово оформена ине са добре разчертани оттделните форми на релефа.

Вторият елемент „хидрология” оценяваме с 6 - включени са всички особености на водите и речната мрежа на района.

Третият елемент „селищна мрежа” оценяваме с 5, защото няма подробно обозначение на всички селищни обекти.

Четвъртият елемент „пътна мрежа” оценяваме с 6 – изобразени са всички най-важни и главни пътни артерии, свързващи района с останалата част на България.
3. Предложения за подобряване на картата от гледна точка
Разглежданата от нас природогеографска карта има и своите недостатъци, най-големият от тях е липсата на обозначени туристически обекти и защитени природни зони и паркове.

Нашето предложение е допълнителното им нанасяне върху картата. Липсват следните природни, културни и исторически дадености


- природен резерват Ропотамо, който включва:

  • природен парк “Ропотамо” (резерват “Водни лилии”)

  • резервата Змийски oстров (Свети Тома) – разположен е до залива “Аркутино”, с площ 12 дка и височина до 13 м. Островът е тревист, скалист и безводен. Скалните формации и широки пясъчни ивици с дюни допълват живописния пейзаж. Има изобилие от кактуси, птици и змии.

  • резервата “Аркутино” - Бившият резерват “Аркутино”представлява блато – лагуна, разположено на около 2, 5 км. северозападно от устието на река Ропотамо. То е пресноводно, като понякога при голяма суша пресъхва. Растителността е типична хигрофитна – тръстика, папур, водни лилии.

  • Резерват “Морски пелин” - В бившия резерват “Морски пелин” се опазва морското растение морски пелин.

  • Резерват “Алепу” е на няколко километра от ваканционното селище. “Алепу” е крайморско блато, отделено от морето с пясъчна ивица. Тук мигрират много видове птици. Близо до “Дюни” е малкият остров Свети Тома, известен като Змийски oстров.

  • На територията на община Царево се намира най- старият природен резерват в нашата страна – “Силкосия”, обявен за такъв още през 1933г.

  • Биосферният резерват “Лопушна” е на около 30 км югозападно от гр. Ахтопол.

  • Плаж Силистар, на 5 км южно от село Синеморец. От 1992 г. паркът Силистар е обявен за защитена местност.



  • църкви и храм-паметници, като:




  • Църквите “Св. Богородица” (17в.), “Св.Зосим”, в село Лозенец е разположен храмът Свети Георги, Църквата “Св. Успение Богородично” в гр.Царево.



  • Църквата “Св.Св. Кирил и Методий” – с. Кости

  • Църквата “Св. Пантелеймон” – с. Бродилово

  • Стенописите в църква “Св. Вознесение Господне” – гр.Ахтопол

  • Ахтополска стена – гр.Ахтопол

  • църквата “Възнесение”, построена през 1776 и манастирът “Св. Яни” в Ахтопол.

Каталог: Music,%20Movies,%20Videos,%20Games%20and%20more... -> Lekcii -> UNWE%20files
UNWE%20files -> Да се разширява ли чрез франчайзинг (продаване на права) към Южно -американския пазар?
UNWE%20files -> Особености на иновациите и иновационния процес в индустриалното производство
UNWE%20files -> “top rope”, “all free”, “yo-yo”, “red point”, “flash”, "on sight" и “solo”
UNWE%20files -> Скалното катерене
UNWE%20files -> Професионална автобиография
UNWE%20files -> Сигурност във фирма за разработка на
UNWE%20files -> При какви обстоятелства придобиването на съществуваща компания е предимство за Хайнекен, в сравнение с инвестициите „на зелена поляна”?
UNWE%20files -> Спам и системи за защита от спам
UNWE%20files -> Експозе Русия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница